Jakie ozdoby i dekoracje
stworzą przytulny klimat? jesień w domu
Jesień to bez wątpienia najbardziej malownicza pora roku, która rozpoczyna okres coraz krótszych dni. Aromat świeżo zaparzonej herbaty, miękkie tekstylia, płomienie świec – to jedne z wielu skojarzeń, jakie nasuwają chłodne wieczory w domu. W zbudowaniu intymnego nastroju pomogą nam ciepłe pledy, jesienne ozdoby i dekoracje na okna.
Złoto, brąz, czerwień, pomarańcz czy żółć to kolory, które stanowią prawdziwy symbol jesieni. W aranżacji wnętrz warto sięgać właśnie po to, co daje nam natura i wykorzystać bliskie sercu barwy, które pomogą wizualnie ocieplić wnętrze. Jesień w domu to nie tylko ciepłe tekstylia i romantyczne lampiony, ale też własnoręcznie uzbierane kasztany, liście czy szyszki. Oto garść inspiracji w zakresie dodatków, które ułatwią uzyskanie kameralnej atmosfery, sprzyjającej błogiemu odpoczynkowi.
Urocza zastawa, czyli przydatne ozdoby jesienne na stół
Stół stanowi obowiązkowy element wyposażenia niemal każdego domu. To właśnie przy nim spożywamy posiłki, pracujemy, uczymy się czy relaksujemy z kubkiem ulubionej herbaty. Niezależnie od tego, czy w naszym mieszkaniu znajdzie się miejsce na duży, rozkładany blat czy jedynie na niewielki stolik kawowy, warto zadbać o to, aby jesienią przestrzeń ta nie była pusta. Wypełnijmy ją praktycznymi dodatkami.
Taca Redo może posłużyć do przenoszenia zastawy stołowej, ale też stanowić funkcjonalną dekorację, w której przechowamy potrzebne drobiazgi. Jesienny klimat zbudują również odpowiednio dobrane naczynia, używane na co dzień. Porcelanowy dzbanek Motif sprawi, że stół nabierze elegancji, a my zawsze będziemy gotowi, aby poczęstować bliską osobę aromatycznym napojem. Wielbiciele kamionki mogą za to sięgnąć po kubki Slow i talerze Feri, dostępne w prawdziwie jesiennych odcieniach. Zostały one dobrane tak, by naczynia można było śmiało miksować, wybierając pomiędzy jednolitym a wielobarwnym kompletem. Urocza zastawa będzie idealną sezonową ozdobą w każdym domu.
Szukając jesiennych inspiracji na aranżację kuchni, jadalni czy salonu, można postawić również na większą metamorfozę i pomyśleć o odświeżeniu wyposażenia. Najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana używanych akcesoriów. Kamionkowy pojemnik Tassel posłuży do eksponowania suszonych roślin i ziół. Kameralny klimat zbudują także dekoracyjne wazony i karafki z podbarwionego szkła. Ostatnie ciepłe promienie słońca tańczące na ich nieregularnej powierzchni zapewnią prawdziwą gratkę zmysłowi wzroku. Można też pomyśleć o zakupie bawełnianych podkładek pod talerz w musztardowym kolorze, które z powodzeniem zastąpią letni, lniany obrus.
Świece i lampiony – w trosce o przytulną atmosferę
Płomień palącej się świecy z łatwością podniesie walory estetyczne każdego pomieszczenia. Delikatny półmrok stworzy dodatkowo kameralny klimat, zarówno wieczorem, jak i w chłodny, weekendowy poranek. Warto więc, zwłaszcza podczas jesiennej szarugi, otaczać się świecami pod każdą postacią. Te niewielkie zamknięte w szklanych pojemniczkach oraz długie, umieszczone na ozdobnych świecznikach sprawią, że każda chwila stanie się wyjątkowa.
Elegancka świeca Lento pozwoli cieszyć się widokiem tańczącego płomienia, gdziekolwiek się nie znajdziemy. Wygodne opakowanie sprawia, że możemy przenieść ją w okolice łóżka, położyć na stole czy też zabrać ze sobą w podróż. W bezpiecznym transporcie pomoże dekoracyjna pokrywka z korka, dzięki której do wnętrza świecy nie przedostaje się kurz.
Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań mogą za to rozważyć montaż świeczników. W odróżnieniu od tych, które możemy postawić na komodzie czy stole, istnieją również modele, które jesteśmy w stanie umieścić pod sufitem. Świecznik Hano zawieszony nad stołem pozwoli nam uzyskać przytulny, jesienny klimat również podczas spożywania posiłków. Dzięki niemu nie musimy też marnować miejsca na blacie, a całą dostępną przestrzeń wypełnić pysznymi przekąskami.
Praktyczne dodatki, które tworzą jesienny wystrój domu
Niektóre akcesoria, takie jak pleciony pojemnik Brago czy szklane pojemniki Glamour, przydadzą nam się przez cały rok. Wszystko zależy od tego, co w nich wyeksponujemy. Aby zbudować jesienny wystrój domu, wystarczy sięgnąć po skarby natury, które znajdziemy w parkach czy lasach. Samodzielne tworzenie dekoracji jesiennych to przy okazji dobry sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Kompozycje stworzone z szyszek, kasztanów lub samodzielnie zebranych ziół wprowadzą do wnętrza domu zapach jesiennych spacerów.
Pamiętajmy o tym, że za klimat danego pomieszczenia odpowiadają również meble. Ruda, brązowa lub musztardowa kanapa pomoże nam stworzyć jesienną aurę bez potrzeby kupowania wielu dodatków. Dostępną przestrzeń możemy jedynie dopełnić, decydując się na zakup naturalnego dywanu o wyraźnej fakturze lub podręcznej pufy, która posłuży za niewielki stolik kawowy. Ta z serii Doppio została wyposażona w obustronne wieko, dzięki czemu może funkcjonować zarówno jako stolik, jak i miejsce do siadania.
