Co włożyć do wazonu?
Galeria inspirujących aranżacji
podpowiadamy

Duże i małe, wysokie i niskie, ceramiczne, z kamionki bądź szkła, obłe lub o geometrycznych kształtach. W kwestii wazonów wybór jest naprawdę szeroki! Jeszcze większy dylemat mogą sprawić nam dziesiątki możliwości ich stylowej dekoracji. Przedstawiamy inspirujące pomysły na aranżację z wazonami w roli głównej.

Wybór dodatków do wnętrza jest niemal tak istotny, jak decyzja o zakupie mebli czy kolorze ścian. Z ich pomocą możemy zmienić nasze mieszkanie w przytulny azyl i podkreślić swój gust. Dekoracyjne wazony elastycznie dopasują się do każdego pomysłu na wystrój i pozwolą wydobyć z pomieszczenia to, co najlepsze. Dają możliwość szybkiej zmiany ozdób, dzięki czemu w ekspresowym tempie możemy przeprowadzić małą metamorfozę wnętrza. Jaki wazon wybrać i czym go wypełnić, a także gdzie wyeksponować? Przyjrzeliśmy się różnym rozwiązaniom.

Uniwersalne ozdoby do wazonu

Do aranżacji wazonu bardzo często wykorzystujemy świeże kwiaty. Dla wielu osób nie ma nic piękniejszego niż bukiet pachnących tulipanów, żonkili czy róż. Taki wazon możemy postawić w większości domowych pomieszczeń, a jego zawartość dopasować do aktualnej pory roku. Tworząc autorskie kompozycje, śmiało możemy łączyć ze sobą różne gatunki roślin. Piękną dekoracją będzie również pojedynczy kwiat umieszczony w wysokim naczyniu z wąską szyjką.

Uniwersalnym sposobem na aranżację wazonu są też suszone rośliny. Suszka lnu, lawendy, czarnuszki czy bawełny wygląda bardzo efektownie. Warto zwrócić też uwagę na zasuszone liście eukaliptusa oraz kłosy zbóż. Niezależnie od gatunku zasuszonych roślin, ich pielęgnacja polega jedynie na regularnym odkurzaniu. Między innymi dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują.

Nie każdy ma rękę do kwiatów, czasami też po prostu brak nam czasu na ich pielęgnację. W takim wypadku warto zastanowić się nad wyborem ich sztucznych odpowiedników, które będą wymagać zdecydowanie mniej uwagi. Nie należy przy tym obawiać się o finalny wygląd dekoracji. Wysokiej jakości sztuczne kwiaty niemalże dorównują swoim wyglądem prawdziwym roślinom. Są też wyjątkowo trwałe, dlatego bez obaw możemy spakować je w pudełko i przechować aż do chwili, w której zdecydujemy się ponownie je wyeksponować.

Czym wypełnić szklany wazon?

Szkło jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych materiałów, z których powstają wazony. Niezależnie od tego, czy jest to szkło barwione czy transparentne zawsze będzie prezentować się estetycznie. Takie naczynie sprawdzi się nie tylko jako dekoracja komody czy stołu, ale również parapetu bądź podłogi. Co włożyć do szklanego wazonu? Możliwości są praktycznie nieograniczone!

Niezawodną ozdobą będą świeże kwiaty. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się włożyć do naczynia cały ich pęk czy przykładowo tylko jedną różę, efekt zawsze będzie bardzo estetyczny. Dobrym pomysłem jest też stworzenie kompozycji z pomocą dekoracyjnych gałęzi. Wiosną mogą być to młode bazie czy gałązki z zalążkami listków bądź pąkami kwiatów, a jesienią i zimą – skręcone gałęzie wierzby mandżurskiej. Aranżując szklany wazon, warto pamiętać, że przejrzyste naczynie wyeksponuje również łodygi, więc powinniśmy ułożyć je bardzo starannie.

Czym jeszcze można wypełnić szklany wazon? Trafionym rozwiązaniem będą suszone trawy. Pięknie prezentują się nie tylko puchate kwiatostany trawy pampasowej, ale również wiele bardziej pospolitych odmian. Inspiracji warto poszukać jesienią na pobliskich łąkach.

