Jak montować listwy przypodłogowe? drewniane, z mdf lub pvc

Choć montaż listew przypodłogowych wydaje się mało skomplikowaną czynnością, niedoświadczone osoby mogą napotkać sporo wyzwań. Warto przed przystąpieniem do pracy przyswoić podstawową wiedzę i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Jak montować listwy przypodłogowe? Wyjaśniamy krok po kroku.

Listwy przypodłogowe to element aranżacji wnętrza, który pojawia się na finalnym etapie jego wykańczania. Montuje się je, kiedy już została podłączona elektryka, ułożona podłoga i pomalowane ściany. Odpowiednio dobrane, dyskretnie podkreślają wystrój, pomagając wydobyć urok pomieszczenia. Pełnią przy tym wiele funkcji praktycznych – maskują szczeliny dylatacyjne, a niektóre ukrywają nieestetyczne kable. Oprócz tego zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi i kontaktem z wodą podczas sprzątania podłogi. Podpowiadamy, jak je zamontować.

Montaż listew przypodłogowych. Co warto wiedzieć?

Listwy przypodłogowe, powszechnie nazywane także cokołami, pozwalają dopełnić aranżację pomieszczenia. Możemy wybrać takie, które kolorystycznie zgrają się z barwą ścian i pozostaną subtelnym elementem wystroju lub postawić na wyrazisty kontrast. 

 

"Choć rodzajów listew jest wiele, nie warto próbować łączyć ze sobą kilku modeli, różniących się wzorem, fakturą czy wysokością. Taki zabieg raczej nie zda egzaminu i zamiast pomóc nam estetycznie wykończyć pomieszczenie, wniesie do niego niepotrzebny chaos. Dobrze zdecydować się na jeden model listew przypodłogowych i zastosować go w całym pokoju. Na odstępstwa możemy sobie pozwolić, montując inny rodzaj cokołów w osobnym pomieszczeniu" – podpowiada Piotr Szczęśniak, ekspert marki VOX.

Mocowanie listew przypodłogowych wymaga od nas specjalnego przygotowania. Sam ich zakup to nie wszystko. Powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami odnośnie montażu i wyposażyć swoją skrzynkę narzędziową w niezbędne akcesoria. Co może nam się przydać? Wszystko zależy od tego, jaką metodę montażu zaleca producent.

Listwy przypodłogowe można montować na trzy podstawowe sposoby – na klej, za pomocą wkrętów lub korzystając ze specjalnych systemów mocujących, czyli klamr bądź profili montażowych. Każda z metod gwarantuje podobny efekt, różnią się natomiast zakresem prac.

Niezależnie od sposobu, na jaki się zdecydujemy, przed rozpoczęciem montażu warto zabezpieczyć podłogę, aby uniknąć jej przypadkowego uszkodzenia. Możemy położyć na nią specjalną folię lub inny miękki materiał, który pomoże nam uniknąć ryzyka ewentualnego zarysowania. Pamiętajmy także, by dokładnie odkurzyć szczeliny między ścianami a podłogą.

Jak przykleić listwy podłogowe?

Mocowanie listew przypodłogowych na klej jest jedną z wygodniejszych i najmniej inwazyjnych metod montażu. Nie wymaga użycia wiertła ani wiertarki, można więc powiedzieć, że jest to sposób, z którym bez trudu poradzą sobie nawet niedoświadczone osoby. Taka aplikacja dotyczy na przykład produktów z kolekcji Evera, dostępnych w kilkunastu kształtach. Wykonane z trwałego MDF listwy montuje się na klej, a boki zakańcza za pomocą dedykowanych akcesoriów – zaślepek i bloczków.

Jak przykleić listwy podłogowe? Przed rozpoczęciem prac montażowych powinniśmy zaopatrzyć się w dobry klej, dopasowany do charakteru podłoża i przeznaczony do łączenia określonych rodzajów materiałów – tutaj kluczowe znaczenie będzie miał surowiec, z którego wykonane zostały listwy. Najlepiej, jeśli będzie to produkt elastyczny i wodoodporny. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na czas schnięcia oraz fakt, czy spoiwo nie posiada w swoim składzie szkodliwych toksyn.

Montaż listew przypodłogowych powinniśmy rozpocząć od ich precyzyjnego wymierzenia i przycięcia na długość odpowiadającą wymiarom ścian. W przypadku niektórych modeli podczas pomiarów należy pamiętać, aby uwzględnić kilka dodatkowych milimetrów z prawej i lewej strony każdej listwy, które będą niezbędne do założenia łączników i narożników. Już przycięte listwy warto ułożyć pod ścianą i zrobić finalną przymiarkę. W ten sposób zweryfikujemy, czy na pewno idealnie pasują do miejsca, w którym zamierzamy je przykleić.

