6 sposobów na ocieplenie wnętrza jak rozjaśnić przestrzeń

Mieszkanie w przytulnych wnętrzach pełnych ciepła jest szczególnie przyjemne. Przemyślana aranżacja sprawia, że już od progu czujemy się zrelaksowani, lepiej wypoczywamy i mocniej śpimy. Jak rozjaśnić wąski korytarz albo ocieplić szary salon czy ciemny pokój? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Zwiększając przytulność mieszkania lub domu, możemy przy okazji nadać mu charakteru. Każde wnętrze może stać się przyjaznym azylem, w którym aż chce się przebywać. To, jak postrzegamy pomieszczenia, uzależnione jest od wielu składowych. Zastosowane materiały budowlane, liczba okien, a także ich usytuowanie względem stron świata, kolorystyka ścian i mebli, oświetlenie, tekstylia i dekoracje – wszystkie te czynniki wpływają na odbiór naszych czterech kątów. Warto więc poznać najważniejsze zasady, które pomagają wprowadzić do wystroju ciepłe wibracje.

Jak ocieplić wnętrze? Kilka najważniejszych wskazówek

Jak rozjaśnić pokój, który sprawia wrażenie chłodnego i mało przytulnego? Kluczem do sukcesu jest ciepła paleta barw. Jeśli zależy nam na uzyskaniu przytulnej aranżacji, warto wykorzystać barwy ziemi, mleczne beże, a także kolory, które kojarzą nam się ze słońcem. Takie odcienie nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także optycznie ją powiększą. Doskonale sprawdzą się w wąskich korytarzach czy ciasnych łazienkach. Ciepłe barwy powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie również w dodatkach, takich jak miękkie tkaniny i wszelkie ozdoby.

Aranżując przestrzeń, warto zwrócić uwagę na materiały, którymi się otaczamy. Przytulność zwiększą drewniane podłogi, akcesoria wykonane z naturalnych materiałów (bambus, rattan, trawa morska, bawełna, len) oraz barwione szkło. Kropką nad „i” będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Aby uzyskać przyjazny nastrój, warto nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju lamp – śmiało więc możemy łączyć ze sobą żyrandole, kinkiety, lampy podłogowe i stołowe. Pisząc o oświetleniu, nie sposób nie wspomnieć o prawdziwych mistrzyniach tworzenia intymnego nastroju – świecach. Tańczące płomienie sprawią, że pokój zmieni się nie do poznania.

Niezawodną odpowiedzią na pytanie, jak ocieplić wnętrze, jest również wprowadzenie osobistych akcentów. O charakterze pomieszczenia może zdecydować galeria rodzinnych zdjęć na ścianie. Szczególnie przyjazny klimat wprowadzą ramki utrzymane w różnych kolorach i rozmiarach. Możemy dopasować je do innych detali we wnętrzu – obicia kanapy, frontów szafek czy barwnych dodatków i dekoracji. O dobrą atmosferę we wnętrzu zadbają także zielone rośliny i kwiaty, wyeksponowane w ceramicznych osłonkach i szklanych wazonach.

Każdy mały, wąski czy ciemny pokój może zostać nieco rozjaśniony i wizualnie ocieplony. Niewielki metraż bywa atutem, a ograniczony dostęp do światła słonecznego – pretekstem do zamontowania ciekawego oświetlenia. Oto 6 pomysłów, którymi warto się zainspirować.

1. Jak rozjaśnić wąski korytarz? Sprytnie aranżujemy ścianę

Długie wąskie korytarze nie są łatwe w aranżacji – zwłaszcza wtedy, kiedy brak okien pozbawia je dostępu do światła dziennego. Jak więc sprawić, by były nie tylko funkcjonalne, ale również przytulne? Zacznijmy od doboru kolorów. Im będą one cieplejsze i jaśniejsze, tym lepiej. Dobrze sprawdzą się więc rozbielone beże, delikatna biel czy pastelowe odcienie. Mogą pojawiać się nie tylko w postaci ścian, ale również dodatków lub… kolorowych mebli.

Nieustawne wnętrza przedpokojów to odpowiednie miejsce dla kompaktowych szafek i konsoli. Dobrze, jeśli będą one opierać się na wysokich nóżkach, które sprawią, że aranżacja będzie lżejsza w odbiorze, a meble optycznie jej nie przytłoczą. Egzamin zda praktyczna ławka 4 You, która spełni także rolę stołka czy taboretu.

