Jak urządzić pokój z wnęką? praktycznie i pomysłowo

Gdy myślimy o tym, jak zabudować wnękę w pokoju, zwykle przychodzi nam do głowy wstawienie do niej szafy. Nie jest to jednak jedyny pomysł warty rozważenia. Jak ciekawie wykorzystać wnękę w salonie, sypialni czy dziecięcym pokoju? Oto garść inspiracji.

Wgłębienie w ścianie nie musi stanowić ograniczenia podczas urządzania wnętrza. Dodatkowa komoda na zabawki, przytulnie zaaranżowane łóżko, witryna z zastawą stołową czy galeria dzieł sztuki – wnęka to idealne miejsce na każdą z tych rzeczy. Taka przestrzeń ma w sobie ogromny potencjał, który warto dostrzec i wykorzystać zgodnie z własnymi potrzebami.

Pokój z wnęką – jak go urządzić?

Nie ma co ukrywać, nie zawsze mamy wpływ na układ naszego mieszkania. Kupując gotową nieruchomość, zwykle godzimy się na koncepcję architekta, który ją zaprojektował. Na pierwszy rzut oka wnęka może wydać się więc defektem, z którym trudno sobie poradzić. Przy odrobinie chęci możemy jednak zmienić ją w praktyczną przestrzeń, bez której nie będziemy umieli wyobrazić sobie naszej codzienności.

Zagłębienie w ścianie możemy wyróżnić kolorem lub oświetleniem, ozdobnie wykończyć, a przede wszystkim przeznaczyć na to, co chcemy. Wnęka zda egzamin nie tylko jako miejsce do przechowywania. Wydzielony zakątek to często idealna przestrzeń na domową biblioteczkę czy toaletkę, z której inaczej musielibyśmy zrezygnować.

To, na co możemy sobie pozwolić, zależy oczywiście od rozmiarów i lokalizacji wnęki. W pokoju dziennym dobrym pomysłem może być urządzenie w takim miejscu osobnej strefy do pracy. Wystarczy ulokować we wnęce biurko oraz wygodne krzesło, a na podłodze umieścić metalowy kosz czy ozdobne pudełko do organizacji dokumentów.

Chcąc wybrać najlepszy sposób zagospodarowania wnęki, warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i zastanowić się nad pożądaną funkcją. Inspiracji możemy poszukać wśród gotowych projektów wykonanych w programie VOXBOX lub też spróbować stworzyć własną aranżację od podstaw. Narzędzie umożliwia zwizualizowanie wnętrza i dopasowanie jego wykończenia i wyposażenia do swoich potrzeb. Dzięki temu możemy przetestować różne pomysły na wykorzystanie wnęki i zdecydować się na ten, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

Wnęka w salonie – urządzamy przestrzeń pełną komfortu 

Salon to miejsce pełne życia. W ciągu dnia zmienia się w przestrzeń do pracy lub dziecięcych zabaw, a wieczorem zaprasza do wspólnego biesiadowania przy dużym stole czy na wygodnej kanapie. Każdy centymetr tego pomieszczenia odgrywa więc istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu domowników.

Jeśli zastanawiamy się, jak zabudować wnękę w sypialni, możemy także rozważyć odpowiednie wpasowanie łóżka. W zależności od układu pomieszczenia schowajmy je do wnęki w całości lub umieśćmy w tym miejscu jedynie wezgłowie. Kameralny kącik do wypoczynku warto ozdobić, wykorzystując sąsiadujące ściany. Przytulną aranżację uzupełnią wąskie panele z samodzielnie wybranym obiciem oraz nastrojowe oświetlenie w postaci regulowanego kinkietu.

Wnęka w przedpokoju: sprytne pomysły na przechowywanie 

Przedpokój to często niewielkie pomieszczenie, które potrzebuje dodatkowej przestrzeni użytkowej. Wnękę warto więc zabudować, aby mieć gdzie schować odzież wierzchnią domowników. Jeśli wgłębienie jest stosunkowo małe, zmieszczenie klasycznej szafy może okazać się niemożliwe. Funkcjonalną alternatywą będzie montaż płytkiej szafki na buty i wstawienie wygodnej ławki z poduszką, która okaże się niezastąpiona podczas szykowania do wyjścia.

Chcąc ułatwić sobie zachowanie porządku, warto wyłożyć wnękę panelami z poręcznymi haczykami na najczęściej używane ubrania i dodatki. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tablic Slot. Dedykowane akcesoria pozwalają wybrać dla tej dekoracji konkretną rolę. Drewniane kołki mogą pełnić funkcję wieszaków, a wytrzymałe półki – organizerów na klucze i okulary.

