Co powinno się znaleźć
w pokoju ucznia? back to school
Dziecięcy pokój to przestrzeń, która powinna odpowiadać potrzebom najmłodszych domowników oraz wspierać ich harmonijny rozwój. Szczególnie dużym wyzwaniem dla rodziców jest urządzenie pomieszczenia dla ucznia – miejsca wspierającego jego twórczość oraz kreatywność. Jakie elementy warto wykorzystać w pokoju pierwszoklasisty oraz starszego ucznia? Odpowiednio dobrane meble i dodatki mogą zachęcać do wytężonej nauki, a także pozwalać na komfortowy odpoczynek i realizowanie pasji.
Właściwie zaaranżowana przestrzeń wspiera dziecko na każdym etapie dorastania. Jest miejscem beztroskiej zabawy, inspiruje do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, pozwala na wypoczynek, a także gwarantuje bezpieczeństwo oraz wygodę podczas nauki. Elementy znajdujące się w tym dziecięcym królestwie spełniają zatem wiele funkcji. Podpowiadamy, jak urządzić pokój ucznia, żeby dziecko z entuzjazmem wkroczyło w nowy, szkolny etap życia.
Od malucha do ucznia - pierwsze kroki w szkole
Zmiany nigdy nie są łatwe. Na szczęście istnieją sprytne sposoby na to, żeby uprzyjemnić maluchowi transformację z radosnego przedszkolaka w odpowiedzialnego i pilnego ucznia.
Twoje dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej? Do zmieniających się potrzeb warto dostosować jego najbliższą przestrzeń, która od tej pory nie będzie już tylko krainą zabawy i beztroski, ale również kreatywnym miejscem sprzyjającym koncentracji.
Aranżację pokoju ucznia warto rozpocząć od uporządkowania wnętrza. Pozbądźmy się lub schowajmy dawno zapomniane i nieużywane zabawki, gry czy inne atrybuty przedszkolaka. Dzięki temu przygotujemy miejsce na ergonomiczne i funkcjonalne biurko, półki na książki, wygodny fotel oraz pozostałe elementy niezbędne dla ucznia. W organizacji pomogą nam pojemne organizery i pudełka. W dedykowanym do pokojów dziecięcych i młodzieżowych zestawie Hold zmieszczą się cenne pamiątki, trofea i inne drobiazgi, z którymi dziecko nie będzie chciało się rozstać.
Funkcjonalność sprzyjająca nauce
Kolejnym krokiem urządzania pokoju ucznia będzie wybór ergonomicznego i dostosowanego do jego wzrostu biurka. To przy nim dziecko będzie mogło w skupieniu uczyć się kaligrafii, dokonywać obliczeń matematycznych czy z zapałem studiować atlas geograficzny. Wygodę zapewni przestronny blat o odpowiedniej wysokości, a także pojemne półki lub szuflady. Spokojnie znajdzie się w nich miejsce na zeszyty, artykuły piśmiennicze czy laptopa.
Miejsce do nauki najszybciej przygotujemy z wielofunkcyjnym łóżeczkiem 4 You, które rośnie razem z dzieckiem. Najpierw jest wygodnym i bezpiecznym łóżeczkiem dla niemowlaka.Gdy maluch nie potrzebuje już szczebelków, z łóżeczka możemy zrobić tapczanik i stabilne biurko.
W pokoju niesfornego ucznia wiele się dzieje. Żeby dziecko mogło realizować swoje pasje bez obawy o zniszczenie mebli, warto zwrócić szczególną uwagę na modele wykonane z laminowanej płyty odpornej na uszkodzenia i działanie wilgoci. W tej roli świetnie sprawdzi się innowacyjne biurko Transformers - oprócz wysokiej wytrzymałości, będzie stanowiło także funkcjonalny element wystroju. Jego konstrukcja składa się z blatu i kontenerów, które można dowolnie przestawiać. Mebel posiada też ruchome kółka, przez co można go bez obaw przesuwać po różnych rodzajach podłóg i wykładzin. A dzięki metalowym nakładkom na drzwi umożliwiającym przyczepianie magnesów lub kartek – uczeń przypomni sobie o ważnych sprawdzianach i pracach domowych.
Biurko dla pierwszoklasisty to także inwestycja, która powinna mu służyć przez lata. Aby zapewnić uczniowi maksymalny komfort na różnych etapach szkolnej przygody, zdecydujmy się na model, który będzie rósł razem z nim. Biurko Spot Young daje nam możliwość regulowania wysokości blatu na trzech poziomach. Z kolei decydując się na wariant dwustronny otrzymamy wygodne miejsce do pracy dla rodzeństwa.
