Przejęcie kontroli nad plątaniną domowych kabli to niemałe wyzwanie. Duża liczba sprzętów elektronicznych sprawia, że w każdym wnętrzu możemy natknąć się na widoczne, niezorganizowane przewody, które zaburzają jego estetykę, zbierają kurz i mogą stanowić zagrożenie zarówno dla domowników, jak i zwierząt. Jak ukryć kable, by uporządkować przestrzeń? Przedstawiamy garść pomysłów. 

Kwestię problematycznych przewodów najlepiej wziąć pod uwagę jeszcze na etapie wykańczania wnętrza. Jeśli odpowiednio wcześnie określimy lokalizację sprzętów elektronicznych, łatwiej nam będzie zapanować nad kablami. Bliskość gniazd sieciowych sprawi, że nie będą musiały ciągnąć się po całej ścianie czy podłodze. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie znajdą się urządzenia, a z czasem tylko ich przybywa. Warto więc skorzystać ze sprawdzonych sposobów na uporządkowanie przewodów.
 

Dobrze zorganizowane biurko – jak ukryć kable i ładowarki?


Podczas zdalnej pracy czy nauki w domu naszą uwagę od ważnych spraw mogą skutecznie odwrócić splątane kable i przewody, a może być ich naprawdę sporo. Sprzętów do podłączenia nie brakuje – począwszy od laptopa, monitora czy smartfona, kończąc na lampce biurkowej i drukarce.

Z pomocą mogą nam przyjść sprytne biurka, takie jak Simple czy Nature. Oba modele w tylnej części blatu posiadają specjalnie zaprojektowaną wnękę, w której zmieści się listwa zasilająca. Możemy podłączyć do niej wszelkie niezbędne wtyczki, a przewody wyprowadzić przez otwór przepustowy. Dzięki skrywającej wszystko maskownicy zadbamy nie tylko o ład i porządek, ale zabezpieczymy też kable przed kurzem.

Podobną funkcjonalność posiada biurko Creative, o którego wyglądzie możemy zdecydować sami. Swobodnie dostosujemy także przestrzeń pod blatem do swoich potrzeb, wybierając między otwartymi wnękami a szufladami. Dobrym sposobem na uporządkowanie kabelków i ładowarek będą niskie organizery. Wygodnie posortujemy w nich drobne akcesoria i ukryjemy we wnętrzu mebla, żeby wyciągać tylko w razie potrzeby. Jeśli zdecydujemy się na zamykane pojemniki, takie jak Nevi, warto odpowiednio je oznaczyć – wtedy każdy z domowników szybko znajdzie to, czego szuka.
 

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak ukryć kable na podłodze


Ciągnące się przez całe pomieszczenia przewody zasilające to zmora wielu domów i mieszkań. Jak sobie z nimi poradzić? Przydatnym rozwiązaniem będą listwy przypodłogowe Estilo, które nie tylko estetycznie wykończą panele czy parkiet, ale pomogą też w przeprowadzeniu kabli. Wszystko dzięki specjalnej komorze, do której możemy włożyć biegnące przewody, a potem ukryć je, zakładając dedykowaną maskownicę. Zaprocentuje to zarówno uporządkowaniem przestrzeni, jak i większym bezpieczeństwem. Ukryte kable na podłodze docenią zwłaszcza rodzice i właściciele czworonogów.
 

Jak ukryć przewody na ścianach? Sprytnie!


Często kłopotliwe przewody biegną również na ścianach. Jak ukryć takie kable bez kucia? Możemy zamaskować je za pomocą mebli. Wysoka zabudowa stworzona z regałów Creative pozwoli ukryć wszystko, co dzieje się na ścianie – od nierówności po kable. W sypialni taką rolę może pełnić wezgłowie łóżka, a przedpokoju – szafa na wierzchnie elementy garderoby. Żeby utrzymać przewody na swoim miejscu, można zainwestować w klipsy do kabli i zamontować je w tylnej części mebli.

Jeśli zastanawiamy się, jak ukryć kable na ścianach, możemy rozważyć także zakup lampy z półką. Metalowa podstawa będzie idealnym miejscem na drobną elektronikę, a zlokalizowane tuż obok gniazdko w dopasowanym kolorze stworzy harmonijną całość z nowoczesną oprawą.
 