Oszczędność przestrzeni i swobodę w poruszaniu się zapewni funkcyjna tablica Slot, idealna do wieszania kurtek i płaszczy, odkładania kluczy oraz eksponowania ozdób. Umieszczona nad ławką, nie zabierze dodatkowego miejsca. Wystarczy dobrać do niej akcesoria, takie jak drewniane kołki, filcowe kieszenie na drobiazgi czy solidne półki i metalowe pojemniki. Dodatkowym atutem będzie wizualne rozjaśnienie przestrzeni brzozowym fornirem.

W ciemnym korytarzu brak okien zrekompensują lustra, które optycznie powiększą wnętrze. Możemy postawić duży model w jasnej dębowej ramie na końcu wąskiego pokoju lub zawiesić dwie mniejsze tafle naprzeciwko siebie, dzięki czemu stworzą wrażenie przestrzeni.

Istotną odegra również odpowiednio dobrane oświetlenie. Żarówki o ciepłej barwie, przywodzącej na myśl promienie słońca dobrze sprawdzą się zarówno za dnia, jak i nocą – zadbają o miły nastrój i rozjaśnią wąski korytarz. Dobrym pomysłem będzie połączenie większej ilości punktowych źródeł światła na suficie z ozdobną lampą podłogową lub stołową.

2. Jak ocieplić szary salon? Tworzymy raj dla zmysłów

Szarość w nieskończonej ilości swoich odcieni zaliczana jest do barw o zimnym wyrazie. Stosowana w nadmiarze może przytłaczać i działać nieco przygnębiająco. Na szczęście jest też niesamowicie plastyczna i ma dość neutralny charakter. Dlatego może bez ryzyka łączyć się z wieloma innymi barwami, które pomogą nam nieco ocieplić jej chłodny charakter. Jak to zrobić? Szarość przełamiemy, dodając do niej odrobinę przyjaznych kolorów, takich jak beż, pudrowy róż czy złamana biel. Pomocne okażą się także złote i drewniane dodatki.

Zastanawiając się, jak ocieplić szary salon, warto postawić na przyjemne w dotyku meble tapicerowane, które samym swoim wyglądem będą zachęcać do odpoczynku. Znakomicie sprawdzi się sofa Estar z wyraźną fakturą, kuszący miękkością fotel czy kompaktowy puf. Jeśli zależy nam na przytulnym pokoju dziennym, nie możemy zapominać o miłych w dotyku tekstyliach, takich jak pledy. Ciepło pod stopami zapewni wełniany dywan Mel, który dodatkowo otuli przestrzeń. Cieniowany wzór na bazie beżu i szarości nada całej aranżacji harmonii.

3. Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami? Dbamy o detale

Ciemne meble nie są przeszkodą w budowaniu atmosfery pełnej ciepła. Bardzo często o klimacie danego pomieszczenia decydują bowiem detale. Wystarczy więc kilka sprytnych zabiegów, by z pozoru nieprzyjazny salon zamienił się w najprzytulniejsze miejsce w domu. Jak tego dokonać? Ciemne meble warto potraktować jak czyste płótno – doskonałe tło dla drobiazgów, bez których nasz dom nie byłby nasz. Kolekcja ulubionych książek, pamiątki z podróży, kilka ramek na zdjęcia… Wszystkie te przedmioty pomogą rozjaśnić pokój i zbudować jedyny w swoim rodzaju nastrój.

Jeśli dopiero się urządzamy, a marzą nam się ciemne meble, warto skorzystać z możliwości ich personalizacji w systemie Creative. W wizualnym ociepleniu brył pomogą skórzane lub złote uchwyty i nóżki, które dodatkowo nadadzą wnętrzu wyrafinowanego charakteru.

4. Jak ocieplić kuchnię? Sięgamy po kolorowe dodatki

Wprowadzenie żywych kolorów to niezawodny sposób na ocieplenie wnętrza. Jeśli marzy nam się bardziej przytulna kuchnia, wcale nie musimy wymieniać mebli, podłogi czy malować ścian. Świetny efekt uzyskamy dzięki praktycznym akcesoriom utrzymanym w ciepłych barwach. Co istotne, wcale nie musimy obawiać się, że słoneczne pomarańcze czy urocze korale nam się znudzą – jeśli pojawią się w dodatkach, będziemy mogli szybko je wymienić i odświeżyć wystrój niskim kosztem.

