Jakie kolory sprawdzą się w salonie? 10 inspirujących połączeń barw
Kolory decydują o klimacie panującym we wnętrzu i wpływają na nasz nastrój. Warto więc wprowadzać je świadomie, pamiętając o unikalnej energii, jaką wraz ze sobą wnoszą. Ciepły szafran, stonowana zieleń, a może głębokie indygo? Podpowiadamy, jakie barwy szczególnie dobrze sprawdzają się w salonie.
Oddziałujące ze sobą odcienie wyznaczają rytm każdej przestrzeni. To od nich zależy, czy sprzyja ona błogiemu relaksowi, czy pobudza i nastraja do działania. Nic więc dziwnego, że podczas urządzania pokoju dziennego tak dużą wagę przykładamy do kolorów. Służy on bowiem wielu celom. Możemy w nim odpoczywać, spożywać posiłki, bawić się z dziećmi, a nawet pracować lub uczyć się.
Aby salon wspierał nas w rozmaitych aktywnościach, jego aranżacja powinna być przemyślana i spójna. Już na wstępie warto zdecydować o dominujących odcieniach i z myślą o nich dobrać meble oraz wykończenie ścian i podłogi. Całość dopełnią tekstylia i dodatki, dopasowane do reszty wyposażenia na zasadzie kontrastu lub podobieństwa.
Do wyboru mamy tak wiele barw w różnych tonacjach, że łatwo się pogubić. Warto więc dowiedzieć się, jak łączyć kolory w salonie, aby osiągnąć pożądaną atmosferę. Poniżej prezentujemy inspirujące aranżacje, które wykorzystują różne palety odcieni.
JAK WYBRAĆ KOLORY DO SALONU?
Soczyste odcienie i wzorzyste tekstury, a może neutralne barwy i gładkie powierzchnie? Znalezienie przepisu na idealną aranżację salonu nie jest łatwe. Znaczenie ma już sam metraż pokoju i ilość naturalnego światła, jaka do niego wpada. Minimalistyczny wystrój w jasnych kolorach powiększy optycznie wnętrze, a ciemne barwy i mnogość dodatków sprawią, że wyda się ono mniejsze i bardziej przytulne.
Należy mieć na uwadze również aranżację pozostałych części domu. Jeśli reszta pomieszczeń urządzona jest w konkretnym stylu, warto byłoby przenieść go również do salonu, aby nasze cztery kąty wydawały się spójne. Ważne są także funkcje pełnione przez nasz pokój dzienny. Jeżeli znajduje się w nim kącik czytelniczy i stanowisko do pracy, lepszym wyborem mogą być stonowane odcienie, które sprzyjają skupieniu. Z kolei salon przeznaczony głównie do nieskrępowanej zabawy i organizacji przyjęć może tonąć w energetycznych barwach, które błyskawicznie poprawiają humor.
Najistotniejszą wskazówką jest jednak własny gust. Zastanówmy się, w jakim otoczeniu czujemy się najlepiej. Nawet jeśli większość odbiera błękit jako chłodny, nam może kojarzyć się z niezapomnianymi wakacjami w nadmorskim kurorcie. Warto zadbać o to, aby paleta barw dominująca w naszym salonie wywoływała w nas same przyjemne emocje.
Niektórzy zastanawiają się, od czego zacząć dobór kolorów do pokoju dziennego. Czy najpierw zdecydować o wykończeniu ścian, a może od razu przejść do mebli? Wszystko zależy od naszych preferencji. Najważniejszą część aranżacji może stanowić tapeta z oryginalnym deseniem. Na bazie wykorzystanych w niej odcieni bez trudu dopasujemy pozostałe elementy wyposażenia. Równie dobrze w roli najistotniejszego akcentu sprawdzi się tapicerowana kanapa w soczystym kolorze. Gdy już znajdziemy idealną, wystarczy dobrać dla niej dyskretnych towarzyszy.
Przed rozpoczęciem planowania wymarzonego wystroju wnętrza dobrze zapoznać się z różnymi aranżacjami i zebrać inspiracje. Oto 10 kolorów, które warto zaprosić do swojego salonu.
