Urządzamy salon z jadalnią przestrzeń, która jednoczy
Dla niektórych serce domu bije przy rodzinnym stole. Inni wolą powolne tempo wygodnej kanapy w salonie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te dwa pomieszczenia i otworzyć przestrzeń na wiele różnych funkcji oraz domowych sytuacji.
Przestronne pomieszczenie jednoczące całą rodzinę to tak naprawdę powrót do naszych korzeni. Izba mieszkalna, której centralny punkt wyznaczał piec, była miejscem, gdzie razem żyło nawet kilka pokoleń, ucząc się wzajemnie od siebie, bawiąc i pracując.
Dziś to salon z jadalnią może stać się przestrzenią, w której cała rodzina będzie ze sobą nieco bliżej. Jak połączyć ze sobą wiele funkcji i stworzyć wygodne wnętrze gotowe na wszystko?
SALON Z JADALNIĄ CZY JADALNIA Z SALONEM?
Na to pytanie na szczęście nie musimy szukać odpowiedzi. Ta sama przestrzeń będzie nie tylko salonem czy jadalnią, ale też placem zabaw, kącikiem do pracy i nauki oraz salą kinową. Niekończące się transformacje ułatwią meble modułowe, dzięki którym nie musimy szukać kompromisu pomiędzy zgrabną małą kanapą z fotelami, a wygodnym narożnikiem z podnóżkiem. Możemy mieć jedno i drugie – kiedy tylko chcemy.
Sercem jadalni w salonie stanie się sprytnie zaprojektowany stół, który oprócz przestronnego blatu może posiadać również dodatkową przestrzeń do przechowywania. Wygodnie możemy z niego wyciągać to, co akurat będzie nam będzie nam potrzebne do rozpoczęcia pracy czy przygotowania posiłku. Dzięki szufladom, schowkom i wnękom laptop czy zeszyty szybko ustąpią miejsca sztućcom i talerzom. Wizualnie lekki i niezwykle uniwersalny stół z kolekcji Nature pomieści naprawdę dużo – łatwo zamienimy go w pomocny na codzień mini-składzik.
PROJEKT Z GŁOWĄ
Im większa przestrzeń, tym więcej pomysłów na jej wykorzystanie. Czasami warto jednak działać w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Wyposażenie salonu z jadalnią wybierzmy w taki sposób, by zadbać zarówno o wygodną komunikacje, swobodę w korzystaniu z poszczególnych sprzętów, jak i pozostawić nieco wolnego miejsca na gry i zabawy.
To codzienność sama podpowie, gdzie w salonie z jadalnią postawić stół i kanapę, by podczas szykowania obiadu mieć na oku bawiące się dzieci. Aranżację przestrzeni dopasujmy do położenia kuchni w mieszkaniu – nie chcemy przecież niepotrzebnie pokonywać dodatkowych metrów z gorącymi półmiskami. Za przemyślane ustawienie mebli podziękują nam również struny głosowe, jeśli nie będziemy musieli pokrzykiwać do dzieci odrabiających lekcje na drugim końcu pokoju.
WYZNACZANIE STREF
Urządzając salon z jadalnią możemy zaznaczyć wyraźne granice pomiędzy poszczególnymi strefami lub sprawić, by funkcje otwartej przestrzeni płynnie się przeplatały. Duże pomieszczenia na pewno nie stracą na uroku, gdy zechcemy wyodrębnić w nich kącik do pracy czy wypoczynku.
