Dla nastolatka własny pokój to coś więcej niż cztery ściany. Znajdujące się w nim meble i dodatki pozwalają mu wyrazić siebie i podkreślić kształtujący się styl. Urządzając wnętrze, warto wsłuchać się w potrzeby dorastającego lokatora i wspólnie podjąć najważniejsze decyzje dotyczące wyglądu przestrzeni. Podpowiadamy, jakie łóżko, biurko czy szafa sprawdzi się dla nastolatka.

Nasze pociechy szybko dorastają. To naturalne, że w pewnym momencie dziecięce motywy i kolory przestają być dla nich atrakcyjne, a ich pokoje zaczynają pełnić coraz więcej ważnych funkcji. Stanowią zarówno sypialnię, jak i strefę nauki, miejsce do realizowania własnych pasji, spotkań ze znajomymi czy oddawania się ulubionym rozrywkom.

Wszystkie te potrzeby warto uwzględnić na etapie zmiany umeblowania wnętrza, by młody człowiek czuł się w nim maksymalnie komfortowo i swobodnie. Projektowanie może usprawnić wspólne poszukiwanie inspiracji, które pomoże wybrać motyw przewodni aranżacji.
 

8 inspirujących pomysłów na pokój dla nastolatka


Okres dojrzewania to czas, w którym młodzi są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Kształtujące się poczucie autonomii i wyjątkowości sprawia, że o wielu rzeczach pragną decydować sami. Poniżej przedstawiamy 8 pomysłów na pokój dla nastolatka z funkcjonalnymi meblami. Każda z tych aranżacji może stanowić udany kompromis między wymaganiami rodziców a marzeniami lokatora.

1. Miejsce na wszystko w ponadczasowym wnętrzu 


W pokoju młodzieżowym warto zastosować pojemne meble, które zapewnią ogrom miejsca do przechowywania. W przestrzeni, w której nietrudno o chaos sprawdzą się zamykane bryły, które pomogą ukryć drobny nieład. Idealne szafy, komody i regały dla nastolatków pozwoli uzyskać system Creative. Meble te dopasują się nie tylko do potrzeb, ale też gustu młodej osoby. Ich układ i wygląd można zaprojektować samemu, podkreślając swój styl.

Ciekawym pomysłem na ponadczasowy wystrój jest połączenie meblowych frontów w kolorze głębokiego indygo z dębowymi detalami. Wnętrze rozjaśnią białe ściany i jasna podłoga, która będzie spójnie korespondować z resztą aranżacji. Dla uzyskania większej przytulności i mocniejszego wyodrębnienia strefy snu warto pokusić się o pokrycie ściany przy łóżku miękkimi panelami tapicerowanymi Soform.

 

Schowanie wszystkich drobiazgów do szafek i szuflad nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Jeśli nastolatek lubi otaczać się dużą ilością rzeczy, warto zapewnić mu miejsce do ich eksponowania na wierzchu. W utrzymaniu porządku na otwartych regałach i półkach pomogą pudełka i organizery, takie jak pojemnik Vela.

Dobrym wyborem dla nastolatka będzie także wygodne łóżko 4 You z wbudowanym regałem, dzięki któremu dziesiątki przedmiotów pozostanie pod ręką. Ściany we wnętrzu, w którym sporo się dzieje, warto pomalować na biały kolor, aby wizualnie uspokoić przestrzeń.

2. Przytulny pokój dla miłośnika natury 


Neutralna przestrzeń wypełniona kojącymi odcieniami beżu i brązu spodoba się młodym osobom, które kochają naturę. Pełna spokoju aranżacja pomoże zrelaksować się po całym dniu i pozwoli na częstą wymianę dodatków. W takim wnętrzu udaną dekoracją będą żywe kwiaty i kompozycje suszonych roślin w wazonie lub ramie. O charakterze zdecyduje drewniana podłoga i meble z dębowym wykończeniem, które będą mogły służyć przez lata.

Jeśli pokój nastolatka jest niewielki, ważną funkcję mogą odegrać wiszące półki, które nie zabierają cennej przestrzeni na podłodze. Kiedy każdy centymetr jest na wagę złota, wybierajmy meble wielofunkcyjne. Mowa o łóżku z wysuwaną szufladą, biurku, które będzie jednocześnie wygodną toaletką dla nastolatki czy lekkim pufie z dużą liczbą praktycznych zastosowań.

