Jakie kolory pasują
do różowego
we wnętrzach? nie tylko biel
Pastelowy, łososiowy, malinowy, neonowy, amarantowy. Chłodny lub ciepły, a nawet wpadający w pomarańcz. Ma wiele wydań i wcale nie musi być romantyczny. Może symbolizować kobiecość, radość życia, a nawet… dobre zdrowie. Jak stosować różowy kolor we wnętrzach i z czym go łączyć?
Planowanie palety odcieni podczas urządzania czterech kątów to niezaprzeczalnie trudne, a zarazem ciekawe zadanie. Eksperymentując z barwami w mieszkaniu, możemy osiągnąć wymarzoną atmosferę, sprzyjającą relaksowi czy skupieniu. W jaki sposób wprowadzić do naszej przestrzeni z pozoru wymagającą tonację różu? Jakie kolory pasują do różowego, który może być obecny nie tylko w dodatkach, ale również meblach i na ścianie? Podpowiadamy!
Jaki kolor pasuje do różowego?
Wiele osób myśli o różowym kolorze jako o symbolu kobiecości, a nawet dziewczęcości. Co ciekawe, nie zawsze tak było. Przeglądając karty historii, możemy dowiedzieć się, że kolor ten, podobnie jak czerwony, kojarzony był z miłością, namiętnością, a także bliskością drugiej osoby. Dziś jasne odcienie tej barwy, szczególnie w połączeniu z bielą, często symbolizują spokój i niewinność. Różowy kolor bardzo chętnie utożsamiany jest też z radością oraz optymistycznym nastawieniem do świata. Świadczy o tym chociażby powiedzenie „patrzeć przez różowe okulary”.
Symbolika tego koloru różni się w zależności od danego kraju i jego kultury. W Japonii barwa ta jest utożsamiana z ważnym symbolem tego państwa, jakim jest kwitnąca wiśnia. Właśnie dlatego różowy oznacza życie, dobre zdrowie oraz… męskość. Wiele lat temu kwitnące wiśnie miały uosabiać wojowników poległych w walce.
Co istotne, różowy kolor sprawdza się we wnętrzach w różnych wydaniach. Odpowiednio zestawiony z resztą wyposażenia, zdaje egzamin zarówno jako drobny akcent, jak i dominująca barwa.Tworzy elegancką całość ze złotymi oraz miedzianymi dodatkami, ale też ciekawie komponuje się z rozbielonymi pastelami. W pokoju dziecięcym stworzy niepowtarzalny duet z bielą oraz pudrowymi kolorami, a w nowoczesnym salonie – z czernią, granatem czy butelkową zielenią.
Róż pięknie wygląda nie tylko w ozdobach i dodatkach. Warto wykorzystać go także na ścianach i frontach mebli. Z czym go połączyć, aby uzyskać aranżację, która przypadnie do gustu wszystkim domownikom i prędko się nie znudzi? Prezentujemy 7 kolorów, które będą idealnie pasować!
1. Róż na szafkach, koral przy oknie
Aranżacja pomieszczenia będzie wyglądać niezwykle ciekawie, jeśli zdecydujemy się na dość nieoczywiste zestawienie różu z koralem. Ten może być obecny w ozdobnych akcesoriach, na przykład w postaci rudych zasłon, wizualnie ocieplających przestrzeń. Pomarańcz może wystąpić także w formie pledów i poduszek. Z łatwością będziemy mogli wymienić takie dodatki, aby połączyć róż z innym kolorem i odświeżyć wystrój.
Jeśli lubimy częste zmiany, dobrym pomysłem może być zachowanie podobnej ostrożności przy różu. Wprowadzić tę barwę do aranżacji w bezpieczny sposób pomogą nam fronty Concept do szafek. Jeśli w przyszłości jako główny akcent zamarzy nam się żółty lub niebieski, będziemy mogli szybko i niskim kosztem je wymienić, zyskując wnętrze o nowym charakterze.
2. Dyskretny róż, otulony beżem
Wnętrze nabierze zauważalnego ciepła również wtedy, gdy róż zestawimy z beżowym lub kremowym kolorem. To połączenie nada przestrzeni przyjemnej lekkości i spokojnego charakteru, co pozwolić nam się wyciszyć po długim, męczącym dniu. Właśnie dlatego takie zestawienie barw możemy śmiało zastosować w sypialni lub salonie, czyli w pomieszczeniach, które służą do odpoczynku i relaksu.
Delikatny beż może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się, jakie kolory pasują do pudrowego różu. Wnętrze otulone piaskową barwą pozwoli w pełni wybrzmieć pastelowym dodatkom. Przyciągający wzrok akcent może stanowić w nim metalowa lampka Bule. Całość będzie prezentować się ponadczasowo i elegancko, zwłaszcza, jeśli będziemy pamiętać o neutralnej bazie, na przykład takie, która łączy gołębią szarość z bielą i czernią.
