Sposoby na przechowywanie zabawek poskramiamy dziecięcy bałagan
Najradośniejsza zabawa generuje największy bałagan – ale sprzątanie wcale nie musi być tylko nieprzyjemnym obowiązkiem. Ze sprytnymi sposobami na przechowywanie zabawek codziennie dbanie o porządek może stać się szybkie i intuicyjne. Oto kilka rozwiązań, z którymi łatwiej nauczymy nasze dzieci dobrej organizacji.
Klocki, lalki, samochodziki czy pluszaki wcale nie potrzebują wiele czasu, by opanować niemal całą przestrzeń pokoju dziecka. Szukając funkcjonalnych sposobów na przechowywanie zabawek, warto zadbać przede wszystkim o to, by dało się je szybko posprzątać – najpierw z pomocą rodziców, a z biegiem lat również samodzielnie.
Aby bałagan nie ograniczał rozwoju dzieci ani drzemiących w nich pokładów kreatywności, przydadzą się mobilne szuflady i kontenerki, wielofunkcyjne meble oraz praktyczne pudełka i pojemniki. Pomogą one sprawić, że pokój w mig będzie gotowy do rozpoczęcia kolejnej zabawy.
Bałagan? Szuflada nadjeżdża z pomocą!
Najlepszymi pomocnikami w porządkowaniu dziecięcej przestrzeni są pojemne szuflady. Z nimi przechowywanie zabawek będzie o wiele łatwiejsze. Mogą zamienić się w garaż dla resoraków, sypialnię dla maskotek i lalek czy skrzynię na najcenniejsze osobiste skarby. Jeśli chcemy ułatwić zabawkom bezpieczne dotarcie na swoje miejsce, sprawmy, by szuflady w każdej chwili mogły znaleźć się dosłownie tuż pod ręką.
Sprytne rozwiązania ułatwiające regularne sprzątanie znajdziemy m.in. w kolekcji Young Users, stworzonej specjalnie z myślą o potrzebach najmłodszych domowników. Modułowe szafki kostki oraz pojemne komody i regały możemy ustawić na praktycznych podestach wyposażonych w szuflady z kółkami. Wystarczy jeden ruch, by szuflada wyjechała spod mebel i dotarła na miejsce zabawy. W ten sposób sprzątając pokój, nie trzeba już kursować tam i z powrotem. Wystarczy włożyć zabawki, wsunąć szufladę z powrotem i… wszystko znów jest tam, gdzie powinno!
Meble Young Users bez trudu zdołają pomieścić wszystkie dziecięce skarby: od pluszaków, przez ulubione książeczki i pierwsze podręczniki, aż po pudełka z grami planszowymi. Każdą półkę można z łatwością dostosować do własnych potrzeb, dzieląc ich przestrzeń za pomocą specjalnych wypełniaczy. Przydadzą się zwłaszcza w przygotowaniu odpowiedniego miejsca na mniejsze przedmioty.
Oprócz wygodnej przestrzeni do przechowywania zabawek, w kolekcji Young Users znajdziemy również akcesoria ułatwiające kreatywną personalizację pokoju dziecka. Dzięki wymiennym nakładkom oraz magnesom fronty szafek mogą zamienić się w tablicę do koszykówki, planszę do warcabów czy zestaw do nauki angielskiego. Te pomysłowe dodatki przydadzą się również przy sprzątaniu. Z ich pomocą dzieci łatwo będą mogły oznaczyć swoje szafki. Zawsze będą pamiętać, co znajduje się w każdej z nich i szybko znajdą dokładnie to, czego szukają.
Królestwo zabawek na… regale
Najmłodszym dzieciom przechowywanie zabawek ułatwi niski regał Tuli, który może stać się ich pierwszym własnym meblem. Dzięki otwartym półkom, dostosowanym do wzrostu maluchów, łatwo będą mogły sięgać po swoje ulubione maskotki i książeczki. Tuli posłuży również jako pierwsza lekcja dobrej organizacji: w zestawie dzieci znajdą specjalne etykiety, dzięki którym będą mogły oznaczyć swoje półki, aby zawsze pamiętać, gdzie odkładać przytulanki, a gdzie klocki.
Jeśli w pierwszych latach życia dziecko będzie dzielić przestrzeń sypialni z rodzicami, przydadzą się sprytne meble z kolekcji Balance. Z gotowych elementów sami możemy ułożyć odpowiednio dopasowane regały, dodatkowo uzupełniając je przybornikami i organizerami. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko do przechowywania zabawek – gdy maluch podrośnie, możemy zmienić konfigurację mebli i ustawić je np. w przedpokoju lub salonie dziennym.
