Drewniane ozdoby i dodatki sposób na dom pełen ciepła
Oprócz drewnianych mebli, warto zaprosić do swojego domu także rozmaite dodatki z tego szlachetnego surowca. W zależności od koloru i wykończenia, są w stanie dopełnić wystrój każdego pomieszczenia. Oto kilka inspirujących pomysłów na wykorzystanie drewnianych ozdób w aranżacji wnętrz.
Drewno doceniamy za jego trwałość, uniwersalność i naturalny charakter. Może pojawić się w naszych czterech kątach w formie mebli, drzwi, podłóg, okien lub… dekoracji. Z jego pomocą równie łatwo stworzymy przytulny salon, elegancką sypialnię, co minimalistyczny gabinet.
Drewniane elementy mogą dominować w pomieszczeniu lub stanowić jedynie subtelny dodatek, harmonijnie korespondujący z innymi materiałami i fakturami. Ozdoby z drewna doskonale odnajdują się zarówno w surowych, jak i epatujących elegancją wnętrzach.
DLACZEGO WARTO POSTAWIĆ NA DREWNIANE OZDOBY?
Mnogość gatunków, kolorów i wykończeń drewna sprawia, że dekoracje z tego materiału świetnie prezentują się we wnętrzach o różnym charakterze. Jasne drewno nadaje przestrzeni lekkość i świeżość, a ciemne – wyrafinowanie. Dodatki w ciepłym odcieniu pomagają podkreślić przytulność pomieszczenia. Z kolei ozdoby z drewna o zimnej barwie wnoszą niewymuszoną elegancję.
Drewno to magiczny surowiec o charakterystycznej fakturze i zapachu. Mając go w swoim otoczeniu, z łatwością przenosimy się myślami na łono natury. Szczególnie dobrym pomysłem jest wprowadzenie drewnianych dekoracji do przestrzeni, w których się wyciszamy i relaksujemy. Wystarczy odłożyć filiżankę herbaty na drewniany spodek i zapatrzeć się na spokojny obraz w jasnobrązowej ramie, aby na moment zapomnieć o upływającym czasie.
Nie bez znaczenia jest też prostota i wytrzymałość drewnianych ozdób. Dzięki temu mogą towarzyszyć nam przez lata, codziennie ciesząc nasze oczy. Dodatkowo są niezwykle uniwersalne i praktyczne – w zależność od potrzeb możemy swobodnie zmieniać ich przeznaczenie i rolę. Drewniana taca, która służyła do serwowania napojów, równie dobrze sprawdzi się jako podstawka pod talerz lub doniczki z ulubionymi roślinami. Z kolei w jesionowym pojemniku możemy najpierw przechowywać serwetki lub sztućce na jadalnianym stole, a później drobne kosmetyki na toaletce w sypialni.
POMYSŁY NA DEKORACJE Z DREWNA DO SALONU
Ile osób, tyle marzeń o idealnym salonie. Drewniane dekoracje mogą pomóc nam stworzyć oczekiwany nastrój w pokoju dziennym, dzięki czemu będziemy czerpać jeszcze większą przyjemność ze spędzania w nim czasu.
Jeśli lubimy odpoczywać w przytulnym otoczeniu, docenimy dodatki z dębu lub innego drewna o ciepłym odcieniu. Sercu domu uroku dodadzą ramki Lugo ze zdjęciami bliskich. Na regale lub szafce RTV możemy postawić figurki domków, a na komodzie wyeksponować ważny dla nas przedmiot w oryginalnej szklarence Nuo. W jej szklanym wnętrzu swoje miejsce mogą znaleźć m.in. doniczki z roślinami, zapachowe świece, suszone kwiaty lub drobne lampki. Nieocenionym kompanem podczas wieczorów z książką będzie również lampa komodowa z eleganckim drewnianym ramieniem.
Dodatki z drewna mogą stanowić także niepowtarzalny akcent w wytwornym salonie. Żaden gość nie przejdzie obojętnie obok stylowego zegara komodowego. Okrągłe lustro w szlachetnej dębowej ramie wniesie harmonię do wnętrza, a lampa z ciemnym abażurem imitującym drewno będzie gustowną ozdobą blatu komody. Jeśli chcemy, aby wybrany odcień drewna nadawał ton całemu salonowi, jedną ze ścian warto wykończyć przestrzennymi panelami lamelowymi. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybrać cieńsze lub grubsze szczebelki w jednym z trzech dostępnych odcieni: Natural, Mocca lub Chocolate.
DREWNIANE DODATKI DO KUCHNI I JADALNI – STYLOWO I FUNKCJONALNIE
O drewnianych elementach w domu warto pamiętać również podczas organizacji kuchni. Wiązowa deska ze sznurkiem posłuży nam zarówno do krojenia, jak i jako naturalna ozdoba, powieszona na ścianie. Wszelkie składniki bezpiecznie przechowamy z kolei w ceramicznych pojemnikach Tassel z drewnianą pokrywą wyposażoną w gumową uszczelkę. Jadalniano-kuchenną kompozycję uzupełni klasyczny zestaw na przyprawy. Młynki umieszczone na drewnianej podstawce, będą mogły swobodnie migrować pomiędzy domownikami podczas wspólnego posiłku.
