Jak ustawić łóżko w sypialni? kluczowe zasady aranżacji pokoju do snu

Sypialnia, która ma stanowić oazę spokoju i odpoczynku, powinna zostać zaaranżowana z rozmysłem. Dużą rolę odgrywają tu nie tylko konkretne meble, ale również ich lokalizacja. Jak ustawić łóżko w małym lub wąskim pokoju, by dobrze się wysypiać? Przedstawiamy garść praktycznych porad.

Łóżko to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. Planując zakup konkretnego modelu, zastanawiamy się nad twardością materaca, skrzętnie dobieramy wysokość zagłówka czy też poszukujemy bryły na skośnych lub niskich nogach. Chcąc jednak zaznać prawdziwego komfortu, warto zadbać również o przestrzeń znajdującą się wokół tego mebla. Odpowiednio ustawiając łóżko, zapewnimy sobie do niego wygodny dostęp i ułatwimy poruszanie po sypialni.

Jak ustawisz, tak się wyśpisz

Dobry sen to podstawa, aby z energią rozpocząć nowy dzień. Warto więc zadbać o wieczorne rytuały, które pozwolą nam ze spokojem oddać się w objęcia Morfeusza. Pomocne może okazać się wywietrzenie pomieszczenia oraz ograniczenie używania telefonu i innego rodzaju sprzętów, które emitują niebieskie światło. Do wyciszenia emocji potrzebny będzie również ład i porządek panujący w sypialni oraz, zgodnie z zasadami filozofii feng shui, funkcjonalne rozmieszczenie mebli. Odpowiedni kierunek ustawienia łóżka ułatwi osiągnięcie zdrowego i wydajnego snu. Najbezpieczniej poczujemy się, gdy będziemy widzieć wejście do sypialni, leżąc na materacu.

O czym więc warto pamiętać? Przede wszystkim postarajmy się ulokować łóżko w taki sposób, aby zapewnić sobie wygodny dostęp do materaca z trzech stron. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadamy model z uchylnym stelażem i pojemnikiem na pościel. Jeżeli ustawimy takie łóżko na środku pomieszczenia, prostopadle do wybranej ściany, zapewnimy sobie szybki dostęp do tekstyliów i sezonowej odzieży przechowywanych w skrzyni.

Sypialnia o niewielkich rozmiarach daje niestety mniejsze pole manewru. W takiej sytuacji łóżko może stanąć w narożniku lub zostać ustawione dłuższym bokiem równolegle do ściany. Decydując się na takie rozwiązanie, wciąż zapewnimy sobie sporo miejsca potrzebnego do codziennego wchodzenia i wychodzenia z łóżka.

Postarajmy się też unikać przeciągów. Umiejscowienie łóżka w przestrzeni pomiędzy drzwiami a oknami nie będzie najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Podobnie jest w przypadku bliskiej odległości od kaloryfera. Suche i gorące powietrze w sezonie grzewczym może skutecznie obniżyć komfort snu oraz spowodować osłabienie naszego organizmu. Warto oddalić mebel chociaż o pół metra od grzejnika.

Jak ustawić łóżko w sypialni o niewielkim metrażu?

Mała sypialnia stanowi prawdziwe wyzwanie w tworzeniu wymarzonej aranżacji. W tym wypadku warto dokładnie zaplanować każdy centymetr przestrzeni, nie zostawiając marginesu na przypadkowe działania. W jaki sposób funkcjonalnie zaplanować miejsce do odpoczynku? Jeśli niemożliwe będzie ulokowanie łóżka w taki sposób, aby zachować dostęp do niego z każdej strony, dostawmy go dłuższym bokiem do ściany, która pozbawiona jest drzwi oraz dużych, balkonowych okien. Warto też zrezygnować z dwóch szafek nocnych, na rzecz dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Rolę blatu w tej sytuacji może pełnić wisząca półka, wbudowany regał w ramie łóżka czy parapet znajdujący się nieopodal. W zorganizowaniu drobiazgów pomogą tapicerowane panele z praktycznymi gumkami.

Tworząc aranżację niewielkiej sypialni, zastanówmy się nad tym, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Możemy zrezygnować z zasłon okiennych i zastąpić je dyskretnymi żaluzjami, postawić na jasne dodatki oraz zamontować lustra. Te umieszczone blisko okna będą odbijać światło, rozświetlając tym samym całe pomieszczenie. Zwróćmy jednak uwagę na rozmiar wybranej tafli oraz sposób jej zawieszenia. W zależności od tego, czy chcemy wizualnie poszerzyć czy podwyższyć małą sypialnię, zdecydujmy się na poziomy lub pionowy układ.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Właściciele wąskiej sypialni powinni dokładnie zaplanować nie tylko sposób ulokowania łóżka, ale też innych elementów wyposażenia. Każdy szczegół związany chociażby ze sposobem otwierania szafek może mieć w tej sytuacji ogromne znaczenie. Jak ustawić meble w wąskim pokoju? W centrum umieśćmy łóżko, dostawiając zagłówek do węższej ściany, a pozostałą przestrzeń przeznaczmy na najważniejsze dla nas dodatki.

Jeśli chcemy pomieścić garderobę, wybierzmy szafę z harmonijkowymi drzwiami. Zdecydujmy się też na wielofunkcyjne meble. Toaletka do makijażu może pełnić rolę niewielkiego biurka czy szafki nocnej, a dębowy kamerdyner – posłużyć do przechowania odzieży na następny dzień lub stać się stolikiem na lampkę nocną czy kubek herbaty.

