Projekt wymarzonych
pokoi dziecięcych od pomysłu po realizację
Jak powinna wyglądać idealna aranżacja pokoju dziecięcego? Odpowiedzi na to pytanie poszukała Natalia Całus, stylistka VOX, która stworzyła projekty wymarzonych pokoi dla Ady i Janka. Dzieci bardzo się różnią i każde ma wiele pasji, na które należało znaleźć odpowiednią przestrzeń. Oczywiście w całym procesie wzięła udział również mama naszych bohaterów - Kasia Wągrowska, autorka bloga Ograniczam Się.
Wizualizacje wnętrz powstały w bezpłatnym programie VOXBOX, który umożliwia samodzielne wykonanie aranżacji. Jednocześnie, każdy kto potrzebuje wsparcia w projektowaniu, może umówić się na wizytę w salonie VOX i razem z doradcą urządzić dowolną przestrzeń. Z tej możliwości skorzystała również Kasia. Dzięki aplikacji mogła sprawdzić, jak pokoje jej dzieci będą wyglądały w rzeczywistości. Szczególnie mocno doceniła wirtualny spacer po zaprojektowanych wnętrzach jeszcze przed ich wykończeniem, na który udała się po założeniu okularów VR.
Aranżacja pokojów dziecięcych w „domu z recyklingu”
Tak o nowej przestrzeni do życia mówi sama Kasia. Rodzina przeprowadziła się do domu, który został wybudowany pod koniec lat 60., a stworzenie nowych projektów dziecięcych pokoi było jednym z ważniejszych punktów na przeprowadzkowej liście rzeczy do zrobienia. Przy okazji metamorfozy wymienione zostały również drzwi, dzięki czemu cała aranżacja nabrała nowoczesnego charakteru.
Projektując dziecięce pokoje, pamiętaliśmy o tym, aby znalazły się w nich meble i dodatki, które uwzględnią codzienny rytm dnia młodych lokatorów oraz pomogą im rozwijać swoje zainteresowania. A tych jest całkiem sporo. Nasza mała bohaterka to młoda artystka i miłośniczka natury. Potrzebę kontaktu z żywymi zwierzętami rekompensują jej liczne pluszaki. Ada uwielbia rysować, jest bardzo kreatywną osobą, dlatego ważne było, żeby biurko, przy którym będzie pracowała było duże – zauważa mama. Zobacz projekt pokoju Ady w VOXBOX.
Janek to z kolei wielbiciel piłki nożnej, który w wolnym czasie uwielbia czytać komiksy. Podstawą tworzenia projektu stało się więc zaplanowanie przestrzeni do przechowywania książek. Chociaż chłopiec jest prawdziwym minimalistą, to w jego pokoju nie mogło zabraknąć dekoracji nawiązujących do jego pasji. Janek uwielbia podróżować, dlatego mamy globus, na którym zaznaczamy sobie miejsca, do których chcielibyśmy pojechać – wyjaśnia Kasia. Zobacz projekt pokoju Janka.
Kreatywny i dobrze zorganizowany – projekt pokoju dziecięcego dla dziewczynki
Do aranżacji pokoju Ady wybraliśmy meble 4 You, które ułatwiają zorganizowanie przestrzeni i idealnie dopasowują się do potrzeb dziecka. Oprócz funkcjonalnego wyposażenia zadbaliśmy również o dodatki niezbędne podczas dziecięcych harców. Na podłodze pojawił się więc naturalny dywan i miękki puf Saco, na którym dziewczynka może odpocząć po beztroskiej zabawie.
W pokoju nie mogło zabraknąć szerokiego regału, na którym córka Kasi mogłaby wyeksponować maskotki i inne ulubione przedmioty. Utrzymanie porządku ułatwiają dopasowane skrzynki w różnych kolorach, które dodatkowo okazały się świetnym sposobem na spersonalizowanie mebla.
Po drugiej stronie znalazło się duże biurko z wbudowanym organizerem i pojemną skrzynką z przegrodami, w której Ada może przechować ostatnio wykonane prace. Jeśli będzie potrzebować więcej miejsca na blacie, wystarczy, że odwróci przybornik do góry nogami i w ten sposób zwiększy przestrzeń roboczą. Nad biurkiem zamontowaliśmy tablicę Slot z drewnianymi półkami i kołkami. Akcesoria pozwolą dziewczynce wyeksponować różne drobiazgi i dekoracje na ścianie.
