Odcienie bieli we wnętrzach co warto o nich wiedzieć i jak je dobrać?
Czysta biel to tylko początek bogatej palety możliwości w świecie aranżacji wnętrz. Podobnie jak indywidualne dźwięki w orkiestrze, różne odcienie bieli grają swoje unikalne role w tworzeniu estetycznego wystroju przestrzeni.
Wybierając białą farbę, meble czy dodatki, zetkniemy się z szeroką gamą odcieni. Klucz do sukcesu leży w dobraniu tonu pasującego do zamierzonego stylu i atmosfery wnętrza. Ciepłe odcienie bieli są niezwykle kojące i wnoszą nutę domowego ciepła. Z kolei chłodne mają bardziej elegancki charakter, kojarzący się z nowoczesnym minimalizmem. Do wyboru mamy też całą paletę złamanych bieli zabarwionych szczyptą koloru. Podpowiadamy, jak malować nimi pomieszczenie.
Odcienie bieli w aranżacji wnętrz – od śnieżnej aż po écru
Ile jest odcieni bieli? Według niektórych producentów farb ich liczba może sięgnąć nawet stu. Zazwyczaj jednak biel klasyfikowana jest według temperatury barwowej: od ciepłej, przez neutralną, aż po chłodną. Właśnie dlatego bez trudu możemy określać tę barwę jako śnieżną, ale też kredową czy mleczną.
Biały jak żaden inny kolor potrafi odmienić, rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Służy jako idealna sceneria do wyeksponowania towarzyszących mu barw i tekstur. Za każdym razem odbieramy go nieco inaczej – zyskuje charakter dzięki wykończeniu, światłu, a także samemu otoczeniu. Stanowi świetną bazę dla aranżacji większości wnętrz, również dziecięcych i młodzieżowych.
Często uznawany za kolor prosty i niewyszukany, w rzeczywistości oferuje duży wybór odcieni, od których zależy klimat całego pomieszczenia. Kluczową kwestią jest zrozumienie subtelnych podtonów bieli. Ta może być nasączona różnymi barwami – różową, niebieską, zieloną czy żółtą. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o konkretnym odcieniu, warto zwrócić uwagę na pozostałe kolory w aranżacji, aby uniknąć nieoczekiwanych i niepożądanych kontrastów.
Złamana biel – jaki to kolor?
Złamana biel, czyli tzw. off-white, zawiera w sobie subtelne domieszki innych kolorów. Dzięki temu biały kolor zyskuje nieskończoną ilość wydań – staje się cieplejszy, głębszy i bardziej wyrazisty. Pozwala to na uniknięcie surowej aury, która towarzyszy czystej bieli.
Złamaną biel warto wykorzystać w niemal każdym pomieszczeniu. Obecna na ścianach czy meblach, wprowadzi do wnętrza spokojną i relaksującą atmosferę, stanowiąc dyskretne tło dla dzieł sztuki, zielonych roślin czy kolekcji ulubionych książek. Jeśli chcemy jeszcze bardziej podkreślić ten kolor, zestawmy go ze śnieżnobiałym dodatkiem. Ten zadziała jak trampolina dla jasnego beżu.
Nie jest to jednak kompozycja dla wszystkich, gdyż w połączeniu z czystą bielą ta złamana może być odbierana jako żółtawa lub brudna. Bezpieczniejszym wyborem będzie więc wykorzystanie jej solo, na przykład razem z drewnianymi dekorami czy popielatą szarością. W takim zestawieniu efektownie zaprezentują się kremowe dodatki, takie jak pledy, dywany i panele tapicerowane, które posłużą jako miłe oparcie.
Jeśli nie jesteśmy pewni, na jaki odcień bieli się zdecydować, warto porównać ze sobą dwa wydania uwielbianej kolekcji: 4 You i 4 You Fresh. Te same funkcjonalne meble z dębowymi akcentami, w zależności od wykończenia, budują we wnętrzu zupełnie inną atmosferę. Neutralna biel może stworzyć nowoczesny duet z czernią i szarością, a piaskowy beż – przytulną całość z brązami.
Rodzaje bieli a oświetlenie – o tym warto pamiętać
Przy wyborze odpowiedniego odcienia bieli uwzględnijmy także ilość dostepnego światła. Każda biel będzie bowiem prezentować się inaczej w różnych warunkach oświetleniowych. Aby być w pełni zadowolonym z decyzji, warto przetestować dany odcień zarówno w naturalnym świetle, jak i sztucznym oświetleniu. Ciepłe światło pomoże wyeksponować charakter kremowych bieli, zaś zimne lepiej zgra się z chłodnymi odmianami.
