Jakie klamki wybrać do białych
drzwi wewnętrznych? czarne, złote, chromowane
Uniwersalność i ponadczasowy wygląd białych drzwi wewnętrznych sprawiają, że szczególnie często wybieramy je do swoich mieszkań czy domów. W nadaniu charakteru skrzydle pomaga właściwie dobrana klamka. Kiedy warto zamontować czarną, a w jakich sytuacjach sprawdzi się złota lub chromowana?
Do większości pomieszczeń wchodzimy przez drzwi, a nasz wzrok naturalnie kieruje się w stronę naciskanego uchwytu. To wyjątkowo ważny detal, który podpowiada, czego możemy się spodziewać po drugiej stronie. Warto dobrze przemyśleć wybór klamki, aby sprytnie dopełniała aranżację. Jakie klamki dobrać do białych drzwi wewnętrznych? Podpowiadamy!
KLAMKI DO BIAŁYCH DRZWI – MOŻLIWOŚCI JEST WIELE
Białe drzwi przyjmują różne oblicza. Przylgowe z eleganckim frezowaniem mogą stanowić dekorację, która podkreśla charakter pomieszczenia. Bezprzylgowe i gładkie skrzydło będzie z kolei niemal niewidocznym towarzyszem dla jasnej ściany. To, czy i jaką dodatkową funkcję nadamy białym drzwiom, w dużej mierze zależy od naszych upodobań estetycznych. Jednolite skrzydło będzie świetnie komponować się zrówno ze złotą lub chromowaną klamką, jak i tą wykonaną w czarnym kolorze.
Wybierając konkretny uchwyt, warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe elementy wyposażenia pokoju. Szczególnie istotny będzie sposób wykończenia ścian i podłogi. Jeśli na tych dwóch płaszczyznach królują zwracające uwagę kolory i mocne wzory, warto pomyśleć o wizualnym wyciszeniu przestrzeni. W takiej sytuacji sprawdzi się chromowana lub biała klamka, która wtopi się w tło i stworzy z białym skrzydłem jednolitą powierzchnię. Jeżeli doceniamy odważne akcenty we wnętrzach, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować bardziej wyrazisty uchwyt, nawiązujący chociażby do ramy lustra.
Białe drzwi mogą harmonijnie komponować się nie tylko ze ścianami i podłogą, ale również wszelkimi dodatkami. Jeśli dopasujemy wygląd klamki do użytych dekoracji oraz sposobu wykończenia mebli, pokój będzie prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie. Wygodny fotel czy przestronny regał na srebrnych nóżkach będzie ciekawie wyglądać w towarzystwie chromowanego uchwytu Aprile Fragola w zbliżonym odcieniu. Mieszkanie ozdobione metalowymi lampami i koszami w ciemnym kolorze warto z kolei uzupełnić o nowoczesne, czarne klamki. Spójne połączenie to oczywiście nie jedyna możliwa opcja – przemyślany kontrast może zdać egzamin równie dobrze.
Pamiętajmy przy tym, że drzwi stanowią element wystroju obu pomieszczeń, które rozdzielają. Dopasowanie uchwytu do dwóch różnych przestrzeni to spore wyzwanie. Jeśli trudno nam określić część wspólną aranżacji sąsiadujących wnętrz, możemy wybrać prosty i dyskretny model klamki do białych drzwi. Ten w przeciwieństwie do ozdobnego uchwytu sprawdzi się w obu pokojach.
ORYGINALNE WYKOŃCZENIE? KLAMKA, KTÓRA NAWIĄZUJE DO KRAWĘDZI DRZWI
Klamka to jeden z tych detali, które mogą mieć wpływ nie tylko na sposób postrzegania samych drzwi, ale też całego wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na oryginalnie wykończone skrzydło, warto podkreślić jego wyjątkowość odpowiednio dobranym uchwytem.
