Jak zaaranżować
ścianę z telewizorem?
kącik rozrywki w salonie

Salon to miejsce, w którym domownicy chętnie spędzają swój wolny czas. W wielu domach jego nieodłącznym elementem i swoistym centrum rozrywki jest telewizor. To wokół niego koncentrują się meble wypoczynkowe, gwarantujące wygodną pozycję podczas oglądania ulubionych programów. Jako że telewizor często stanowi główny element wnętrza, warto precyzyjnie zaplanować jego umieszczenie. 

Aranżację ściany z telewizorem postarajmy się dopasować do stylistyki całego wnętrza. Możemy jedynie subtelnie zaznaczyć jej obecność w salonie lub zdecydowanie ją wyróżnić, by od razu przyciągała wzrok domowników. Na uzyskany efekt wpłynie nie tylko kolor wybranej farby czy faktury ściany. Wiele zależy też od samego sprzętu i jego umiejscowienia. Obecne telewizory cechują się minimalistycznym wyglądem, dzięki czemu z łatwością staną się integralną częścią naszego wnętrza. Możemy przymocować je do ściany wtapiając w pozostałe dekoracje czy też postawić na stylowej szafce RTV. 

Decyzję o tym, na które rozwiązanie się zdecydujemy najlepiej podjąć na etapie budowy domu czy wykańczania mieszkania. Pozwoli to nam w możliwie największym stopniu zaplanować ukrycie nieestetycznych kabli, gniazdek czy dekodera. Jak się za to zabrać?

Ściana w salonie z telewizorem – która sprawdzi się najlepiej?

Salon, w zależności od rozmieszczenia wnętrz w naszych czterech kątach, zazwyczaj ma trzy lub cztery ściany. Będzie ich mniej w przypadku, gdy nasz pokój dzienny jest połączony z kuchnią. Więcej, gdy salon jest oddzielnym pomieszczeniem. Jak wybrać odpowiednie miejsce na urządzenie naszego domowego kącika rozrywki?

Przede wszystkim postarajmy się uniknąć umieszczania telewizora na tle okna. Oglądając ulubione programy, patrzylibyśmy wtedy pod światło, które nie tylko by nas oślepiało, ale też obraz, nawet przy dużej jasności ekranu, mógłby wydawać się niewyraźny. Równie niekorzystną lokalizacją jest ściana przeciwległa do okna. W tym przypadku wpadające promienie słońca sprawią, że na ekranie odbijać się będą inne elementy wnętrza, które utrudnią nam oglądanie wyświetlanego obrazu. 

Którą ścianę na telewizor najlepiej więc wybrać? Idealnym rozwiązaniem będzie ta między oknami lub do nich prostopadła. Dzięki temu, nawet w słonecznym pomieszczeniu, wpadające światło nie będzie mocno odbijać się na ekranie. Z różnych względów nie zawsze jednak możemy zdecydować się na taki układ salonu. Niezależnie od tego, gdzie ostatecznie znajdzie się nasza ściana z telewizorem, komfort oglądania filmów czy ulubionych seriali zwiększą zamocowane w oknach rolety, żaluzje lub zasłony przyciemniające. Dzięki temu z naszego kina domowego będziemy mogli swobodnie korzystać bez względu na porę dnia czy pogodę. Przy wyborze miejsca zwróćmy też uwagę na bliskość kontaktu. Dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć kolejnego gniazdka elektrycznego lub daleko przeciągać kabla. 

Meble pod telewizor do salonu 

Czy na ścianie z telewizorem zawsze musi pojawiać się szafka RTV lub komoda? Jeśli zdecydujemy się na montaż na ścianie, taki mebel nie będzie nam już potrzebny, aby położyć na nim sprzęt. Przyda się za to jako dodatkowe miejsce np. na dekoder czy wszystkie inne rzeczy, na które musimy znaleźć miejsce w naszym pokoju dziennym. 

