Listwy przypodłogowe
Listwy przypodłogowe pozwalają zamaskować szczeliny dylatacyjne, które pozostawia się przy ścianach podczas kładzenia podłóg ceramicznych, drewnianych, winylowych i laminowanych. Zapobiegają one gromadzeniu się kurzu oraz zabezpieczają ściany przed brudem w trakcie sprzątania posadzki. Pod listwami podłogowymi można ukryć także wszelkie kable i nieestetyczne przewody. Takie wykończenia pełnią również funkcję dekoracyjną. Pozwalają w estetyczny sposób połączyć podłogę ze ścianami i dopełniają wystrój wnętrza.
W ofercie VOX znajdują się gotowe do ułożenia listwy przypodłogowe MDF i PCV, które pomagają gustownie wykończyć obrzeża posadzki. Są one przeznaczone do wszelkich rodzajów paneli, płytek i parkietów. Dzięki szerokiemu wyborowi białych, czarnych i drewnianych dekorów o różnym wybarwieniu, każdy może dopasować idealne listwy podłogowe do nowoczesnej lub eleganckiej aranżacji. Oferta obejmuje również rozmaite akcesoria montażowe. Mowa o dedykowanych zaślepkach i uniwersalnych bloczkach do narożników.
Listwy przypodłogowe z MDF i PCV
Wśród najczęściej wybieranych listew przypodłogowych można wymienić modele wykonane z MDF oraz PCV. Mogą być one gładkie lub posiadać dekoracyjne wyżłobienia. Niektóre są pokryte białym podkładem i przeznaczone do samodzielnego pomalowania, inne zdobi drewnopodobna okleina.
Listwy przypodłogowe różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również parametrami technicznymi. Część z nich jest szczególnie odporna na uderzenia i wilgoć, dzięki czemu świetnie sprawdza się w korytarzach i łazienkach. Pomimo kontaktu z wodą i innymi szkodliwymi czynnikami zachowuje stabilne wymiary i trzyma się ścian przez lata.
Inne listwy przypodłogowe posiadają lepsze właściwości izolacyjne lub mają wbudowane specjalne komory do wygodnego przeprowadzenia kabli. Dostępne są również wyjątkowo elastyczne modele, które łatwo dopasowują się do ścian o nierównej powierzchni. Przed zakupem warto więc zapoznać się z cechami konkretnych listew przypodłogowych MDF i PCV, pamiętając o specyfice danego pomieszczenia.
Listwy podłogowe: białe, czarne czy drewniane?
Wykończenia posadzki najczęściej dobiera się do jej wybarwienia. Dębowe, bukowe czy jesionowe deski mogą zostać zestawione z listwami podłogowymi w zbliżonym odcieniu, dzięki czemu całość będzie prezentować się spójnie i harmonijnie. Dostępne są również mniej popularne drewniane dekory: heban, wiąz, sosna czy wenge. W związku z tym można dopasować właściwy model listew do każdej posadzki.
Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż drewnianych listew podłogowych w nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu niż panele czy parkiet. W ten sposób efektownie akcentuje się przejście pomiędzy posadzką a ścianą. Oprócz gładkich, w tradycyjnie urządzonym wnętrzu mogą sprawdzić się frezowane lub fornirowane listwy o szlachetnym sznycie.
Charakter minimalistycznych płytek lepiej podkreślą z kolei białe, szare lub czarne listwy podłogowe. Mogą one zostać zestawione z meblami na zasadzie podobieństwa bądź kontrastu. Oryginalny efekt pomogą osiągnąć szerokie, matowe listwy przypodłogowe, które staną się przyciągającym wzrok elementem nowoczesnej aranżacji.
Jak zamontować listwy do paneli?
Niezależnie od tego, na jak wąskie czy szerokie listwy podłogowe się zdecydujemy, ich montaż nie zajmie dużo czasu. W asortymencie VOX znajdują się modele, które nie wymagają używania specjalistycznych narzędzi. Część listew przyczepia się bezpośrednio do ściany przy użyciu kleju montażowego. Jeśli nie zależy nam na bezinwazyjnym wykończeniu, możemy zdecydować się na listwy mocowane za pomocą kołków. W ich przypadku należy wywiercić małe otwory w ścianie.
Zaawansowane umiejętności nie są również konieczne, aby wykończyć listwy do paneli. Można je dociąć pod kątem 45 stopni, dzięki czemu płynnie się połączą. Wygodną alternatywą jest uniwersalny bloczek. Wystarczy go przyciąć od spodu do wysokości listew i wstawić w narożnik. W miejscu styku z framugą drzwi lub szafą wnękową warto wykorzystać z kolei dedykowaną zaślepkę. W sklepie VOX dostępnych jest wiele wariantów tego akcesorium, dopasowanych stylistycznie do listew przypodłogowych z poszczególnych kolekcji.