Co włożyć do wysokiego wazonu?

Wysokie wazony wspaniale wyeksponują dekoracje stworzone z różnego rodzaju gałązek i traw. Zaletą tego typu ozdób są ich długie łodygi, które wypełniają całe naczynie i pozwalają na estetyczne ułożenie kompozycji. Pięknie będą prezentować się na przykład naturalne gałęzie kaliny. W podłużnych wazonach sprawdzą się też wszelkie girlandy, których zwisające pnącza będą w ciekawy sposób oplatać naczynie. Chcąc stworzyć kompozycję w wysokim szklanym wazonie, w roli bazy można wykorzystać transparentną karafkę, która pozwoli grać ozdobom pierwsze skrzypce.

Oryginalny rytm – aranżacja ceramicznych wazonów

Wypalona glina to tworzywo, z którego od wieków wykonywane są piękne naczynia. Potrafią przyjmować rzeźbiarskie formy, które już same w sobie stanowią niebanalną dekorację. Poszukując wyjątkowych rozwiązań, warto przyjrzeć się bliżej linii wazonów o organicznych kształtach. Ich przestrzenne i nieregularne formy sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dobrym przykładem będą modele Qos i Tilo w jasnych, przyjaznych odcieniach.

Ceramiczne wazony lubią doborowe towarzystwo. Stworzą interesującą kompozycję ustawione na stoliku kawowym wraz z osłonkami na doniczki, kamionkowymi pojemnikami i innymi dekoracyjnymi naczyniami. Tego rodzaju aranżacje mają w sobie wiele uroku. Dobrze jeśli poszczególne elementy są różnej wysokości, ale mają jakiś wspólny mianownik – kolor, materiał wykonania bądź formę. Zbudujemy w ten sposób spójną, wielopoziomową kompozycję, która będzie przyciągać wzrok swoim dynamizmem. Jeśli nie czujemy się pewnie w łączeniu ze sobą różnych modeli wazonów, warto skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak kolekcja naczyń dekoracyjnych Bri. Jej elementy zostały zaprojektowane tak, by pełnić wiele funkcji jednocześnie i idealnie się dopełniać.

Wazon nie zawsze potrzebuje ozdób

Dekoracyjne wazony do salonu już same stanowią interesującą ozdobę. Często wcale nie potrzeba dodatkowych akcesoriów, by pięknie się prezentowały. W takiej roli sprawdzą się modele wykonane z barwionego szkła – zarówno te o idealnie gładkiej powierzchni, jak i z widocznymi ryflowaniami. Dobrym przykładem będą wazony Bruni, Boo czy Grim. Bez obaw możemy łączyć je w unikalne kompozycje lub prezentować jako pojedyncze elementy dekoracyjne. Ciekawym sposobem na ekspozycję jest ustawienie ich na tacy lub podstawce. Możemy wybrać dla nich miejsce na blacie stołu lub wierzchu komody.

Duży wazon – nie tylko na kwiaty

Tworząc aranżację przezroczystego wazonu, warto nieco poeksperymentować. Z pomocą może przyjść nam piasek. Możemy wykorzystać do tego ziarenka przywiezione z ulubionej plaży lub zakupione w sklepie, o naturalnej barwie bądź w wielu różnych kolorach. Kompozycję warto uzupełnić o sukulenty i dekoracyjne kamyczki.

Ozdoby, które wybierzemy do szklanego wazonu mogą także zbudować we wnętrzu klimatyczny nastrój. Pomogą w tym pieńkowe świece lub pływające podgrzewacze, umieszczone na tafli wody w naczyniu. Zanim odpalimy knot, upewnijmy się, że w zasięgu płomienia nie znajdzie się żadna roślina czy dekoracyjna wstążka.

Duże wazony świetnie zdadzą egzamin również w kuchni. Możemy wykorzystać je jako naczynia na domową lemoniadę lub organizery dla przyborów używanych podczas gotowania. Kamionkowy dzban może zmieniać swoje przeznaczenie wraz z potrzebami. Gdy przestanie być przydatny w jadalni, świetnie sprawdzi się w roli wazonu na zioła czy suszki.

Produkty z artykułu

Wazon Bruni
Wazon Bruni
od 49 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/