Wybieramy krzesła
do stołu w salonie,
jadalni i kuchni
komplet czy miks?

Krzesła mogą decydować o stylu pomieszczenia i wiele mówić o upodobaniach właścicieli. Choć klasyczne, jednorodne zestawy pasują do wielu aranżacji, równie dobrym pomysłem jest stworzenie oryginalnego kompletu różnych siedzisk. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie krzesła do stołu w kuchni, salonie czy jadalni, i dzielimy się inspirującymi zdjęciami.

Idealne modele krzeseł łączą w sobie atrakcyjny design z ergonomią, wygodą oraz wysoką jakością materiałów. Połączenie wszystkich tych cech sprawia, że meble dzielnie przetrwają lata użytkowania – spontanicznych imprez, oficjalnych obiadów i pogawędek przy kawie. Jak dokonać właściwego wyboru? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła do stołu?

Za wygodę użytkowania krzeseł w dużej mierze odpowiadają ich wymiary. Przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry, by spędzanie nawet długiego czasu przy stole nie powodowało u nikogo dyskomfortu.

Odległość pomiędzy oparciem siedziska a blatem stołu powinna wynosić ok. 30 cm, żeby zapewnić użytkownikowi swobodę ruchów. Idealnie, jeśli nogi osoby siedzącej będą zgięte w kolanach pod kątem prostym, a całe stopy będą spoczywać na podłodze. Oparcie musi umożliwiać przyjęcie neutralnej pozycji, przy czym nie powinno wystawać ponad blat więcej niż 20 cm. Nie bez znaczenia jest też głębokość siedziska – najlepiej, jeśli poza jego obręb będzie wystawać mniej więcej 1/3 długości naszego uda.

Ile miejsca wygospodarować na stół z krzesłami? Jedno krzesło zajmuje ok. 60 cm. Żeby swobodnie je odsunąć, potrzebujemy min. 55 cm wolnej przestrzeni. To sporo. Jeśli więc na co dzień nie jest nam potrzebny stół z 6 krzesłami, warto zainwestować w składane modele, które będziemy wyciągać tylko na specjalne okazje.

Takie same czy różne? Zalety obu rozwiązań

Miksowanie krzeseł jest ciekawym sposobem na dodanie wnętrzu charakteru i podkreślenie indywidualności aranżacji. Stół do jadalni nie musi przecież wyglądać książkowo! Często możemy przy nim znaleźć już nie jeden czy dwa, ale nawet cztery różne rodzaje krzeseł, tworzącychświeży, eklektyczny wystrój. To świetny sposób na nadanie drugiego życia starym meblom lub zatrzymanie przy sobie ulubionego modelu na długo, mimo przeprowadzki czy przemeblowania. Zamiast kupować nowy komplet, możemy odnowić lub naprawić wygodne krzesła, które już mamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą nie tylko same style, ale też kolory i materiały wykonania. Warto mieć na uwadze, że im bardziej zróżnicowane krzesła, tym prostszy powinien być stół. Wizualnego chaosu pozwolą uniknąć także dopasowane pod względem wysokości oparcia.

Harmonijny, spójny układ nie narzuci wnętrzu charakteru i pozwoli wybrzmieć pozostałym elementom wyposażenia, takim jak ulubiona zastawa, obrus czy wazon pełen kwiatów. Stół nie musi pochodzić z tej samej kolekcji, co krzesła. Ważne, by wizualnie do nich pasował. Taka forma aranżacji jadalni jest idealna do niewielkich wnętrz. Identyczne krzesła ustawione obok siebie tworzą regularny rytm – łatwiej je odsuwać i przestawiać, nie martwiąc się o kolizję między podłokietnikami czy oparciami różnych modeli.

Kolorowe stoły i krzesła. Urządzamy salon pełen życia

Jakie powinny być stół i krzesła do salonu? Oczywiście takie, jak nam się podobają. A może by tak postawić na… kolorowe meble? Żółte krzesła Shell w salonie będą wyróżniać się nietuzinkowym wyglądem, wniosą do wnętrza życie i pozytywną energię. Kolorowy może być również rozkładany stół Creative – jego wygląd możemy zaprojektować samodzielnie, wybierając kolorystykę blatu, a także formę nóg. Decydując się na taki barwny akcent w salonie, warto znaleźć chociaż jeden motyw, który będzie łączył meble z pozostałymi elementami wystroju. Tak więc jeśli postawiliśmy na butelkowo zielony blat, kolor ten dobrze będzie wykorzystać we wnętrzu w formie dodatków, na przykład wełnianego pledu.

