Kolory do pokoju dziecka jak go pomalować i urządzić?
Pokój dziecięcy to osobista przestrzeń, w której przenikają się chwile beztroski i czas poważnych obowiązków. Wybór kolorów do takiego wnętrza nie jest łatwym zadaniem – w końcu domownik jest wymagający, a jego gusta szybko się zmieniają.
Barwy budują we wnętrzu określoną atmosferę i znacząco wpływają na nasz nastrój. Jedne działają pobudzająco i dodają energii, inne pozwalają nam się skupić lub zrelaksować. Do pokoju dziecka warto wybrać te, które pomogą nam stworzyć przyjazne miejsce, gdzie nasza pociecha będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jak to zrobić?
Kolory do pokoju dziecka – od czego zacząć?
Jak pomalować pokój dziecka, żeby podkreślić indywidualny styl młodego człowieka, a jednocześnie stworzyć mu przestrzeń do harmonijnego rozwoju?
Przy wyborze kolorów do pokoju dziecka warto wziąć pod uwagę ich psychologiczny aspekt, a także wiek lokatora. Inne barwy dobierzemy bowiem do pokoju beztroskiego 3-latka, inne dla przedszkolaka, a jeszcze inne dla ucznia podstawówki czy zbuntowanego nastolatka. W przypadku najmłodszych na ścianach sprawdzą się głównie neutralne kolory, które wyciszą maluszka. Im dziecko jest starsze, tym więcej barw możemy wprowadzić do jego pokoju.
Zanim jednak podejmiemy konkretne decyzje o tym, jak pomalowane będą ściany i jakie meble zakupimy, porozmawiajmy ze swoją pociechą. Dowiedzmy się, jakie kolory najbardziej teraz lubi. Pokażmy różne aranżacje i zapytajmy, które z nich najbardziej się podobają. Ta wiedza będzie dla nas cenną wskazówką, w którym kierunku warto iść, a co omijać. Kolory w pokoju dziecięcym powinny odzwierciedlać osobowość młodego człowieka. Dlatego, jeśli chcemy, aby czuł się w nim swobodnie, słuchajmy jego sugestii. Stawiając na kompromisy na pewno uda nam się stworzyć przestrzeń, która pozwoli mu snuć plany na przyszłość, uczyć się i realizować pasje.
6 pomysłów na kolory w pokoju dziecka
1. Białe tło dla spokojnych aranżacji
Minimalizm w pokoju dziecięcym? Czemu nie! Pomalowane na uniwersalną biel ściany sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zaaranżować przestrzeń sprzyjającą relaksowi, koncentracji i wytężonej nauce. Ich neutralny odcień nie będzie rozpraszać i stanie się wdzięczną bazą dla reszty wyposażenia.
Jednolitą i schludną aranżację uzyskamy, jeśli do białych ścian w pokoju dziecięcym dobierzemy podłogi i meble w podobnym kolorze. Zbyt monotonny wystrój skutecznie ocieplą dębowe elementy łóżka czy biurka z kolekcji 4 You Young. W pokoju młodej damy nie może zabraknąć też stojącego lustra, w którym wygodnie będzie mogła przeglądać swoje stylizacje. Kolorystyczną klamrą będą wielobarwne dodatki i akcesoria – kontrastowe girlandy zawieszone nad łóżkiem, wzorzyste dywaniki czy poduszki z oryginalnymi nadrukami.
Nieco więcej charakteru dodamy, łącząc jasne wykończenie ścian i podłóg z ciemniejszym wyposażeniem. Ułatwią nam to meble z kolekcji Simple, gdzie spośród 4 barw samodzielnie możemy dobrać kolor korpusów, frontów i nóżek. W młodzieżowym pokoju na poddaszu szczególnie sprawdzi się czarno-biała kompozycja, która w połączeniu z drewnianymi stropami stworzy przyjazną enklawę niezależnego nastolatka.
2. Kolory natury w pokoju dziecięcym
W obecnych czasach z każdej strony otaczają nas szklane ekrany komputerów, telewizorów i smartfonów – to przed nimi często nasze dzieci spędzają zbyt dużo czasu. Technologia skutecznie odciąga ich uwagę od świata zewnętrznego, dlatego warto do pokoju dziecięcego wprowadzić chociaż namiastkę natury. Neutralne barwy ziemi pomogą nam urządzić przytulną i spokojną przestrzeń. Taką, gdzie nic nie będzie rozpraszać jego uwagi i która umożliwi mu komfortowy odpoczynek.
