Wybieramy meble na poddasze jak okiełznać skosy?
Wybierając meble na poddasze, dobrze zastanówmy się, czego naprawdę potrzebujemy. To miejsce, które warto otworzyć na przestrzeń i światło – bez nadmiaru elementów. Przydadzą się zwłaszcza wielofunkcyjne rozwiązania oraz meble, które samodzielnie dopasujemy do nieustawnych kątów.
Wielu osobom poddasze wciąż kojarzy się wyłącznie z zakurzonym, ciemnym i pełnym gratów strychem. A przecież to naprawdę wyjątkowa przestrzeń, którą łatwo zamienimy w rozświetlony promieniami słońca pokój dzienny, klimatyczny azyl dla nastolatka czy niezwykle nastrojową, intymną sypialnię.
Choć aranżacja poddasza może być nieco kłopotliwa, wszelkie problemy z niewygodnymi skosami pomoże rozwiązać wybór odpowiedniego wyposażenia. Jak okiełznać skosy i stworzyć na poddaszu piękne, funkcjonalne wnętrze?
Poddasze, czyli potencjał, a nie przeszkody
Trudności w urządzaniu poddasza nastręcza przede wszystkim ograniczona powierzchnia. Tuż pod skośnymi ścianami nie ma w końcu zbyt wiele miejsca na meble i inne elementy wyposażenia. Warto jednak zmienić nieco perspektywę i zacząć myśleć o poddaszu inaczej niż o klasycznym pokoju. Wystarczy, że wyobrazimy sobie otwarte pomieszczenie, z jasno wyznaczonymi strefami użytkowymi, a zamiast przeszkód szybko zobaczymy w poddaszu szereg możliwości.
Weźmy na przykład więźbę – dodaje przestrzeni uroku i tworzy niepowtarzalny klimat. Elementy konstrukcyjne dachu są doskonałym miejscem na rozmaite dekoracje. W sypialni na poddaszu możemy rozwiesić na nich kolorowe światełka, które pomogą zbudować przytulny nastrój. Pod sufitem łatwo zawiesimy też rośliny – doniczki możemy umieścić w zgrabnie komponujących się z odcieniami drewna osłonkach.
Odsłonięte belki stropowe czy jętki dają też ciekawe możliwości organizacji przestrzeni dla dzieci. To w końcu idealne miejsce na huśtawkę czy hamak.
Zaprojektuj swoje własne meble na poddasze
Wybór mebli pod skosy jest często ograniczony ich wymiarami. Często trudno nam skompletować pełne wyposażenie, zwłaszcza wtedy gdy zależy nam na urządzeniu wnętrza meblami w jednym stylu.
Zamiast zamawiać drogie meble na wymiar, poszczególne elementy możemy zaprojektować zupełnie sami. Takie rozwiązanie umożliwiają dwie kolekcje: Mio i Balance. W każdej z nich znajdziemy wygodny konfigurator online, w którym połączymy charakterystyczne dla obu kolekcji komponenty we własne szafki, regały czy biurka.
Balance to minimalistyczna mieszanka cokołów, półek i skrzynek w różnych rozmiarach. Te ostatnie dodatkowo możemy uzupełnić przybornikami i organizerami, uzyskując jeszcze lepiej dopasowaną do naszych potrzeb przestrzeń do przechowywania. W ramach tej kolekcji łatwo zaprojektujemy na przykład rząd niskich półek lub schodkowy regał – meble, które dopasują się do ukośnych ścian. W najniższych partiach pod skosami możemy też zostawić trochę miejsca na ozdoby, na przykład oparte o ścianę dekoracyjne obrazy, duże szklane wazony czy osłonki z roślinami.
Jak wybrać meble pod skosy?
Jeszcze zanim zaczniemy szukać mebli na poddasze ze skosami, dokładnie przeanalizujmy własne potrzeby. Spróbujmy wybrać jedynie te sprzęty, które będą nam naprawde niezbędne lub poszukajmy rozwiązań, które łączą w sobie kilka różnych funkcji. W ten sposób nieco łatwiej będzie nam uwolnić przestrzeń. Urządzając poddasze większość z mebli postarajmy się ustawić pod ścianą. Dzięki temu odciągniemy uwagę od obniżającego się sufitu i zapewnimy sobie więcej miejsca na codzienne aktywności.
Gdy urządzamy sypialnię na poddaszu, możemy na przykład ustawić w niej łóżko Harmonic z pojemnikiem pod materacem, które zapewni nam dodatkowe miejsce na przechowywanie pościeli i odzieży sezonowej. Łóżko na nóżkach sprawi z kolei, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Jeśli jednak nasze poddasze jest dość niskie, najlepiej sprawdzi się mebel o nieco niższej wysokości – na przykład łóżko Simple. Dzięki temu skosy nie będą aż tak przytłaczające, a pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie trochę wyższego niż w rzeczywistości.
Jeśli w otwartej przestrzeni chcemy stworzyć wielofunkcyjne wnętrze, przydadzą się meble, które ułatwią podział przestrzeni. Niski regał dwustronny 4 You lub dwukolorowa komoda Nature idealnie sprawdzą się w tej roli, dodatkowo oferując łatwo dostępną przestrzeń do przechowywania.
Meble pod skosy wcale nie muszą stać w miejscu. Warto pomyśleć o takich, których ustawienie będziemy mogli dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb. W pokoju dziennym idealnie sprawdzi się wyposażony w kółka wielofunkcyjny stolik kawowy 4 You Fresh, a w pokoju młodzieżowym – sprytne biurko Transformers. Możemy je nie tylko przesuwać po całym pomieszczeniu, ale również zmienić w stanowisko dla dwóch osób.
Oświetlenie poddasza – dyryguj nastrojem i funkcją
Światło odgrywa ważną rolę na poddaszu – pozwala je optycznie powiększyć, a to bardzo ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których musimy sobie poradzić z niskimi skosami. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość przeszkleń, dzięki którym w pomieszczeniu zagości słońce, a my będziemy mieli piękny widok na zewnątrz. Do wyboru jest cały szereg rozwiązań, takich jak okna połaciowe, kolanowe czy lukarny, które można dopasować do swoich potrzeb i preferencji.
Nie zawsze mamy jednak możliwość ingerencji w konstrukcję dachu, by wstawić nowe, większe okna. W takim przypadku postarajmy się o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Do wyeksponowanych elementów konstrukcyjnych dachu doskonale będą pasować lampy o geometrycznych kształtach, takie jak Uwi i Lank oraz Zac.
Jeśli chcemy stworzyć bardziej intymny i romantyczny klimat, na przykład w sypialni, warto postawić na kinkiety lub świecące miękkim, przytłumionym światłem lampy z abażurami, takie jak Ball, Notte czy Ombra. Łącząc je w jednym wnętrzu z lampionami i świecznikami stworzymy niezwykle przytulną atmosferę.
W zapewnieniu odpowiedniej ilości światła pomogą też jasne barwy. Dodadzą one wnętrzu lekkości, powiększą je optycznie i rozjaśnią. Na podłodze sprawdzi się jasne drewno naturalne, które doskonale będzie korespondować z odkrytą więźbą dachową. Ciemniejsze kolory możemy wprowadzić w detalach, takich jak tekstylia, plakaty i obrazy.