Długie chwile z ulubioną książką zasługują na odpowiednią oprawę. Warto więc urządzić sobie przytulny kącik do czytania w salonie czy sypialni. W takim miejscu nie tylko swobodnie zatopimy się w lekturze, ale też damy odpocząć naszemu ciału i rozbieganym myślom.

Czytelnicza pasja często towarzyszy nam przez całe życie. W jej rozwijaniu pomaga wygospodarowanie kameralnej strefy do odpoczynku z dala od codziennego zgiełku. Wygodny fotel, regał na książki, lampa do czytania – wystarczy niewiele, by zaaranżować wymarzony kącik czytelniczy.


Kącik czytelniczy w domu – gdzie go urządzić?


Każdy z nas dysponuje inną przestrzenią, ale nawet w małej kawalerce możemy zapewnić sobie odpowiednie warunki do lektury. Na wstępie warto dokładnie się rozejrzeć. Może się okazać, że odkryjemy niezagospodarowaną wnękę czy odrobinę wolnego miejsca, które można przeznaczyć na kącik do czytania. W przypadku ograniczonego metrażu jedna z dotychczasowych stref może zyskać nową funkcję.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby kącik czytelniczy stanowił serce całego domu. Pamiętajmy jednak o tym, aby sprytnie oddzielić go od reszty pomieszczenia, zapewniając sobie ciszę i spokój. W tym celu sprawdzi się składany parawan czy dwustronny regał, na którym ustawimy książki. W wizualnym oddzieleniu strefy do czytania pomoże także dywan na podłodze i dekoracyjne wykończenie ściany w postaci paneli lamelowych, które dodatkowo wyciszą przestrzeń.
 

Najlepiej, jeśli w domowym kąciku czytelniczym nie zabraknie naturalnego światła – zwłaszcza, jeśli lubimy oddawać się lekturze w ciągu dnia. Niezależnie od bliskości okna, po zmroku przyjdzie nam z pomocą dobrze dobrane oświetlenie. Niezbędna okaże się lampa podłogowa lub kinkiet z długim ramieniem. Do czytania zalecane są żarówki o natężeniu światła od 300 do 500 lx oraz mocy 40 W. Decydując się na LED-owy wariant, wybierzmy żarówkę o mocy 4,5 W.

Podczas lektury ważna jest też odpowiednia barwa światła. Dla naszych oczu najlepsza będzie lekko ciepła, ponieważ zimna szybko zmęczy wzrok. Jeśli nasz pokój do czytania pełni wiele funkcji, postawmy na neutralne oświetlenie, dzięki czemu przestrzeń będzie prezentować się harmonijnie.

Jak zaaranżować kącik do czytania w salonie?

Każdy wielbiciel lektury potrzebuje wygodnego siedziska, dlatego dobrym pomysłem jest urządzenie kącika do czytania w salonie. Warto znaleźć w nim miejsce nie tylko na sofę, ale również na fotel z wysokim oparciem. Samemu decydując o tkaninie obiciowej mebla, z łatwością dopasujemy go do aranżacji wnętrza i swoich upodobań.

Tradycyjny uszak ze smukłymi podłokietnikami pozwoli przyjąć komfortową pozycję nawet podczas wielogodzinnej lektury. Fotel Volt może zostać wyposażony w obrotową podstawę, dzięki czemu zachowamy pełną swobodę ruchów. Amatorzy głębokiego relaksu, którym zdarza się drzemka z książką, pokochają regulowany fotel Fint. Można ułożyć się na nim w pozycji półleżącej, a lekturę odłożyć na półkę w tylnej części mebla. Uzupełniony o miękki puf, przyniesie ulgę również zmęczonym nogom.
 

W naszym salonie nie zawsze jednak znajdzie się przestrzeń na dodatkowy mebel. Do stworzenia kącika do czytania warto więc wykorzystać kanapę i puf, który na co dzień odgrywa również inne role. W zależności od konfiguracji meble modułowe Conffi sprawdzą się jako dodatkowe łóżko do spania, przestrzeń do przyjmowania gości czy wygodny szezlong do czytania. Podręczny kosz przy siedzisku pomieści gazety i ciepły pled, przydatny zwłaszcza w czasie jesiennych i zimowych wieczorów.


Aranżując kącik do czytania w niewielkim pokoju dziennym, możemy wykorzystać również inne posiadane meble. Przenośny stolik Handy, który do tej pory pełnił swoje zadanie w ogrodzie czy na balkonie, może posłużyć za mobilną biblioteczkę – oprócz lektur pomieści także aromatyczne świece i kubek z napojem. Rolę podręcznego regału spełni też prostokątny stolik kawowy skonfigurowany w systemie Creative. We wnękach pod blatem znajdzie się miejsce nie tylko na piloty i drobny sprzęt RTV, ale również ulubione książki.

