Prawe czy lewe, przylgowe
czy bezprzylgowe?
pomagamy wybrać drzwi do mieszkania

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne to nie tylko kwestia estetyki, ale też wygoda użytkowania. Kierunek otwierania drzwi oraz dobrze wyprofilowana klamka decydują o codziennej ergonomii. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do mieszkania? Czym różnią się poszczególne modele? Sprawdźmy!

Metraż każdego pomieszczenia jest ograniczony. Aranżując wnętrze, staramy się wybierać meble dobrze dopasowane do jego wymiarów i specyfiki. Podobnie warto zrobić w przypadku drzwi. Zarówno kierunek ich otwierania, jak i szerokość skrzydła wpływają na ilość dodatkowej przestrzeni do wykorzystania. W artykule wyjaśniamy m.in., jak odróżnić drzwi prawe od lewych oraz co to znaczy, że drzwi są bezprzylgowe lub przylgowe.
 

Jakie drzwi do mieszkania? Dobrze dopasowane!


Drzwi wewnętrzne to element wyposażenia, który zostaje z nami na lata. Wymieniamy je bardzo rzadko, dlatego warto od razu wybrać model, który spełni wszystkie nasze potrzeby. Od czego zacząć poszukiwania? Wbrew pozorom od wyglądu. Drzwi starannie dopasowane do podłogi i listew dopełnią aranżacyjną całość, zapowiadając, co znajdziemy w danym wnętrzu.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór podłogi oraz stolarki drzwiowej w zbliżonym kolorze lub podobnej tonacji, zwłaszcza, gdy decydujemy się na skrzydło w drewnianej okleinie. Wielbiciele ponadczasowych rozwiązań mogą postawić na białe drzwi, które stworzą ciekawy duet zarówno z ciemną, jak i jasną posadzką. Charakteru wnętrza dopełni dopasowana do koloru drzwi klasyczna biała listwa przypodłogowa.
 

Wnętrza w nowoczesnym klimacie lubią mocne akcenty. Podstawą takiej aranżacji mogą stać się drzwi i ściany w ciemnym lub antracytowym kolorze. Aby pomieszczenie nie wydawało się ponure, warto rozjaśnić je przy pomocy mebli i paneli podłogowych. Ciekawym detalem będzie także kontrastująca ościeżnica.

Jeśli jesteśmy zwolennikami unikatowych i spersonalizowanych wnętrz, możemy postawić na drzwi Rimo czy Modus. Ze względu na nietypowy kolor krawędzi skrzydła wprowadzą niewielki akcent, który stanie się ozdobą pomieszczenia. Warto dopasować je do pozostałych elementów wyposażenia, dzięki czemu stworzą idealne połączenie.

Pomysłem na podkreślenie charakteru wnętrza może okazać się też sposób wykończenia skrzydła. Frezowane modele z kolekcji Fina stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych gładkich drzwi. Dzięki minimalistycznym żłobieniom prezentują się niezwykle elegancko. Na uwagę zasługuje ich precyzyjne wykończenie. Skrzydło pomalowane trwałą farbą jest odporne na uszkodzenia i dobrze prezentuje się w zestawieniu z różnymi klamkami.


Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?


Gdy zastanawiamy się, jakie drzwi wybrać do swojego mieszkania, możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów skrzydeł. Te najczęściej spotykane, czyli przylgowe, posiadają tzw. przylgę, czyli wycięcie w bocznej krawędzi skrzydła, co powoduje, że skrzydło nachodzi na ościeżnicę. Fakt ten sprawia, że uzyskujemy dobre wygłuszenie pomieszczenia. Ten typ drzwi posiada również widoczne zawiasy, a przy otwartym skrzydle na jego krawędzi możemy zauważyć język zamka. Drzwi przylgowe tworzą udane zestawienia z klasycznymi aranżacjami, nadając im odrobiny lekkości.
 

A co to znaczy, że drzwi są bezprzylgowe? Ten typ modelu wyposażony jest w ukryte zawiasy, dzięki czemu skrzydło licuje się z powierzchnią ościeżnicy. Krawędź skrzydła jest „tępa” i dodatkowo wyposażona w zamek magnetyczny, który zapewnia cichy domyk. Takie rozwiązanie znajdziemy w kolekcji Supri czy Silgo. Gładka i jednolita płaszczyzna drzwi sprawia, że są one jedynie tłem, a charakter wnętrza mogą podkreślić zastosowane dodatki.
 

Drzwi prawe czy lewe – jakie będą odpowiednie do mieszkania?


Kolejną decyzją, którą musimy podjąć przy wyborze odpowiednich drzwi do naszego mieszkania jest kierunek ich otwierania. Drzwi prawe a lewe – jakie będą lepsze? Odpowiedź zależy od układu funkcjonalnego przedpokoju i danego wnętrza. Konkretny kierunek otwierania może sprawić, że skrzydło zabierze nam cenną przestrzeń sypialni czy też zablokuje dostęp do szafy w korytarzu.
 


Jak sprawdzić, czy drzwi są prawe czy lewe? Wystarczy stanąć przed nimi w taki sposób, by móc je otworzyć, pociągając do siebie. W tej pozycji zwracamy uwagę, po której stronie znajdują się zawiasy. W przypadku drzwi prawych umieszczone są one po prawej stronie. Analogicznie w drzwiach lewych zawiasy znajdują się po lewej stronie.