Miejsce pracy lub czytelniczy kącik z wygodnym fotelem możemy wydzielić za pomocą szerokiego, dwustronnego regału 4 You. Zyskamy dzięki temu przytulną przestrzeń bez konieczności jej całkowitego zasłaniania. Podłużna komoda dwustronna stanie się nie tylko ozdobą, ale również funkcjonalną granicą. Zagwarantuje nam wygodny dostęp do książek, gier czy zabawek z każdej strefy naszego salonu
Organizację przestrzeni ułatwi również oświetlenie. W salonie z jadalnią dobrze sprawdzi się wiele drobnych punktów świetlnych. Do lampy podłogowej, kinkietów czy niewielkich lamp komodowych możemy dobrać żarówki o różnym natężeniu oraz temperaturze barwowej: cieplejsze i bardziej stonowane w kąciku relaksu, jaśniejsze w pobliżu stołu. Nad tym ostatnim przyda się również przynajmniej jedna lampa wisząca, włączana niezależnie od pozostałych elementów oświetlenia. Gdy zawiesimy ją odpowiednio nisko nad blatem, a dodatkowo wyposażymy w ściemniacze regulujące natężenie światła, stworzymy wygodne miejsce na rodzinną kolację, wieczór przy grze planszowej czy szybki posiłek po późnym powrocie do domu.
PODŁOGA W SALONIE Z JADALNIĄ
W otwartej przestrzeni warto zadbać również o odpowiednią aranżację podłogi.Ten sam materiał w pomieszczeniu sprawi, że całość będzie się wydawać nieco bardziej przestronna. Z kolei dobierając do naszego salonu z jadalnią kilka różnych rozwiązań, optycznie podkreślimy odrębność jego poszczególnych stref. Warto jednak dobrać materiały w taki sposób, aby kontrast pomiędzy nimi był łagodny, a funkcjonalności salonu z jadalnią nie zaburzały wystające progi i listwy. Najbezpieczniejsze połączenie pomiędzy dwoma różnymi rodzajami podłóg zapewnią spłaszczone, lekko zaokrąglone profile.
Pamiętajmy, że podłoga do salonu musi być gotowa na wiele wyzwań. Naklejki, rozlane napoje, upadające zabawki… Lista prób, którym musi sprostać mogłaby ciągnąć się jeszcze długo. Jeśli nie chcemy martwić się o rysy czy odkształcenia, dobrym pomysłem będą panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności (AC3 lub AC4). Intensywne tempo domowego życia dzielnie zniesie również podłoga winylowa, która dodatkowo wytłumi pomieszczenie.
KĄCIK DLA NAJMŁODSZYCH
Poza wygodną kanapą warto pomyśleć o równie wygodnej przestrzeni dla młodszych domowników. Wystarczy regał na zabawki, do których z łatwością sięgną małe rączki. Koło mebelka można położyć dywanik w stonowanych kolorach, który wyznaczy nam „strefę zabawy”, wizualnie stapiając ją z resztą pomieszczenia. Kącik, za który najmłodsi będą się czuć odpowiedzialni to też dobre rozwiązanie w przypadku szybkiego sprzątania przed spontaniczną wizytą gości. Przydadzą się miękkie kosze na zabawki lub organizery zawieszone na ścianach.
W urządzaniu przestrzeni dla ciekawskich maluchów przydadzą się również ergonomiczne mebelki Tuli – stabilne, bezpieczne i dostosowane do wzrostu dzieci. Stoliki i taborety w razie potrzeby można wygodnie przenosić, wsuwać i nakładać, by wygospodarować więcej wolnego miejsca.
SALON Z JADALNIĄ – WNĘTRZE, KTÓRE NIGDY NIE STOI W MIEJSCU
Łącząc salon z jadalnią, chcemy stworzyć w swoim domu enklawę, w której będziemy zarówno odpoczywać, uczyć się, bawić i spędzać wspólne chwile z rodziną. By w pełni wykorzystać potencjał otwartej przestrzeni, zaplanujmy ją więc tak, by dopasować ją do swoich potrzeb, a nie odwrotnie.
Z wszechstronnymi meblami i wytrzymałymi podłogami łatwiej urządzimy wnętrze gotowe na pełnienie różnych funkcji w zależności od pory dnia. Swoje pomysły na salon z jadalnią łatwo przetestujemy w aplikacji VOXBOX, bawiąc się kolorami frontów, ustawieniem mebli czy materiałami wykończenia. Otwarta przestrzeń zachęca do eksperymentów – czasem nawet przesunięcie szafki czy obrócenie stołu potrafi zupełnie zmienić charakter wnętrza!