Bryły na wysokich nóżkach, jak te z kolekcji Nature Young, są wizualnie lżejsze, więc optycznie nie przytłoczą wnętrza, a dodatkowo ułatwią sprzątanie.

Pokój nastolatka z wyposażeniem w neutralnych odcieniach może mieć też bardziej nowoczesną twarz. Wystarczy, że uzupełnimy go o minimalistyczne obrazy i czarne żaluzje okienne, które wniosą do wystroju dynamiczny kontrast. Młodzieżowy styl zaakcentują funkcjonalne gadżety, takie jak szary kinkiet ścienny z podręczną półką na drobiazgi.

W zbudowaniu nowoczesnej aranżacji w naturalnym duchu pomogą także modułowe meble Young Users Eco. Nakładki na fronty z dębowym dekorem staną się efektownym towarzystwem dla zielonych roślin. Zabudowę można dopasować do swoich potrzeb, wkomponowując w nią szafkę dla pupila czy kupując praktyczne wypełniacze do otwartych przestrzeni.

3. Proste meble dla złożonych potrzeb nastolatków

 
Wybierając meble dla nastolatka, warto mieć na uwadze szybki upływ czasu. Może się okazać, że wkrótce dziecko wyprowadzi się, a przestrzeń będzie musiała spełnić potrzeby studenta wracającego do domu na weekendy. Myśląc o przyszłości, dobrze zdecydować się na uniwersalną bazę, jaką są proste i bogate w funkcje meble Simple.

Kanapa dla nastolatków może zostać wyposażona w pojemną szufladę na pościel, a dół łóżka kryć dodatkowe posłanie dla niespodziewanych gości. Samodzielnie skonfigurowane bryły będą świetnym tłem dla pozostałych elementów aranżacji, które podkreślą charakter pomieszczenia. W tak minimalistycznie urządzonej przestrzeni doskonale wybrzmią wszelkie detale – kolorowe tekstylia i ozdoby.

4. Harmonijny azyl z mnóstwem schowków


Kolorystyka ziemi to dobre rozwiązanie na lata, które znajdzie zastosowanie zarówno w pokoju chłopaka, jak i dziewczyny. Spokojne barwy na ścianach, meblach i pozostałych elementach wyposażenia pozwolą oczom odpocząć i ułatwią skupienie. 

O indywidualny charakter zadbają dodatki i elementy personalizujące przestrzeń. Otwarte półki pojemnych regałów Stige pozwolą wyeksponować ulubione książki, pudełka z drobiazgami czy zdjęcia.

W pokoju nastolatka często trudno o porządek. Warto więc wprowadzić sprytne meble, które ułatwią jego utrzymanie. Pomogą w tym mobilne kontenerki obecne w komodach Stige. Można je wygodnie wysunąć i ustawić w dowolnej części pokoju, a gdy ich zawartość przestanie być potrzebna, z łatwością odstawić na miejsce.

5. Meble, które zmieniają się razem z nastolatkiem

 

Zainteresowania młodych osób stale ewoluują, podobnie jak ich upodobania. Urządzając pokój nastolatka, warto wybierać rozwiązania umożliwiające jego szybką metamorfozę. Równie łatwe w wymianie co dodatki mogą być fronty mebli. Dowodem na to jest kolekcja Concept pełna praktycznych brył z barwnymi akcentami. Gdy niebieskie lub różowe drzwiczki się znudzą, wystarczy wymienić je na bardziej uniwersalne – czarne czy dębowe, nadając wnętrzu doroślejszego charakteru.

6. Inspiracje do pokoju nastolatka z biurkiem w centrum


W pokoju nastolatka biurko często pełni jedną z głównych ról. Młody lokator nie tylko odrabia przy nim lekcje, ale też oddaje się własnym pasjom. Oryginalnym pomysłem może być ustawienie tego mebla na środku pomieszczenia i dostosowanie reszty aranżacji do niego. Zapewni to dużą swobodę korzystania z blatu i wygodny dostęp do niego z każdej strony.

Tak zlokalizowane biurko powinno być estetycznie wykończone zarówno z przodu, jak i z tyłu, ponieważ wszystkie jego elementy będą doskonale widoczne. Świetnym wyborem będzie samodzielnie zaprojektowane biurko Creative w ulubionym kolorze lub rozkładany stół, który w razie potrzeby zapewni wyjątkowo dużo miejsca na książki i notatki.