Warto przypomnieć sobie również o przyjaznych dodatkach, które używaliśmy w domu wiosną. Plecione pojemniki Pajo, wyeksponowane na komodzie lub regale, także jesienią mogą pomóc nam w przechowywaniu drobiazgów.
Schyłek roku to doskonały moment, aby sięgnąć też po rzeczy, z których dawno nie korzystaliśmy i poddać je delikatnej renowacji. Zmiana koloru pozwoli tchnąć w nie nowe życie i być może sprawi, że staną się wymarzonymi jesiennymi dodatkami do domu.
Myśląc o przytulnym wystroju domu, nie zapominajmy również o innych pomieszczeniach. Jeśli nie planujemy zakupu ozdób do sypialni, warto pomyśleć o nowym komplecie pościeli w jesiennych barwach. W długie wieczory doskonale sprawdzą się poszewki wykonane z bawełny o splocie satynowym. Dzięki nim ulubiona kołdra stanie się miękka i jedwabista w dotyku, a my z przyjemnością schowamy się pod nią, uciekając przed jesiennym chłodem. Dobrym rozwiązaniem będzie też gruby, musztardowy pled Merynos z wełny, który można narzucić na pościel w letnich kolorach.
Tace, wazony i pojemniki – jesienne inspiracje
Budowanie jesiennego klimatu można rozpocząć od funkcjonalnych dodatków i organizerów. Metalowy koszyk, podobnie jak rattanowa taca, posłuży nam do przenoszenia drobiazgów, ale też utrzymania porządku w podręcznych przedmiotach. Niewielkie elementy uwielbiają gubić się w czeluściach domu, a znajdowanie ich zwykle zajmuje sporo czasu, który jesienią najlepiej przeznaczyć na relaks z książką.
Podczas aranżacji wnętrz pamiętajmy też o wazonach. Jesienią nie musimy rezygnować ze świeżych kwiatów, które znacznie uprzyjemniają przebywanie w domu. Wrzosy, chryzantemy czy astry z łatwością znajdą swoje miejsce w dużym butlowym wazonie Gunnar lub też ceramicznym wazonie Bali w nietuzinkowym kształcie. Obok roślin o sentymentalnym charakterze wystarczy postawić ulubioną lampę i zawiesić nastrojową fotografię, a jesienny klimat będzie zagwarantowany.
Osoby pracujące zdalnie mogą też zadbać o odpowiedni nastrój w domowym gabinecie. Jutowy kosz Mota świetnie sprawdzi się w roli gazetnika lub pojemnika na wykonane projekty. Zimą wystarczy przenieść go do sypialni, gdzie posłuży za miejsce do przechowywania pledów, poduszek czy innych tekstyliów.
Szczypta natury, czyli jesienne dekoracje na okna
Promienie dziennego światła wpadające do domu dodają nam energii niezwykle potrzebnej jesienią. Wchodząc do pomieszczenia, często to właśnie w stronę okna kierujemy nasz wzrok, dlatego warto szczególnie zadbać o tę przestrzeń. Mięsiste zasłony oraz kolorowe rolety stworzą przytulny klimat i wizualnie ocieplą wnętrze. Pomyślmy też o aranżacji parapetu. Miejsce to nierzadko może stanowić ciekawą przestrzeń do przechowywania czy nawet do… siedzenia.
Ażurowy lampion, kamionkowa osłonka na doniczkowy kwiat czy drewniana figurka. Każdy z tych elementów może znaleźć swoje miejsce właśnie na parapecie. Dzięki temu przy odsłoniętych oknach możemy poczuć magię jesieni i poobserwować naturę, która już niedługo zanurzy się w zimowy sen. W tym miejscu warto też postawić pojemniki na zebrane owoce, które dała nam ziemia. Kasztany, żołędzie czy niewielkie dynie stanowią wyjątkowo urokliwe dekoracje jesienne na okna.
W wielu mieszkaniach parapet pełni również funkcję wygodnej ławeczki, na której można usiąść z kubkiem gorącej kawy czy herbaty. Jesienią zadbajmy o to, aby w tym miejscu zawsze mieć pod ręką ciepły pled oraz miękkie poduszki. Te pomogą nam przetrwać chwile melancholii, towarzyszące obserwowaniu zmieniającej się przyrody. W przypadku gdy tekstylia nie będą potrzebne, można włożyć je do pojemnej torby, która latem towarzyszyła nam podczas zakupów i rodzinnych pikników.
Jesień w domu i na tarasie
Przyroda nie znosi próżni. Właśnie dlatego zaraz po tym, gdy opadną już wszystkie liście, ziemia przygotowuje się, aby pokryć ją puszystą warstwą białego śniegu. Warto zatrzymać moment jeszcze ciepłych, jesiennych dni, relaksując się na balkonie czy przydomowym tarasie. Gdy świat wokół nas jest pełen soczystych kolorów, zadbajmy o odpowiednią dawkę witaminy D i wyjdźmy na zewnątrz.
Przestrzeń wokół domu zaaranżujmy przy pomocy kwiatów i roślin. Suszone gałązki będą doskonale komponowały się z zebranymi orzechami, szyszkami czy kasztanami. O jesienny klimat dodatkowo zadbają świece oraz oświetlenie, które nie potrzebuje zasilania z kabla. Lampa Solar po naładowaniu może świecić nawet 72 godziny w trybie najniższego natężenia światła, który będzie idealny do zbudowania przytulnej atmosfery.