Kolory natury możemy przemycić na ścianach, malując je na różne odcienie brązu – np. jasny beż czy mleczną czekoladę. Stonowane barwy wprowadzą harmonię do pokoju dziecka i nie zdominują jego wystroju. Będą też świetnym uzupełnieniem do nowoczesnych mebli z kolekcji Concept. Dzięki kolorowym, wymiennym nakładkom z łatwością dopasujemy je zarówno do pokoju przedszkolaka, jak i nastolatka. Delikatne połączenie bieli, szarości, pudrowego różu lub dębowego dekoru frontów szaf czy regałów idealnie wpisze się w naturalną aranżację przestrzeni do nauki i zabawy.
W pokoju młodzieżowym sprawdzą się także funkcjonalne, modułowe meble z kolekcji Young Users. To rozwiązanie wprost stworzone dla głodnych obcowania z naturą, gdzie w kilku prostych krokach stworzymy efektowne wnętrze. Do białych regałów i szaf, dobierzmy nakładki na fronty w dębowym kolorze – drewno skutecznie ociepli przestrzeń i sprawi, że będzie bardziej przytulna. Całość uzupełniają drewniane dodatki: wypełniacze do dzielenia półek, a także magnesy w kształcie liter i cyfr. W takiej przestrzeni nie może też zabraknąć domowych roślin – paprotka, monstera czy skrzydłokwiat będą się świetnie prezentować wyeksponowane na białej półce.
3. Pozytywna i spokojna zieleń
Zieleń – to kolejny wariant czerpiący z kolorów natury. Pozytywna, uspokajająca i sprzyjająca relaksowi może być idealnym pomysłem na pomalowanie pokoju dziecięcego. Zestawiona z klasyczną bielą, beżem, a także drewnem przemieni zwykłe pomieszczenie w przyjazny azyl. Wybierając kolor farby warto postawić na stonowane, pistacjowe odcienie. Zbyt soczyste lub jaskrawe tony wprowadzą do wnętrza zbyt dużo chaosu i będą skutecznie rozpraszać podczas nauki lub odpoczynku.
Wybierając kolor farby warto postawić na stonowane, pistacjowe odcienie. Zbyt soczyste lub jaskrawe tony wprowadzą do wnętrza zbyt dużo chaosu i będą skutecznie rozpraszać podczas nauki lub odpoczynku. Jeśli nie chcemy, żeby pokój dziecięcy zalała fala zieleni, możemy proporcjonalnie zmniejszyć jej ilość malując np. tylko jedną ze ścian, a resztę przemyć w postaci dodatków – narzuty na łóżko czy pudełek do przechowywania cennych przedmiotów. Zielona girlanda lub bawełniane cotton balls zawieszone na baldachimie łóżka z kolekcji 4 You będą doskonale uzupełniać wystrój wnętrza opartego na barwach ziemi.
4. Wszystkie odcienie niebieskiego
Łagodne odcienie błękitu wprowadzają do pomieszczenia spokój i dają poczucie bezpieczeństwa – nie bez przyczyny są stosowane m.in. w terapii lęków. Okażą się zatem doskonałym rozwiązaniem do pokoików najmłodszych domowników, tworząc w nich kojącą przestrzeń.
W pokoju kilkulatka morski odcień błękitu będzie harmonijnym dopełnieniem dla dębowo-szarych mebli z kolekcji Simple lub zupełnie białych i funkcjonalnych modeli Maxim. Niebieski akcent może zagościć na wszystkich lub tylko jednej ze ścian, stanowiąc wyrazisty akcent w pokoju dziecka. Idealnie sprawdzi się w towarzystwie biało-czarnych dodatków. Kontrastowe elementy będą przyciągać wzrok małych lokatorów, a jasne meble i ściany wyciszą wnętrze. Jeszcze więcej przytulności wprowadzamy do pokoju dziecka, decydując się na drewnianą podłogę. Naturalne deski nie tylko ocieplą aranżację, ale będą też bardzo praktyczne – nie przyciągają kurzu i bez obaw można chodzić po nich bez kapci.
