Niebieski we wnętrzach jakie kolory niego pasują?
Kojący błękit, wibrujący granat, chłodny lazur – kolor niebieski ma wiele odcieni, które możemy wykorzystać przy aranżacji wnętrza. Zaprośmy go do naszego mieszkania i pozwólmy wybrzmieć w postaci mocnego akcentu lub zamanifestujmy jego obecność w dodatkach. Jakie kolory pasują do niebieskiego i z czym najlepiej go zestawić?
Spójna kompozycja bazująca na delikatnych barwach, a może intensywne połączenia kolorystyczne? Planując aranżację wnętrza z niebieskim w roli głównej możemy eksperymentować do woli i zestawiać go z różnymi barwami. Kolor ten występuje zarówno w chłodnych, jak i ciepłych wariantach, dzięki czemu mamy prawie nieograniczone możliwości wykorzystania go w naszych czterech kątach.
Koi i relaksuje – jak działa na nas kolor niebieski
Barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niebieski przede wszystkim nierozerwalnie wiąże się z naturą. Przywodzi na myśl niebo, morską toń, otwartą przestrzeń i wolność. Za pomocą stonowanych odcieni granatu lub łagodnych, pastelowych wariantów błękitu podkreślimy odprężającą atmosferę wnętrz. Te odcienie niebieskiego, dodatkowo przełamane bielą lub łagodną szarością, świetnie sprawdzą się w sypialni i pokoju dziennym, gdzie pomogą również odpowiednio podkreślić cieplejsze akcenty.
Kolor bezchmurnego nieba pozytywnie wpływa na też nasze zdrowie – obniża puls, a nawet hamuje stany zapalne. Z kolei chłodne odcienie niebieskiego sprzyjają koncentracji, pobudzają kreatywność i motywują do wytężonej oraz twórczej pracy. Nie rozpraszają, dlatego świetnym pomysłem jest zastosowanie ich w domowym biurze lub gabinecie. To oczywiście nie wszystko – niebieski kojarzy się też z czystością i sterylnością, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany w łazienkach.
Niebieski niejedno ma imię
Niebieski ze względu na swoją bogatą paletę odcieni jest bardzo wdzięcznym kolorem do wnętrzarskich eksperymentów. Do jego najbardziej popularnych tonów należą m.in. błękit, indygo, chabrowy, granatowy, akwamaryna, kobalt, lazurowy, szafirowy oraz błękit paryski.
Błękit jest delikatny, rozmyty, pastelowy i bardzo uniwersalny – z powodzeniem możemy go zastosować zarówno w pokoju dziecka, jak i salonie. Będzie stanowić doskonałe tło, które pozwoli wybrzmieć dobranym do niego meblom i dodatkom. Z kolei indygo może nam się kojarzyć z bogatymi wnętrzami pałacowymi – to mocna, szlachetna barwa, która nadaje pomieszczeniom zdecydowany charakter. Intensywne doznania kolorystyczne gwarantuje także chabrowy. Nie musi on jednak dominować we wnętrzu – swoją rolę świetnie odegra w postaci dodatków, np. wyrazistej narzuty czy ozdobnej lampy stołowej.
We wnętrzach świetnie sprawdzi się też granat: tajemniczy, nasycony i niezwykle elegancki. To barwa, która może stanowić stonowane tło dla naszych aranżacyjnych pomysłów. Na granatowo możemy wykończyć na przykład jedną ze ścian w pokoju. Takie rozwiązanie skutecznie urozmaici wnętrze i pomoże wprowadzić do środka ciekawy, wyrazisty akcent. Kluczowa będzie jednak odpowiednia ilość naturalnego światła – nie chcemy w końcu, by nasz pokój dzienny czy sypialnia stały się zbyt ciemne.
Zbliżony do granatu i często z nim mylony jest błękit paryski, który jednak jest od niego znacznie chłodniejszym odcieniem. Oryginalnym akcentem w aranżacji okazać się może również szafir – kolor szlachetnych kamieni, który łączy w sobie odcienie niebieskiego i zieleni. Z kolei intensywna, miętowa akwamaryna może wprowadzić do naszego mieszkania powiew świeżości – kojarzy się bowiem z latem, krystalicznie czystą wodą i wolnością.