3. Wnętrze pełne brązów z różem na ścianie
Sypialnia wypełniona drewnem stanowi wymarzoną bazę dla ulubionych kolorów. Jednym z nich może być stonowany róż, który stworzy interesujący duet z brązowymi meblami, takimi jak łóżko Nature z ażurowym, dębowym szczytem. Aranżując takie wnętrze, warto sięgnąć także po wiklinowe kosze, plecione lampy i miękkie pledy. Dodatki o różnych fakturach nadadzą aranżacji przytulności i będą nieustannie zachwycać zmysły. Jeśli łatwiej jest nam się zrelaksować w ciemniejszym otoczeniu, miejmy na uwadze, że równie udanym zestawieniem będzie połączenie jasnego różu z mocnym, czekoladowym brązem.
4. Pastelowy róż z musztardą, czyli balans idealny
Planując niebanalne zestawienia kolorów, wzorów i materiałów do swojego domu, warto pomyśleć też o duecie różu z musztardą. W zależności od stopnia nasycenia barw, to nieoczywiste połączenie sprawi, że wnętrze nabierze spokojnego lub dynamicznego charakteru. Całość znakomicie dopełnią zielone rośliny, sprawiając, że pokój będzie zachęcał do spędzania w nim czasu. Śmiało możemy wprowadzić także mocne akcenty w postaci czarnych dodatków. Ażurowa lampa Uwi czy okrągłe lustro Ronde w aluminiowej ramie będą stanowić sprytną przeciwwagę dla musztardowego i różowego koloru.
5. Słodkich snów – pudrowy róż i błękit
Z czym jeszcze możemy łączyć różowy kolor ścian? Oczywiście z niebieskim – i to bez obaw o wszechobecny chłód. Zimno płynące od takich barw skutecznie zniweluje drewniany dekor i biel. Takie połączenie nada aranżacji świeżości i elektryzującej energii.
W zależności od tego, czy zależy nam na spokojnej aranżacji, czy wręcz przeciwnie, możemy sięgnąć po różne odmiany tych kolorów. Żywy odcień błękitu i malinowy róż sprawią, że wnętrze będzie kipieć pozytywną energią. Wspomniane zestawienie doskonale sprawdzi się w kuchni, pokoju do pracy czy też w innym pomieszczeniu, w którym możemy dać upust swojej kreatywności. Rozbielone pastele to z kolei idealne barwy do miejsc, w których chcemy odpocząć i wyciszyć się po dniu pełnym emocji.
6. Róż w otoczeniu bieli – subtelna aranżacja z akcentem
Kolorem, który doskonale pasuje do różowego, jest także chłodny wariant bieli, szczególnie chętnie zestawiany z szarością. Klimat wnętrza utrzymanego w takich barwach pomogą nam zbudować przemyślane dodatki. Na pozór surową podłogę imitującą beton skutecznie ocieplą tapicerowane fotele i wygodne pufy na drewnianych nogach. Monochromatyczność białej ściany świetnie przełamią z kolei kremowe zasłony czy ciemne ramki, towarzyszące plakatom i zdjęciom na ścianie. W przypadku dwóch jasnych kolorów, jakim jest biel i stonowany róż, szczególnie warto postawić na różnorodność faktur oraz struktur, które sprawią, że aranżacja stanie się wielowymiarowa.
7. Róż z czernią, na stałe lub na chwilę
Intensywny róż znakomicie prezentuje się także z głęboką czernią. Takie dynamiczne zestawienie szczególnie dobrze zda egzamin w pokoju dziecka, które w trakcie rozwijania własnej osobowości lubi wyrażać siebie poprzez wygląd swojego prywatnego azylu. Gust nastolatka z czasem się zmienia, dlatego warto postawić na dodatki, które szybko odmienią charakter pomieszczenia i będą mogły być wymienione na nowe. Z pomocą mogą przyjść nakładki na meble z kolekcji Young Users. W razie potrzeby w mig zastąpimy romantyczną aranżację bazującą na różu w uniwersalne wnętrze dla wielbiciela sportu czy miłośnika komiksów.
Jaki jeszcze kolor pasuje do różowego? Jeśli wciąż zastanawiamy się, z czym połączyć różowy kolor ścian czy mebli, możemy naszą wizję skonsultować z profesjonalistami. Radą posłużą nam architekci wnętrz i doradcy, czekający w salonach VOX. Różnorodne zestawienia barw możemy przetestować także w aplikacji VOXBOX bez wychodzenia z domu. Pozwoli ona sprytnie połączyć meble, podłogi, drzwi i dodatki, a przy okazji wyłonić kolory najlepiej pasujące do różowego.