Sercem pokoju młodzieżowego można uczynić także dwustronne biurko z wbudowanym oświetleniem. Warto zadbać o to, by nastolatek unosząc głowę znad podręcznika widział coś więcej niż pustą przestrzeń. Na wiszących półkach można umieścić różne pomoce naukowe.

Zaplanowanie tygodnia ułatwi organizer Nori, a panele Soform z gumkami i haczykami posłużą jako zbiór inspiracji. Funkcjonalną alternatywę stanowi tablica Slot z dziesiątkami otworów, dzięki którym nastolatek może samemu decydować o rozmieszczeniu półek, pojemników i kieszeni na drobiazgi.

Wybierając meble dla nastolatka, warto poświęcić sporo uwagi również fotelowi do biurka. Dobrze sprawdzi się ergonomicznie wyprofilowane krzesło obrotowe, które zapewni dużą swobodę ruchów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wykorzystać wygodne krzesło na drewnianych nogach, jak Uni. Wymienne oparcie pozwoli odświeżać stylistykę mebla przy każdej zmianie wystroju.

Biurko dwustronne Spot Young
Biurko dwustronne Spot Young
1 299 zł
Biurko Creative
Biurko Creative
2 109 zł2 629 zł
promocja

Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 2 629 zł

Biurko innowacyjne Transformers z białym blatem Young Users
Biurko innowacyjne Transformers z białym blatem Young Users
1 640 zł
Biurko z regulacją wysokości Isla z blatem 138
Biurko z regulacją wysokości Isla z blatem 138
2 850 zł
Biurko 140 4 You
Biurko 140 4 You
1 290 zł
Biurko 140 Simple
Biurko 140 Simple
od 1 759 zł

7. Komfortowy pokój dla nastolatka z tapicerowanym łóżkiem

 

W pokoju nastolatka łóżko to coś więcej niż miejsce snu. Często zamienia się w strefę gamingową, małe domowe kino czy bazę dla długich rozmów z przyjaciółmi. 

Warto – nawet kosztem innych mebli – wygospodarować przestrzeń na szeroki model z dużym materacem, który zapewni młodemu dorosłemu komfort i wygodę.

Dobrym wyborem na lata będzie tapicerowane łóżko wyposażone w wysokie i miękkie wezgłowie, które poza efektownym wyglądem zapewnia wygodne oparcie dla pleców. Dekoracyjne poduszki, ciepłe koce i narzuty sprawią, że mebel będzie pięknie się prezentował, a pokój nastolatka stanie się bardziej przytulny. Ukryty wewnątrz pojemnik posłuży do przechowywania sezonowej odzieży, odciążając szafę.

8. Totalnie po swojemu, czyli eklektyzm w nastoletnim wydaniu

 

Pokój nastolatka rządzi się swoimi prawami. Zasady ustala w nim młody człowiek, który jest na etapie poszukiwania własnej drogi. Jeśli podobają mu się różne rozwiązania i style wnętrzarskie, warto go ośmielić do stworzenia osobistego miksu. Aranżację utrzymamy w ryzach, stosując wspólny mianownik. Może to być kolor powtarzający się w różnych elementach wyposażenia, wybrana grupa materiałów czy ściany będące spajającym tłem.

Najważniejsze, by przestrzeń podobała się osobie, która będzie korzystać z niej na co dzień. Inspiracją dla eklektycznego wystroju pokoju nastolatka może być spójna gama odcieni, takich jak ciepły nude, energetyczny szafran czy butelkowa zieleń. Na śmiałe eksperymenty bez obaw o wizualny chaos pozwoli system Creative, oferujący szereg współgrających korpusów, frontów, nóżek i uchwytów mebli.

Zestawiać ze sobą możemy także różne wzory, kształty i tekstury, pamiętając o głównych zasadach ich łączenia. Aby mieć pewność, że wystrój pokoju faktycznie przypadnie do gustu nastolatkowi, możemy wraz z nim przetestować wszelkie inspiracje i pomysły na realistycznej wizualizacji. Umożliwi nam to program VOXBOX.
 

Produkty z artykułu

Łóżko 1-osobowe z wezgłowiem płaskim Nature
Łóżko 1-osobowe z wezgłowiem płaskim Nature
1 649 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/