Praca i pasja schowane w niewielkiej wnęce

Domowe biuro to przestrzeń, którą warto zaaranżować z należytą starannością. Miejsce to jak żadne inne w naszym domu ma wyzwalać w nas pokłady kreatywności oraz dawać energię do zmierzenia się z kolejnymi zadaniami. Duża wnęka w gabinecie może stać się przestrzenią do przechowywania ważnych dokumentów i ukończonych projektów. Wystarczy wstawić w to miejsce poczwórny regał o preferowanej liczbie otwartych i zamkniętych szafek. Oryginalne wykończenie korpusu, frontów czy półek sprawi, że z pozoru zwyczajna przestrzeń nabierze indywidualnego charakteru. W personalizacji własnej pracowni pomogą także ścienne organizery. Idealnym miejscem na nie będzie właśnie płytka wnęka.

Jak zabudować wnękę w pokoju dziecka? Nie na stałe! 

Jeden z elementów wyposażenia pokoju malucha stanowi komoda z przewijakiem. Warto umieścić ją właśnie we wnęce, tworząc kameralny kącik do intymnego rytuału. Po jakimś czasie element ten możemy łatwo zdemontować, zostawiając we wnętrzu samą komodę Concept. Jeśli zechcemy odświeżyć jej wygląd, będziemy mogli zastąpić drzwiczki nowymi w innym kolorze.

Dziecięca przestrzeń zmienia się wraz z wiekiem pociechy. Inwestowanie w trwałe elementy, takie jak meble na wymiar, może okazać się mało ekonomiczne. W jaki sposób zabudować więc wnękę w pokoju dorastającego domownika? Warto wstawić w to miejsce niski regał w uniwersalnym kolorze. Gdy na półkach przestaną pojawiać się zabawki, przestrzeń może posłużyć do przechowywania książek czy przedmiotów związanych z pasją dziecka.

W przestronnej wnęce w pokoju możemy również zaaranżować strefę relaksu. Aby przestrzeń ta była maksymalnie komfortowa, warto ozdobić ją tapicerowanymi panelami Soform, które dodatkowo wygłuszą pomieszczenie i nadadzą wnętrzu odrobiny przytulności. Miękko wykończona ściana może także towarzyszyć kącikowi dla dzieci w salonie, zwiększając bezpieczeństwo zabaw.

Wnęka w łazience idealna na prysznic lub… pojemną szafę

Wgłębienie w układzie łazienki to idealne miejsce na zaaranżowanie miejsca do kąpieli. Wystarczy graniczące ściany obłożyć glazurą, aby urządzić funkcjonalną strefę natryskową. Nie zawsze jednak taki sposób aranżacji wnętrza będzie możliwy. Warto pomyśleć o praktycznej alternatywie dla płytkiej wnęki.

Przechowywanie kosmetyków, ręczników czy akcesoriów w łazience wcale nie należy do najprostszych czynności. Każdy przedmiot ma swój określony kształt i nierzadko nie mieści się na niewielkiej półce. Co więcej, niektóre produkty nie powinny mieć kontaktu z wodą czy wilgocią, której w łazience nie brakuje. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić zamykane szafki, którymi zabudujemy nieustawną wnękę.

Wnęka w kuchni – wszystko pod ręką

W zależności od głębokości wnęka będzie świetnym miejscem do przechowywania sprzętów kuchennych czy zastawy stołowej. Pojemne półki mogą też odgrywać rolę podręcznej spiżarni. Aby zachować lekkość aranżacji, warto część zabudowy zastąpić otwartymi regałami, które z powodzeniem mogłyby stanąć również w salonie lub jadalni. Dzięki temu zadbamy o estetyczne wyeksponowanie przetworów, koszyków z owocami czy desek, na które często brakuje miejsca w kuchni.

Jeśli dysponujemy płytką wnęką, możemy zabudować ją wiszącymi półkami. W tym miejscu mogą znaleźć się najczęściej używane drobiazgi, takie jak drewniane łyżki, świeże zioła czy pojemniki z przyprawami. Sprytne zaaranżowanie ściany pozwoli nam uzyskać sporo miejsca do przechowywania, a starannie dobrane dekoracje podniosą walory estetyczne pomieszczenia.

Produkty z artykułu

Półka wisząca szeroka OMM
Półka wisząca szeroka OMM
134 zł149 zł
promocja

Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/