Wielkość mebla pod telewizor dobrze jest dopasować do metrażu salonu. Jeśli jest on niewielki, lepiej postawić na mniejszych rozmiarów model, który wizualnie nie przytłoczy wnętrza. Jeżeli natomiast nasz salon jest przestronny, możemy pokusić się o postawny mebel złożony z kilku modułów. W obu przypadkach istotne będą jego wymiary.


Szafka RTV szeroka Creative
Szafka RTV szeroka Creative
2 169 zł



Wysokość stojącej szafki RTV lub komody powinna wynosić około 50-60 cm. Przy takim rozwiązaniu ekran pozostaje na wysokości wzroku siedzącego i pozwala na swobodne oglądanie telewizji. Optymalna szerokość szafki zależy tak naprawdę od szerokości samego telewizora – aby wygodnie było z niej korzystać powinniśmy doliczyć do niej około 10-20 cm z każdej strony. Ważne, aby sprzęt nie wychodził poza jej granice, by nie narażać go na przypadkowe uszkodzenia i nie zaburzać proporcji mebla. W sytuacji, gdy mebel służy jedynie jako podstawka pod telewizor, jego odpowiednia głębokość to ok. 30-40 cm. Jeśli natomiast w swoim wnętrzu ma pomieścić jeszcze sprzęt audio, wideo lub inny, ten parametr powinien być odpowiednio większy. Przy wyborze mebla pod telewizor zwróćmy też uwagę na pozostałe elementy, które znajdą się w jego otoczeniu – regał czy witryna – i dopasujemy do siebie ich wymiary.

Stylowa i funkcjonalna – wybieramy szafkę RTV

Styl i kolor szafki RTV powinien być dopasowany do innych mebli, znajdujących się w salonie. Nie zawsze muszą być to elementy z jednego kompletu. Ważne, aby ze sobą współgrały. Jeśli na przykład w swoim wnętrzu postawiliśmy na białe meble, możemy dobrać do nich szafkę także w tym kolorze lub postawić na inną pasującą barwę – dąb, czerń, szary czy granat. Dobrym pomysłem będzie szeroka szafka RTV z kolekcji Creative, która dodatkowo posiada specjalną komorę do schowania kabli. Co więcej, można ją również wyeksponować w taki sposób, aby kontrastowała z innymi meblami. System Creative oferuje bowiem aż 11 różnych kolorów, rodzajów uchwytów i typów nóżek. Dzięki temu możemy stworzyć wymarzony mebel do każdej aranżacji ściany z telewizorem.

W salonie przede wszystkim dobrze sprawdzają się szafki, które oferują miejsce do przechowywania i uporządkowania wszystkiego, co powinno znaleźć się w okolicy telewizora czy kina domowego, np. kolekcji płyt DVD, konsoli do gier oraz pilotów. Jeśli jednak podoba nam się mebel nieposiadający takiego rozwiązania, nic straconego. Najpewniej istnieje możliwość jego rozbudowy. Taką opcję gwarantuje szafka 4 You, którą można uzupełnić o kolorowe skrzynki lub dodatkową nadstawkę, zwiększając przestrzeń do przechowywania. 

Szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniem w szafce pod telewizor jest również możliwość ukrycia w jej wnętrzu okablowania oraz wysunięcia go przez specjalny otwór w tylnej ścianie mebla. Taką możliwość oferuje szafka Simple. W jej tylnej części znajdziemy zamykaną rynnę, dzięki której okiełznamy wszystkie kable i ochronimy je przed gromadzeniem się kurzu.

3 inspirujące pomysły na ścianę z telewizorem

Jak zaaranżować ścianę z telewizorem w swoim salonie? Tak, aby jak najbardziej nam się podobała i odpowiadała na nasze potrzeby. Oto kilka pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni wokół telewizora tak, dzięki któremu stworzymy swój własny, wymarzony kącik rozrywki, dopasowany do indywidualnych preferencji. 