1. KRAINA ODPOCZYNKU, CZYLI BEŻOWY POKÓJ DZIENNY
Budyń, wanilia, kawa z mlekiem, karmel, wielbłądzia wełna – to tylko niektóre z określeń przypisywanych odcieniom beżu. Trudno o drugi równie otulający i spokojny kolor. Doskonale zda on egzamin jako motyw przewodni w przytulnym salonie. Stworzy niebanalny duet z brązowym pledem Esten z frędzlami, kontrastowymi poduszkami Formi z geometrycznym wzorem i ciemnym dywanem. Taka wielowarstwowa kompozycja w stonowanych odcieniach to odpoczynek dla oczu oraz prawdziwa gratka dla zmysłu dotyku.
Aby zdynamizować beżową aranżację, obok tapicerowanych sof możemy postawić nowoczesny regał 4 You Fresh o lekkiej formie. Wypędzającym nudę urozmaiceniem będzie także wazon Bruni z przyciemnianego szkła oraz intrygujące figurki grzybków, od których trudno oderwać wzrok. Warto pamiętać, że beż tworzy udany duet nie tylko z kolorami ziemi, ale również wszelkimi pastelami.
2. BRĄZOWE TŁO DLA SPOTKAŃ
Trudno wyobrazić sobie salon bez choćby odrobiny brązu. Kolor ten pojawia się chociażby w drewnianych meblach i podłogach. Warto jednak przyjrzeć mu się z nieco innej perspektywy. Choć wielu z nas zastanawia się nad dębowym stołem czy komodą, rzadziej myślimy o wprowadzeniu aksamitnej, czekoladowej kanapy lub narożnika w odcieniu cukru trzcinowego. Trudno jednak o bardziej przyjemne oparcie podczas delektowania się filiżanką kawy.
Brąz warto przemycić również na ścianie w postaci gustownych lameli. Możemy wraz z nimi wyróżnić konkretną strefę w naszym salonie. Ciemne listewki wniosą do wnętrza szyk, a jasne przytulność. Choć brąz szczególnie dobrze czuje się w otoczeniu kolorów ziemi, równie dobrze radzi sobie w zestawieniu z odważniejszymi barwami. Mleczna czekolada może zaprzyjaźnić się z błękitem, a orzech – z żywą żółcią.
3. WNĘTRZE PEŁNE SŁOŃCA – ŻÓŁTY SALON
Wystarczą pojedyncze detale w żółtym odcieniu, aby nasz pokój dzienny nabrał pozytywnej energii. To jeden z najbardziej wyrazistych kolorów, dlatego często obawiamy się, że jego ekspresyjny charakter przytłoczy pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że kluczem do harmonijnego wystroju są odpowiednie proporcje.
Jeśli zdecydujemy się na słoneczną sofę, warto postawić ją na stonowanym tle, a pozostałe dodatki utrzymać w brązach i czerni. Dla porównania, rozbielona ochra może otulać ściany bez obaw o przesyt. Jej przyjazny charakter podkreśli zegar Istanbul w metalicznym kolorze. Musztardowa żółć świetnie komponuje się ze szlachetnym indygo, a jej żywy odcień będzie interesującym akcentem w nowoczesnym wnętrzu, tonącym w bieli i szarości.
4. RELAKS W KRÓLESTWIE RÓŻU
Ogromny potencjał tkwi również w różowym kolorze. Jego energetyczny wariant docenią osoby, które lubią, gdy w ich domu dużo się dzieje. Przyciągający wzrok element w salonie może stanowić soczyście malinowy fotel lub zasłony. Warto zadbać wówczas o stonowaną bazę, która pozwoli wybrzmieć mocnemu akcentowi.
W przypadku ścian i mebli lepiej stawiać jednak na zgaszone barwy, które z czasem nie przyprawią nas o ból głowy. Zestaw stylowych brył w odcieniu nude stworzymy wraz z innowacyjnym systemem Creative. Dobierając do nich wymarzone uchwyty i nóżki, nadamy im określony charakter. Te same kolory i surowce będziemy mogli wykorzystać w pozostałych elementach wyposażenia, tworząc spójną aranżację pokoju dziennego.
