Pokój dla niemowlaka
– jak go funkcjonalnie urządzić? podpowiadamy
Pokój noworodka to wnętrze, które rośnie razem z dzieckiem, z biegiem lat zmieniając swoje oblicze. Warto więc poszukać do niego uniwersalnych mebli i przedmiotów, które staną się codziennymi towarzyszami pierwszych zabaw i eksperymentów. Podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka.
Dziecko wprowadza do naszego życia radość, bezgraniczną miłość i nieustanną troskę. Dlatego przy urządzaniu pokoju malucha myślimy przede wszystkim o jego potrzebach i bezpieczeństwie. Warto jednak pamiętać również o własnej wygodzie. Jako rodzice potrzebujemy funkcjonalnych rozwiązań, które nieco ułatwią codzienną opiekę nad dzieckiem i zapanują nad chaosem.
Tworząc przytulną aranżację pokoju dla niemowlęcia, próbujemy połączyć względy praktyczne z estetycznymi. Komponujemy przestrzeń, która przyczyni się do rozwoju jego zmysłów oraz wpłynie na sposób, w jaki będzie ono odbierać kształty i kolory. Oto garść pomysłów i inspiracji, które pomogą urządzić komfortowy azyl.
Aranżacja pokoju dla niemowlaka – przytulny i kojący wystrój
Kącik dla nowego członka rodziny w każdym domu będzie wyglądać trochę inaczej. Nie zawsze musi być to osobne pomieszczenie – w małych mieszkaniach równie dobrze możemy wygospodarować w tym celu fragment sypialni. Jak urządzić pokój, który posłuży niemowlęciu w pierwszych miesiącach? Poszukajmy mebli, które dopasują się do przestrzeni, w której szykujemy miejsce dla naszego potomka – niewielkiego lub większego pomieszczenia, które z czasem zamieni się w pokój młodzieżowy.
Tworząc aranżację pokoju dla niemowlaka, warto zacząć od podstaw. Na ścianach dobrze sprawdzą się jasne, neutralne barwy. Oszczędna kolorystyka pomoże zbudować przytulny charakter i będzie sprzyjać spokojnemu snu. Wzrok dziecka będą przyciągać wyraziste kontrasty obecne w pozostałych elementach: drewnianych szczebelkach łóżeczka, ozdobnych obrazkach czy kolorowych zabawkach. Barwny akcent może też stanowić wygodny fotel do karmienia, który nie tylko urozmaici wystrój, ale przede wszystkim da ukojenie zmęczonym rodzicom.
Komfort podkreśli naturalna podłoga, przyjazna raczkującym maluchom. Ciepłe i przyjemne w dotyku drewno łatwo wyczyścić nawet bez stosowania środków chemicznych. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zwiększonej odporności na wilgoć, możemy też postawić na panele winylowe. Wraz z miękką warstwą podkładową będą skutecznie amortyzować pierwsze lekcje chodzenia oraz wyciszą nasze kroki, gdy będziemy chcieli wyjść z pokoju bez budzenia niemowlaka.
W pierwszych miesiącach życia centrum jego świata będzie stanowiło łóżeczko. To bez wątpienia najważniejszy mebel, od którego warto zacząć urządzanie pokoju niemowlęcia. Równie ważny co bezpieczny stelaż jest wygodny materacyk – antyalergiczny i zdrowy dla rozwijającego się kręgosłupa. W trosce o komfortowy sen malucha zadbajmy także o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza.
Funkcjonalny pokój – bezpieczny dla niemowlęcia, wygodny dla rodzica
Podczas urządzania pokoju lub kącika dla noworodka zadbajmy o bezpieczeństwo. Nisko umieszczone gniazdka elektryczne możemy zasłonić zaślepkami, a kable łatwo schowamy w komorach listew przypodłogowych o łagodnych krawędziach. Do drzwi dopasujmy odpowiednią klamkę. Wybierając meble, stawiajmy na modele z systemem otwierania poprzez naciśnięcie frontu, pozbawione wystających uchwytów. Możemy też zabezpieczyć szafki i szuflady blokadami – okażą się niezastąpione, gdy maluch zacznie raczkować.
W łóżeczku główkę niemowlaka ochroni miły ochraniacz na boczki i szczyt. Tuż obok, w przyszłym kąciku zabaw, przyda się też miękkie oparcie z tapicerowanych paneli ściennych i przyjemny dywanik. To od niego już niedługo będą rozpoczynać się szlaki pierwszych podróży raczkującego malucha.
Z ergonomicznymi meblami z kolekcji Tuli, które możemy wygodnie wsuwać pod siebie lub nakładać, łatwo posprzątamy po zabawie i usuniemy z drogi wszelkie przeszkody z ulubionych tras naszego dziecka. Nisko położone półeczki pomogą też w nauce dobrej organizacji.
Ta ostatnia przyda się również nam samym. Jak urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlaka? W codziennej opiece nad dzieckiem dobrze mieć wszystko pod ręką: na dużym stole lub praktycznych regałach. Szeroki blat komody z przewijakiem to dobre miejsce na pieluchy, a zawartość pojemnych szuflad możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Z kolei miękki kosz na zabawki albo organizer zawieszony na drzwiach pomogą nam w codziennym sprzątaniu po maluchu – przynajmniej do momentu aż nie urośnie na tyle, by zacząć samodzielnie dbać o porządek.
Jak urządzić pokój dla niemowlaka, który rośnie razem z dzieckiem?
Meble to nie ubranka – nie musimy ich kupować na zapas. Pokój niemowlaka z roku na rok może rosnąć razem z nim. Wnętrze pełne praktycznych rozwiązań dotrzyma tempa rozwojowi dziecka: łóżeczko zamieni się w tapczanik i stabilne pierwsze biurko. Wiszące szafki wzbogacimy o kolejne moduły, z kolei do szafy dokupimy nadstawkę. Dobrym rozwiązaniem na start będą meble Concept z wymiennymi frontami w różnych kolorach.
Charakter aranżacji pomogą nam budować dodatki. Aby odświeżyć wystrój pokoju dla niemowlaka, a później kilkulatka, wystarczy zmiana ozdób i tekstyliów. Barwne poduszki i kocyki mogą wprowadzić nową energię do wnętrza, zaś wiszące półki eksponować aktualnie ulubione książeczki dziecka.
Chcąc urządzić funkcjonalny pokój dla niemowlęcia, warto też przemyśleć na wstępie rozmieszczenie oświetlenia. Oprócz głównej lampy sufitowej możemy zamontować kinkiet w miejscu, które wkrótce posłuży do zabawy lub nauki po zmroku. Choć modele komodowe czy podłogowe można wygodnie przenosić, problemem może okazać się brak zaplanowanego gniazdka. Dobrym pomysłem będzie więc wprowadzenie kilku punktów świetlnych w wydzielonych strefach.
Pierwszy pokój dziecka, a nawet mały kącik dla niemowlaka z łóżeczkiem i ozdobami, to miejsce, od którego zacznie ono poznawanie świata. By łatwiej było nam sobie wyobrazić zmieniający się kształt tej przestrzeni, możemy przetestować różne rozwiązania w programie VOXBOX. Spróbujmy opowiedzieć sobie historię tego pokoju – od niemowlęcia aż po nastolatka – i dobierzmy do jej rozdziałów poszczególne elementy: podłogę, drzwi, meble i dodatki.