Zieleń jest barwą kojarzoną z naturą. Być może dlatego chętnie wprowadzamy do swoich wnętrz różne jej odcienie. Osiągnięcie harmonii podczas łączenia kolorów bywa jednak sporym wyzwaniem. Jaki kolor pasuje do zielonego? Podpowiadamy, jak wydobyć z butelkowej, oliwkowej czy pistacjowej zieleni wszystko, co najlepsze, by stworzyć gustowne wnętrze.

Zieleń równie dobrze może dominować w pomieszczeniu, co manifestować swoją obecność poprzez dobrze przemyślane dodatki. W każdym przypadku wchodzi w dialog z innymi barwami, znajdującymi się we wnętrzu – mowa zarówno o meblach i dekoracjach, jak i podłogach czy ścianach. Aby uzyskać upragniony efekt, warto zadbać o to, aby zielony pojawił się we właściwym towarzystwie. Jakie zestawienia mogą sprawdzić się w naszych czterech kątach? Oto kolory, które pasują do zielonego!

Odcienie zielonego: kolor o wielu obliczach

Uspokaja, pobudza do działania, sprzyja koncentracji… W zależności od odcienia, zieleń nadaje wnętrzu zupełnie inny charakter. Ciemna przywodzi na myśl wyprawę w głąb lasu, jasna – spacer po wiosennej łące. Soczysta kojarzy się z trawą, a jaskrawa przypomina o młodych liściach. Zestawiając je wszystkie, z łatwością stworzymy domową dżunglę, która może stanowić zarówno oazę spokoju, jak i ognisko kreatywności. Takie połączenie szczególnie dobrze sprawdzi się w pokoju dziennym, czyli sercu domu.

Jak wprowadzić zieleń do wnętrza, aby otrzymać harmonijną aranżację? Możliwości jest wiele. Umieszczając ten kolor na ścianach, nadamy pomieszczeniu określony motyw przewodni. Szczególnie ciekawy efekt uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na dekoracyjne panele Kerradeco, na przykład z geometrycznym wzorem w odcieniach zieleni. Wystarczy wówczas uzupełnić pokój o meble w dębowym odcieniu, ulubione dodatki w zielonych barwach oraz kilka roślin doniczkowych, które spotęgują bliskość natury.

Oryginalnym rozwiązaniem będą również meble w zielonym kolorze. Dla przykładu, tapicerowana sofa wykończona zieloną tkaniną przyciągnie wzrok każdego gościa, wkraczającego do salonu. W zależności od tego, jaki odcień drewna jest użyty w nóżkach, stworzy spójną kompozycję z solidną, dębową komodą lub prostym, czarnym stolikiem kawowym. Dzięki systemowi Creative możemy spełnić marzenia również o zielonej szafie, stole czy regale. Jeśli postawimy na zestaw mebli w tak dynamicznym kolorze, powinniśmy zachować ostrożność i konsekwencję przy doborze odcienia ścian oraz wszelkich dodatków. Bryły same w sobie będą wtedy przyciągającą wzrok ozdobą wnętrza, stanowiąc o jego  charakterze.

Jeśli nie chcemy jednak przesadzić z zielonym w danym pomieszczeniu, możemy zdecydować się na pojedynczy mebel w tym kolorze. Dla przykładu, butelkowa komoda lub szafka nocna wniesie intrygujący kontrast do białej sypialni, ożywiając przestrzeń. Bezpieczną opcją, która sprawdzi się w każdym wnętrzu, będzie także wprowadzenie zieleni w formie dekoracji. Mowa zarówno o estetycznych ozdobach, na przykład obrazie z botanicznym motywem, jak i praktycznych dodatkach, takich jak narzuta czy zasłony w ulubionym odcieniu zieleni. Warto pamiętać również o domowych kwiatach i roślinach, które nie tylko wniosą ze sobą ten żywy kolor do wnętrza, ale oczyszczą także powietrze z toksyn.

Przemyślana aranżacja: jaki kolor pasuje do zielonego?

Wprowadzając nawet niewielkie elementy w konkretnym kolorze, powinniśmy pamiętać o nastroju, jaki chcemy uzyskać. Ważniejsze od tego jak wygląda dane pomieszczenie jest bowiem to, jak się w nim czujemy. Niektórym z nas będzie zależało, aby aranżacja nie przytłaczała natłokiem barw i wzorów. Inni będą woleli postawić na intrygujące kontrasty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Z pomocą zieleni możemy osiągnąć oba te efekty. Poniżej omawiamy 5 kolorów, jakie szczególnie pasują do zielonego we wnętrzach.

1. Relaks bez rozproszeń: zieleń i biel

Jak każdy inny kolor, zielony najpełniej wybrzmi na białym tle i na odwrót – intensywna i ciemnozielona farba na ścianie sprawi, że jasne meble będą wydawać się jeszcze wyraźniejsze. Całkowitą harmonię uzyskamy, jeśli zdecydujemy się utrzymać wszelkie meble i dodatki w podobnym odcieniu. Ciekawym dopełnieniem takiej minimalistycznej kompozycji będzie zastosowanie dwóch kolorów na ścianie.

W związku ze swoją przewidywalnością i kojącą prostotą, wspomniane rozwiązanie szczególnie mocno sprzyja odpoczynkowi. Dzięki temu sprawdzi się zwłaszcza w sypialni, do której uciekamy po męczącym dniu, aby odciąć się od nadmiaru bodźców.

