Dobra zabawa ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania oraz rozwój procesów poznawczych dziecka. Wypełniona śmiechem i beztroską, przede wszystkim powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach. Podpowiadamy, jak urządzić pokój zabaw dla dzieci w domu, aby nieskrępowanie mogły ćwiczyć swoją wyobraźnię i pamięć oraz wspomagać rozwój fizyczny. 

Farby, kredki, huśtawka czy ścianka wspinaczkowa to tylko kilka przedmiotów, które mogą posłużyć dobrej zabawie. Aranżacja pomieszczenia, w którym znajdą one swoje miejsce, może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli chcemy zostawiać dziecko same bez obaw o jego bezpieczeństwo. Oto garść sprawdzonych rozwiązań, którymi warto się zainspirować.

Pokój zabaw dla dzieci w domu: gdzie wyodrębnić potrzebną przestrzeń? 

Każdemu dziecku przydaje się prywatna strefa, w której może się wyciszyć i pobyć samemu, ale też w przypadku nieco starszych pociech: odrobić lekcje lub poczytać ulubioną książkę. Bez wątpienia jednak, podobnie jak przestrzeni do nauki, mały człowiek potrzebuje również specjalnego kąta do zabawy, w którym bez skrępowania może porozrzucać klocki czy też inne zabawki. Wydzielenie obszarów o konkretnym przeznaczeniu jest nie tylko istotne z perspektywy rozwoju emocjonalnego dziecka, ale też może pomóc w utrzymaniu porządku i nauce sprzątania. 

Jeśli mieszkamy w dużym domu, w którym znajduje się wiele pomieszczeń, warto wybrać jedno z nich i zaaranżować je na pokój zabaw. Miejsce to powinno być na tyle przestronne, abyśmy mogli pozwolić młodym lokatorom na swobodne i beztroskie spędzanie wolnego czasu na wybranych przyjemnościach. Niewskazane są schodki lub niebezpieczne skosy, zwłaszcza jeśli z pokoju będą korzystać maluchy.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest urządzenie osobnego pomieszczenia, które będzie służyć jedynie rozrywce. W takiej sytuacji warto wydzielić odpowiednią strefę zabaw w pokoju dziecka. Pomocne okażą się ścianki działowe i specjalne drabinki, na których można zamocować materiałowe organizery, tablice korkowe czy kolorowe skrzynki, ułatwiające przechowywanie skarbów. Ciekawym pomysłem jest też pomalowanie wybranej części pokoju na inny kolor lub zaaranżowanie specjalnej przestrzeni pod piętrowym łóżkiem. To idealne miejsce do budowania baz i wszelkich kreatywnych zabaw. Gdy dziecko podrośnie, a gier i klocków przybędzie, wystarczy dokupić mobilne kontenerki i wsunąć je pod łóżko.

Dziecięca strefa zabaw: o czym należy pamiętać? 

Aranżację pokoju lub strefy zabaw warto zacząć od wygospodarowania dużej ilości przestrzeni. Pamiętajmy, że nasze dziecko do nauki często potrzebuje jedynie wygodnego biurka oraz krzesła, natomiast składanie wieloelementowych puzzli, budowa ogromnej wieży z klocków czy też zabawy ruchowe wymagają większej powierzchni. 

Podłoga do zadań specjalnych 

Ważną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi. Wszelkie przewody ukryjmy w listwach z komorą na kable, dzięki czemu maluchy nie będą mieć do nich dostępu. Zastanówmy się nad tym, aby chociaż w niektórych częściach dziecięcej strefy zabaw rozłożyć wygodne i miękkie dywany, które posłużą za doskonałe miejsce do siedzenia czy leżenia. Dekoracje podłogowe, oprócz ozdobienia wnętrza, sprawią, że dziecko będzie mogło bawić się boso bez obawy, że zmarznie lub w jego stopę wbije się coś ostrego. Co więcej, chodzenie w domu bez obuwia pozwoli rozwinąć mu układ więzadłowo-mięśniowy i posłuży stymulacji rozwoju tzw. czucia głębokiego.

Kontrolowany chaos 

Porządek w pomieszczeniu dla maluchów, chociaż może być trudny do utrzymania, jest bardzo potrzebny. Dziecko, które przebywa w bałaganie, z biegiem lat może mieć nie tylko większe problemy z samodzielnym sprzątaniem, ale też trudności ze skupieniem. Aby ułatwić mu odkładanie przedmiotów na miejsce, warto wybrać meble dostosowane do jego potrzeb. Przydadzą się otwarte regały z dużą ilością schowków oraz podesty z szufladami, które można wysunąć na środek pokoju i włożyć do nich rozrzucone zabawki. Dobrym rozwiązaniem są także niskie komody oraz szafki i wiszące półki przymocowane na takiej wysokości, aby dzieci mogły bez problemu z nich samodzielnie korzystać. Duże przestrzenie możemy dodatkowo uzupełnić o sprytne wypełniacze, które pozwolą posortować drobne przedmioty.