Harmonijne wnętrze: jaki kolor pasuje do niebieskiego
Niebieski możemy wykorzystać w naszym mieszkaniu na różne sposoby. Sprawdzi się zarówno jako kolor ścian, jak i mebli, dodatków czy innych detali. Warto przy tym pamiętać, że ta barwa bardzo lubi naturalne światło, dlatego najlepiej będzie prezentować się w pomieszczeniach, których okna wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód. W zaciemnionych, słabo oświetlonych wnętrzach niebieski może sprawić, że będą wydawały się zimne i ponure.
A jak zestawić niebieski z innymi kolorami? Łączenie barw może wydawać się trudną sztuką – w końcu podczas eksperymentów przy urządzaniu mieszkania nietrudno z nimi przesadzić. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, aby stworzyć harmonijne i stonowane wnętrze z niebieskim w roli głównej. Oto 6 propozycji kolorów, które na pewno będą do niego pasować.
1. Postaw na klasykę: niebieski i biały
Planując aranżację z kolorem niebieskim możemy postawić na najbardziej klasyczne połączenie i zestawić go z bielą. Kontrasty to prosty i zarazem sprawdzony sposób na nadanie wnętrzom nieco charakteru i oryginalności. Niebieski w towarzystwie czystej bieli będzie wydawał się żywszy i wniesie do pomieszczenia powiew świeżości. Jak wykorzystać to połączenie w naszych czterech kątach?
Urządzając salon możemy postawić na delikatne akcenty, łącząc białe ściany z granatowymi dodatkami – wygodnym fotelem uszakiem, niebieskim obrazem w jasnej ramie lub wazonami z niebieskim wzorem. Taka aranżacja nie zdominuje pomieszczenia, a stworzy stonowaną i przytulną strefę relaksu. Podobnie zadziała to też w sypialni, gdzie białą ramę łóżka dopełni ciemnoniebieska ściana i wzorzyste tekstylia w marynistycznym klimacie.
Połączenie bieli z niebieskim sprawdzi się również podczas urządzania pokoju dziecięcego. Akwamarynowe tło stworzy spokojne i stonowane wnętrze dla najmłodszych lokatorów. Możemy zestawić je w towarzystwie jasnego łóżeczka, szafy i drzwi, które uzupełnimy o biało-czarne detale. Żeby jednak pomieszczenie nie wydawało się zbyt chłodne, odrobinę przytulności i ciepła wprowadzimy za pomocą drewnianej podłogi i beżowych elementów – np. wiklinowych koszy lub tych wykonanych z jutowej liny.
2. Magia kolorów: niebieski i pastele
Miłośnikom wnętrzarskich eksperymentów, którzy jednocześnie chcą wprowadzić do pomieszczenia ciepło i nadać mu przytulny charakter, spodobać powinno się połączenie niebieskiego i pasteli. Jakie kolory do siebie pasują? Rozmyty róż, beż, jasna zieleń – te barwy bez wątpienia będą świetnie współgrać z delikatnym błękitem. W salonie możemy postawić na niebieską tapicerkę kanapy Slide i uzupełnić ją o wygodny fotel w odcieniu pudrowego różu. W otoczeniu białych mebli, ścian i zielonych roślin stworzą energetyczne wnętrze zachęcające do kreatywnego odpoczynku i przyjmowania gości.
3. Kontrastowe akcenty: niebieski i żółty
Słońce i niebo, woda i piasek – połączenie niebieskiego z żółtym sprawdza się nie tylko w naturze, ale również w aranżacji wnętrz. Dawkujmy je jednak ostrożnie. Zbyt intensywne akcenty kolorystyczne mogą zdominować wystrój pomieszczenia, dając efekt zupełnie przeciwny do planowanego. Takich zdecydowanych akcentów nie musimy obawiać się jednak w pokoju młodzieżowym, gdzie wybuchowa mieszanka kolorów jest wręcz pożądana. Bazą dla grafitowo-białych mebli Nest może zostać w nim ciemnoniebieska ściana. Aranżację rozświetlą żółte dekoracje – pojemniki do przechowywania, narzuta na łóżko lub stylowa lampa podłogowa z kloszem na wyciąganym ramieniu. Jeszcze mocniejszy efekt uzyskamy decydując się na wyposażenie z kolekcji Young Users. Wtedy żółty kolor będziemy mogli przemycić też w metalowych nakładach na fronty mebli.