Strefa kinomaniaka – jak ukryć kable od TV bez kucia?


Kącik rozrywki zwykle znajduje się w najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu, jakim jest salon. Zaraz po kuchni, jest tu najwięcej sprzętów elektronicznych. Telewizor, kino domowe, głośniki, dekodery, odtwarzacze DVD – każde z tych urządzeń należy podłączyć do prądu. W efekcie zyskujemy dużą liczbę kabli, które zaburzają estetykę wnętrza. Jeśli sprytnie je uporządkujemy, nie będą jednak rzucać się w oczy.

Podczas organizowania przewodów nieocenione okażą się meble Simple z listwami funkcyjnymi, takie jak szafka RTV czy komoda. Posiadają one ukryte komory z klapkami maskującymi, w których możemy umieścić listwę zasilającą i szereg kabli z wtyczkami. Niezbędne przewody wyprowadzimy, korzystając z dyskretnych przepustów.

W pokoju dziennym organizacji wymagają również urządzenia audio. Możemy je wyeksponować, wykorzystując otwarte półki w szafce RTV z kolekcji Creative czy Ribbon. Brak tylnej ścianki pozwoli wygodnie wyprowadzić okablowanie za mebel i umożliwi swobodną cyrkulację powietrza między sprzetami. Szczególnie problematyczne może okazać się ukrycie przewodów od telewizora, który został zawieszony na ścianie. Najbardziej estetyczny efekt uzyskamy, montując tunel w ścianie, ale czasami chcemy obejść się bez kucia. Z pomocą przyjdą nam wówczas listwy maskujące, które możemy dociąć do potrzebnego rozmiaru i pomalować na kolor ściany.
 

Relaks w harmonijnym otoczeniu – jak uporządkować kable przy łóżku?


Aranżacja sypialni powinna sprzyjać naszemu wypoczynkowi. Podczas wieczornego relaksu często lubimy mieć pod ręką telefon czy tablet. Ładowarki do tych sprzętów warto zorganizować tak, by w każdej chwili były gotowe do użycia, ale nie zajmowały przy tym cennej przestrzeni blatu stolika. Możemy ukryć je wraz z zasilaczem w zamykanej rynnie szafki nocnej Simple. Mebel pozwoli nam także dyskretnie podłączyć lampkę do czytania.

Jeśli wnętrze sypialni jest małe, warto wybrać kinkiet ścienny Ball o wielu funkcjach. Z boku oprawy znajdziemy port USB, do którego podepniemy smartfon i położymy go na półeczce, by był pod ręką rano, gdy zadzwoni budzik.
 

Zamiast ukrywać przewody, czasem warto je… wyeksponować


Nie wszystkie przewody warto ukrywać czy maskować. Te, z których korzystamy najczęściej, mogą równie dobrze znajdować się na wierzchu, gotowe do użycia. Drobne kabelki możemy zwinąć i ułożyć w dekoracyjnych pojemnikach Velo. W ten sposób nie wprowadzą do przestrzeni nieładu, a zawsze będą w zasięgu ręki.

Rozmaite ładowarki czy przewody mogą stać się integralną częścią aranżacji i dodawać jej charakteru. Takie gadżety warto wyeksponować zwłaszcza w pokoju młodzieżowym lub gamingowym, wykorzystując ekspozytor Young Users. Dwustronny organizer posiada pojemną skrzynkę oraz tablicę z otworami i haczykami, na których z łatwością przywiesimy kabel USB, słuchawki czy pada od konsoli.
Ciekawym sposobem na wyeksponowanie niewielkich przewodów będą także panele ścienne. Do tapicerowanych paneli Soform możemy dokupić potrzebną liczbę haczyków i gumek, które pomogą uporządkować drobne akcesoria. Na ścianie nad biurkiem sprawdzą się też tablice Slot. Znajdziemy w nich otwory, które pozwalają na montaż dedykowanych kołków, półek i kieszeni. Dzięki nim uporamy się z bałaganem wśród splątanych kabli i nie tylko.

Produkty z artykułu

Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
od 1 429 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/