Beżowy kolor we wnętrzach spokój i równowaga
Beżowy kolor może być ciekawą alternatywą dla bieli i szarości, która nadaje wnętrzom elegancji, ale też wprowadza spokój i harmonię. Co ciekawe, jeszcze do niedawna określany był jako monotonny i bez wyrazu, szczególnie występując na tle innych barw, które wybijają się swoją intensywnością. Aktualnie stanowi bazę, która nie tylko doskonale łączy się z innymi kolorami, ale przede wszystkim wycisza i relaksuje.
Wygląd wnętrza, w którym przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Odpowiednie kolory, rodzaj oświetlenia czy wielkość pomieszczenia: to wszystko sprawia, że po długim i męczącym w dniu możemy naładować baterie, odpocząć lub też poszukać nowych inspiracji. Jasny beż jest kolorem, który koi i pomaga zachować równowagę, a w połączeniu z innymi barwami potrafi stworzyć spójną i harmonijną kompozycję. Jak można wykorzystać go w swoich wnętrzach? Jakie kolory będą do niego pasować?
BEŻOWY, CZYLI JAKI?
Beżowy kolor wbrew pozorom nie jest obecny w architekturze wnętrz od długiego czasu. Jego początki sięgają XIX wieku i wtedy używany był jako określenie koloru naturalnej, owczej wełny. Przez cały ten czas barwa ewoluowała, aż do teraz, gdy paleta beży przypomina kompozycję ciepłych i chłodnych odcieni. Bez problemu znajdziemy w niej łagodną kawę z mlekiem, chłodny nude czy też tonację zbliżoną do oliwki. Jego finalny wygląd zależy jedynie od ilości brązowego pigmentu, który dodamy do czystej bieli.
Podobnie jak zmieniająca się ilość barw na palecie, niezwykłą ewolucję przeszedł też sposób postrzegania tego koloru. Zamiast monotonnych skojarzeń, jakie wywoływał, zaczął być postrzegany jako doskonała baza do łączenia z innymi barwami. Beże, a szczególnie jasny beż stanowi ciekawą alternatywę do różnych odcieni bieli, zachowując jednocześnie tę samą funkcjonalność. Dodatkowo służy odpoczynkowi i pomaga się skupić, dlatego polecany jest szczególnie w takich pomieszczeniach jak pokój dziecięcy, sypialnia, salon, ale też domowy gabinet czy pracownia.
W TOWARZYSTWIE BEŻU – JAKIE KOLORY DO NIEGO PASUJĄ?
Na pytanie, jaki kolor pasuje do beżu, chciałoby się wręcz odpowiedzieć: prawie każdy. Beż jest na tyle bezpieczny, że bez problemu odnajdzie się w połączeniu z wieloma barwami. Zdecydowanie najlepiej czuje się w towarzystwie naturalnych tonacji, takich jak: biel, szarość czy brąz, ale z powodzeniem będzie stanowić ciekawy kontrast np. z mocną czernią czy granatem. Te mogą zarówno pojawić się na ścianach w formie dekoru, jak i stanowić dominujący kolor mebli czy dekoracji, tworząc zgrany duet ze złotymi wykończeniami w postaci nóżek czy uchwytów.
Najlepsze efekty uzyskamy, dobierając do beżu kolory o zgaszonych lub pastelowych odcieniach. Niezwykle świeżą kompozycję stworzy zarówno z miętą, brudnym różem czy też kolorem ceglastym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby łączyć go też z intensywną żółcią, czerwienią czy błękitem. Dobierając zestaw dla beży, warto jednak ostrożnie obchodzić się z intensywnymi i krzykliwymi tonacjami. Postarajmy się robić to z umiarem i dobrze przemyśleć taką kompozycję, zestawiając ze sobą odpowiednie odcienie danych kolorów.
WNĘTRZE ZATOPIONE W CIEPŁYM BEŻU
Jak wprowadzić beż do swoich wnętrz? Najlepszym sposobem, aby zaakcentować obecność tego koloru w pomieszczeniu, jest pomalowanie nim ścian. Kolor, który kojarzy się z przytulnością, może stanowić alternatywę do białych i surowych wnętrz, czy też chłodnej szarości. Tak wykończone pomieszczenie będzie biło spokojem i harmonią, którą od czasu do czasu warto nieco naruszyć dobierając kolorowe dodatki czy wyróżniające się na tle ściany meble.
Jeszcze większą łagodność i subtelność uzyskamy, decydując się na podłogę w kolorze drewna. Możemy wybrać naturalnie wyglądające panele winylowe, jak te z kolekcji Rega, które oddają niepowtarzalny rysunek słojów i wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. W połączeniu z beżową ścianą świetnie sprawdzą się warianty w ciepłych, dębowych odcieniach. Jeśli oba te elementy są utrzymane w podobnej tonacji, aby uniknąć monotematyczności, całość aranżacji można urozmaicić białą, elegancką listwą przypodłogową.
W beżowym pomieszczeniu poszukajmy okazji do stworzenia oryginalnych połączeń. Na tle jasnej ściany, swoje miejsce znajdzie np. otwarty regał Nature w kolorze jasnego dębu, na którym ustawimy ulubione książki czy też stolik kawowy w tym samym odcieniu. Ich wysokie nóżki dodatkowo podkreślają lekkość aranżacji, a białe wykończenie wnętrza mebli doda jej nieco ekspresji. Biel możemy wykorzystać też w innych formach – zwiewnych zasłon, ram obrazów i zdjęć czy ozdobnych figurek. Dla przełamania monotonii barw, warto pomyśleć też o jakimś kontrastowym akcencie. Może nim być wyrazista czarna lampa, która umili wieczorne czytanie, dywan w wyróżniającym się kolorze czy przyciągające wzrok roślinne akcesoria.
