Jak dobrać drzwi do podłogi? takie same czy zupełnie inne
Drzwi nie tylko wydzielają przestrzeń w mieszkaniu, stanowią też ukoronowanie jego wystroju. O ich wyborze warto pomyśleć odrobinę wcześniej niż w końcowych etapach remontu i urządzania domu – tak, by stały się kompozycjną klamrą dla pozostałych elementów wnętrza. Wybierając drzwi wewnętrzne nie kierujmy się tylko ich formą czy rodzajem. Zastanówmy się, z jakim elementem wystroju chcemy, żeby korespondowały. Mają to być meble, okna czy… podłogi?
We wnętrzu, którego aranżacja jest przemyślana i odpowiada naszym potrzebom, drzwi i podłoga stanowią idealnie dobraną parę. Nie znaczy to wcale, że oba te elementy wykończeniowe muszą być dokładnie takie same, aby stworzyć harmonijne wnętrze. Drzwi i podłoga mogą zarówno mieć zbliżony kolor i fakturę, jak i zupełnie się od siebie różnić. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, pamiętajmy, że drzwi łączą ze sobą dwa różne pomieszczenia, dlatego powinny pasować do podłogi każdego z nich. Jak je dobrać?
PROSTE POŁĄCZENIA – JAKA PODŁOGA, TAKIE DRZWI
Najprostszym sposobem na uzyskanie estetycznego i harmonijnego wystroju jest dopasowanie drzwi do podłogi na zasadzie podobieństwa. Nie oznacza to jednak wcale, że te dwa elementy muszą być identyczne. Aranżacja wnętrza będzie równie spójna, jeśli przy wyborze skrzydeł drzwiowych pozwolimy sobie na niewielkie zróżnicowanie w intensywności koloru, decydując się na model jedynie utrzymany w zbliżonym odcieniu do podłogi.
Zdecydowanie ważniejszym aspektem będzie za to wybór gatunku drewna, z którego zostały wykonane drzwi lub okleina drewnopodobna. Jeśli podłoga naszego pokoju została wyłożona panelami winylowymi odzwierciedlającymi naturalne słoje dębu, to dobrze, żeby ten sam motyw znajdował się również na na drzwiach. Decydując się na drzwi wewnętrzne z kolekcji Nordia bez problemu dobierzemy ich kolor do podłogi w danym pomieszczeniu. Do wyboru mamy aż 16 rodzajów oklein, które imitują takie gatunki drewna jak dąb, klon, orzech, sosna, wiąz czy jesion. Szeroki wybór wykończenia pozwoli nam z łatwością dobrać odpowiednie skrzydła do naturalnych desek lub paneli podłogowych o różnych odcieniach.
Jeszcze więcej harmonii wprowadzimy do wnętrza dobierając do nich listwy i ościeżnice w takim samym kolorze i dekorze. Stworzy to idealną kompozycyjną ramę pomieszczenia i sprawi, że łatwiej nam będzie dopasować pozostałe elementy wystroju, jak meble czy dodatki.
KONTRASTY, KTÓRE OŻYWIĄ WNĘTRZE
Przy wyborze drzwi i podłogi wcale nie musimy iść bezpiecznym torem. Ekspresji i nuty szaleństwa dodamy naszym czterem kątom łącząc ze sobą różne kolory tych dwóch elementów. Jeśli nie boimy się eksperymentować z wystrojem, dobierając drzwi do podłogi możemy postawić na zdecydowane kontrasty, które ożywią nasze mieszkanie. Żeby aranżacyjny eksperyment się powiódł, warto pełnymi garściami czerpać z palety barw natury.
Szare drzwi wewnętrzne Fresto, ze zdobieniami nawiązującymi do prostych frezów, idealnie sprawdzą się w towarzystwie drewnopodobnych paneli winylowych, które przywodzą na myśl fakturę naturalnego materiału. Kontrastujące barwy ziemi nie będą się ze sobą kłócić, a wręcz przeciwnie – stworzą idealnie dobrane połączenie. W duecie z szarą kolorystyką skrzydła najlepiej sprawdzi się podłoga w odcieniach zabrudzonego, bielonego drewna. Starajmy się nie łączyć ich ze zbyt intensywnymi, żółtymi lub czerwonymi tonami, które wprowadzą do wnętrza niepotrzebny chaos.
Stonowane połączenie szarych drzwi i drewnianej podłogi możemy zastosować np. w pokoju dziecięcym. Wystrój dopełni szara ściana oraz białe meble Spot Young z sosnowymi elementami. Połączenie kolorów znajdujących się blisko siebie na kole barw pozwoli nam stworzyć przytulne wnętrze, sprzyjające odpoczynkowi. Co więcej, szare drzwi będą równie dobrze komponować się z kontrastową, ciemniejszą podłogą w przedpokoju.
