Urządzając własne cztery kąty, warto równie mocno co wybór mebli i dodatków przemyśleć stosowny dobór oświetlenia. W dużym stopniu to właśnie od niego zależy, jaki klimat będzie panować w danym wnętrzu. Podpowiadamy, czym się kierować, decydując o lampie do salonu, sypialni czy kuchni.

Gdy wprowadzamy różne źródła światła do pomieszczeń, zależy nam na tym, aby stanowiły doskonałą alternatywę dla promieni słonecznych, wpadających przez okna. Od tego, w jaki sposób doświetlimy konkretną strefę, będzie w dużej mierze zależeć nasz komfort pracy czy odpoczynku. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na design lamp, aby sprytnie dopełniały aranżację. Oto nasz przewodnik po nowoczesnych lampach wiszących, klasycznych kinkietach i romantycznych lampionach.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza?

W trakcie poszukiwań idealnej lampy warto uwzględnić kilka czynników, które mają wpływ na finalny efekt. Jednym z nich jest przeznaczenie pomieszczenia, a tym samym nasze potrzeby. Oświetlenie powinno ułatwiać nam wykonywanie codziennych czynności. Nieco inne rozwiązania sprawdzą się więc w kąciku do pracy, snu i odpoczynku przed telewizorem.

Równie istotna jest estetyka, dominująca we wnętrzu. Lampy mogą sprytnie podkreślać charakter pomieszczenia. Jeśli na przykład lubimy otaczać się zielenią, warto postawić na metalowe lampy, które mogą pełnić jednocześnie funkcje kwietników.

Pomocne w wyborze oświetlenia mogą być materiały, które występują w pomieszczeniu. W zależności od zamysłu, możemy zestawić oprawy na zasadzie podobieństwa lub kontrastu z wykończeniem wnętrza. Meble z drewnianym dekorem stworzą przyjazną kompozycję z lampą z lnianym abażurem. Równie interesujący duet uzyskamy, łącząc naturalne surowce z surowym metalem i szkłem. W takim przypadku oryginalnym akcentem będzie lampa Magnet. Źródła światła mogą odegrać istotna rolę w grze faktur i wykończeń. Zestawiając elementy wyposażenia, starajmy się jednak robić to świadomie, z myślą o konkretnym efekcie.

Pamiętajmy o tym, że zupełnie inny efekt uzyskamy, decydując się na jeden, mocny punkt świetlny pod sufitem, a inny wprowadzając do pokoju kilka mniejszych źródeł światła. Te zapewnią nam miękkie, rozproszone oświetlenie, idealne do oglądania ulubionych filmów czy też odpoczynku na wygodnej kanapie. Duży żyrandol sprawdzi się z kolei nad jadalnianym stołem, zapewniając wszystkim daniom równie atrakcyjną oprawę. Wybierając żarówki, zwróćmy uwagę na zapewniany przez nie strumień światła i w razie potrzeby dokupmy dodatkową lampę. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko prześwietlenia lub niedostatecznego oświetlenia pomieszczenia.

Skupienie lub wyciszenie, czyli krótko o barwie światła

W odbiorze danego pomieszczenia duże znaczenie ma też barwa światła. W sklepach znajdziemy żarówki, które dają światło zimne, ciepłe lub też neutralne. Wybór odpowiedniej tonacji może mieć duży wpływ na naszą koncentrację czy też wygląd przygotowanych potraw. 

W sypialni idealnie sprawdzi się światło o ciepłej barwie. Dzięki niemu pomieszczenie to wyda nam się przytulne i zachęci nas do błogiego odpoczynku. Podobne rozwiązanie zda egzamin w salonie, w którym relaksujemy się po długim dniu. W domowym gabinecie lub pracowni swoje zadanie doskonale spełnią za to żarówki neutralne lub zimne, które ułatwią skupienie oraz spowodują wzrost produktywności.

Odpowiednia barwa światła jest też ważna w kuchni oraz jadalni. W tych miejscach najczęściej występuje kilka źródeł światła, dlatego zwróćmy uwagę na to, aby w miarę możliwości trzymać się jednej tonacji. Zarówno w centralnej lampie wiszącej, jak i w oświetleniu pod szafkami warto zastosować źródła światła jedynie o barwie neutralnej. Zyskamy tym samym pewność, że przygotowane napoje i dania będą prezentować się równie atrakcyjnie w promieniach słońca.

Warto mieć świadomość, że barwa światła nadaje wyposażeniu konkretną oprawę. Najlepiej, jeśli będzie więc skorelowana z wykończeniem wnętrza i kolorem mebli. Drewno nie zawsze prezentuje się dobrze w chłodnej poświacie, a ciepłe światło może sprawić, że białe meble wydadzą się żółte.

Stojąca, komodowa… Jak dobrać lampę do salonu?