Drzwi Modus z naturalnym obrzeżem idealnie dopasują się do wnętrz, w których królują ekologiczne surowce. Taką aranżację równie dobrze co ręcznie tkany dywan Jute Natural wykonany z juty czy miękkie, lniane zasłony dopełni klamka Meda. Uchwyt z okleiną przypominającą sklejkę podkreśli ciekawy styl stolarki. Na podobny zabieg pozwalają proste drzwi Supri z antracytowym wykończeniem krawędzi, widocznym po otwarciu skrzydła. Klamka w zbliżonym odcieniu szarości będzie świetnie kontrastować z dominującą bielą.
Oryginalne obrzeża pomagają wyróżnić wnętrze spośród pozostałych i wprowadzić do niego pozytywny klimat. Przestrzeń świetnie oznaczą nowoczesne drzwi bezprzylgowe Rimo, wyposażone w kolorowe krawędzie – miętowe, jasnożółte czy pudrowo różowe. Harmonijnym dopełnieniem białych drzwi będzie wówczas klamka dopasowana do okuć i zawiasów. Minimalistyczny charakter skrzydła świetnie podkreśli model Aprile Sulla z wykończeniem szczotkowany chrom. Jeśli oderwiemy wzrok od drzwi i rozejrzymy się, może się okazać, że równie dobrze wpasuje się w przestrzeń czarna klamka Nesh z okrągłym szyldem.
BIAŁE DRZWI, CZARNE KLAMKI – KONTRAST W DOBRYM STYLU
Jeśli uniwersalna biel pojawi się również na ścianach, po zamknięciu skrzydło stopi się z otoczeniem i stanie niemal niewidoczne. Wystarczy jednak, że wybierzemy mocny dodatek do białych drzwi Fresto w postaci czarnej klamki, a przestrzeń nabierze intrygującego kontrastu. Może on powtórzyć się w innych elementach wyposażenia. Uchwyty w czarnym kolorze będą stanowić przyciągający wzrok detal przy białej komodzie Creative, a także każdym innym meblu. Innowacyjny system pozwala nam bowiem samemu zdecydować o ich układzie i wyglądzie.
Na jednolitym tle wyróżniać się może również rama eleganckiego obrazu czy też metalowy klosz lampy komodowej. Podczas gdy one zadbają o kontrasty, efekt stonowanej przestrzeni utrzymają jasne kolory na podłodze. Dzięki nim pomieszczenie wyda się przy okazji optycznie nieco większe.
Ponadczasowe połączenie białych drzwi i czarnej klamki sprawdzi się w wielu aranżacjach. Możemy postawić na ten zgrany duet nie tylko w salonie, ale również podczas urządzania sypialni, pokoju dziecka czy domowego biura. Czerń, podobnie jak biel, stanowi kolor bazowy i może stworzyć udany zestaw z różnymi odcieniami – od ciepłego drewna, aż po chłodne pastele.
ELEGANCKIE KLAMKI DO DRZWI WEWNĘTRZNYCH? CAŁE W ZŁOCIE!
Jasne kolory kojarzą się z ciszą i spokojem. W połączeniu z innymi barwami mogą dodatkowo sprawić, że wnętrze stanie się pełne energii czy nabierze wytworności. Za szczególnie eleganckie klamki do drzwi wewnętrznych uznawane są te złote. Śnieżnobiałe skrzydło zestawione ze szlachetnym metalem zamienia pomieszczenie w synonim luksusu.
Złote klamki do drzwi to nie tylko obowiązkowy element wyposażenia zamku. W naszym mieszkaniu mogą stanowić prawdziwą ozdobę zarówno prostych, jednolitych skrzydeł, jak i tych z widocznymi frezami. Wdzięk solidnych drzwi z kolekcji Fina sprytnie podkreśli złoty uchwyt z krótkim, kwadratowym szyldem. Decydując się na tak mocny detal, warto jedynie zadbać o to, aby współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia. Upewnijmy się, że w pomieszczeniu nie brakuje złotych dodatków, chociażby w postaci figurek czy ramek ze zdjęciami ukochanych osób.
