Jak urządzić małe mieszkanie? sztuka sprytnych rozwiązań

Ciasne, ale własne. 40, 30 a nawet 20 metrów kwadratowych – taki metraż może mieć nasze pierwsze mieszkanie. Aranżacja tak małej przestrzeni to wymagające zadanie, które uruchamia wyobraźnię i skłania do szukania najbardziej wielofunkcyjnych rozwiązań. Jak się do tego zabrać?

Urządzanie małego mieszkania napędza kreatywność i uczy pokory. Z jednej strony wyciśnięcie maksimum możliwości z niewielkiej przestrzeni będzie wymagać od nas niemałego sprytu i dużej dozy fantazji. Z drugiej: musimy być gotowi na kompromisy i pogodzić się z faktem, że mocno ograniczony metraż najprawdopodobniej nie pomieści wszystkich naszych pomysłów. 

Przydadzą się więc wszechstronne meble, które łatwo dopasujemy do własnych potrzeb i zmieniających się okoliczności. Jak sprawić, by każdy metr kwadratowy był naszpikowany funkcjami? 

Przestrzeń otwarta na wiele funkcji

Niewielkie, nieustawne mieszkania aż proszą się o budowlane modyfikacje, które otworzą perspektywę całego wnętrza. Możemy stworzyć pomieszczenie, w którym na co dzień będą przenikać się różne funkcje: na przykład pokój dzienny z jadalnią, kącikiem do czytania i miejscem do relaksu. By jednak podkreślić odrębny charakter poszczególnych części, przydadzą się dedykowane im sprzęty. W jadalni będzie to praktyczna witryna, zaś w miejscu wypoczynkowym kanapa z funkcją spania. Granicę pomiędzy przestrzeniami subtelnie wyznaczy obustronny regał lub komoda.

Gdy zaskoczy nas wizyta gości, spotkanie przebiegnie o wiele przyjemniej w otwartej przestrzeni, gdzie wszystko jest pod ręką. A jeśli szykujemy się na wizytę dużej rodziny lub urządzamy święta, w przygotowaniach pomoże rozkładany stół – gotowy na przyjęcie znacznie większej liczby gości.

Małe mieszkanie dla najmniejszych domowników

Wielofunkcyjność będzie ważna również wtedy, gdy w małym mieszkaniu chcemy zaaranżować przyjazną przestrzeń dla dzieci. Spróbujmy dobrać do niej meble, z których wygodnie będzie mogło korzystać nawet kilka osób. Kreatywność skutecznie pobudzi praca przy dwustronnym biurku, gdzie zasiąść może zarówno rodzeństwo, jak i rodzic z dzieckiem.

W niewielkiej przestrzeni raz dopasowane meble mogą służyć przez lata, rosnąc wraz z dzieckiem. Łóżeczko noworodka zmieni się w tapczan przedszkolaka, a gdy ten trochę podrośnie – w nowe biurko. Wszystko z tego samego mebla, którego przeznaczenie możemy dowolnie zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb.

By przedłużyć żywotność mebli, w pokoju dziecka postawmy na proste, uniwersalne projekty. Minimalistyczne meble z kolekcji Spot Young będą się świetnie prezentować zarówno w pokoju niemowlaka, jak i ucznia podstawówki – są stworzone właśnie po to, by wygodnie można było stworzyć i dowolnie zmieniać swoją własną bazę na lata, niezależnie od przestrzennych ograniczeń.

Bardzo gościnne wnętrza

Gdy często zapraszamy do siebie rodzinę i znajomych, połóżmy szczególny nacisk na urządzenie wygodnego miejsca do spotkań. W małym salonie przydadzą się wielofunkcyjne kanapy, które będą się zmieniać w zależności od sytuacji. W trakcie wizyty spełnią rolę sofy lub foteli, po niej mogą stać się łóżkiem.

W niewielkim otwartym mieszkaniu jeszcze wyraźniej zaznaczą swoją obecność wiszące na ścianach dodatki – to one nadają wnętrzu indywidualny charakter, przybliżając też gościom nasz świat: pasje, gusta, wspomnienia. Śmiało możemy zatopić salon i przedpokój w zdjęciach, pamiątkach i ozdobach. Pomiędzy nimi znajdzie się miejsce na zielony akcent roślinny oraz rozwiązania sprzyjające dobrej organizacji: na przykład organizery zawieszone tuż obok dekoracji czy biżuterii na wielofunkcyjnej drabince.

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

W trakcie planowania wnętrz możemy również sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, by sprawić, że nasze małe mieszkanie będzie się wydawało nieco większe. Otwarta przestrzeń, wolna od zbędnych elementów, oraz jednolita podłoga we wszystkich pomieszczeniach nadadzą wnętrzom lekkości i przestrzeni. W osiągnięciu tego celu pomogą nam także jasne kolory ścian oraz odsłonięte okna, przez które do środka wpadnie przyjemne światło dnia.

Urządzając małe mieszkanie nie zapomnijmy o rozjaśnieniu pokojów za pomocą luster. Dzięki nim nie tylko dodatkowo rozświetlimy wnętrza odbitymi promieniami słońca, ale też zniwelujemy efekt ciasnoty, dodając nieco oddechu wąskim przestrzeniom.

Na niewielkim metrażu bardzo ważna jest swoboda. By dokładnie zaplanować przebieg ciągów komunikacyjnych w naszym mieszkaniu, możemy przetestować nasze pomysły w aplikacji VOXBOX. Pobawmy się ustawieniem mebli i sprawdźmy, na co jeszcze znajdzie się miejsce i które meble zabierają zbyt dużo cennej przestrzeni.

Małe mieszkanie, ogromne możliwości

Aranżacja małego mieszkania potrafi nas wiele nauczyć o wnętrzach. Nawet niewielką przestrzeń możemy bowiem wykorzystać na wiele różnych sposobów: łącząc pomieszczenia, zapraszając do środka wielofunkcyjne rozwiązania i tworząc przyjazną przestrzeń dla dużych i małych.

Kiedy na małym metrażu ma dziać się wiele, urządźmy go w zgodzie z własnymi przyzwyczajeniami i stylem życia. W towarzystwie uniwersalnych rozwiązań gotowych na wszystko szybko zapomnimy, ile metrów kwadratowych liczą nasze cztery kąty. 

Produkty z artykułu


Sofa 2,5-osobowa z funkcją spania Noel




Łóżko multi lewe Nest
Łóżko multi lewe Nest aranżacja
promocjaBestseller
-27%



Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/