Najlepsze krzesła do kuchni? Przede wszystkim praktyczne

W kuchni sporo się dzieje – dominują intensywne zapachy, często panuje wilgoć i łatwo o przeróżne plamy. Stół i krzesła powinny być więc praktyczne. Zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania. Dobrym wyborem będzie lakierowane drewno bądź wytrzymała sklejka – łatwo się je czyści i nie absorbują zapachów. Tapicerowane elementy mogą pojawić się w postaci miękkich siedzisk z odpornym na zabrudzenia obiciem, takich jak przy modelach U&D czy Closer. Dokupując pokrowiec na siedzisko, urozmaicimy wygląd mebla i przy okazji ochronimy tkaninę przed zabrudzeniami.

Krzesła w kuchni powinny być również stosunkowo lekkie, tak żeby w razie potrzeby móc z łatwością je przestawić. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, gotowe komplety stołów i krzeseł kuchennych mogą sprawdzić się znakomicie.

Jakie krzesła do białego stołu? Cała gama możliwości!

Przy białym stole sprawdzi się wiele awangardowych i klasycznych siedzisk. W zestawieniu z jasnym stołem ciemne krzesła zapewnią przyjemny dla oka kontrast. Z kolei meble utrzymane w takim samym kolorze stworzą minimalistyczną, lekką kompozycję. Dobrym towarzystwem dla bieli będą delikatne pastele i drewniany dekor. Jeśli stół ma prostą formę, świetnie wybrzmią też krzesła z kolorowymi, tapicerowanymi siedziskami – jednolitymi lub typu patchwork. Biały okrągły stół z krzesłami utrzymanymi w różnej kolorystyce będzie prezentować się bardzo oryginalnie.

Jakie krzesła do drewnianego stołu? Tutaj możliwości również są bardzo szerokie. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest łączenie kilku różnych dekorów drewna. Jeśli więc zdecydujemy się na krzesła osadzone na drewnianych nogach, ich kolor powinien być taki sam lub maksymalnie zbliżony do barwy naszego stołu. Zadbamy w ten sposób o spójność całej aranżacji.

Co zamiast krzeseł? Stół z ławką lub stołkami

Klasyczne zestawienie stołu z 4 krzesłami nie jest już takie oczywiste. Tradycyjne krzesła coraz częściej ustępują miejsca ławkom, taboretom lub stołkom. Możemy bawić się ich funkcją, dlatego takie rozwiązania dobrze sprawdzą się w mieszkaniach, w których przez niewielki metraż liczą się sprytne pomysły. Przy stole świetnie zdadzą egzamin stołki z szufladami – będą praktycznymi miejscami do siedzenia, kiedy pojawią się goście, i podręcznymi schowkami na co dzień, a gdy zapadnie wieczór, doskonale spełnią funkcję szafek nocnych. Jeśli nie będą potrzebne, wystarczy je ustawić jeden na drugim, a utworzą pojemną komodę. Równie dobrze sprawdzą się ławki. Dają więcej swobody niż krzesła i są równie praktyczne. Wyposażone w poduchy w razie potrzeby mogą pełnić funkcję wygodnego siedziska w przedpokoju.

Tworzymy strefę malucha! Stolik i krzesełka dla dzieci

Urządzając wnętrze jadalni czy salonu, nie zapominajmy o najmłodszych. Warto zaplanować dla nich miejsce przy stole lub… zapewnić im własną strefę spożywania posiłków! Przydadzą się do tego dziecięce stoliki i taborety, które dzięki swojej lekkiej konstrukcji mogą wędrować z maluchami po całym domu. Tak więc jeśli w porze obiadowej dzielnie będą towarzyszyć dzieciom przy posiłku, chwilę później mogą zamienić się w twórczą pracownię małych artystów. Kupując stoliki i taborety dla dzieci, warto wybrać proste modele – posłużą za dodatkowe siedziska lub podstawki na kwiaty, gdy maluchy podrosną.

Przed finalnym wyborem krzeseł najlepiej sprawdzić, czy poza przemawiającym do nas wyglądem mają one cechy, które zagwarantują komfort użytkowania i trwałość. Przed zakupem warto wypróbować dany mebel – zobaczyć na żywo, dotknąć, przetestować. Zapraszamy do salonów VOX!

Produkty z artykułu


Krzesło Shell
Krzesło Shell aranżacja

Krzesło Shell

699 zł




Krzesło Komm

Krzesło Komm

649 zł
+2




Krzesło Simple
Krzesło Simple aranżacja

Krzesło Simple

499 zł




Taboret Tuli
Taboret Tuli aranżacja

Taboret Tuli

179 zł



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/