Lamele – czym są i co warto
wiedzieć przed ich zakupem? podpowiadamy
Ściany, jako dominująca powierzchnia, mają ogromny wpływ na atmosferę wnętrza. Jak sprawić, by w takim razie stanowiły nie tylko tło, ale także ważny element aranżacji? Wykorzystajmy lamele, które pozwolą nam wykreować wygląd ścian lub sufitu zgodnie z naszymi potrzebami.
Dzięki kilku liniom różniącym się wymiarami i kolorystyką, możemy łatwo dostosować lamele do każdego stylu i rodzaju wnętrza – od domowego salonu po kuchnię czy łazienkę. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać ich rodzaje i właściwości oraz dowiedzieć się, jak wykorzystać je w aranżacji przestrzeni.
CO TO SĄ LAMELE?
Lamele to cienkie listwy, które montuje się na ścianie lub suficie, tworząc dzięki nim trójwymiarową dekorację. To, jak je zaaranżujemy, zależy tylko od naszej wyobraźni. Panele lamelowe Linerio dostępne w różnorodnych kolorach, kształtach i rozmiarach pozwalają nie tylko na wyrażenie indywidualnego stylu domowników, ale także na ochronę ściany przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami.
Lamele doceniane są za ich wszechstronność. Zamiast narzucać sztywne ramy, dają nam wolność w eksperymentowaniu z przestrzenią. Łatwe i szybkie w montażu, pozwalają na tworzenie wnętrz, które są piękne i praktyczne, a przede wszystkim – nasze.
Zobacz, jak możesz je zastosować: Cicho i pięknie. Wyjątkowe pomysły na panele lamelowe we wnętrzach
LAMELE ŚCIENNE – Z JAKICH MATERIAŁÓW SĄ WYKONANE?
Lamele ścienne wykonuje się z różnych materiałów. Popularnością cieszą się m.in. naturalne lamele drewniane czy te wykonane z MDF, które sprawdzą się we wnętrzach urządzonych niemal w każdym stylu. Naturalne drewno, choć urzeka ciepłem i unikalnym rysunkiem słojów, stawia przed nami pewne wyzwania. Jego montaż wymaga precyzji, a wrażliwość na wilgoć ogranicza możliwości zastosowania.
Nieco mniej popularne są lamele aluminiowe, które przeżywały swoją popularność wiele lat temu. Dziś częściej goszczą np. na tarasach i pergolach, zdobiąc zewnętrzne strefy relaksu.
Lamele Linerio dostępne w VOX wykonane są z polistyrenu, czyli wodoodpornego materiału, który w pełni poddaje się recyklingowi. Jego lekkość i wytrzymałość otwierają przed nami nieskończone możliwości aranżacyjne. Wybierając lamele wykończone z użyciem technologii hot-stampingu, otrzymamy trwałą i estetyczną dekorację, którą możemy z łatwością utrzymać w czystości. To rozwiązanie idealne do miejsc, gdzie funkcjonalność łączy się z designem – od dynamicznego przedpokoju, przez kreatywny kącik do pracy, aż po serce domu, jakim jest kuchnia.
Dodatkową zaletą paneli lamelowych wykonanych z polistyrenu jest możliwość poprawy akustyki we wnętrzu. Wysokiej jakości materiał o przestrzennej strukturze likwiduje pogłos i echo w pomieszczeniu, sprzyjając zarówno spokojnemu relaksowi, jak i efektywnej pracy z domu.
JAK WYGLĄDAJĄ LAMELE DEKORACYJNE?
Bogactwo kształtów i wymiarów – od subtelnego XS po wyraziste L – oraz różnorodność kolorów pozwalają nam na nieograniczone eksperymenty z panelami Linerio. Wyobraźmy sobie lamele zdobiące ścianę salonu, tworzące praktyczną lamperię, lub sufit sypialni, który staje się trójwymiarowym dziełem sztuki. To my decydujemy o ostatecznym efekcie – wybierając pionowe, poziome, a może ukośne ułożenie.
Pamiętajmy przy tym, że niektóre wzory lameli dostępne są w większych kawałkach, a inne w mniejszych. To ma wpływ na ich ostateczną cenę i decyduje o tym, ile sztuk produktu musimy zamówić, aby pokryć dany fragment powierzchni.
Zobacz prosty poradnik montażu lameli do ściany i sufitu i dowiedz się, jak krok po kroku je przykleić.
NIETYPOWE LAMELE W ORYGINALNYCH KSZTAŁTACH
Na rynku dostępne są lamele ścienne w różnych kształtach, które łatwo dopasować do stylistyki wnętrza. Możemy wybrać obłe panele Wave czy Oval, które stworzą na ścianach fale, lub też zdecydować się na cienkie listwy i ułożyć je w geometryczny wzór o ciekawym rytmie.
