Co położyć na ścianę? podsuwamy funkcjonalne rozwiązania

Aranżując ścianę, możemy zapewnić sobie poręczne miejsce do przechowywania, miękkie oparcie lub przyjemną w dotyku dekorację. Warto miksować ze sobą różne rozwiązania, które wzajemnie się dopełniają, nadając wnętrzu charakter. Doradzamy, co położyć na ścianę zamiast tapety oraz jak łączyć materiały wykończeniowe, by uzyskać pożądany efekt.

Wygląd ścian ma duży wpływ na finalny odbiór przestrzeni. W zależności od pomieszczenia mogą ocieplać i wygłuszać wnętrze, ułatwiać utrzymanie porządku lub eksponować bliskie nam przedmioty. Dobierając sposób wykończenia ścian, kierujmy się własnymi potrzebami i priorytetami. Oprócz tradycyjnej farby możemy wykorzystać panele dekoracyjne, lamele ścienne, lamperie, beton architektoniczny czy płytki.

Jak zdecydować o tym, co położyć na ścianę? Miejmy na uwadze poszczególne etapy aranżacji. Pierwszy stanowi wykończenie ścian, podłogi i sufitu, drugi dobór najistotniejszych mebli, a trzeci – zakup dodatków. Harmonijny efekt uzyskamy, określając na wstępie bazę materiałów, motywów i kolorów do wykorzystania. Później możemy swobodnie eksperymentować, zestawiając miłe dla wzroku i dotyku tekstury i wykończenia.

Dekoracja ściany. Jak łączyć różne materiały i dlaczego warto?

Nie musimy ograniczać się do jednego sposobu wykończenia ścian we wnętrzu. Zestawienie dwóch lub więcej materiałów pozwoli nam uzyskać ciekawy efekt – zaakcentuje najważniejsze strefy i uatrakcyjni wizualnie całą przestrzeń. Odważne połączenia będą definiować nasz styl i dodadzą wnętrzu charyzmy. Pamiętajmy jednak o proporcjach – zdecydujmy się na jeden główny motyw, który pozwoli wybrzmieć pozostałym akcentom. 

Dekoracyjne tło stanowi przyciągający wzrok element wystroju. To, gdzie je umieścimy ma więc istotne znaczenie. Jeśli nie chcemy kłaść paneli w całym pomieszczeniu, możemy zamontować je jedynie na konkretnym fragmencie ściany. To dobry sposób na optyczny podział pokoju, zwłaszcza jeśli pełni on kilka różnych funkcji. Taką rolę świetnie odegrają trójwymiarowe lamele – zamontowane na ścianie z telewizorem wyznaczą strefę kina domowego, a umieszczone przy biurku sprytnie wydzielą przestrzeń home office.

Co położyć na ścianę w salonie, sypialni czy przedpokoju? Nic nie stoi na przeszkodzie, by miksować miękkie panele tapicerowane z twardymi szczebelkami, kamienne kafle z drewnianymi dekorami, a chropowate struktury z idealnie gładkimi powierzchniami. Aranżację ściany dobrze dopasować do koloru i rodzaju materiału wykończeniowego podłogi, listew przypodłogowych i drzwi. W końcu są to elementy, których nie wymieniamy zbyt często.

Dobór rozwiązań ściennych pod odcień stolarki to bezpieczne i ponadczasowe rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Jednolita gama wizualnie uspokoi przestrzeń, a w przypadku jasnych barw optycznie ją powiększy. Mocniejsze kontrasty będą za to bardziej efektowne i lepiej zaakcentują granice wnętrza.

"Planując wykończenie ścian przy użyciu dwóch lub więcej materiałów, warto upewnić się, że unikniemy stylistycznego chaosu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór motywu przewodniego. W przypadku ścian może to być kolor, który będzie harmonizował pozostałe elementy aranżacji. Barwy mogą naturalnie się przenikać i uzupełniać lub stanowić mocną przeciwwagę. Jednolite ściany będą dobrym towarzystwem dla wzorzystych paneli, które zyskają dzięki nim na wyrazie, a jednocześnie nie zdominują wnętrza. Starajmy się nie przesadzać z ilością dekorów i wybierać odcienie o podobnej tonacji" – komentuje Mia Szymczak, stylistka VOX.

Możemy pokusić się o stworzenie własnego moodboardu i przeniesienie na niego wszystkich kolorów i materiałów, które zamierzamy wprowadzić do wystroju. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę meble i inne elementy wyposażenia, które już posiadamy lub dopiero planujemy kupić. Własną wizję możemy przetestować w programie VOXBOX. Zyskamy nie tylko pogląd na efekt końcowy, ale także przejrzysty kosztorys i możliwość szybkiego zamówienia potrzebnych produktów.