5. CZERWONY KOLOR W FINEZYJNYM SALONIE
Dla niektórych z nas intensywne barwy są gwarancją dobrego humoru. Zamiast trzymać się bezpiecznych rozwiązań, możemy więc otulić salon pobudzającą czerwienią. I w tym przypadku wskazany jest jednak umiar. Zdecydujmy na wstępie, jaki element powinien najmocniej przyciągać wzrok i w oparciu o niego dobierzmy pozostałe wyposażenie.
Jeśli naszym optycznym magnesem będzie soczyście czerwona sofa, postawmy ją na jasnej podłodze i stonowanym tle. Warto zestawić ją z minimalistycznymi meblami i prostymi dodatkami, które nie będą walczyć o uwagę. Mile widziany w salonie jest także zgaszony burgund. Obecny w ciężkich zasłonach i aksamitnych poduszkach, nada on klasy elegancko urządzonemu wnętrzu.
6. BLISKO NATURY – SALON PEŁEN ZIELENI
Zieleń wnosi ze sobą harmonię i poczucie bezpieczeństwa. W zależności od odcienia, kojarzy się z lasem lub wiosenną łąką. Nic więc dziwnego, że lubimy zapraszać ją do swojego salonu. Jeśli połączymy różne jej odcienie, otrzymamy kojącą zmysły dżunglę. Tak oto elegancki narożnik w głębokim odcieniu butelkowej zieleni będzie świetnie prezentować się na tle oliwkowej ściany, a kompozycję skutecznie ożywią rośliny doniczkowe w plecionych osłonkach. Naturalny total look dopełni drewniana podłoga i obrazy z botanicznym motywem zawieszone na ścianie.
Zieleń nie musi jednak dominować we wnętrzu. Jej pastelowy odcień, przywodzący na myśl wiosnę, może ustąpić pola delikatnemu beżowi, złocie i zgaszonemu różowi. Taka paleta barw jest receptą na przytulny salon z nutą romantyzmu. Nowoczesny pokój dzienny pomoże nam zaaranżować z kolei szmaragdowa ściana, na tle której ciekawie będą prezentować się czarno-białe meble.
7. Z GŁOWĄ W CHMURACH – NIEBIESKI SALON
Przywodzi na myśl niebo i morskie fale, sprzyja relaksowi i koi zmysły. Niebieski kolor sprawdza się zarówno jako pierwszoplanowy bohater wystroju, jak i dyskretny statysta. W granatowym wydaniu pozwala urządzić wytworny salon, a w pastelowym świetnie dopełnia aranżację bazującą na bieli i szarości. Jego odważne, wyraziste odcienie najlepiej przemycić w formie narzuty lub ozdobnej lampy, którą będzie można szybko wymienić, gdy zechce się odświeżyć przewodni motyw we wnętrzu.
Jako że pokój dzienny powinien ułatwiać odprężenie, warto zorganizować w nim całoroczną plażę. Tak oto obok kobaltowej kanapy możemy postawić drewniany stolik kawowy, na który wygodnie odstawimy orzeźwiający napój lub rozgrzewającą herbatę, a na blacie komody w odcieniu indygo wyeksponować naturalne dekoracje. Suszone trawy pampasowe w oryginalnym wazonie Gunnar z przydymionego szkła przywiodą na myśl beztroskie wakacje. Pamiętajmy również o zielonych lokatorach i bambusowym lampionie Pit, który przypomni nam o wieczornych spacerach nad brzegiem morza.
8. POKÓJ DZIENNY ZATOPIONY W BIELI
Stwarza wrażenie czystości, schludności i porządku. Optycznie powiększa wnętrze i doskonale współgra z wszelkimi kolorami. Świetnie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i w meblach. Mowa o ponadczasowej bieli, która zdaje egzamin nie tylko w minimalistycznych salonach. Może być śnieżna lub złamana żółcią, różem czy błękitem. W ciepłym wariancie tworzy przytulną przestrzeń, w zimnym wnosi do niego rześkość. Warto więc świadomie dobrać jej odcień, a następnie dopasować pozostałe elementy wyposażenia, które pomogą wydobyć jego potencjał.