W wąskiej sypialni nierzadko szerokość wezgłowia łóżka zajmuje całą dostępną przestrzeń. Aby zachować dostęp do mebla co najmniej z dwóch stron, warto zrezygnować z dodatkowych szafek i zdecydować się na łóżko z wbudowanymi półkami. Model z kolekcji Spot Young wyposażony w obszerne pojemniki pozwoli na przechowywanie wszystkich przydatnych przedmiotów, takich jak dodatkowy koc, poduszka czy ulubiona książka. Podręczna półka może za to pełnić funkcję stolika nocnego.

Idealne miejsce na łóżko w przestrzeni ze skosami

Sypialnia na poddaszu ma niepowtarzalny klimat. Widoczne więźby dachowe tworzą oryginalną dekorację, a to sprawia, że dzięki niewielkiemu wysiłkowi możemy urządzić to pomieszczenie w niezwykle efektowny sposób. Dodatkową zaletą jest możliwość obserwowania rozgwieżdżonego nieba. Taki widok pozwoli nam złapać oddech i wyciszyć emocje tuż przed snem.

Jednak w jaki sposób ustawić meble w pokoju ze skosami, aby ułatwić sobie codziennie wstawanie? Warto zacząć od rozmieszczenia największych elementów wyposażenia i skończyć na najmniejszych.

W wielu przypadkach rozwiązaniem problemu ustawienia mebli w prostokątnym pokoju na poddaszu będzie rezygnacja z niektórych elementów wyposażenia. Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy szafę na ubrania, biurko czy komodę do innego pomieszczenia. 

Jak ustawić pozostałe meble w pokoju?

Planowanie przestrzeni sypialni warto rozpocząć od ulokowania łóżka o preferowanej szerokości, a następnie zbudować wokół niego pozostałą aranżację. Klasycznym zestawem będzie komplet szafek nocnych, pojemna szafa na ubrania i komoda na bieliznę. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na doposażenie pomieszczenia również w inne elementy i urządzić np. domową biblioteczkę.

W sypialni, która należy do wielbicieli książek, sprawdzi się wygodny fotel, na którym można spędzić długie godziny, wczytując się w historie ulubionych bohaterów. Warto, aby znalazł się on tuż obok półki na lektury, w niewielkiej odległości od źródła światła. Przydatnym elementem wyposażenia będzie również tapicerowany puf. Jego miękkie siedzisko zastąpi nam podnóżek lub też sprawdzi się jako dodatkowy stolik. Taki puf możemy ulokować w nogach łóżka, gdzie ułatwi szykowanie się do wyjścia.

Gdy nie ogranicza nas przestrzeń, warto przeznaczyć miejsce na wyeksponowanie zielonych roślin. Te ulokowane blisko łóżka nie tylko pomogą oczyścić i nawilżyć powietrze, ale też będą stanowić barwny akcent dekoracyjny. W zależności od naszych upodobań możemy umieścić je na specjalnych kwietnikach, komodzie czy po prostu zawiesić przy ścianie.

Jak ustawić meble w podłużnym czy kwadratowym pokoju? W ustaleniu spójnego konceptu może pomóc aplikacja VOXBOX. Intuicyjny program pozwoli nam poeksperymentować i przetestować różne układy funkcjonalne. Po stworzeniu wizualizacji otrzymamy szczegółowy kosztorys, a wybrane produkty będziemy mogli wygodnie zamówić w sklepie internetowym VOX. Projekt wymarzonej sypialni można wykonać samodzielnie lub skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy w salonie.

Harmonijna aranżacja sypialni

Wybierając meble do sypialni i planując ich lokalizację, pamiętajmy o detalach. To one mogą nadać uroku wybranemu układowi wnętrza oraz podkreślić jego funkcjonalność. Wygodny materac pomoże nam spokojnie przespać całe noce bez obaw o ból pleców. Komfort wypoczynku podniesie także miękka, bawełniana pościel czy gruby pled, którym okryjemy się w chłodne wieczory.

O harmonię w aranżacji sypialni zadbają również inne tekstylia, takie jak niewielkie dywany. Te wykonane z wełny mogą dostarczyć naszym stopom przyjemnych bodźców dotykowych. Dodatkowo pomogą zadbać o czystość w pomieszczeniu (utrudniają wnikanie kurzu) oraz zachować odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu.

Piękne dodatki oraz sprytne rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zadbamy o dobre warunki do spania, w tym o optymalną temperaturę. Przyjmuje się, że dla zdrowej osoby dorosłej wynosi ona od 16 do 19 °C. Dzieci oraz seniorzy powinni mieć w swoich sypialniach nieco cieplej, od 18 do 20 °C.

Chcąc zapewnić sobie spokojny sen, warto zatroszczyć się również o wystarczający poziom melatoniny, czyli tzw. hormonu snu. Jego wydzielanie sprawia, że stajemy się senni i możemy spokojnie zasnąć. Jednym z hamulców produkcji melatoniny jest światło. Warto więc w oknach sypialni zawiesić grube zasłony lub przyciemniające rolety oraz zdecydować się na montaż niewielkich, punktowych lamp, które otulą przestrzeń rozproszoną poświatą.

Produkty z artykułu

Łóżko 2-osobowe z baldachimem i z regałem 4 You
Łóżko 2-osobowe z baldachimem i z regałem 4 You
od 3 979 zł4 358 zł
promocja

Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 4 358 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/