Niebieski to także kolor, który mobilizuje do wytężonej nauki i poprawia koncentrację – sprawdzi się więc w pokojach uczniów. Do pomieszczenia, w którym mieszka aktywny nastolatek możemy zaprosić mocny odcień głębokiego granatu. Skontrastowany z bielą dodatków i mebli stworzy niebanalną przestrzeń sprzyjającą kreatywności. Intensywny kolor ściany w pokoju dziecka będzie też wdzięcznym tłem dla grafitowej, dwudrzwiowej komody lub wielofunkcyjnej szafki RTV z kolekcji Nest. Ich zaletą jest fakt, że pod meblami znajduje się otwarta przestrzeń, która może posłużyć do przechowywania większych rzeczy – deskorolki, plecaka czy sprzętu sportowego. W tak urządzonej przestrzeni swoje miejsce znajdą też kontrastowe, dodatki – lampa podłogowa Collo czy narzuta na łóżko.
5. Pokój z pazurem, czyli siła kontrastów
W pokoju dzieci zazwyczaj dużo się dzieje. Kontrastowe połączenia kolorów dodadzą wnętrzu energii i dynamiki. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dawkować je ostrożnie. Natłok intensywnych i żywych barw może męczyć i utrudniać koncentrację, dlatego najlepiej sprawdzą w się one w roli niewielkich akcentów.
Taki efekt z łatwością uzyskamy decydując się na meble Concept z czerwonymi elementami. Ich wyrazisty kolor stonujemy drewnianymi nogami oraz delikatnymi ścianami w odcieniach szarości. Spójności dodadzą z kolei czerwone dekoracje – zawieszony nad łóżkiem sznur bawełnianych lampek i nowoczesna lampka biurkowa Bule o kulistym kształcie.
Jeszcze więcej kolorystycznych wariacji dostarczy nam kolekcja Young Users. Przestrzeń pokoju możemy zbudować z modułowych elementów, które szczególnie przydatne okażą się w trudnych i niewymiarowych pomieszczeniach np. ze skosami. Wymienne nakładki na fronty pozwolą nadać wnętrzu klimat, który akurat gra w duszy jego lokatora. Komiksowe wzory, graficzne motywy, a może intensywne kolory – żółty, niebieski i czerwony? W połączeniu z białym i czarnym wykończeniem szaf stworzą nowoczesną aranżację, która nie przytłoczy, a wręcz przeciwnie – skutecznie pobudzi nastoletnią kreatywność. Dodatkowo podkreśli osobowość dorastającego dziecka i pozwoli wybrzmieć jego zainteresowaniom, szczególnie, jeśli w jednym pokoju mieszka rodzeństwo.
6. Czernie i szarości w pokoju dziecka
Ciemne kolory wydają nam się za smutne do pokoju dziecka? Nic bardziej mylnego! Czernie i szarości to doskonała baza do zabawy innymi barwami. Na ich tle jeszcze wyraźniej zaznaczają się jasne lub drewniane meble, a także wszelkie kolorowe dodatki.
Zasada jest jednak podobna jak w przypadku intensywnych odcieni. Ciemne kolory dawkujmy ostrożnie i zaprośmy do pokoju dziecka w postaci tła dla jaśniejszych akcentów. Grafitową lub czarną farbą tablicową pomalujmy jedną ze ścian – nie tylko będzie stanowić wyraźny akcent w pomieszczeniu, ale także stanie się osobistym dziełem sztuki. To na niej nasze dziecko będzie mogło dać upust swoim artystycznym zapędom, a także notować różne ważne informacje – terminy sprawdzianów lub listę rzeczy do spakowania na zieloną szkołę.
Ciemne kolory ścian w pokoju dziecka możemy zrównoważyć jasnymi panelami, na których swoje miejsce znajdą meble z kolekcji Spot Young. Białe fronty w połączeniu z sosnowym wykończeniem delikatnie rozświetlą wnętrze. Proste bryły na wysokich nóżkach sprawią z kolei wrażenie większej przestrzeni i lekkości.