Aranżując pokój dzienny, często urządzamy w nim kilka stref. Organizujemy kącik do odpoczynku z dużą, wygodną kanapą, ciąg szafek oferujący przestrzeń do przechowywania czy też biblioteczkę z fotelem do czytania. Każde z tych miejsc wymaga indywidualnego podejścia w kwestii doboru oświetlenia. Nikt nie chce przecież mrużyć oczu od silnego światła podczas rozmowy z bliskimi ani nadwyrężać wzroku podczas lektury.

Niewielki półmrok w pomieszczeniu podczas oglądania telewizji potrafi stworzyć klimat prawdziwego kina. Jeśli spędzamy sporo czasu przed odbiornikiem, powinniśmy pomyśleć o świetle padającym z boku. Lampa stojąca na wprost od kanapy czy też zaraz za nią mogłaby powodować duży dyskomfort. W zależności od rozmieszczenia światło by nas wtedy oślepiało lub odbijało się od ekranu, zabierając nam przy tym całą przyjemność z filmowego wieczoru. Szczególnie dobrym wyborem do kącika rozrywki będą lampy z możliwością regulacji natężenia światła.

W kąciku, gdzie znajduje się domowa biblioteczka, warto znaleźć miejsce na lampę stojącą do salonu z regulowanym ramieniem. Dzięki temu z łatwością skierujemy źródło światła na książkę, nie przeszkadzając przy tym pozostałym domownikom, którzy spędzają czas na innych czynnościach. Przy wyjściu na balkon lub taras mogą z kolei znaleźć się ażurowe lampiony, które stworzą kameralną atmosferę. W razie potrzeby zabierzemy je ze sobą na zewnątrz.

Lampa nad stół, czyli idealne oświetlenie jadalni

Blat stołu pełni w naszym domu wiele funkcji. Korzystamy z niego nie tylko podczas spożywania posiłków. Przy nim gramy w gry planszowe, pracujemy do późna czy przyjmujemy gości. Chcemy, aby był duży, a krzesła ergonomiczne i wygodne. Na komfort użytkowania tej przestrzeni mają wpływ również inne czynniki, takie jak chociażby prawidłowe oświetlenie.

Jaką lampę wybrać nad stół? Mebel umieszczony w centralnym punkcie może zostać dobrze doświetlony tradycyjną lampą sufitową z mocną żarówką. Czasem jednak miejsce, gdzie spożywamy posiłki, znajduje się pod oknem lub przy ścianie. Co zrobić w takiej sytuacji, aby zapewnić sobie komfort również po zmroku? Wystarczy sięgnąć po kilka lamp Ball, które pozwalają skierować strumień światła w wybrane miejsce. Wybierając modele z możliwością regulacji długości kabla, możemy stworzyć wielopoziomową kompozycję – równie praktyczną, co dekoracyjną. W szeregu lub kiściach dobrze prezentować się będą także lampy Strapo i Hitta. Jeśli przewidzimy dodatkowo podział włączników, aby zapalanie wszystkich świateł nie było konieczne, zapewnimy sobie możliwość wygodnej pracy po zmroku przy stole bez potrzeby rozświetlania całego pomieszczenia.

Warto jeszcze na etapie projektowania domu lub w momencie wykonywania gruntownego remontu mieszkania zadbać o to, aby w miejscu, w którym ma stanąć stół, został zaplanowany punkt świetlny. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli wybrać wymarzoną lampę, a następnie bez trudu ją zamontować.

W strefie jadalnianej często znajdują się też inne meble, które mogą odegrać dużą rolę w kontekście budowy atmosfery, panującej we wnętrzu. Mowa tu chociażby o witrynie 4 You Fresh, która została wyposażona w listwy LED. Stylowo doświetlone półki będą doskonałym miejscem na wyeksponowanie ulubionych wazonów, pamiątek czy eleganckiej zastawy stołowej. 

Żyrandol, a może kinkiet? Wybieramy lampę do kuchni

Kuchnia jest szczególnym miejscem, który wymaga zróżnicowanego światła, pochodzącego z kilku punktów. Dobrze doświetlona powierzchnia pod szafkami jest niezbędna do komfortowego przygotowywania posiłków, podobnie zresztą jak wyspa, która stanowi naturalne przedłużenie blatu roboczego. Do uzyskania optymalnej ilości światła wybierzmy odpowiedni rodzaj oświetlenia kierunkowego, który z łatwością zamontujemy we wnękach, podwieszanych sufitach czy pod górnymi szafkami.

W dużej kuchni nie powinno też zabraknąć standardowego oświetlenia centralnego w postaci dużej lampy sufitowej. Warto postawić na model z abażurem, który nie będzie oślepiał domowników siedzących przy stole. Jeśli pomieszczenie to jest niewielkie, postarajmy się, aby stolik, przy którym wypijamy poranną kawę, znajdował się w dobrze doświetlonym miejscu, najlepiej tuż przy oknie.