Połączenie niebieskiego z żółtym nie zawsze jednak musi być tak wyraziste. Urządzając niebieski salon lub pokój niemowlaka możemy zestawić ze sobą chłodny odcień jasnego błękitu oraz nieco przygaszone odcienie żółtego. Dobrze sprawdzą się też ciepłe, pastelowe tony i kolor musztardowy. Nieco spokojniejsze barwy nie będą męczyć oczu, a pozwolą stworzyć we wnętrzu przytulną atmosferę.
4. Barwny minimalizm: niebieski i szary
Kiedy myślimy, jaki kolor pasuje do niebieskiego, jednym z pierwszych pomysłów, który przyjdzie nam głowy – zaraz obok bieli – powinien być szary. Ta pozornie nudna barwa zrównoważy wystrój wnętrza i nieco go uspokoi. Szczególnie ważne będzie to w przypadku, gdy na intensywny niebieski kolor zdecydujemy się pomalować ściany. Na ich tle w pokoju dziennym swoje miejsce znajdzie wygodna sofa Jasper o jasnoszarej tapicerce. Świetnym uzupełnieniem tego duetu w niebieskim pokoju będą białe meble i minimalistyczne akcesoria – np. monochromatyczne grafiki i stylowa lampa Muse z drewnianymi elementami, nawiązującymi do paneli podłogowych o dębowym dekorze.
Oczywiście szary będzie się dobrze prezentował nie tylko z granatem. Na ścianie w salonie z powodzeniem możemy też użyć bardziej morskiego, turkusowego odcienia. Oprócz szarej tapicerki kanapy, dobierzmy do niego również meble w podobnym kolorze. Szaro-drewniany stół i komody z kolekcji 4 You wprowadzą do niebieskiego pokoju wrażenie lekkości i harmonii. Efekt spotęgujemy dobierając do nich zwiewne, białe zasłony, a także rośliny – ułożone na szafce lub zawieszone nad komodą ożywią naszą aranżację.
5. Monochromatyczne zestawienie: niebieski i… niebieski!
Kreując nasze wnętrza możemy postawić też na dość odważne, ale jakże inspirujące połączenie różnych odcieni koloru niebieskiego. Turkusowa ściana w salonie zestawiona z granatowymi obrazami? Kobaltowy fotel przy błękitnej tapecie? W naszym mieszkaniu wszystkie chwyty są dozwolone. Żeby jednak nie przytłoczyć zbytnio jednokolorową aranżacją, warto postawić w niej na kontrastujące dodatki. Niebieska ściana z wdzięcznością przyjmie powieszone na niej subtelne obrazy w jasnej, drewnianej ramie. Całość ożywią soczyście zielone rośliny – rozłożyste palmy, pnący bluszcz czy drobne sukulenty.
Niebieską oazę łatwo stworzymy w pokoju młodzieżowym. Niezastąpione okażą się meble z kolekcji Stige. Dostępne w niebieskim kolorze regały i skrzynki stworzą pełną energii przestrzeń – idealną dla dorastającego, młodego człowieka. Nie zabraknie w niej też modnego elementu w postaci dżinsowych organizerów, które z łatwością przymocujemy do drabinek łóżka, kanapy lub biurka. Będą nie tylko ozdobą niebieskiego pokoju, ale także jego funkcjonalnym dodatkiem.
6. Zgodnie z naturą: niebieski i kolory ziemi
Kolory natury dobrze podkreślają szlachetny charakter barwy niebieskiej – pozwalają jej wybrzmieć na pierwszym planie. Zestawiona z kremowymi odcieniami beżu lub brązu wprowadzi do wnętrza więcej ciepła i doda mu uroku. I tak, na tle jasnych ścian i podłóg, uwagę zwracać będzie ciemnogranatowy fotel, niebiesko-białe grafiki, a nawet drobne, błękitne kwiatki. Spójną klamrą dla tak lekkiej i stonowanej aranżacji będą jasne, sosnowe meble Spot na wysokich nóżkach.