Doborowym towarzystwem dla chłodnej bieli będzie szarość, błękit i czerń, wprowadzająca intrygujący kontrast. Taka paleta barw będzie idealna do nowoczesnego pokoju dziennego. Chcąc ocieplić atmosferę, warto zestawić biel z naturalnym drewnem. Wspomniany duet szczególnie dobrze sprawdzi się w meblach. W eleganckim salonie zda egzamin kolekcja Nature, a swobodnej atmosferze dotrzyma kroku kolekcja 4 You.
Sojusznikami będą wszelkie tekstylia, które wniosą dodatkowe faktury i wzory. Na tle białych ścian świetnie wybrzmią również liczne dekoracje i kwiaty doniczkowe. Jeśli postawimy jednak na wielobarwną tapetę, dobierzmy dyskretniejsze dodatki – szklane, przejrzyste wazony i estetyczne figurki.
8. SPOKÓJ W ODCIENIACH SZAROŚCI
Szary jest kolejnym kolorem, który zapewnia niemal nieograniczone możliwości wykorzystania go w salonie. Srebrzysty, popielaty czy gołębi, będzie stanowić uniwersalną bazę dla dodatków w pastelowych lub żywych barwach. Polubi się z wszelkimi teksturami i odważnymi wzorami. Z powodzeniem posłuży nam także do stworzenia monochromatycznej aranżacji. Aby uzyskać harmonijny efekt, pamiętajmy jednak, aby zestawiać ze sobą warianty szarości o zbliżonej temperaturze.
Jeśli zechcemy połączyć szary z innymi kolorami, możemy pokusić się o intensywne barwy. Żywa zieleń, słoneczna żółć, a może energetyczna czerwień? Z każdym z tych odcieni stworzy spójną kompozycję. Szarość doskonale czuje się również w stonowanym otoczeniu. Świetnie komponuje się z beżem i złotem oraz zgaszonym pomarańczem. Przyjazną atmosferę pomogą nam zbudować dodatki na bazie naturalnych surowców – obraz w drewnianej ramie, lniana zasłona, jutowy pojemnik czy suszone kwiaty, wyeksponowane w ceramicznym wazonie.
10. CIEMNO I PRZYTULNIE – CZARNY SALON
Choć czerń uznawana jest za trudny kolor, warto podjąć wyzwanie, jakim jest urządzenie salonu z jego pomocą. Użyty w odpowiednich proporcjach, zbuduje wrażenie głębi i nada pomieszczeniu ekskluzywnego sznytu. Jeśli marzy nam się ciemne tło dla codziennych aktywności, postawmy na matową czerń na jednej ze ścian, na przykład w postaci antracytowych paneli Linerio z ciekawą teksturą. Dobierając jasną, dębową podłogę Skandinavien, wypędzimy z wnętrza ponurą atmosferę i optycznie je powiększymy.
Warto zadbać również o odpowiednią ilość dziennego światła oraz liczne lampy. Dzięki miękkiemu, rozproszonemu oświetleniu salon zachowa przytulność. Nie zapominajmy również o roślinności, która skutecznie ożywi aranżację. Nie bójmy się także wprowadzić odrobiny błysku. Jeśli zdecydujemy się na czarne meble, dobierzmy do nich złote lub srebrne wykończenia. Smukłe nóżki sprawią, że bryły zyskają lekkość, a metaliczne uchwyty wyróżnią się na tle ciemnego frontu. W systemie Creative możemy poeksperymentować również ze skórzanymi i drewnianymi detalami.
Dobór kolorów do salonu to sztuka kompromisu. Warto zdecydować się na przemyślane odcienie, dzięki czemu uzyskamy wymarzone otoczenie do relaksu i rozrywki. Subtelne pastele na ścianie, a może przyciągające wzrok meble w energetycznych barwach? Tylko od nas zależy, na jaki motyw przewodni postawimy. Z każdym możemy stworzyć niebanalną aranżację pokoju dziennego, który niechętnie się opuszcza.