Lampa do sypialni, która stworzy intymny nastrój

Stosunkowo rzadko korzystamy z oświetlenia sufitowego, które znajduje się w centralnym punkcie sypialni. W pomieszczeniu tym jak w żadnym innym zależy nam na zbudowaniu odpowiedniego klimatu, służącego błogiemu relaksowi. Doskonałym rozwiązaniem może być więc ażurowa lampa rattanowa, która zapewni subtelną grę świateł i cieni. Wybierając oświetlenie do sypialni, warto skupić się na ulubionej estetyce. Jeśli lampa będzie dobrze dopasowana do reszty wyposażenia, dyskretnie dopełni aranżację. Przydatna może okazać się także lampka komodowa, umieszczona na stoliku nocnym. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie warte rozważenia tuż przy łóżku.

Lampki nocne do zadań specjalnych

Niewielkie lampki odgrywają kluczową rolę w wielu sypialniach. Przydają się nie tylko podczas szukania telefonu czy doświetlania sobie drogi do łazienki w środku nocy, ale też służą podczas lektury ulubionej powieści przed snem.

Oprócz klasycznej lampki na stoliku nocnym przydatna może okazać się także mała, giętka lampka Elastic z wbudowanym wejściem USB do ładowania telefonu. Dzięki niej z łatwością skierujemy światło na trzymaną w dłoni książkę bez zakłócania odpoczynku partnera. To dobre rozwiązanie również wtedy, gdy ze względu na niewielką szerokość pomieszczenia musimy zrezygnować ze stolika nocnego.

Świetnym wyborem do małej sypialni będzie także metalowy kinkiet Ball z poręczną półką, która może zastąpić osobną szafkę na drobiazgi. Dzięki sprytnemu wyjściu USB lampa pozwoli przy okazji załadować ulubione sprzęty elektroniczne.

Jak oświetlić domowe biuro, by sprzyjało efektywnej pracy?

Nowoczesne, metalowe lampy zajmą niewiele miejsca na biurku, a dodatkowo nie będą rozpraszać swoim kolorem oraz formą. Doskonale doświetlą blat, przy którym pracujmy, a jeśli dodatkowo zdecydujmy się zamontować żarówki z neutralną barwą światła, pomogą nam się skupić i efektywnie pracować.

W gabinecie oprócz biurkowej lampki przyda się także główne źródło światła, umieszczone pod sufitem. Oświetlenie z kilku punktów jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej ergonomii, zwłaszcza przy wielogodzinnej pracy w trybie home office. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran emitujący niebieskie światło może być męczące dla naszych oczu. Warto więc pomyśleć o dodatkowym źródle światła, które doświetli nam przestrzeń wokół miejsca pracy i stworzy przeciwwagę dla migoczącego monitora.

Dyskretne lampki do pokoju dziecięcego

Dobierając oświetlenie do pokoju dziecięcego warto unikać mocnych żarówek, które mogłyby oślepiać małe, wciąż rozwijające się oczy. Zamiast jednego, głównego źródła światła lepiej więc wybrać większą liczbę niewielkich lampek czy lampionów.

Kolorowe sny zapewni naszemu maluchowi oświetlenie umieszczone zaraz przy łóżeczku. Przyjazny mikrokosmos pomoże stworzyć sznur bawełnianych lampek Happy Lights lub dająca przytulną jasność stojąca lampa Muse II. W przypadku nieco starszych dzieci warto zadbać też o prawidłowe doświetlenie strefy zabaw, a jeśli w naszym domu mieszka prawdziwy maluch – zamontujmy oświetlenie nieopodal komody do przewijania, z której korzystamy również w nocy.

Lampa do pokoju młodzieżowego? Gotowa na wszystko!

W pokoju młodzieżowym, podobnie jak w salonie, warto postawić na osobne oświetlenie kilku stref. Przy łóżku sprawdzi się niewielka lampka do czytania, która może okazać się też przydatna podczas długich wieczorów spędzonych na rozmowach z przyjaciółmi. Przy biurku możemy zamontować neon ledowy, uformowany w wybraną formę lub postawić lampę Tendo wyposażoną w funkcję dynamic light.

Dobrym pomysłem może być także postawienie na prostą lampę podłogową, która będzie łatwa do przenoszenia. Zakupiona w uniwersalnym kolorze, zawsze będzie pasować do aktualnej aranżacji, a dodatkowo sprawdzi się nawet w niewielkim pomieszczeniu i w razie potrzeby doświetli przestrzeń do nauki czy rozrywki.

Produkty z artykułu


Lampa komodowa Omberla
Lampa komodowa Omberla aranżacja
Lampa komodowa Omberla
549 zł



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/