Kolejna strefa to wygodna przestrzeń do odpoczynku. Tworząc projekt pierwszego pokoju dziecięcego, ekspertka VOX wykorzystała oryginalne łóżko z baldachimem i dodatkową szufladą, która ułatwia przechowywanie pościeli. Wbudowany stelaż umożliwił zawieszenie zasłony, która pomaga wyznaczyć strefę odpoczynku i tym samym sprzyja wyciszeniu. Przytulną aranżację dopełnił sznur kolorowych lampek Happy Lights. Łóżko zostało tak stworzone, jakby Ada je sobie wymarzyła, ale nigdy o tym nie powiedziała na głos. Jak zobaczyła to łóżko, to wskoczyła na nie i stwierdziła, że po prostu piękniej być nie mogło. Ona czuje się tutaj jak prawdziwa księżniczka – opowiada Kasia.
Przy łóżku stanęła szafka nocna, która powstała z połączenia dwóch kolorowych skrzynek 4 You. Otwarta przestrzeń umożliwia przechowywanie aktualnie czytanych książek. Białą ścianę za łóżkiem Ady przyozdobiliśmy tapicerowanymi panelami Soform o zaokrąglonym kształcie. Miękka powierzchnia idealnie sprawdzi się jako oparcie podczas wieczornej lektury, uprzyjemniając rodzinny czas.
Do zabawy, nauki i odpoczynku – aranżacja małego pokoju dla chłopca
Zaaranżowanie pokoju Janka okazało się nieco trudniejsze ze względu na mniejszy metraż pomieszczenia. To sprawiło, że ograniczyliśmy liczbę dodatków i postawiliśmy na meble modułowe z kolekcji Stige, które pozwalają na tworzenie konstrukcji dopasowanych do ograniczonej przestrzeni. Punktem wyjścia dla projektu okazał się podział wnętrza na strefy, który ułatwia codzienne funkcjonowanie.
Chłopiec uwielbia czytać. W jego pokoju nie mogło więc zabraknąć półki regałowej z kolekcji Stige na ukochane komiksy, która znalazła się na komodzie pełniącej rolę podstawki. Dziewięciolatek potrzebował również wygodnego biurka, przy którym będzie mógł odrabiać lekcje. Blat o szerokości 120 cm w tym przypadku okazał się wystarczający. Przestrzeń do przechowywania zwiększyły pionowe skrzynki, w których Janek może schować plecak czy przybory szkolne.
Projekt pokoju dziecięcego dopełniła strefa do odpoczynku, w której znalazła się funkcjonalna kanapa z pojemnikiem na pościel i zabawki. Jasną ścianę przyozdobiła drewniana drabinka – po zamontowaniu skrzynek i pojemników zapewniła przestrzeń do przechowywania. Dzięki temu Janek może mieć zawsze pod ręką aktualnie czytane komiksy. Wieczorną lekturę umożliwią mu nastrojowe światełka oraz lampka Bule z wbudowanym wejściem USB, które pozwala naładować telefon lub przenośną konsolę do gier. Jak wyznała jego mama, Janek otacza się niewielką liczbą przedmiotów, ale lubi, gdy mają z góry określone miejsce. Duża liczba podręcznych schowków ułatwiła chłopcu utrzymanie porządku w pokoju.
Zwieńczeniem minimalistycznej aranżacji stały się drzwi bezprzylgowe Fina z czarną klamką. Proste skrzydło pokryte farbą w kolorze ponadczasowej bieli sprawdzi się zarówno w pokoju małego chłopca, jak i dorastającego nastolatka. Wykorzystując proste i sprawdzone rozwiązania, mogliśmy wydłużyć czas do kolejnego remontu, na czym szczególnie zależało Kasi, żyjącej w stylu less waste – tłumaczy Natalia Całus, stylistka VOX.
Jak stworzyć projekt pokoju dziecięcego za darmo?
Aranżacja pokoju dziecka stanowi ciekawe wyzwanie, które pomoże nam zweryfikować, w jakim stopniu znamy swoją pociechę. To również dobry pretekst do wygospodarowania odrobiny czasu, aby spędzić go razem. Wystarczy skorzystać z programu VOXBOX, w którym wygodnie dopasujemy meble i dodatki oraz stolarkę drzwiową czy podłogę do konkretnego pomieszczenia.
Możemy poeksperymentować z ustawieniem poszczególnych elementów, dzięki czemu wybierzemy najlepszą konfigurację jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Aplikacja umożliwia realizację własnego pomysłu od zera lub wybór jednego z gotowych projektów pokojów dziecięcych i dopasowanie go do swoich potrzeb.