Wprowadzając drewniane dodatki do jadalni, warto zdecydować się na wielozadaniowe rozwiązania. Na wiązowej desce Mano podamy przystawki lub wykorzystamy ja jako poręczną tacę. Te same korkowe podkładki mogą pojawić się na naszym stole, zarówno wtedy, gdy serwujemy rodzinie kawę w porcelanowych filiżankach, a także podczas kameralnego wieczoru z przyjaciółmi przy czerwonym winie. Zabezpieczą one stół przed plamami lub odparzeniami. Z kolei ceramiczny dzbanek, po odstawieniu na regał, będzie sam w sobie stanowić nieszablonową ozdobę pomieszczenia.
SYPIALNIA PEŁNA DREWNA I CIEPŁA
Solidna rama łóżka, szafa czy stolik nocny to nie jedyne sposoby, na wykorzystanie drewna w sypialni. Dzięki drobnym, naturalnym akcentom wprowadzimy do wnętrza nutę romantyzmu i sprawimy, że stanie się ono bardziej przytulne.
Parapet lub róg pokoju to idealne miejsce na oryginalną lampę w drewnianej ramie. Jej łagodne światło podkreśli kameralną atmosferę pomieszczenia i to, co będzie znajdować się w jej środku – np. doniczkę z kwiatkiem lub ramkę z rodzinnym zdjęciem. Lampa doskonale będzie komponować się w towarzystwie z jesionowym stojakiem na biżuterię w kształcie drzewka. To, co się na nim nie zmieści i wszelkie inne niewielkie przedmioty możemy przechowywać również w drewnianych pudełkach. Postawione na stoliku nocnym, same w sobie będą stanowić nietuzinkową dekorację – szczególnie wtedy, gdy zestawimy je z ramką o takim samym wykończeniu. Taki drewniany duet sprawdzi się nie tylko w sypialni dorosłych, ale też w pokoju nastolatka lub młodszego dziecka.
Drewniane dodatki do sypialni mogą być niezwykle praktyczne. W pobliżu szafy warto umieścić dębowy kamerdyner, na który wygodnie odwiesimy ubrania na następny dzień. Z powodzeniem możemy użyć go też w roli stolika nocnego lub kwietnika. We wnętrzu, w którym nie brakuje wolnego miejsca, urokliwy akcent może stanowić duże, stojące lustro – nie tylko umożliwi zobaczenie całej sylwetki, ale także jeszcze bardziej optycznie powiększy przestrzeń. W sypialni, gdzie nie znajdziemy na nie wolnego kąta, możemy zdecydować się na funkcjonalne lustro z półką, które uzupełni naszą toaletkę. Drewniane obramowanie będzie korespondować z biało-dębowym wykończeniem mebli i pozostałymi dodatkami, nadając wnętrzu harmonijny wydźwięk.
W niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się również wielofunkcyjny organizer Mesh, który powieszony na ścianie nie zabierze cennej przetrzeni. Składa się z dwóch drewnianych pojemników, lustra oraz trzech haczyków. Dzięki temu jednocześnie może pełnić funkcję toaletki i miejsca do przechowywania drobnych akcesoriów czy kosmetyków.
OZDOBY Z DREWNA DO DOMU – MAŁY DETAL, DUŻY EFEKT
Uniwersalne dodatki są w stanie migrować pomiędzy pomieszczeniami, dotrzymując kroku zmieniającym się potrzebom lokatorów. Wiele ozdób z drewna możemy wprowadzić do każdego zakątka domu bez konieczności zmian w dotychczasowej aranżacji. Pamiętajmy, że wystarczy subtelny akcent, aby nadać wnętrzu unikalny charakter. Nie bójmy się wprowadzać ozdób z drewna również do pokoi, w których nie ma drewnianych mebli – dzięki temu staną się one jeszcze bardziej widoczne.
I tak przeszklony pojemnik pozwoli nam wyeksponować ważny dla nas przedmiot, którego widok będzie codziennie wywoływał uśmiech na naszej twarzy. Taka dekoracja odnajdzie się zarówno na regale z książkami, jak i stoliku kawowym czy półce ściennej. Z kolei dzięki beżowo-czarnemu nadrukowi, geometryczna taca Trigo będzie pasować zarówno do przytulnego salonu, jak i nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Świetnie sprawdzi się w komplecie z trzema zawieszonymi na ścianie pojemnikami Sense w kształcie sześcianów.
NATURALNE MATERIAŁY – TOWARZYSTWO DLA DREWNIANYCH DEKORACJI
Drewniane ozdoby równie dobrze prezentują się samodzielnie, co w towarzystwie innych naturalnych surowców. Sielski klimat we wnętrzu pomogą nam podkreślić miękkie koce i zasłony z bawełny i lnu. Bez obaw możemy sięgnąć także po futerkowe dywany, pledy czy poduszki. Doskonałym miejscem na zapasowe tekstylia będzie z kolei jutowy kosz, który dodatkowo wizualnie ociepli wnętrze salonu czy sypialni. Uzupełnieniem naturalnej aranżacji może stać się także rattanowa lampa oraz wiklinowe pojemniki – posłużą zarówno jako tacki na stole, jak i stylowe dekoracje ścienne.
Dzięki wprowadzeniu drewnianych dodatków do domu lub mieszkania poprawimy swój nastrój, zaspokajając potrzebę bliskości z naturą. Przyciągniemy także wzrok wszystkich gości. Jako że słoje każdego drzewa układają się w unikalny sposób, ozdoby z tego surowca wnoszą niepowtarzalny akcent do wnętrza. Oczywiście tylko od nas zależy, jak udekorujemy swoje cztery kąty. Nie ulega jednak wątpliwości, że podczas dobierania dodatków warto pamiętać o szlachetnym drewnie.