Przechowywanie zabawek: a może wielofunkcyjne łóżko?
Świetnym miejscem do przechowywania zabawek może stać się nawet… łóżko! Niezwykle wielofunkcyjny model Multi z regałem i schowkami przyda się, gdy szukamy sposobu na urządzenie dobrze zorganizowanego pokoju dziecka na niewielkim metrażu. Wolną przestrzeń pod miejscem do spania możemy dowolnie konfigurować. Za pomocą jeżdżących kontenerków uzupełnimy dziecięce centrum dobrej organizacji o dodatkowe skrytki na ulubione rzeczy, szafkę na ubrania czy mobilne biurko. Gdy nie będą używane, łatwo schowamy je w łóżku – tak, by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca w pokoju.
Oprócz sprytnych kontenerków łóżko Multi możemy też wyposażyć w dodatkowy regał, szuflady na kółkach czy wyjmowane skrzynki, z którymi sprzątanie po zakończonej zabawie stanie się jeszcze prostsze. Duży wybór uniwersalnych akcesoriów sprawia, że łóżko może rosnąć razem z dzieckiem. Będzie dalej służyć mu również wtedy, gdy w osobistej przestrzeni zabawki zaczną ustępować miejsca kolejnym, już nieco doroślejszym skarbom.
Kolory, które ułatwią dobrą organizację
Odpowiednie miejsce do przechowywania zabawek łatwo stworzymy również w pokoju rodzeństwa – nawet jeśli dzieci są w różnym wieku i mają nieco inne potrzeby. W takiej przestrzeni przyda się zwłaszcza szafa Concept, z łatwo dostępnymi szufladami umieszczonymi w dolnej części, do których bez trudu sięgnie każdy maluch. Miejsce na ulubione przedmioty najmłodszych możemy wyróżnić za pomocą wymiennych kolorowych frontów. W ten sam sposób łatwo spersonalizujemy również pozostałe meble z kolekcji. Dzięki temu każdy z mieszkańców zawsze będzie pamiętał, która szafka lub szuflada należy wyłącznie do niego. Do wyboru jest 6 wariantów kolorystycznych: szafran, błękit, czerwony, czarny, różowy i dębowy. W zależności od upodobań małego lokatora i pozostałych kolorów w pokoju dziecka z łatwością wybierzemy coś odpowiedniego
Barwne oznaczenia pomogą w organizacji przestrzeni do przechowywania także wtedy, gdy zechcemy ułożyć ją zupełnie po swojemu. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza kolorowe skrzynki 4 You, które łatwo łączą się ze sobą za pomocą specjalnych klamer. Możemy ułożyć z nich własne słupki i regały do przechowywania zabawek, odpowiednio dopasowując ich rozmiar do dostępnej przestrzeni. Na takich półkach ulubione przedmioty naszych dzieci będą zawsze dobrze widoczne, stając się dodatkową dekoracją ich pokoju.
Miękkie kosze i kompaktowe pudełka do przechowywania zabawek
W przechowywaniu zabawek oraz codziennym sprzątaniu przydadzą się też praktyczne pojemniki i pudełka. W dzianinowym koszu zmieści się naprawdę sporo, a dzięki wygodnym uchwytom i miękkiemu wykończeniu łatwo można go przesuwać po podłodze. W ten sposób najmłodsi mogą przenosić swoje zabawki w dowolne miejsce – na przykład po to, by pobawić się wspólnie z rodzicami w pokoju dziennym. Równie dobrze w tej roli sprawdzą się duże kosze z jutowej liny lub wikliny.
Młody wiek idzie w parze ze stale zmieniającymi się upodobaniami. Niegdyś ulubione zabawki łatwo mogą zostać zastąpione przez inne. Do przechowywania przedmiotów, którymi dziecko zdążyło się już znudzić, możemy wykorzystać zestaw kolorowych pudeł Hold. Łatwo znajdziemy na nie miejsce na szafie, za łóżkiem lub pod meblami stojącymi na wysokich nóżkach, oszczędzając w ten sposób cenną przestrzeń w pokoju. Zabawki będą tu czekać na swoją kolej, odpowiednio zabezpieczone przed gromadzącym się kurzem.