Postaw na jasną podłogę dodaj wnętrzu oddech
Rozświetla pomieszczenie, optycznie powiększa przestrzeń i zgrabnie dopasowuje się do naszych pomysłów na wnętrza. Jasna podłoga potrafi naprawdę dużo! Śmiało możemy zaprosić ją nawet do intensywnie użytkowanych wnętrz.
Jasna podłoga jest niezwykle uniwersalna. Mniejszym wnętrzom doda światła i przestrzeni, a większym pomoże nabrać lekkości i przytulności. Gdy odpowiednio dopasujemy odcień podłogi do koloru ścian, drzwi, listew przypodłogowych, a także wykończenia mebli, łatwo stworzymy aranżację pełną harmonii, unikając przy tym nudy.
Jak to zrobić? Które materiały najlepiej wybrać do salonu lub sypialni, a które do przedpokoju? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą cieszyć się efektowną jasną podłogą w każdym wnętrzu.
Jasna podłoga w salonie, który tętni życiem
Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym cały czas dużo się dzieje. Jasny odcień podłogi zdecydowanie skuteczniej niż ciemny pomoże zamaskować powstające na co dzień delikatne rysy czy drobne uszkodzenia. Co więcej, naturalne zużycie może dodać wnętrzu charakteru.
Jeśli zależy nam przede wszystkim na wytrzymałych rozwiązaniach, podłogę w pokoju dziennym możemy też wyłożyć jasnymi panelami o odpowiedniej klasie ścieralności – najlepiej AC4 lub AC5. Laminowane podłogi w ciepłym, piaskowym odcieniu, czy uniwersalnego bielonego dębu staną się subtelnym uzupełnieniem naszych pomysłów na salon. Jasne odcienie zgrabnie dopasują się do klasycznej bieli i pozwolą na wprowadzenie bardziej wyrazistych kontrastów, stając się wdzięcznym tłem dla ożywiających przestrzeń kolorów.
Barwę podłogi możemy też dopasować do wykończenia mebli – zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by odpowiednio podkreślić i wyróżnić wybrane elementy naszej aranżacji. Gdy ustawione na tle ciemnej ściany oryginalne regały Ribbon zestawimy z podłogą z jasnego dębu, ich rzeźbiarska forma będzie przyciągać wzrok, jednocześnie budując we wnętrzu harmonijną całość.
Do jasnej podłogi w salonie bez trudu dobierzemy pasujące listwy przypodłogowe. W zależności od barwy desek lub paneli, możemy wybrać klasyczne, białe listwy lub wykończyć podłogę elementami w zbliżonym odcieniu jasnej szarości. W pokoju dziennym przydadzą się zwłaszcza listwy ze specjalną komorą, w której ukryjemy kable i przewody. Dzięki temu nie będą rzucać się w oczy na tle jasnych desek lub paneli.
Sypialnia pełna światła
Jasny odcień podłogi pomoże też podkreślić odprężający nastrój sypialni. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkiej przestrzeni – rozświetli wnętrze i doda mu lekkości, pomagając zbudować atmosferę spokoju i wyciszenia.
Podłoga w sypialni nie zużywa się tak szybko, jak w salonie, dlatego śmiało możemy zaprosić do niej naturalny urok drewna. Ciepły charakter przytulnego, intymnego wnętrza skutecznie podkreślą zwłaszcza jasne, dębowe podłogi Querra, które pozwalają na zastosowanie ogrzewania podłogowego.
By jeszcze wyraźniej podkreślić atmosferę pomieszczenia, do barwy podłogi w sypialni dopasujmy jasne drzwi. W połączeniu z neutralnym kolorem ścian w odcieniach beżu lub bieli stworzą harmonijne trio. Jeśli aranżacja sypialni w takim wydaniu wyda nam się zbyt monotonna, łatwo przełamiemy ją za pomocą kolorowych ozdób i domowych roślin. Soczytsta zieleń liści idealne skomponuje się z naturalnymi odcieniami drewna, ożywi wnętrze i stworzy klimat sprzyjający odpoczynkowi i wyciszeniu.
O nieco bardziej wytrzymałych rozwiązaniach możemy pomyśleć, gdy urządzamy sypialnię dla kilkuletniego dziecka lub pokój nastolatka. Tu świetnie odnajdą się wytrzymałe podłogi Rigio, które dzięki twardemu rdzeniowi z włóknem mineralnym zniosą naprawdę dużo. Najmłodsi mieszkańcy śmiało mogą organizować na niej wyścigi resoraków, odbijać piłkę lub naklejać naklejki. Gdy pokój dzieci chcemy urządzić w pomieszczeniu znajdującym się tuż nad salonem lub sypialnią sąsiadów, możemy też pomyśleć o jasnej podłodze winylowej. Skutecznie wyciszy też odgłosy kroków, zwłaszcza w parze z odpowiednim podkładem.
Odporna na obcasy jasna podłoga w przedpokoju
Jasna podłoga pomoże również w aranżacji wąskiego przedpokoju, do którego nie dociera naturalne światło. Gdy we wnętrzu dodatkowo ustawimy meble o jasnych frontach, przestrzeń będzie się wydawać bardziej przestronna i przyjazna – w sam raz, gdy chcemy uczynić z przedpokoju wizytówkę całego domu.
W wielofunkcyjnym i intensywnie użytkowanym przedpokoju postawmy na najtrwalsze rozwiązania. Winyl to materiał wręcz stworzony do wykończenia strefy wejściowej: ma zwiększoną odporność na działanie wilgoci i wytrzymałą powierzchnię, z której łatwo wyczyścić brudne ślady. Nie tak straszne jej też obcasy, kółka deskorolek ani psie pazury. Gdy zdecydujemy się na winyl, pamiętajmy jednak o regularnym odkurzaniu lub zamiataniu drobinek piasku.
W otwartych wnętrzach – tam, gdzie przedpokój płynnie łączy się np. z salonem z jadalnią – dobrze sprawdzą się również odporne na ścieranie jasne panele. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy podłogę w wielofunkcyjnej przestrzeni chcemy wykończyć w ten sam sposób, bez wydzielania poszczególnych stref. Pamiętajmy jednak, że pielęgnacja paneli będzie od nas wymagać nieco więcej czasu i uwagi niż w przypadku winylu.
Jeśli w wielofunkcyjnym wnętrzu chcemy połączyć różne materiały, koniecznie uwzględnimy różnice w ich grubości – w końcu panele winylowe będą znacznie cieńsze od drewnianych desek. By odpowiednio dopasować wykończenie podłogi, najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów. W salonach VOX eksperci pomogą w wybraniu jasnych podłóg do różnych wnętrz oraz podpowiedzą, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w realizacji naszych pomysłów.