Alternatywą dla rozwiernych drzwi prawych czy lewych są drzwi przesuwne, które sprawdzą się również w pomieszczeniu o małym metrażu. Ukryta w ścianie konstrukcja jest jednym z rozwiązań systemu przesuwnego. Powstała po zabudowie płytą kartonowo-gipsową kieszeń jest miejscem, w którym chowa się i z którego wyjeżdża skrzydło drzwiowe, co sprawia, że wnętrze nabiera przestrzeni. Drzwi przesuwne w kasecie lub w postaci szyny na ścianie (tzw. system przesuwny naścienny) to również sprytny sposób na oddzielenie dwóch stref w jednym pomieszczeniu, np. części sypialnej, gdzie znajduje się łóżko, i wypoczynkowej, w której zmieścimy wygodną sofę i stół z krzesłami.
 

Co warto wiedzieć o szerokości skrzydeł?


Oprócz kierunku otwierania drzwi ważna jest ich szerokość. Odbierając mieszkanie od dewelopera, znajdziemy przygotowane otwory pod montaż poszczególnych drzwi, najczęściej o szerokości 80 cm. Chcąc je powiększyć lub przenieść, musimy przygotować się na dodatkowy etap remontu. W wielu przypadkach warto jednak go wykonać, bo wygodna komunikacja w mieszkaniu oznacza codzienny komfort. Odpowiednio przygotujmy również ściany, aby węgarek miał właściwą szerokość. Dzięki temu unikniemy cięcia opasek od ościeżnicy, która będzie mogła spełniać walory estetyczne.

Przed zamówieniem drzwi o konkretnej szerokości zwróćmy uwagę na wymagany przez producenta otwór montażowy oraz dobór odpowiedniej ościeżnicy, tak aby pasowała do wybranego przez nas skrzydła. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ościeżnica regulowana, którą możemy stosować przy różnych grubościach muru. Dodatkowo sprawdzi się w momencie, kiedy mamy nierówne ściany, bo właśnie dzięki opaskom regulującym jesteśmy w stanie to zniwelować. Z kolei przy zbyt grubych ścianach ekonomiczną alternatywą będzie stała ościeżnica zastosowana wraz z maskującymi opaskami.

Drzwi do mieszkania – otwierane na zewnątrz czy do środka?


Istotny z perspektywy naszej wygody jest również sposób otwierania skrzydeł. Po otwarciu drzwi powinniśmy być w stanie swobodnie wejść oraz wyjść z pomieszczenia, a dodatkowo mieć dobry dostęp do włączników świateł. Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, warto zaplanować aranżację tak, by włączniki znalazły się tuż obok klamki.
 

Wyjątek od reguły stanowią drzwi łazienkowe. Te ze względów bezpieczeństwa muszą otwierać się na zewnątrz. Ważne jest, aby w świetle zasięgu skrzydła nie znajdowały się żadne elementy wyposażenia, które mogłyby ograniczyć kąt otwierania skrzydła, utrudniając przejście. Jak połączyć funkcjonalność z bezpieczeństwem? Dobrze sprawdzą się drzwi Smart ze specjalnymi pojemnikami i organizerami, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania.

Pamiętamy również o tym, że drzwi łazienkowe odpowiadają za odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia. Powinny więc zostać wyposażone w podcięcie, kratkę czy tuleje wentylacyjne.

Białe drzwi pokojowe – najlepsze do małego mieszkania

Aby aranżacja mieszkania wydawała się spójna, warto zastosować kilka takich samych lub podobnych modeli drzwi. Najbardziej uniwersalne będą białe skrzydła, które sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie mamy do dyspozycji niewielki metraż. Jasne kolory optycznie rozjaśnią wnętrze, nie powodując efektu przytłoczenia. Aby zróżnicować wystrój, wystarczy wybrać drzwi z kolekcji Noma zdobione delikatnymi liniami czy geometrycznymi frezami.

Mały pokój będzie się wydawać większy również wtedy, gdy zamontujemy w nim drzwi z przeszkleniem. Skrzydło Inovo zostało wyposażone w poziome linie, poprzez które widać zapalone wewnątrz światło. Dzięki estetycznemu zaobleniu nie osiada na nich kurz. To dobry wybór do pokoju dziecięcego czy domowego gabinetu – delikatna łuna będzie oznaczać, że praca nie została jeszcze zakończona.

Nie zapominajmy o drzwiach wejściowych

Wybierając drzwi do mieszkania, pamiętajmy również o głównym skrzydle, które wita i żegna domowników. W ofercie VOX znajdują się drzwi wejściowe najlepszych producentów na rynku. Dobrze dobrany model pomoże zadbać o bezpieczeństwo. Drzwi antywłamaniowe zapewnią ochronę przed wtargnięciem niepowołanych osób do mieszkania, a przeciwpożarowe opóźnią ewentualne rozprzestrzenianie się ognia, co znacząco ułatwi ugaszenie pożaru.

Dostępne są również drzwi, które gwarantują wysoką izolację akustyczną, dzięki czemu możemy poczuć się we własnym mieszkaniu w pełni komfortowo. Dźwiękoszczelny model sprawi, że nie będą docierać do nas odgłosy z korytarza, a rozmowy prowadzone wśród domowników pozostaną jedynie w naszym gronie. 

Dobierając drzwi wejściowe, nie zapominajmy też o estetyce. Jedna część skrzydła będzie widoczna w przedpokoju, dlatego zadbajmy o to, aby jej wygląd był spójny z pozostałymi elementami wyposażenia, w tym z drzwiami wewnętrznymi, podłogą czy listwami. Jeśli to zarządca budynku narzucił nam konkretny wygląd skrzydeł, możemy je zamówić w dwukolorowej wersji – od strony klatki schodowej dostosujemy je do wymogów, a od wewnątrz mieszkania dopasujemy do naszego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem może być także personalizacja drzwi poprzez akcesoria, takie jak wieszak czy wieniec.
 

Produkty z artykułu

Skrzydło drzwiowe VOX Fresto 1
Skrzydło drzwiowe VOX Fresto 1

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/