O sposobie nakładania kleju na wewnętrzną część listew przeczytamy w instrukcji montażu. Niektórzy producenci sugerują, że wystarczy zaaplikować produkt punktowo. Inni, że klej powinien zostać nałożony tzw. zygzakiem lub sinusoidą – będzie go więcej, dzięki czemu mocniej zwiąże się z podłożem. Po odpowiedniej aplikacji kleju przykładamy listwę do ściany i mocno dociskamy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ilość kleju. Jeśli nałożymy go za dużo, może wydostać się na zewnątrz i zostawić nieestetyczne zacieki, które trzeba będzie usunąć.


Listwa przypodłogowa VOX Espumo ESP206 czarna

Listwa przypodłogowa VOX Espumo ESP206 czarna




Z myślą o szybkim montażu na klej warto wybrać model Espumo. Ta lekka i nowoczesna listwa sprawdzi się w każdym domowym wnętrzu, nawet kuchni czy łazience. Dostępna w pięciu uniwersalnych kolorach do wyboru, może wtapiać się w tło lub przyciągać wzrok.

"W VOX dużą wagę przykładamy do zrównoważonego rozwoju technologii, by oferowane przez nas produkty były jak najbardziej neutralne dla środowiska. Rdzeń listew Espumo powstaje w 90% z recyklatów, czyli surowców wtórnych. Lekka warstwa spieniona w połączeniu z twardym wierzchem stanowi trwałą propozycję do najbardziej wymagających wnętrz. Listwa, która nie nasiąka wodą z żadnej strony, świetnie nadaje się do wykończenia płytek ceramicznych w łazience i przedpokoju. Model Espumo dobrze zda egzamin także w mieszkaniach deweloperskich, w których ściany oddają wilgoć przez pewien czas od odbioru kluczy" – komentuje ekspert marki VOX.

Jak przykręcić listwy podłogowe?

Montaż listew podłogowych na kołki lub wkręty wymaga od nas posiadania jedynie podstawowych narzędzi w postaci wiertarki, młotka, wkrętaka i piły. Jest to najlepsza metoda, kiedy ściany w pomieszczeniu nie są idealnie równe. Prace, podobnie jak w przypadku mocowania na klej, rozpoczynamy od zmierzenia ścian, dokładnego przycięcia listew i przyłożenia ich do docelowego miejsca. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów.

"Akcesoria montażowe powinny zostać dopasowane do rodzaju cokołu i ściany. Uniwersalnym wyborem w przypadku listew przypodłogowych z PVC będą kołki szybkiego montażu, które wystarczy delikatnie wbić młotkiem do przygotowanych otworów" – tłumaczy Piotr Szczęśniak.

Kolejnym krokiem jest wykonanie otworów na kołki. Żeby to zrobić, należy najpierw przyłożyć do ściany część montażową listwy, a następnie przystąpić do wiercenia. Jeśli nie chcemy, aby listwa przesuwała się po podłodze, warto od razu po wykonaniu pierwszego otworu umieścić w nim kołek, który utrzyma ją w miejscu i znacznie ułatwi nam pracę. Otwory powinny znajdować się w odległości ok. 40–50 cm od siebie oraz 5–10 cm od każdego z narożników.

Po wykonaniu wszystkich otworów umieszczamy w nich kołki, a za pomocą wkrętarki bądź wkrętaka mocujemy wkręty, stabilnie montując listwę do ściany. W końcowym etapie pozostanie nam tylko wykorzystać element maskujący, który estetycznie wykończy całość.

 

Warto mieć na uwadze, że listwy przypodłogowe mogą być estetycznym sposobem na ukrycie przewodów elektrycznych. Takie zadanie dobrze spełnią przykręcane listwy Estilo, wyposażone w specjalną komorę. Dzięki niej zaprowadzimy porządek w okablowaniu i zabezpieczymy je przed dziećmi lub zwierzętami. Wspomniane listwy z powodzeniem można dopasować do wnętrz o różnym charakterze. Wszystko to dzięki uniwersalnej barwie bieli i aż siedmiu kształtom do wyboru.

Jak jeszcze możemy montować listwy przypodłogowe? Powszechnie stosuje się specjalne klamry, mocowane za pomocą wkrętów i kołków rozporowych. Dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych metod są również profile, które montuje się bezpośrednio do ściany, a następnie dociska do nich listwę maskującą wszelkie śrubki.

Jak zamontować listwy przy schodach?

