Minimalistyczny salon to popularny wybór dla osób ceniących sobie prostotę, funkcjonalność i harmonię. Wbrew pozorom, styl ten wcale nie musi oznaczać surowego czy chłodnego wnętrza.

Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń będzie przytulna i stylowa, a jednocześnie zachowa porządek i przestronność. Jak zatem stworzyć salon w stylu minimalistycznym, który będzie spełniał nasze oczekiwania? Dzielimy się wskazówkami!

MINIMALISTYCZNY SALON – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

W dzisiejszym, dynamicznym świecie, minimalistyczny dom staje się oazą spokoju, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. To miejsce, które pozwala naładować baterie i odzyskać wewnętrzną równowagę. W minimalistycznym wnętrzu kluczową rolę odgrywa stonowana kolorystyka, w której dominują jasne odcienie. Dodatki powinny być proste, a dekoracji niewiele, najlepiej w geometrycznych kształtach. W tym przypadku jakość zdecydowanie góruje nad ilością.

Odpowiednie oświetlenie, podkreślające charakter pomieszczenia, to kolejny ważny element. Warto postawić na wysoką jakość wykonania i naturalne materiały, takie jak bawełna czy len, które w połączeniu z podłogą w jodełkę nadadzą minimalistycznemu wnętrzu głębi, elegancji i ponadczasowego stylu. Spójność materiałów, od posadzki po najdrobniejsze detale, jest niezwykle istotna.

Zobacz więcej nowoczesnych rozwiązań: Pomysły na salon – inspiracje dla ciekawej aranżacji

DOBIERAMY MINIMALISTYCZNE MEBLE DO SALONU

Meble pozwalają na wyodrębnienie stref i stworzenie harmonijnej i uporządkowanej przestrzeni. Urządzanie salonu warto rozpocząć od strefy wypoczynkowej, a następnie przejść do części jadalnianej. Takie podejście gwarantuje, że całość będzie tworzyć spójną i estetyczną kompozycję.

MINIMALISTYCZNE MEBLE WYPOCZYNKOWE – INSPIRACJE

Meble wypoczynkowe powinny zapewniać wygodę, a przy tym nie zmieniać charakteru przestrzeni. Sofa lub narożnik o miękkiej, organicznej formie (albo zestaw modułowych siedzisk o obłych, przytulnych kształtach) mogą stanowić centralny punkt pomieszczenia.

Aranżacja minimalistycznego salonu może być również funkcjonalna. Wystarczy, że wybierzemy sofę Nilla lub Fika z funkcją spania czy też postawimy na modułowe siedziska Chill bądź Nui, które z łatwością dopasują się do naszych potrzeb. Pozwólmy sobie również na zabawę formą i wybór tkaniny obiciowej w jasnych barwach z wyraźną fakturą, na przykład strukturalnej tkaniny boucle z efektem 3D, która doda wnętrzu dodatkowej przytulności.

Czego nie może zabraknąć w salonie urządzonym w minimalistycznym stylu? Praktycznego stolika kawowego. Wybierzmy taki, którego kształt dopasuje się do bryły sofy czy kanapy. Dobrym uzupełnieniem obłych form okażą się okrągłe stoliki Talvo czy te z systemu Creative. Wypoczynki o prostych liniach polubią się za to z ławami z kolekcji Nature, 4 You Fresh czy Creative.

Kącik wypoczynkowy wykończą meble do przechowywania utrzymane w tej samej formie. Idealnym wyborem do nowoczesnego, minimalistycznego salonu będą szafki z modułowej kolekcji Into dostępne w ponadczasowej, szarobeżowej kolorystyce. To oryginalniejsza alternatywa dla bieli i szarości, często kojarzonych ze stylem minimalistycznym.

KĄCIK JADALNIANY W STYLU MINIMALISTYCZNYM

Część jadalniana salonu to przestrzeń, w której prostota i funkcjonalność mogą iść w parze z elegancją i wygodą. Wybierając meble, warto mieć na uwadze potrzeby rodziny i przyjaciół, z którymi spędzamy długie godziny przy posiłkach i rozmowach. Aby wpasowały się w wystrój pomieszczenia, powinny być praktyczne i pozbawione zbędnych ozdób.