Jeśli cenimy niebanalne połączenia kolorystyczne i lubimy nowoczesne wnętrza w doborze drzwi do podłogi możemy pójść o krok dalej. Dopełnieniem naturalnej deski Vado będą matowe, czarne drzwi Siglio. Skrzydło wykończone na obrzeżu folią metalizowaną świetnie podkreśli charakter minimalistycznych pomieszczeń, a dębowa podłoga doda wnętrzu odrobinę ciepła i przytulności. Bezprzylgowa konstrukcja drzwi świetnie odnajdzie się na ciemnej, grafitowej ścianie – swoją obecność jeszcze wyraźniej zaznaczą dzięki białej ościeżnicy. Całość aranżacji szarego salonu dopełni wygodna sofa i geometryczne meble Ribbon. Na finezyjnych, dwukolorowych regałach znajdziemy miejsce na niekończące się kolekcje książek i domowe rośliny.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie kontrastów we wnętrzu, pamiętajmy, że ekspresyjne rozwiązania warto dawkować ostrożnie – mieszkanie powinno stanowić naszą oazę spokoju i gwarantować pełną swobodę, a nie przytłaczać nas feerią barw i faktur. Pamiętajmy o umiarze, a wnętrze odwdzięczy się nam dobrą energią.
DRZWI, KTÓRE PASUJĄ DO KAŻDEJ PODŁOGI
Białe drzwi to największy wnętrzarski trend ostatnich lat. Wśród swoich wielu zalet, jedną z najważniejszych jest ich uniwersalność. Dobierając białe drzwi do podłogi tak naprawdę nie musimy się martwić, czy ten duet będzie do siebie pasować. Jasna stolarka świetnie odnajdzie się w towarzystwie wszystkich kolorów podłóg – zarówno jasnego, jak i ciemnego drewna czy paneli winylowych o niestandardowym dekorze. Biała okleina drzwi wprowadzi do pomieszczenia dawkę świeżości. Będzie miało to szczególne znaczenie w ciemnych mieszkaniach o niewielkim metrażu, w których brakuje naturalnego światła słonecznego i tych, gdzie ciemna podłoga zbytnio przytłacza wnętrze.
Przytulną aranżację pozwolą nam stworzyć proste, białe drzwi wewnętrzne Prezzo. Staną się wyrazistym elementem na ciemnoszarej lub zupełnie czarnej ścianie. W połączeniu z drewnianymi panelami o miodowym odcieniu jednocześnie rozświetlą i ocieplą wnętrze. Ten efekt będzie jeszcze wyraźniejszy, jeśli zdecydujemy się na model z przeszkleniami – mogą być matowe lub zupełnie przezroczyste.
Proste rozwiązania to dla nas za mało? Ciekawy efekt aranżacyjny w naszych wnętrzach zapewnią też białe drzwi Rimo połączone z panelami winylowymi w kolorze kremowego dębu. Charakter aranżacji podkreślą oryginalne krawędzie skrzydła w pastelowych odcieniach. Kolorystyczny detal pomoże nam uporządkować przestrzeń i jeszcze bardziej ją spersonalizować. Wybierając jedną z pięciu dostępnych barw – szary, miętowy, pudrowy róż, błękit lub jasnożółty – wprowadzimy do wnętrza pozytywny klimat. Zielona krawędź może być dopełnieniem wystroju w duchu biophilic design, gdzie główną rolę odgrywa bujna roślinność. Powieszone na ścianach i rozłożone na regałach efektowne monstery, rozłożyste paprocie czy pnące sukulenty będą kontrastować z białymi drzwiami.
Białe drzwi możemy też dobrać do niestandardowej podłogi. W nowocześnie urządzonej, szarej sypialni sprawdzi się biały, bezprzylgowy model Modus. Skrzydło wykonane w konstrukcji płytowej będzie spójnie korespondować z imitującą beton podłogą oraz ścianami utrzymanymi w monochromatycznych odcieniach. Kontrast kolorystyczny między drzwiami a panelami stworzy wyrazisty akcent we wnętrzu. Aby przestrzeń była jeszcze bardziej harmonijna i spójna, zastosujmy w niej białe listwy przypodłogowe, które połączą geometrię drzwi z odcięciem przy podłodze.
ZANIM PODEJMIESZ OSTATECZNĄ DECYZJĘ...
Jeśli już zdecydowaliśmy, w jaki sposób dobierzemy drzwi do podłogi w naszych wnętrzach, upewnijmy się, że w rzeczywistości takie połączenie też zda egzamin. Zanim nasze aranżacyjne pomysły nabiorą realnego kształtu, przed ostatecznym zakupem drzwi warto na żywo porównać ze sobą próbki tych dwóch elementów. Sprawdzenie różnych wnętrzarskich wizji ułatwi również praktyczne narzędzie – dostępny online program VOXBOX daje nam możliwość samodzielnego stworzenia swojego projektu wnętrza od podstaw.