Schody uzupełnione o ciągłą linię cokołów nie tylko efektownie się prezentują. Listwy zabezpieczają również ścianę przed zabrudzeniem i ukrywają łączenia drewnianych stopni i podstopnic ze ścianą. O tego typu wykończeniu warto więc pomyśleć już na etapie budowy.

Jak zamontować listwy przy schodach? Proces ten jest dość skomplikowany. Wynika to z potrzeby uzyskania precyzyjnych łączeń zarówno w pionie, jak i poziomie, dużej ilości elementów oraz konieczności przycinania materiału pod kątem 45 stopni. Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na ustawienie dokładnej linii cięcia. Przyda nam się elektryczna piła ukośnica lub tradycyjna piłka ręczna i skrzynka uciosowa. Szukając listew do montażu przy schodach, możemy spotkać również modele, które mocuje się „na zakładkę”.

Sam montaż niemal nie różni się od montażu listew w pomieszczeniach o jednym poziomie podłogi. W tym przypadku także powinniśmy kierować się zaleceniami producenta i materiałem, z jakiego zostały wykonane nasze listwy. Istotną różnicą jest zakres prac do wykonania na etapie docinania i przymierzania listew. Charakterystyczna konstrukcja schodów wymaga idealnego dopasowania wielu elementów, które po zakończeniu prac powinny stworzyć ze sobą spójną całość.

Jak i czym przycinać listwy przypodłogowe?

Listwy sprzedawane są na sztuki lub metry. Podczas montażu staniemy przed koniecznością ich przycięcia. We wnętrzach naszych domów i mieszkań napotkamy wiele zakamarków i narożników, do których trzeba będzie dopasować cokoły. Należy pamiętać, by użyć do tego celu odpowiedniego narzędzia, które będzie dostosowane do materiału, z jakiego wykonane zostały wybrane przez nas listwy.

Jak przycinać listwy przypodłogowe? Plastikowe elementy listew z PCV można bez trudu przeciąć zwykłym brzeszczotem lub ręczną piłką. Do skracania listew z MDF najlepiej posłuży piła ręczna lub elektryczna typu ukośnica. Narzędziem, które możemy zastosować do przycinania listew drewnianych, jest z kolei stołowa piła elektryczna. Dodatkowo umożliwia ona docinanie elementów pod odpowiednim kątem, co znacznie ułatwia pracę przy estetycznym wykończeniu narożników. Niezależnie od narzędzia i materiału wykonania listew, poszarpane w wyniku cięcia krawędzie należy wygładzić za pomocą papieru ściernego.

Jak dociąć listwy w narożnikach wewnętrznych?

Docinanie listew przypodłogowych nie sprawiałoby większych problemów, gdyby nie konieczność dopasowania do siebie elementów w narożnikach ścian. Żeby estetycznie je ze sobą połączyć, należy przyciąć je pod kątem 45 stopni, co dla osoby niedoświadczonej może stanowić pewne wyzwanie. Jak docinać listwy pod kątem? Czynność tę możemy wykonać za pomocą profesjonalnej piły ukośnicy lub piłki ręcznej i skrzynki uciosowej, dzięki której cięcie będzie możliwie precyzyjne.

Aby uniknąć dokładnego przycinania listew z MDF pod kątem, można wykorzystać uniwersalne bloczki. Należy dociąć je od spodu do wysokości cokołów i umieścić w wewnętrznych narożnikach pomieszczenia. Następnie wystarczy zamocować z obu stron listwy przy pomocy kleju montażowego. Jest jednak jeden warunek – kąty w pokoju powinny być idealnie proste.

Co dalej, czyli krótko o pielęgnacji listew

Warto pamiętać, że tylko prawidłowo zamontowane listwy podlegają gwarancji producenta. Jeśli daleko nam do majsterkowiczów, nie obawiajmy się skorzystać z usług specjalisty. Stabilnie zamocowane cokoły posłużą nam przez wiele lat użytkowania – zwłaszcza, jeśli odpowiednio zadbamy o ich kondycję.

Podstawą pielęgnacji listew przypodłogowych jest ich regularne odkurzanie i mycie przy użyciu minimalnej ilości łagodnego detergentu. Utrzymane w czystości będą pięknie się prezentować przez długi okres. Warto od czasu do czasu przeprowadzać też drobne prace konserwacyjne. Należą do nich: uzupełnianie ewentualnych ubytków, malowanie, akrylowanie, wymiana uszkodzonych elementów czy poprawianie mocowania. Największe możliwości renowacji mamy w przypadku listew z naturalnego drewna – w razie potrzeby materiał można zeszlifować i polakierować ponownie.

Produkty z artykułu

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/