Urządzając wnętrze z myślą o swoich pociechach, warto sięgnąć po meble, które pomogą rozbudzić w młodych domownikach kreatywność i zachęcą ich do zabawy. Świetnym wyborem będzie innowacyjna kolekcja Young Users, złożona z modułowych elementów. Można je uzupełnić o wymienne fronty, które pozwolą nadać pomieszczeniu pożądany klimat, bliski zainteresowaniom dzieci. Nakładka z koszem, komiksowa grafika czy tarcza do gry w darta: do aranżacyjnej przygody najlepiej zaprosić same maluchy.

Wszystkie kolory zabawy 

Barwy obecne we wnętrzu budują odpowiedni nastrój i sprawiają, że zdecydowanie łatwiej możemy się skupić, odpocząć czy też wręcz przeciwnie: nastawić do działania. Aranżując pokój zabaw dla dzieci, warto więc dokładnie przemyśleć tę kwestię i postawić na jasne i optymistyczne barwy. Szczególnie w niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się różne odcienie koloru beżowego czy też delikatnych pasteli. 

Szukając sposobu na oryginalne wykończenie ścian, warto rozważyć również montaż paneli dekoracyjnych Kerradeco, które nadadzą wnętrzu wyjątkowy klimat. Duża paleta wzorów, a także realistyczne tekstury to świetne rozwiązanie estetyczne. Panele dekoracyjne, dzięki swoim właściwościom, doskonale sprawdzą się w pokoju zabaw. Tworzywo, z którego są wykonane, jest odporne na wilgoć i uderzenia, a dodatkowo zwiększa izolację akustyczną pomieszczenia. Interesującą alternatywę stanowią panele tapicerowane Soform. Wyłożona nimi ściana będzie stanowić miękkie oparcie, bezpieczne również dla maluchów. Do wyboru są rozmaite kształty, kolory i tkaniny obiciowe, także takie łatwe w czyszczeniu.

Jak zaaranżować pokój zabaw dla dzieci? 

Dziecięca przestrzeń, urządzona w pomysłowy sposób, nigdy się nie znudzi. Chcąc pomóc sobie w aranżacji takiego wnętrza, warto wybrać uniwersalne meble, które w razie potrzeby łatwo rozszerzymy o dodatkowe elementy i dostosujemy do rosnących potrzeb najmłodszych mieszkańców naszego domu.

Niemowlęta potrzebują przede wszystkim spokoju i towarzystwa naturalnych materiałów. Wybierając wyposażenie pokoju malucha, postawmy więc na stonowane kolory i drewniany dekor (np. kolekcja Baby Altitude), a pozostałą przestrzeń uzupełnijmy miękkimi dywanami, na których nasze dziecko będzie mogło się swobodnie bawić. Wprowadzanie kolorowych zabawek na tym etapie życia dziecka może jeszcze nie być konieczne, ale z pewnością przyda się lekki puf w formie przyjaznej ośmiornicy.

Rodzice przedszkolaków lub kilkulatków mogą pomyśleć o meblach, które umożliwiają dzieciom kreatywny rozwój oraz nieskrępowaną zabawę. Kolekcja Stige pozwala nie tylko na wspinanie i wdrapywanie, ale także ukrywanie dziecięcych skarbów w pomysłowy sposób. Wygodne biurko z drabinką posłuży za stół dla małego inżyniera, który właśnie buduje z klocków ogromną konstrukcję. Dodatkowo doskonale sprawdzi się jako przestrzeń do przechowywania, ponieważ można zawiesić na niej kompaktowe skrzynki, jeansowe organizery czy też korkową tablicę. Drabinka doskonale posłuży również jako ścianka działowa, oddzielająca strefę odpoczynku od miejsca zabawy i nauki. 

Młodzież interpretuje rozrywkę nieco inaczej niż kilkuletnie dzieci. Planując aranżację pokoju nastolatka, postarajmy się wygospodarować miejsce na komputer, sprzęt grający czy telewizor. W zależności od zainteresowań naszej pociechy, możemy też znaleźć ciekawy sposób na przechowywanie sportowych akcesoriów lub innych przedmiotów związanych z jego pasjami.

Młody wiek bardzo często idzie w parze ze stale zmieniającymi się upodobaniami. Warto o tym pamiętać, aranżując pokój zabaw dla dzieci w domu. Wybierzmy meble, które w łatwy sposób można skonfigurować, dodając lub odejmując konkretne elementy. Wymienne fronty, nóżki czy organizery w kilka chwil pozwolą zmienić przestrzeń przedszkolaka w młodzieżowy pokój. Do przechowywania przedmiotów, których już niedługo nasze dziecko nie będzie używać, doskonale sprawdzą się skrzynie na kółkach – posłużą również jako mobilne stoliki. Praktycznym dodatkiem będzie także zestaw kolorowych pudeł Hold. Możemy schować je za łóżkiem lub wsunąć pod meble na wysokich nóżkach, jednocześnie oszczędzając cenną przestrzeń w dziecięcym pokoju.

Produkty z artykułu


Regał dwustronny niski 4 You Fresh
Regał dwustronny niski 4 You Fresh aranżacja

Regał dwustronny niski 4 You Fresh





Fotel Looz
Bestseller

Fotel Looz





Panel tapicerowany Oval 1 Soform
Panel tapicerowany Oval 1 Soform aranżacja

Panel tapicerowany Oval 1 Soform

+8



Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/