Stelaże i podłogi do łóżek
Stelaż do łóżka i materac to duet, który wpływa na naszą wygodę podczas snu, a tym samym – zwiększa efektywność odpoczynku. Dzięki odpowiedniemu podparciu sprężyny w materacu lepiej pracują, a wnętrze jest wentylowane, co przedłuża jego żywotność. Jakie dno łóżka wybrać, by jak najlepiej współpracowało z meblem? Na co zwrócić uwagę, by dopasować stelaż do wielkości i rodzaju materaca?
Klasyczne stelaże do łóżek
Myśląc o dnie łóżka, najpewniej mamy na myśli najprostszą konstrukcję składającą się z równolegle ułożonych na taśmie desek o takiej samej długości i szerokości. Takie nieskomplikowane, klasyczne warianty są wciąż w użyciu i cieszą się sporym zainteresowaniem, głównie ze względu na niską cenę.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu stelaże do łóżek nie sprawdzą się w przypadku wszystkich rodzajów materacy, szczególnie tych piankowych. Będą jednak wystarczające dla klasycznych materacy sprężynowych.
Kupując tak prosty stelaż pod materac, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, lecz również na twardość drewna zastosowanego do jego produkcji oraz na liczbę listewek. Im więcej listewek oraz im mniejsza odległość dzieli poszczególne elementy, tym stabilniejsza będzie konstrukcja i tym większą wygodę nam zapewni.
Czy warto zdecydować się na elastyczne dno łóżka?
Nieco nowocześniejszą opcję stanowią elastyczne stelaże do łóżek. Co je wyróżnia? Najistotniejszą zaletą tego typu konstrukcji jest to, że nie tylko podtrzymują materac, lecz również pracują wraz z nim, dopasowując się do ruchów użytkownika i obciążenia. Równa się to zwiększonemu komfortowi w porównaniu z modelami klasycznymi, a także przedłużeniu żywotności materaca, który zużywa się w mniejszym stopniu niż wtedy, gdy jego spód pozostaje nieruchomy.
Elastyczne dna łóżek umożliwiają również regulowanie stopnia twardości materaca dla poszczególnych stref, szczególnie w części środkowej i barkowej. Za sprawą tego rozwiązania stelaż i materac perfekcyjnie dopasowują się do kształtu kręgosłupa i jego ułożenia w konkretnej pozycji spania. Tym samym są w stanie zapewnić mu lepsze podparcie niż zazwyczaj i zadbać o to, byśmy wstawali rano bez bólu pleców.
Najpopularniejsze rodzaje elastycznych stelaży do łóżek to te składające się z 18 i 28 listewek. Te pierwsze doskonale nadają się do podpierania materacy kieszeniowych i piankowych. Drugie sprawdzą się natomiast w przypadku pozostałych typów materacy, między innymi termoelastycznych i wysokoelastycznych, lateksowych oraz typu multipocket.
Elastyczne stelaże do łóżek mogą być stosowane w duecie ze wszystkimi rodzajami materacy z wyjątkiem tych o wysokim stopniu twardości. Dobrym wyborem będą modele cechujące się wysoką sprężystością. Ta właściwość będzie potęgowana przez elastyczne pasy trzymające listewki dna łóżka, sprawiając, że konstrukcja będzie doskonale współpracować z naszym ciałem podczas snu. W efekcie możemy liczyć na udany i efektywny wypoczynek.
Dodatkowe udogodnienia stelaży pod materac
Jeśli nasze łóżko jest wyposażone w pojemnik na pościel, możemy zdecydować się na wybór takiego dna łóżka, które ułatwi nam jego użytkowanie. Wtedy przydatny będzie stelaż z unoszoną ramą i siłownikami gazowymi, dzięki którym podnoszenie całej konstrukcji nie będzie wymagało użycia dużej siły.
Komfort korzystania z materaca i znajdującego się pod nim stelażu może również podnieść funkcja służąca do regulacji zagłówka i podnóżka. Za jej sprawą dowolnie wyregulujemy ich wysokość, dopasowując ją do własnych potrzeb. Do wyboru mamy wariant z regulacją ręczną oraz elektryczną. W tym drugim przypadku wystarczy tylko podłączyć mechanizm do sieci, a później zmieniać ułożenie listew w górnej i dolnej części stelaża pod materac przy użyciu pilota.