Lamele Linerio dostępne są w formie prostych szczebelków, jednak to jak ostatecznie będą się prezentować po zamontowaniu zależy od wyboru odpowiedniej linii – od wąskiego XS po wyraziste L. Różnorodność szerokości i głębokości lameli oraz bogata paleta kolorów – od naturalnych odcieni drewna po biel, szarości i czerń – pozwala na stworzenie oryginalnych form.
Instalacja lameli w formie tradycyjnej lamperii, ciekawe wykończenie ścianki działowej, a może trójwymiarowa powierzchnia, która wprowadza do przestrzeni dynamikę i ruch? Te panele ścienne mają naprawdę wszechstronne zastosowanie!
Przeczytaj więcej o tym, jak zmienić wystrój tanim kosztem.
JAKI KOLOR LAMELI WYBRAĆ?
Przy kreowaniu aranżacji kolor odgrywa kluczową rolę, definiując atmosferę i charakter wnętrza. Właśnie dlatego, oprócz aspektów dekoracyjnych, lamele warto wykorzystać w celach praktycznych przy wizualnym modelowaniu przestrzeni. Z ich pomocą łatwo wydzielimy strefę do czytania czy gry na instrumencie bez budowania ścianki działowej.
Jasne barwy lameli otwierają przestrzeń, dodając jej lekkości i wizualnie ją powiększając. Ciemniejsze odcienie z kolei wprowadzają element elegancji i głębi, tworząc przytulne, intymne zakątki. Antracytowe czy czarne lamele mogą stanowić podstawę aranżacji minimalistycznego wnętrza, a w połączeniu z płytkami imitującymi beton pozwolą uzyskać industrialny styl.
Warto spojrzeć na kolor lameli jak na część większej aranżacyjnej układanki. Odcienie lameli współgrające z kolorem podłogi, mebli czy oświetlenia tworzą spójny i przemyślany design. Na przykład lamele w naturalnym odcieniu dębu, w otoczeniu drewnianych mebli i jasnej podłogi, zapraszają do wnętrza ciepło i naturalność. Zestawienie szarych lameli z metalowymi lampami i przeszklonymi frontami mebli Creative to z kolei gra faktur i odcieni, która przyciąga wzrok i intryguje.
W JAKIM POMIESZCZENIU MOŻEMY ZASTOSOWAĆ PANELE LAMELOWE?
Gdzie najlepiej zamontować lamele? Wszędzie! Dzięki praktycznym właściwościom ich zastosowanie przekracza granicę zwykłej ozdoby, dlatego sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.
Wyobraźmy sobie ścianę za telewizorem w salonie, która staje się eleganckim tłem, ukrywając zbędne kable i dodając wnętrzu nowoczesnego charakteru, a przy okazji – wygłusza przestrzeń. A może by tak lamelami ozdobić kącik wypoczynkowy, gdzie zamontowane za sofą stworzą przytulną atmosferę, idealną do relaksu po dniu pełnym wyzwań?
Kolejne pomieszczenie to sypialnia, w której powinna panować idealna cisza, sprzyjająca regenerującemu snu. Ściana za łóżkiem, ozdobiona lamelami, może stać się centralnym punktem aranżacji. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie warto umieścić jednolite czy też drewniane listewki z rysunkiem słojów.
Panele Linerio możemy wygodnie połączyć z kolorowymi drzwiami lub płytą meblową. Szczególnie ciekawie zaprezentują się, gdy wykończymy nimi ścianę z szafą Stor, dopełniając tym samym elegancką zabudowę. Możemy bawić się kontrastami, zestawiając lamele z meblami w odmiennych kolorach i fakturach, lub postawić na harmonię, wybierając elementy tworzące spójną całość.
Tak wkomponowana szafa będzie świetnie wyglądać także w przedpokoju – lamele zajmą mało miejsca, a zrobią wrażenie już od progu.
Wodoodporne lamele ścienne Linerio można zastosować także w łazience, gdzie dobrze zniosą stały kontakt z wilgocią. Wybierając lamele w jasnym kolorze i montując je od podłogi do sufitu, optycznie podwyższymy małą przestrzeń i dodamy jej nowoczesnej elegancji.
Odporne na zabrudzenia i wilgoć panele ścienne to idealne rozwiązanie również do kuchni. Lamele nad blatem kuchennym urozmaicą wystrój i nie będą trudne w utrzymaniu czystości.
Pionowe listwy mogą też dodać unikalnego charakteru jadalni, zwłaszcza gdy zamontujemy je na głównej ścianie. Mimo sporej powierzchni do pokrycia, docenimy je za szybkość i łatwość montażu z użyciem kleju.
ODKRYJ LAMELE ŚCIENNE I ICH POTENCJAŁ
Jak widać, lamele ścienne są doskonałym wyborem do różnych pomieszczeń. Wszechstronne zastosowanie pozwala je dopasować do każdego stylu wnętrza. Warto jednak mieć świadomość różnorodności materiałów, z których mogą być wykonane. Najlepiej sięgnąć po modele odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, takie jak Linerio. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich wyglądem i wyciszającymi właściwościami przez długie lata.
Dowiedz się więcej o tym, co można położyć na ścianę zamiast tapety.