Wiedza o tym, jak oświetlenie wpływa na różne odcienie bieli, może być kluczowa w tworzeniu przestrzeni, która jest nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna i komfortowa. Zanim więc zanurzymy pędzel w farbie, zamówimy meble czy kupimy dodatki, zastanówmy się, jak światło lub jego brak zaważy na finalnym efekcie.
Duża liczba okien w pomieszczeniu sprawi, że biała powierzchnia będzie odbierana jako jeszcze jaśniejsza, szczególnie w słoneczny dzień. Z kolei w przypadku niedostatecznej ilości światła zimne odcienie bieli mogą wydawać się szarawe.
Jeżeli chcemy stworzyć w pomieszczeniu kojącą atmosferę, warto wybrać lampy z abażurami. Delikatne światło przebijające się przez białe lub kremowe osłony zapewni nam ciepłą i gościnną aurę niezależnie od ilości dziennego światła. Modele lamp Hitta, Hitte i Strapo posiadają abażury z różnych materiałów – od jasnego i ciemnego lnu po rafię. Każdy z nich podbija efekt ciepłego oświetlenia w unikatowy sposób, tworząc przytulną oprawę dla bieli.
Głębia materiałów – czyli biały kolor a tekstura
Odbiór białych przedmiotów w dużym stopniu zależy także od ich wykończenia oraz tła, na którym zostaną wyeksponowane. Różne odcienie bieli będą prezentować się jeszcze ciekawiej w towarzystwie wyrazistych elementów: lnianych tkanin, wełny, drewna, cegły czy rattanu. Użycie tych materiałów w aranżacji wnętrza uczyni je bardziej złożonym i interesującym. Białe meble Simple z matowej płyty będą grały aranżacyjne pierwsze skrzypce, jeśli postawimy je na tle strukturalnej płaszczyzny. Co istotne, w miarę zmiany pomysłu na wystrój będziemy mogli łatwo wymienić ich fronty.
Nie bez znaczenia są również elementy wykończeniowe. Białe listwy przypodłogowe mogą dodać wnętrzu elegancji i wyrafinowania, wprowadzając przy tym dodatkową teksturę i urozmaicając wystrój. Z kolei biała podłoga będzie ciekawie prezentować się z zestawieniu z panelami ściennymi z dekorem bielonego drewna. Aranżację pełną bieli mogą przełamać także matowe drzwi wykończone przyjemną w dotyku okleiną.
Różne odcienie bieli w mieszkaniu – jak je ze sobą łączyć?
Rzadko kiedy udaje nam się wprowadzić do pomieszczenia tylko jedno wydanie bieli, gdyż ten uniwersalny kolor lubi wprosić się do domu już w formie parapetów czy obramowań okien. Mieszając jednak jaśniejsze wersje bieli z ciemniejszymi tonami, możemy w subtelny sposób dodać wnętrzu warstwowości i głębi – i to wszystko w obrębie jednej gamy kolorystycznej. Tworzenie wnętrz w monochromatycznej palecie, gdzie królują rozmaite wydania bieli, zyskuje zresztą na popularności.
Jak to zrobić? Wybierzmy na przykład praktyczne białe meble z systemu Creative. Aby jeszcze mocniej wydobyć ich biel, dobierzmy czarne lub kolorowe elementy – uchwyty czy nóżki, które znajdziemy w bibliotece materiałów podczas konfiguracji brył. Gładka płyta meblowa będzie wybijać się na tle strukturalnej ściany stworzonej z paneli Linerio. Dodatkowej trójwymiarowości dodadzą wnętrzu drzwi Uppsala z oryginalnymi pionowymi przeszkleniami.
Jak łączyć ze sobą różne rodzaje bieli? Nie bójmy się warstwowania. Używajmy zharmonizowanych ze sobą odcieni tego koloru na różnych powierzchniach – nie tylko ścianach i dekoracjach, ale również tapicerowanych meblach. Tutaj z pomocą przyjdzie nam sofa lub narożnik Todos, którego możemy w pełni spersonalizować. Gdy wybierzemy odpowiednie poduszki oparciowe i boczki, dobierzemy tkaninę obiciową i nóżki mebla, nasz kącik wypoczynkowy zyska na stylu i atrakcyjności.
Jak nie pogubić się w różnych odcieniach bieli, ich nazwach i tonacjach? Aby uniknąć efektu zszarzałej czy pożółkłej bieli, postarajmy się świadomie dobrać każdy element wystroju. W tym celu warto udać się do najbliższego salonu VOX, aby osobiście zobaczyć próbki materiałów w różnych warunkach oświetleniowych. To szczególnie istotne, kiedy planujemy stworzenie wnętrza w monochromatycznej palecie i zamierzamy zastosować w nim więcej niż jedną odmianę bieli. W ofercie znajdziemy szeroki wybór wyposażenia w różnych, starannie dobranych odcieniach białego, które harmonijnie ze sobą współgrają.