W kąciku jadalnianym centralne miejsce zajmuje stół – niech będzie solidny, ale o lekkiej formie i najlepiej rozkładany. Jeśli w pozostałej części salonu postawiliśmy na meble o obłych kształtach, wybierzmy okrągły stół Simple, do którego dopasujemy również stolik kawowy z tej samej kolekcji.

Miłośnicy nieco bardziej awangardowych rozwiązań mogą zdecydować się na model z systemu Creative. Szeroka biblioteka materiałów i aż 11 kolorów blatów sprawia, że bez trudu dopasujemy mebel do reszty pomieszczenia.

Wokół blatu powinny znaleźć się krzesła. Tu postawmy na prawdziwy minimalizm i wybierzmy krzesła Simple z drewna w neutralnej barwie lub Closer z miękkim, obrotowym siedziskiem. Dodatkowej przytulności nadadzą wnętrzu krzesła tapicerowane z metalowymi elementami, a oryginalności – ławka 4 You Fresh, która może pełnić funkcję stolika czy ławy sklepowej w czasie dziecięcych zabaw.

PROSTE DODATKI W DUCHU LESS IS MORE

Minimalistyczny salon to przestrzeń, w której panuje harmonia i porządek. Nie oznacza to jednak, że ma być pusta i chłodna. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje mogą nadać wnętrzu przytulny i stylowy charakter.

W minimalistycznym salonie dobrze sprawdzą się proste dodatki, takie jak szklane wazony ze świeżymi, ciętymi kwiatami, doniczki z zielonymi roślinami czy subtelne dekoracje ścienne, szkicowane delikatną kreską. Warto postawić na pojedyncze, przykuwające uwagę akcenty, takie jak nowoczesny dywan z geometrycznym wzorem lub lampa stojąca o oryginalnym designie.

Na ścianach warto umieścić proste półki, na przykład Tonal, na których wyeksponujemy ulubione książki. Zamiast wzorzystych poduszek w różnych odcieniach, na kanapie ułóżmy jedynie ciepły pled, który umili wieczorny relaks.

Dobrym uzupełnieniem będą też lustra bez ozdobnych ram, które optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej lekkości. Ważne jest, aby zachować umiar i nie przesadzić z ilością dodatków. W minimalistycznym salonie mniej znaczy więcej.

Przeczytaj także: Jak ożywić beżowy salon? Inspiracje na dodatki

DOPEŁNIENIE ARANŻACJI WNĘTRZA ŚWIATŁEM

Gdy chcemy urządzić salon w stylu minimalistycznym, musimy pamiętać, że oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Naturalne światło, odbijając się od jasnych powierzchni, potęguje wrażenie przestronności. Jeśli jednak salon nie dysponuje dużymi oknami, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Postawmy na proste formy i minimalistyczne klosze. Niezależnie od tego, czy będą to małe lampki na komodę czy też modele stojące, ważne, by były jednokolorowe i gładkie. W minimalistyczny charakter wnętrza doskonale wpiszą się lampy wykonane ze szkła i metalu. Możemy też rozważyć połączenie lamp wiszących i stojących z tej samej kolekcji, np. serii Hitta czy Hitte, co zapewni nam spójny, a zarazem dynamiczny efekt.

Minimalistyczne lampy i żyrandole są dyskretne. Nie stanowią one nadmiernie widocznych dekoracji, a idealnie komponują się z aranżacją, podkreślając harmonię i dodając wnętrzu subtelności. Aby wprowadzić do wnętrza przytulny klimat, dobrze jest wykorzystać ciepłe i rozproszone światło, które stworzy idealne warunki do relaksu.

Może Cię zainteresować: Jak rozjaśnić i ocieplić wnętrze?

Produkty z artykułu


Świecznik duży Hano
Świecznik duży Hano aranżacja
promocja
-16%
Świecznik duży Hano
49 zł59 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 59 zł





Panel Linerio L-Line
Panel Linerio L-Line aranżacja
Panel Linerio L-Line
od 89,90 zł
+2



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/