Uczniowie starszych klas z pewnością docenią nowoczesne i funkcjonalne biurko Concept – jego minimalistyczna forma będzie doskonale korespondować z modnym wystrojem pokoju utrzymanego w stonowanej kolorystyce, a nogi wykonane z litego drewna dębowego zapewnią solidne wsparcie dla białego blatu.
Komfortowe miejsce pracy
Wybór biurka to jedno. Równie istotne jest jego położenie w pokoju ucznia. Najlepiej, jeśli umieścimy je w pobliżu okna - zapewni to optymalną ilość promieni słonecznych i odpowiednio oświetli miejsce nauki w ciągu dnia. Warto przy tym pamiętać, że ustawienie mebla tyłem do źródła światła sprawi, że na biurku będzie się tworzyć cień, a na ekranie – odblaski. Z kolei zbyt intensywne oświetlenie z przodu może męczyć wzrok.
Jeśli biurko stoi naprzeciwko okna, dobrym pomysłem będzie zastosowanie rolety lub ciemnej zasłony, która zredukuje nadmierne promieniowanie. Wieczorną naukę wspomoże natomiast kompaktowa lampka, która w przypadku dzieci praworęcznych powinna być umieszczona z lewej strony biurka. Dla leworęcznych odwrotnie.
Nie zapominajmy, że biurko nie będzie funkcjonalne bez odpowiednio dobranego do niego krzesła. To do niego będzie zależeć komfort i prawidłowa postawa dziecka podczas nauki. Dobrze dostosowany fotel umożliwia zachowanie prostych pleców, swobodne oparcie rąk o blat oraz wygodne ułożenie stóp na podłodze. Obrotowy model Hagen z regulacją wysokości siedziska, wygodnymi podłokietnikami oraz kółkami ułatwiającymi przemieszczanie świetnie sprawdzi się w pokoju ucznia. Profilowane oparcie doskonale dopasuje się do kształtu ciała i pozwoli na komfortową naukę przez wiele godzin.
Z kolei kompaktowy fotel Ting będzie idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, w których zmieści się jedynie małe biurko.
Przestrzeń swobody, relaksu i zabawy
Zdobywanie wiedzy jest ekscytujące, ale potrafi również zmęczyć. Nawet najbardziej ambitny i pilny uczeń zasługuje na naładowanie akumulatorów. Dobra zabawa i odpoczynek są niezwykle istotne dla harmonijnego rozwoju dziecka. Jednak relaks nie musi wcale oznaczać bezproduktywnej nudy. Za pomocą odpowiednio dobranego wyposażenia w pokoju z łatwością możemy pobudzić w dziecku kreatywność w czasie wolnym od nauki.
Strefę relaksu warto uzupełnić o metalowe nakładki na meble. Do wyboru mamy szeroki wachlarz możliwości - od tych edukacyjnych z tabliczką mnożenia czy alfabetem, po typowo rozrywkowe z mini-koszem do gry, warcabami lub grą w kółko i krzyżyk. Uczniowie mogą również przyczepić do frontu biurka nakładkę z tarczą do darta, a zestaw uzupełnić magnetycznymi rzutkami, które nie uszkadzają mebli. Z kolei żeby urozmaicić odrabianie lekcji czy naukę przy biurku, warto zastosować edukacyjne podkłady z literkami alfabetu, liniami, planetami, mapą świata lub wyrazami, których pisownia sprawia trudności.
Wygodny odpoczynek po dniu pełnym wrażeń ułatwi piętrowe łóżko Multi, które łączy w sobie funkcje miejsca do spania, biurka, regału na książki, szafy i schowka na skarby. Z kolei ergonomiczny materac pełzający z wałkiem pozwoli dziecku odpocząć zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Jego opatentowany wzór przyciąga innowacyjną konstrukcją, a wysokoelastyczna pianka poliuretanowa dopasowuje się do kształtu ciała.
Urządzenie przestrzeni, w której uczeń odrabia lekcje, przygotowuje się do sprawdzianów i wykonuje ważne projekty to dla rodziców duże wyzwanie. Dobranie odpowiednich elementów wyposażenia wnętrza sprawi, że dobrze urządzony pokój pierwszoklasisty będzie inspirował dziecko do zdobywania wiedzy, dzięki czemu poszerzanie horyzontów stanie się ekscytującą przygodą!