ZAPROŚ BEŻ DO SERCA DOMU
Beż jest jednym z tych kolorów, które pozwalają się wyciszyć, nabrać dystansu, ale też pomagają zachować równowagę i sprzyjają skupieniu. Z powodzeniem sprawdzi się więc
w salonie. Miękka, beżowa kanapa i wygodne fotele już od wejścia będą zapraszać nas na popołudniową drzemkę czy wieczór przy książce lub ciekawym filmie. Błogi wystrój stworzymy dodając do nich proste, białe meble i dodatki z naturalnych materiałów. Drewniane ramy obrazów, jutowy kosz na gazety lub koce czy lampa z lnianym abażurem delikatnie ożywią nasz pokój dzienny.
Jednak odcień beżu to nie tylko kolor tapicerki. W tej roli dobrze sprawdzą się też meble w kolorze jasnego drewna. Wybierając meble Creative, wśród 11 dostępnych kolorów znajdziemy odcień dębowy, który z powodzeniem będzie odzwierciedlał w naszym wnętrzu kolor beżowy. Duży stół do kącika jadalnianego, pojemny bufet na cenną zastawę, a może regał na kolekcję książek? Dobierzmy do salonu takie meble, które najbardziej nam się przydadzą. Ich wyjątkowy charakter możemy podkreślić dobierając do nich ciekawe uchwyty i nóżki.
Nieco delikatniejszy wystrój uzyskamy, jeśli do naszego salonu zaprosimy kolekcję Spot. Połączenie klasycznej bieli z jasnym drewnem akacjowym wprowadzi do wnętrza zarówno elegancję, jak i atmosferę ciszy i spokoju. Lekka forma brył odnajdzie się w towarzystwie jasnych dodatków i wyróżniających się na ich tle zielonych roślin.
To nadal nie to? Urządzając salon możemy sięgnąć też jeszcze dalej. Łącząc w pokoju dziennym odcienie bieli, beżu i granatu, stworzymy w nim przyjemny klimat nadmorskich kurortów. Meble w kolorze indygo będą nawiązywały do morza lub oceanu, a wszechobecny w dodatkach beż stanie się odzwierciedleniem piaszczystej plaży!
NIE TYLKO SALON LUBI KOLOR BEŻOWY
Beż sprawdzi się jednak nie tylko w salonie. Jasne, przytulne otoczenie pozwala zregenerować siły po ciężkim dniu i nabrać energii do dalszego działania. To sprawia, że beż wyjątkowo dobrze odnajdzie się również w sypialni w otoczeniu miękkich poduch, pledów, kocy czy mięsistych zasłon. Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, tak również tutaj beżowy kolor może odgrywać główną rolę i zdominować całe wnętrze, jak i pojawić się tylko na ścianach i w dodatkach tekstylnych. Niezależnie od tego, w jakim stopniu opanuje to pomieszczenie, z całą pewnością wprowadzi do niego ład i harmonię.
Beżowy kolor nie zawsze kojarzy się z pokojem dziecięcym, jednak planując aranżację tych pomieszczeń, warto wziąć go pod uwagę. Nie tylko może stanowić doskonałe tło do nauki czy pracy, ale również sprzyja wyciszeniu. Jego obecność nie męczy i nie rozprasza uwagi w trakcie wykonywanych zajęć. Jest to bardzo istotne, szczególnie w królestwie nieco młodszych domowników, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni do wyrzucenia nadmiaru emocji. Z tego samego powodu beżowe odcienie mogą pojawić się też w pokoju niemowlaka lub naszym domowym biurze.
BEŻOWE DODATKI I DETALE
Sposób na beżowe wnętrze to nie tylko ściany oraz meble wykonane w tym kolorze. Beż może stanowić też doskonały dodatek w pomieszczeniu, w którym dominują już inne kolory, takie jak szarość, czerń czy zgaszona zieleń. Dodatki oraz akcesoria mają tę zaletę, że można je szybko wymieniać bez potrzeby modyfikacji całego wnętrza.
Nieco monotematyczną przestrzeń, warto obudzić ulubionymi roślinami, które można schować w okrągłym, beżowym koszu czy osłonie na doniczkę. Kwiaty produkują tlen, a także zwiększają wilgotność pomieszczenia, a to ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.
Podobnie jak odpowiednie oświetlenie. Nieoceniony jest dostęp do naturalnego, dziennego światła. Jednak w sytuacjach, gdy nie możemy sobie na niego pozwolić, warto pomyśleć o odpowiednio dobranych lampach. Beżowa lampa komodowa Haga uatrakcyjni prostą komodę czy szafkę RTV, podobnie jak lampion Otto, który można postawić na ziemi, jak i zawiesić na rączce. Takie akcesoria nie tylko budują klimat danego wnętrza, ale też mogą okazać się pomocne przy wprowadzeniu pożądanego koloru.
Dodatki tematyczne potrafią też zbudować klimat całego pomieszczenia. Te wykonane z wikliny, juty czy bambusa mogą stanowić ciekawe uzupełnienie jasnych wnętrz. Z powodzeniem sprawdzą się tutaj kosze, które będą pełnić funkcję organizerów, czy też pojemniki, stanowiące alternatywę do innych dekoracji ściennych.