Urozmaicić taką aranżację pomogą nam ulubione rośliny doniczkowe w oryginalnych, ceramicznych osłonkach. Warto wprowadzić także akcenty, które nawiążą do natury. Na stoliku nocnym może stanąć lampka Muse II z drewnianą nóżką, uprzyjemniająca wieczorną lekturę, a na ziemi – pleciony pojemnik Gaja na zapasowe koce lub poduszki. Ściany będą za to idealnym miejscem na galerię zdjęć lub obrazów w jasnobrązowych ramkach.

2. Oswojony temperament: zielony z żółtym

Wielu z nas przez cały rok wraca myślami do długich, letnich dni, pełnych słońca i tętniącej życiem przyrody. Wakacyjne wspomnienia łatwiej będzie nam przywołać we wnętrzu, którego wystrój bazuje na energetycznym duecie zieleni i żółci. Choć to połączenie może okazać się trudne i nieoczywiste, warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie dopasowanie odcieni. Najlepiej, aby posiadały podobną temperaturę i tonację. 

Spójne połączenie stworzymy np. za pomocą przygaszonej żółci w towarzystwie oliwkowej zieleni. Harmonijnie prezentować się będą również obok siebie szafranowe i butelkowo zielone elementy. Warto pozwolić odegrać im pierwszoplanowe role, zestawiając je na stonowanym tle. Żółte łóżko Creative możemy więc przykryć szarą narzutą, a do zielonej komody dobrać czarne uchwyty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do wnętrza jeszcze więcej kolorów. Róbmy to jednak ostrożnie, aby początkowo zachwycający wystrój nie przyprawił nas z czasem o ból głowy. Dobrym pomysłem będzie więc trzymanie się harmonijnej palety, w której żaden z kolorów nie będzie zbyt intensywny względem drugiego. 

3. Ożywiony minimalizm: zielony i szary

Zaproszenie zieleni to niezawodny sposób na wniesienie życia do wnętrza. Kolor ten, zwłaszcza w pastelowym wydaniu, wyjątkowo dobrze współgra z szarością. Połączenie pistacji, popielu i bieli sprawdzi się na przykład w pokoju dziecięcym. Dzięki swojej uniwersalności, będzie mogło towarzyszyć dziecku przez kolejne lata życia, nadążając za jego zmieniającymi się potrzebami. Pozwoli nam wprowadzać dodatki w odcieniu beżu, brązu, a nawet indygo bez obaw o wizualny chaos.

W związku ze swoją neutralnością, wspomniane trio barw zda egzamin także w sypialni rodziców z kącikiem dla niemowlaka, niezależnie od jego płci. Subtelną zieleń warto zestawić z szarością również podczas urządzania nowoczesnego salonu. Taki duet szczególnie dobrze będzie prezentować się w połączeniu z dębowymi panelami podłogowymi oraz przełamującą delikatność czernią, obecną na przykład w postaci asymetrycznej lampy wiszącej Homme.

4. Wulkan energii: zieleń z pomarańczem

Czy pomarańczowy i zielony to dobrana para? Okazuje się, że w przypadku aranżacji wnętrz trudno o równie intrygujące zestawienie. Po raz kolejny najważniejszy okazuje się bowiem odcień. Stonowany, cielisty pomarańcz wniesie unikalną energię do pokoju, pełnego zgaszonych odmian zieleni. Warto o nim pamiętać zarówno przy doborze ozdób i akcesoriów, jak i mebli.

Egzotyczny efekt uzyskamy, uzupełniając ten koktajl o elementy w innych, ciepłych odcieniach. Przyciągający wzrok akcent może stanowić na przykład wielobarwna poduszka Mesme lub panele ścienne z geometrycznym i kolorowym wzorem. Nie zapominajmy również o uniwersalnych dodatkach, które nadadzą całej kompozycji spójność. Warto zacząć chociażby od czarnego, metalowego kosza na drobiazgi oraz okrągłego lustra Hang II w ramie z tego samego surowca.

5. Klasyka natury: zieleń i brąz

Łagodne połączenie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu to zieleń i brąz. Zestawiając te kolory ze sobą możemy stworzyć w pomieszczeniu metaforyczną dżunglę lub las z ulubionymi gatunkami drzew. Mogą ją uzupełniać panele ścienne z malunkiem strelicji lub… żywe rośliny. Rząd doniczek będzie świetnie prezentować się na blacie szerokiej, dębowej komody z kolekcji Nature. Na zielonych lokatorów warto znaleźć miejsce również pod sufitem i na podłodze. Pomogą w tym wiszące osłonki i okrągłe kosze, które same w sobie stanowią ozdobę wnętrza.

Jako że zielony powszechnie występuje w przyrodzie, idealnie komponuje się ze wszystkimi kolorami ziemi: ciepłym brązem, beżem, żółcią czy popielem. Taka paleta barw w pomieszczeniu to synonim wytchnienia i odpoczynku na łonie natury, dlatego warto ją zastosować w salonie. Pamiętajmy o ożywieniu wspomnianego zestawienia dodatkami w intensywnych odcieniach, na przykład limonkowym lub musztardowym. Dzięki temu wnętrze bazujące na kolorach ziemi nie będzie sprawiać wrażenia ponurego.

Wprowadzenie zieleni do wnętrza potrafi zdziałać cuda, całkowicie odmieniając panujący w nim nastrój. Soczyste ożywienie, pistacjowy spokój, a może butelkowy luksus? Warto dobrze przemyśleć zadanie, jakie postawimy przed tym kolorem. Zielony doskonale sprawdzi się w duecie, wystarczy, że zapewnimy mu partnera o odpowiednim temperamencie.

Produkty z artykułu


Sofa 3-osobowa Duvet
Sofa 3-osobowa Duvet
od 3 880 zł




Szafa 2-drzwiowa Creative
promocjaBestseller
-55%
Szafa 2-drzwiowa Creative
1 229 zł2 759 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 2 759 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/