Jak wprowadzić je do wnętrza i ocieplić kuchnię? Doskonałym miejscem na ich wyeksponowanie są wszelkie blaty. Drewniane deski Mano do krojenia można oprzeć o ścianę, a na wiszącej półce ustawić kamionkowe miski i kubki. Moc koloru do kuchennej przestrzeni wniosą też świeże warzywa i owoce, które swoje miejsce mogą znaleźć w dekoracyjnych misach lub specjalnych koszach. Przeszklona witryna to z kolei najlepsza lokalizacja do wyeksponowania ulubionej zastawy stołowej czy kolekcji kieliszków do wina. Promienie słońca odbijające się od przezroczystych tafli pomogą rozjaśnić przestrzeń.

5. Jak ocieplić pokój do pracy? Stawiamy na tapicerowane panele

Aranżując home office, warto pomyśleć o swoim komforcie, by wykonywanie codziennych obowiązków stało się przyjemniejsze, a przerwa na kawę nie była pretekstem do szybkiej zmiany lokum. Pomogą w tym tapicerowane panele Soform. Zamontowane nad blatem biurka, skutecznie ocieplą wnętrze i nieco wygłuszą ścianę. Mogą pełnić przy tym wiele przydatnych funkcji – z powodzeniem zastąpią wysłużoną tablicę korkową. Uzupełnione o specjalne gumki i haczyki, staną się idealnym miejscem na inspiracje i notatki. Różne kolory, kształty i tkaniny obiciowe paneli pozwalają na zbudowanie wymarzonej kompozycji. Można skorzystać również z jednego z gotowych setów.

Jak jeszcze możemy ocieplić pokój? Przytulne miejsce do pracy lub nauki stworzymy, wykorzystując przyjazne oświetlenie i… dbając o porządek. Dzięki filcowym organizerom do szuflad wszystkie karteczki, długopisy, ołówki i spinacze znajdą swoje miejsce, a nasze dłonie będą miały kontakt z ciepłym materiałem. O atmosferę zadbają również sentymentalne drobiazgi, nadające blatu biurka osobistego charakteru.

6. Jak ocieplić wnętrze sypialni? Łączymy przyjemne z pożytecznym

Sypialnia jest pomieszczeniem, które powinno sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu. Jak ocieplić jej wnętrze i sprawić, że będzie zaciszna i przytulna? Metamorfozę warto zacząć od miękkich tekstyliów, kierując się przy tym zasadą – im więcej, tym lepiej! Zdecydowanym must have jest oczywiście ciepła pościel. Wybierając tę idealną, warto odważyć się na kolorowy wzór, który nada wnętrzu przyjaznego charakteru. Dopełnieniem strefy snu będą dekoracyjne poduszki i narzuta. Taki zestaw skutecznie ociepli nawet nowoczesną, minimalistyczną sypialnię.

Jasną aranżację wnętrza pozwolą stworzyć stylowe lampy. Ciepłe, klimatyczne oświetlenie to niezawodny sposób na uzyskanie kameralnej atmosfery, która pozwoli się odprężyć i zrelaksować. Główne źródło światła pod sufitem warto uzupełnić o ażurową lampę czy sznur kremowych lampek typu cotton balls, rozwieszony wzdłuż zagłówka.

Zarówno w dużej, jak i małej sypialni dobrze sprawdzi się dębowy kamerdyner, który ma szereg różnych zastosowań. Można na nim usiąść lub potraktować go jako wieszak dla ciepłego szlafroka, wykorzystać jako półkę albo kwietnik czy stolik nocny. Dzięki temu, że mebel wykonany jest z naturalnego drewna, doskonale ociepli pokój.

Ciepłe kolory, rozproszone światło, naturalne materiały, osobiste drobiazgi, miękkie tekstylia – wszystkie te detale razem i osobno mają niezwykłą moc. Potrafią sprawić, że z pozoru chłodna przestrzeń stanie się przytulnym miejscem. Warto skorzystać z ich właściwości, chcąc rozjaśnić wąski korytarz czy ciemny pokój dzienny.

Produkty z artykułu

Łóżko tapicerowane 160x200 Harmonic
Łóżko tapicerowane 160x200 Harmonic
od 2 750 zł3 390 zł
promocja

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 3 390 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/