1. Bez dodatkowych rozpraszaczy

Brak dekoracji na ścianie z telewizorem sprawia, że nic nie odciąga naszego wzroku i bez przeszkód możemy skupić się na ekranie. Minimalistyczna kompozycja nie oznacza jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z ozdób. 

W otoczeniu telewizora postawmy kilka subtelnych dekoracji, które nie będą odwracać wzroku od głównego bohatera, a tylko podkreślą jego obecność. Z tłem białej ściany i meblami, spójne towarzystwo stworzy drewniany zegar, komplet szklanych wazonów i kilka prostych ramek ze zdjęciami. Spokojną aranżację możemy też ożywić roślinami. Wystarczającą dekoracją ściany z telewizorem może też być pomalowanie jej innym kolorem farby, wyłożenie cegłą lub panelami ściennymi. W kolekcji Kerradeco znajdziemy dużą paletę wzorów i realistycznych tekstur, imitujących np. beton lub kamień. Jeśli zależy nam na przytulnym i eleganckim wnętrzu, możemy pokusić się też na położenie oryginalnych lameli, imitujących drewno. 

2. Telewizor wtopiony w tło

Jeśli pusta i minimalistyczna ściana to zupełnie nie to, czego szukamy, możemy postąpić zupełnie na odwrót. Telewizor może stanowić integralną część wystroju salonu, stanowiąc sam w sobie swoistą dekorację. Dynamiczną aranżację uzyskamy wtedy, kiedy wokół niego zawiesimy obrazy, plakaty i zdjęcia. Różne kolory i wielkości ramek sprawią, że nasza ściana ożyje, a telewizor stanie się elementem osobistej galerii i będzie mniej rzucać się w oczy. Możemy mu nawet sprawić ozdobną ramę, komponującą się z tymi, które wiszą tuż obok na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. 

Przy tak zaaranżowanej ścianie swoje miejsce znajdą też geometryczne meble Ribbon. Szafka RTV z tej kolekcji nie tylko posiada oryginalną i lekką formę, ale jest też wyjątkowo prosta do złożenia – wystarczy, że do gotowego elementu dokręcimy nóżki. Do kompletu możemy dobrać do niej wysoki lub niski regał, a także półkę, na których ustawimy ulubione książki, figurki i inne drobne przedmioty warte wyeksponowania.

3. Szafka RTV w doborowym towarzystwie

Do samotnie stojącej szafki RTV możemy także dobrać regały lub meble modułowe, tworząc bardziej zabudowaną, spójną, a nawet symetryczną aranżację. Oprócz ciekawego efektu estetycznego, w ten sposób zyskamy także więcej miejsca do przechowywania różnych rzeczy, które mogą być ukryte w zamkniętej komodzie bądź stanowić ozdobę na otwartej półce.

Telewizor otoczony meblami z każdej jego strony to rozwiązanie idealne do dużych i przestronnych salonów. Sprawia, że stają się bardziej przytulne i zyskują lepsze proporcje. Jeśli nie zależy nam na wyeksponowaniu monitora, w ten sposób możemy go też nieco ukryć, wtapiając ekran w tło zabudowy. Odpowiednio dobrane meble wokół telewizora dobrze prezentują się także w niewielkich przestrzeniach, zapewniając bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni.

To, jaką formę przybierze ściana z telewizorem, zależy jedynie od naszej wyobraźni. Z odpowiednimi meblami do pokoju dziennego jesteśmy w stanie stworzyć przytulną przestrzeń, w której każdy domownik poczuje się dobrze. Jako że salon często stanowi wizytówkę naszego domu czy mieszkania, kącik rozrywki jest świetnym miejscem do pokazania naszego unikalnego stylu. Warto o tym pamiętać, wybierając najlepsze otoczenie dla swojego telewizora.

Produkty z artykułu


Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple aranżacja
Bestseller
Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
1 268 zł1 429 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 1 429 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/