CHROMOWANA KLAMKA, CZYLI CHŁODNA RÓWNOWAGA
Chromowana klamka sprawdzi się szczególnie dobrze we wnętrzu, w którym dominują chłodne barwy – szarości, biele i wszelkie inne odcienie z niebieskim pigmentem. Może być polerowana i przypominać wyglądem lustro lub szczotkowana i urzekać satynowym wykończeniem. Uchwyt w uniwersalnym, srebrnym odcieniu będzie dobrze wyglądać przy białych drzwiach do niemal każdego pokoju. Dobierając odpowiedni model, zwróćmy jednak uwagę na to, czy wykończenie chromowanej klamki jest matowe czy błyszczące. To pierwsze nieco mniej zwraca na siebie uwagę, a drugie – podkreślone odbijającymi światło dodatkami – może stworzyć atmosferę ekskluzywności.
Ciekawym rozwiązaniem, które bez wątpienia sprawi, że nasz dom nabierze oryginalnego charakteru, są drzwi Rimo z bulajem. Akcent w postaci niewielkiej okrągłej szybki nawiązuje do okienka umieszczonego w burcie statku. Na szczególną uwagę zasługują obrzeża tych skrzydeł, wykonane z metalizowanej folii w kolorze szczotkowanej stali. Trudno o lepszą klamkę dla takich białych, matowych drzwi niż właśnie chromowana, podkreślająca harmonię przeciwieństw odcieni i tekstur.
JAKĄ KLAMKĘ DOBRAĆ DO BIAŁYCH DRZWI RETRO? OZDOBNĄ!
Eleganckie drzwi w stylu retro mogą cieszyć nasze oczy przez długie lata, wnosząc do wnętrza romantyczną atmosferę. Warto dobrać do nich masywny uchwyt z długim szyldem, który harmonijnie uzupełni aranżację, podkreślając przy okazji ozdobny charakter skrzydła. Przykładem może być patynowa klamka Julia lub satynowa klamka Lena z elegancko wyprofilowaną rączką. Klasyczne drzwi w duchu retro z przemyślanym uchwytem będą wymarzonym wejściem do wytwornego salonu czy przytulnej sypialni.
DYSKRETNA GAŁKA – BALANS MIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ
Jakie klamki do białych drzwi wewnętrznych sprawdzą się w przypadku tradycyjnych aranżacji? Tutaj warto postawić na uniwersalne rozwiązania, które będą balansować między klasyką a nowoczesnością. Przykładem może być owalny uchwyt, który wymaga przekręcenia lub pociągnięcia. Poręczna, metalowa gałka będzie równie interesująco prezentować w sypialni, co domowym biurze czy garderobie.
Okrągły kształt uchwytu sprawia, że skrzydło wygląda oryginalnie. Jeśli jednak preferujemy mniej widoczne rączki, możemy postawić na połączenie białej klamki z białymi drzwiami. Jednolity zestaw z pewnością nie będzie rzucać się w oczy, dzięki czemu zyskamy przestrzeń na wprowadzenie do aranżacji innych, nieco odważniejszych barw, tekstur i wzorów.
Jasne tło to duże pole do popisu. Drzwi w białym, neutralnym kolorze stanowią wymarzone tło dla większości klamek. Warto pamiętać jednak o charakterze skrzydła: inny uchwyt lepiej sprawdzi się przy minimalistycznym i gładkim, a inny – przy elegancko fornirowanym. Szeroki wybór klamek zachęca do eksperymentowania. Czarna i matowa, złota i satynowa, a może chromowana i błyszcząca? Nie bójmy się wybierać tych, które najbardziej nam się podobają. Znacznie łatwiej je przecież wymienić niż zamontować nowe drzwi wewnętrzne. Jeśli oryginalne wykończenie skrzydła przestanie nam się podobać, będziemy mogli samodzielnie zamocować inną klamkę bez ponoszenia dużego wydatku.