Szafa na całą ścianę inspiracje do sypialni i salonu
Wyobraźmy sobie sypialnię lub salon, w którym panuje idealny porządek, a wszystkie rzeczy mają swoje miejsce. Brzmi kusząco? Z szafą na całą ścianę to możliwe!
Jak zaplanować szafę, która pomieści także walizki, sprzęt sportowy czy dokumenty, a dodatkowo idealnie dopasuje się do wymiarów pomieszczenia? Podpowiadamy!
Zalety i wady szafy na całą ścianę
Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek mebla do przechowywania, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować, czy jest on naprawdę najlepszą opcją.
A jak wygląda to w kwestii szaf na ubrania, które zajmują całą ścianę w sypialni czy salonie? Do ich ogromnych zalet należy pojemność. Dzięki niej możemy pomieścić wszystkie ubrania, buty i dodatki, nawet te sezonowe. Szafa wnękowa, szczególnie z drzwiami przesuwnymi, to również sposób na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.
Nie zapomnijmy przy tym o walorach estetycznych – szafa na całą ścianę z kolekcji Stor może stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni kolor frontów, dopasowując je do barwy ścian. Dostępne uchwyty, w zależności od długości, wyznaczą ciekawy rytm wraz z przesuwnymi, składanymi drzwiami o różnej szerokości.
Bez trudu dopasujemy też wnętrze szafy, dobierając najlepszy wariant wyposażenia zależnie od potrzeb i tego, czy wolimy mieć do dyspozycji więcej regulowanych półek, drążków na wiszące ubrania czy szuflad.
Oczywiście szafy na całą ścianę mają też pewne wady. Większość z nich dotyczy jednak mebli robionych na wymiar przez stolarza. Szafa wykonywana na indywidualne zamówienie jest wtedy rozwiązaniem stałym, które trudno zmienić podczas odświeżania aranżacji danego pomieszczenia. Może okazać się również droższa niż tradycyjna szafa.
W przypadku szaf Stor także możemy idealnie dopasować je do wymiarów wnęki, docinając dedykowane blendy podczas montażu mebla – górne, boczne i poprzeczne panele maskujące skutecznie wypełnią szczeliny przy suficie i ścianie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przywrócić szafę do wolnostojącej wersji podczas przemeblowania pokoju.
Szafa jak ściana – jak ją zaplanować?
Planując szafę na całą ścianę, weźmy pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się nad jej rozmiarem. Ile ubrań i dodatków chcemy przechowywać? Czy wystarczy nam standardowa głębokość, czy potrzebujemy szafy o większej pojemności?
O optymalnych wymiarach szafy przeczytasz w artykule: Jakie wymiary powinna mieć szafa na ubrania? Praktyczne wskazówki
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego wnętrza szafy. System Stor oferuje gotowe pakiety Easy, Comfort i Maxi. Decydując między różnymi układami półek, drążków, szuflad i innych elementów, takich jak opuszczany wieszak czy wysuwany organizer na spodnie, sprawimy, że wyposażenie szafy będzie dopasowane do naszych potrzeb.
Pamiętajmy również, że mebel na całą ścianę nie musi sięgać od podłogi aż do sufitu. Jeśli chcemy zachować wrażenie przestronności – zdecydujmy się szafę wolnostojącą o preferowanej wysokości. Zrezygnujmy wtedy z paneli maskujących wokół mebla.
Ile kosztuje szafa na całą ścianę?
Koszt szafy na całą ścianę zależy od wielu czynników. Oczywiście, im większa, tym wyższy koszt. Cena wzrasta również wraz z liczbą półek, drążków i szuflad. Wpływ na ostateczną cenę ma dodatkowo materiał, z którego jest wykonana. W przypadku szaf na wymiar ponadprogramowy koszt to tzw. zabudowa szafy, czyli usługa pomiaru i montażu.
Atrakcyjną cenową alternatywą okażą się szafy modułowe Stor. Wybierając spośród gotowych wariantów o szerokości 125, 140, 160, 175 i 200 cm, które można ze sobą łączyć, stworzymy idealny mebel, a jednocześnie zaoszczędzimy czas i pieniądze. Dodatkowo system Stor pozwala na lepsze wykorzystanie wysokości wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku szaf wnękowych.
Może Cię zainteresować: Jak urządzić pokój z wnęką?
Szafa na całą ścianę w sypialni – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Szafa na całą ścianę to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w sypialni. Pozwala na przechowywanie wszystkich ubrań, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.
Odpowiednio zagospodarowane wnętrze szafy pomoże nam utrzymać porządek i ułatwi codzienne przygotowania. Wystarczy, że dobierzemy praktyczne dodatki, takie jak kontenerki z szufladami i metalowe wieszaki na akcesoria. Świetnym pomysłem będzie też dokupienie płytszej szafy bocznej z wbudowanym lustrem.
Szafa jak ściana – ciekawe inspiracje do sypialni
Szafa na całą ścianę w sypialni to dobry sposób na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Ta z lustrzanymi lub przeszklonymi drzwiami, jak Creative, optycznie powiększy niewielką sypialnię. Dodatkowo szklane fronty dodadzą wnętrzu elegancji i blasku.
Miłośnicy wieczornej lektury mogą dokupić boczny regał z otwartymi półkami, który pozwoli im wyeksponować ulubione książki i szybko sięgnąć po aktualnie czytaną pozycję.
Szafa na ścianie w salonie – kiedy to najkorzystniejsza opcja?
W takiej szafie schowamy nie tylko ubrania, ale również książki, dokumenty i inne przedmioty. Szafa wnękowa w salonie sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, jak i w przestronnych wnętrzach, w których może pełnić funkcję garderoby.
Szafa na całą ścianę w salonie – pomysły na aranżację
Szafa na całą ścianę w salonie to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również element dekoracyjny, szczególnie w połączeniu z panelami lamelowymi Linerio. Ta z drzwiami przesuwno-skladanymi w kolorze dębowym ociepli wnętrze i nada mu przytulnego charakteru, a biała rozjaśni pomieszczenie i doda mu lekkości.
Z kolei szafa z czarnymi, matowymi frontami będzie wyglądać nowocześnie i elegancko. Subtelności mogą dodać jej długie drewniane uchwyty, dopasowane odcieniem do podłogi.
Więcej dowiesz się z artykułu: Szafa nie tylko w sypialni. Jak urządzić salon z szafą?
Szafa na całą ścianę to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w salonie czy przedpokoju. Oferuje ogromną pojemność, pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Kluczem do sukcesu jest jednak dobry plan i wybór odpowiedniego systemu.