Jak wybrać stół do jadalni? prostokątny, kwadratowy lub okrągły
Stół do jadalni może być taki, jak cała jej przestrzeń: wielofunkcyjny, uniwersalny i gotowy na wiele różnych zadań.
Jadalnia to miejsce, w którym najczęściej krzyżują się drogi wszystkich domowników. Niezależnie od tego, czy połączymy ją z salonem czy przeznaczymy na nią fragment kuchni, funkcje naszej jadalni będą zmieniać się w zależności od pory dnia. To jedno z najbardziej wszechstronnych wnętrz w całym domu. Do jego uniwersalnego charakteru dopasujmy najważniejszy element wyposażenia jadalni – stół.
Będziemy przy nim nie tylko spożywać posiłki, ale również pracować, przyjmować znajomych i rodzinę, grać w gry planszowe czy wspólnie z dziećmi odrabiać lekcje. Stół do jadalni musi sprostać wszystkim zmieniającym się potrzebom, a przy tym stawić czoła wszelkim ewentualnym ograniczeniom przestrzennym naszych wnętrz.
Dobrze zorganizowany stół do jadalni
Pod blatem naszego stołu do jadalni może kryć się przestrzeń do przechowywania sztućców, światełek, świeczek i wielu innych przedmiotów oraz akcesoriów, które dobrze mieć pod ręką w jadalnianym kąciku. Dodatkowe, sprytnie zakamuflowane miejsce na nasze rzeczy przyda się zwłaszcza w małych mieszkaniach, pomagając w rozstrzygnięciu przestrzennego dylematu: komoda czy większy stół?
Mnóstwo praktycznych schowków znajdziemy przede wszystkim w eleganckim stole Nature. Posiada aż sześć pojemnych szuflad – wystarczająco dużo, by każdy z członków rodziny mógł dostać swoje własne miejsce na osobiste skarby. Wygodnie zmieścimy w nich bowiem nie tylko akcesoria kuchenne, ale również wszelkie inne przedmioty związane z naszymi hobby, pracą czy ulubionymi sposobami na odpoczynek.
To nie koniec skrytek, jakie oferuje ten stół do jadalni. Przez całą szerokość jego dębowego blatu biegnie również wnęka, wykończona przyjemnym w dotyku i odpornym na wysokie temperatury metalem. To idealne miejsce na półmiski z gorącymi potrawami, doniczki z ziołami czy świece. W zależności od sytuacji, konfigurację mebla łatwo dopasujemy do naszych potrzeb, dzięki zdejmowanym zaślepkom – możemy je schować we wnęce, używać jako podstawek pod gorące naczynia lub zakryć otwory i stworzyć zupełnie gładki blat.
Do wielofunkcyjnego charakteru jadalni dopasowany jest nie tylko szeroki arsenał schowków, ale nawet kształt blatu. Krawędzie stołu Nature są delikatnie zaokrąglone, sprawiając, że nawet całodzienna praca przy laptopie czy wielogodzinne, świąteczne biesiady nie będą wywoływać dyskomfortu ani męczyć naszych przedramion i nadgarstków.
Metr kwadratowy pełen funkcji
Ułatwiający sprawną organizację przestrzeni stół do jadalni możemy też dopasować do bardzo małych wnętrz – na przykład wtedy, gdy planujemy aranżację kawalerki. Tu z pomocą przyjdzie kwadratowy stół 4 You.
Choć każdy z jego boków ma zaledwie metr, mebel świetnie sprawdzi się zarówno do spożywania posiłków, jak i wtedy, gdy często pracujemy w domu. Wszystko dzięki praktycznej, zamykanej wnęce z otworem na kable oraz wolnej przestrzeni na drobiazgi pomiędzy dwoma blatami. By łatwiej utrzymać porządek, możemy tam wsunąć dopasowane szuflady – każda posiada fronty w dwóch kolorach, które możemy dowolnie zmieniać w zależności od naszych potrzeb i aranżacyjnych pomysłów.
Do nieco większych wnętrz możemy zaprosić jego dwa razy większego brata, który pomiędzy blatami pomieści sześć szuflad, lub wariant rozkładany z wnękami na cztery szuflady.
Rozkładane stoły do jadalni
Stół do jadalni może również stać się odbiciem naszego stylu życia. Jeśli nasz dom jest otwarty na częste wizyty przyjaciół i rodziny, na pewno przyda się nam przestronny, rozkładany stół. W zależności potrzeb i dostępnej przestrzeni, z niewielkiego mebla w kilka minut możemy stworzyć miejsce, przy którym wygodnie usiądzie nawet kilkanaście osób. Najlepiej sprawdzą się te stoły, które wszystkie dodatkowe elementy ukryją bezpośrednio w swojej konstrukcji – tak, by nie trzeba było chować ich po szafach, w piwnicy czy za firankami.
Wspólną biesiadę ułatwi zwłaszcza rozkładany stół Simple. Choć ze swoją skromną, prostą sylwetką na pierwszy rzut oka może wcale nie sprawiać takiego wrażenia, to istny mebel do zadań specjalnych. Złożony wygodnie zmieści się nawet w niewielkim kuchennym kąciku czy salonie z jadalnią – jego wymiary to zaledwie 140x90 cm. Posiada jednak dodatkowe elementy oraz ukryte nogi, dzięki którym niemal potroimy powierzchnię jego blatu, przygotowując miejsce aż dla… 14 osób!
Jeżeli jednak do naszej jadalni potrzebujemy bardziej kompaktowych rozwiązań, wybierzmy okrągły stół rozkładany – z 4-osobowego może zamienić się w 10-osobowy. Oba warianty dostępne są w czterech kolorach: białym, szarym, dębowym i czarnym. Przy każdym z nich możemy również ustawić pasujące krzesła Simple z wygodnym, wyprofilowanym siedziskiem – łatwo stworzymy jednolitą kompozycję lub mieszankę różnych, pasujących do siebie barw.
Zwyczajność w lekkiej formie
A co, jeśli wcale nie potrzebujemy dodatkowych funkcji i chcemy, by nasz stół do jadalni był... po prostu stołem?
W poszukiwaniu najprostszych rozwiązań pomoże stół Balance. Ustawiony na smukłych, jasnych nogach, wygląda niezwykle lekko i zgrabnie dopasuje się do minimalistycznych aranżacji, pełnych światła oraz wolnej przestrzeni. W zależności od wymiarów wnętrza i własnych potrzeb możemy wybrać wariant z okrągłym blatem lub jeden z trzech rozmiarów prostokątnych stołów.
Do ciepłego odcienia blatu stołu Balance łatwo dopasujemy krzesła z naturalnego drewna. Harmonijną kompozycję w jadalni stworzymy m.in. dzięki wykonanym z buku krzesłom Up&Down z regulowaną wysokością lub sprytnym modelem Closer z wygodnym, obrotowym siedziskiem, ułatwiającym wstawanie od stołu.