System Creative umożliwia stworzenie wybranego mebla od podstaw, dzięki czemu sami decydujemy o układzie półek, kolorze korpusu czy rodzaju nóżek. Pozwala to zaprojektować wymarzoną domową biblioteczkę, dopasowaną do konkretnych lektur. W salonie z kącikiem czytelniczym dobrze sprawdzi się częściowo zamykana witryna lub regał. Dzięki nim zyskamy sporo przestrzeni na książki, ale też schowamy to, czego nie chcemy pokazywać gościom.
 

Jak zaplanować kącik do czytania w sypialni?


Komfortowy kącik do czytania możemy zaaranżować także w sypialni. Często to jedyne prywatne miejsce w domu, które sprzyja skupieniu. Pomieszczenie to, jak każde inne, ma jednak swoje ograniczenia metrażowe. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto przystosować do lektury najważniejszy mebel w pokoju. Wieczorny relaks umili łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, obite przyjemną tkaniną. Miękkie wezgłowie zapewni wygodne podparcie dla pleców i w towarzystwie ciepłego koca stworzy idealne warunki do śledzenia losów ulubionych bohaterów.

W kąciku do czytania w sypialni świetnie zdadzą egzamin także panele tapicerowane Soform. Zapewnią komfortowe oparcie, pomogą wyciszyć wnętrze i docieplą ścianę. Wybierając spomiędzy paneli w różnych kształtach i kolorach, z łatwością dopasujemy miękki zagłówek do aranżacji wnętrza.

Łóżko z twardym wezgłowiem również może stać się przyjemnym miejscem do czytania. Wystarczy ułożyć u jego szczytu rząd poduszek i zamontować giętką lampkę Elastic, która ułatwi wieczorną lekturę, a pozostałym domownikom zapewni niezakłócony sen. Wejście USB znajdujące się w podstawie lampki pozwoli za jej pomocą ładować czytnik e-booków, dzięki czemu nic nie przeszkodzi w dokończeniu rozdziału.

Jak znaleźć miejsce na książki w sypialni? Te aktualnie czytane warto trzymać pod ręką, w szafkach nocnych, a inne – wyeksponować na otwartym regale. Jeśli we wnętrzu nie zmieści się nawet wąski mebel, zamontujmy na ścianie wiszące półki.

Czasem mamy do dyspozycji jednak dużą sypialnię, w której możemy zaplanować kącik poświęcony wyłącznie lekturze. Do wnętrza warto wówczas zaprosić bujany fotel Stan z podnóżkiem na drewnianej płozie. Ponadczasowy zestaw stanie się wyjątkowym towarzyszem chwil z książką. Miarowo kołyszące się siedzisko pomieści nawet dwie osoby, dzięki czemu wieczorna lektura z dzieckiem zyska błogą oprawę.

Urządzamy kącik do czytania w biurze


Jeśli posiadamy domowy gabinet, również w nim możemy znaleźć idealne miejsce do lektury. Do stworzenia komfortowych warunków wystarczą meble, które służą nam podczas realizacji zawodowych obowiązków. Odchylany fotel pozwoli przyjąć wygodną pozycję, a blat biurka pomieści rozłożoną książkę i lampkę doświetlającą kartki. Jeśli podczas czytania lubimy notować swoje przemyślenia, docenimy biurko Nature wyposażone w pojemne szuflady lub wnęki, w których przechowamy potrzebne drobiazgi. Dzięki ukrytej rynnie na listwę elektryczną nie będziemy mieć problemu także z naładowaniem czytnika lub tabletu.

Przestrzeń gabinetu warto efektywnie wykorzystać. W dobrej organizacji pomoże nam półotwarty regał Creative. Ważne dokumenty i projekty będziemy mogli schować za frontami zamykanych szafek, a na otwartych półkach wyeksponować domowy księgozbiór.


Dbamy o nastrój w pokoju do czytania


Lekturze sprzyja kojąca atmosfera. Oprócz funkcjonalnych mebli warto więc znaleźć dodatki, które umilą nam cenny czas odpoczynku. Nastrojowy klimat w pokoju do czytania stworzą świece, które otulą przestrzeń magiczną poświatą. Świeca Presto wprowadzi także egzotyczny zapach pomarańczy bergamotki, który rozpieści nasze zmysły.

Czytaniu mogą towarzyszyć również inne przyjemności, takie jak aromatyczna kawa czy gorąca herbata. Przygotowana w porcelanowym dzbanku, pozwoli nie odrywać się od książki przez długi czas. Pod ręką warto mieć też kosz z wełnianym pledem, a pod stopami – ręcznie tkany dywan o wyrazistej fakturze stymulującej dotyk. Urządzony z dbałością o detale kącik do czytania stanie się miejscem w domu, które niechętnie będziemy opuszczać.
 

Produkty z artykułu

Fotel obrotowy Volt
Fotel obrotowy Volt
od 2 630 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/