Lamele na ścianie. Pionowo, poziomo czy na ukos?

Dobrym pomysłem na dekorację całej ściany lub jej fragmentu są ryflowane panele. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacyjnych, chociażby poprzez różne układy. Lamele Linerio możemy zamontować tradycyjnie w formie pionowej, ale również poziomo lub na ukos. Co istotne, nie musimy ograniczać się jedynie do powierzchni ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lamele pojawiły się też na suficie. 

"Dzięki przestrzennej strukturze panele Linerio pomagają wyciszyć wnętrze i zlikwidować występujący pogłos. Wyróżniają się lekkością, wytrzymałością i łatwością utrzymania w czystości. Można je zamontować także w wymagających pomieszczeniach, takich jak przedpokój czy kuchnia. Do produkcji naszych lameli wykorzystujemy polistyren, czyli nowoczesne tworzywo, które w całości podlega recyklingowi" – wyjaśnia stylistka VOX.

Sposobem ułożenia lameli możemy wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia. Wybierając orientację pionową, optycznie je podwyższymy. Z kolei układając szczebelki poziomo, spowodujemy, że wnętrze wizualnie stanie się szersze. Jeśli zdecydujemy się zamontować panele na suficie, sprawimy, że pokój wyda się niższy niż jest w rzeczywistości, ale też bardziej przytulny.

Nie bez znaczenia jest grubość i głębokość szczebelków. Węższe lamele zapewnią bardziej delikatny efekt, z kolei lamele o szerszej konstrukcji będą wyrazistym akcentem dekoracyjnym, wyróżniającym konkretną strefę we wnętrzu. Panele Linerio dostępne są w trzech szerokościach i kolorach, dzięki czemu zyskujemy dużą swobodę aranżacji. Wybierając konkretny dekor, pamiętajmy o pozostałych drewnianych elementach wyposażenia – niech stworzą razem spójną całość.

Lamele można łatwo dociąć do pożądanego rozmiaru przy użyciu piły lub wyrzynarki, a następnie zamontować na klej. Z powodzeniem możemy więc ozdobić przestrzeń samodzielnie, a po zakończeniu prac od razu swobodnie korzystać z pomieszczenia. Warto wykorzystać dedykowane listwy, które pozwalają estetycznie wykończyć ścianę z lamelami od góry i dołu.

Co na ścianę zamiast tapety? Nowoczesne panele dekoracyjne

Często równie mocno zależy nam na estetyce i walorach praktycznych. Zastanawiamy się więc, co położyć na ścianę zamiast tapety, która zwykle cechuje się mniejszą wytrzymałością niż inne rozwiązania. Szukając efektownej alternatywy, warto zwrócić uwagę na ogromne możliwości, jakie niosą ze sobą panele dekoracyjne. Wystarczy wybrać ulubiony wzór i wykończyć nim ścianę, a pozostałe płaszczyzny pozostawić jednolite. Neutralne towarzystwo dla wyrazistego dekoru zapewni harmonię całej kompozycji.

Realistycznie wykończone panele Kerradeco pozwalają poczuć przyjemny tkaninowy splot, drobne sęki i charakterystyczne łączenia drewnianych desek czy chropowatość kamienia. Mnogość dekorów i wykończeń to nie jedyne zalety tych produktów. Dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym panele Kerradeco świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie ściany narażonej na zabrudzenia i uderzenia. Warto więc wykończyć nimi przedpokój i cieszyć się wodoodporną dekoracją, z której szybko usuniemy plamy. Jeśli zdecydujemy się ozdobić w ten sposób tylko konkretną strefę, resztę pomieszczenia pomalujmy zmywalną farbą.

Jak położyć panele na ścianie?

Większość z nas nie ma problemu z samodzielnym pomalowaniem pokoju. Gdy zastanawiamy się nad tym, co położyć na ścianę, często obawiamy się jednak o trudność przeprowadzenia metamorfozy wnętrza. Okazuje się, że całkowicie niepotrzebnie.

Żeby zamontować panele Kerradeco, nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi ani doświadczenia. Do wyboru mamy dwa sposoby łączenia – na klej lub podkonstrukcję, za pomocą wkrętów. Z ułożeniem 1 m2 paneli uporamy się w 40 minut. To znacznie krótszy czas niż wymagany do aplikacji takiej samej powierzchni tapety (65 minut) czy płytek ceramicznych (125 minut). Można więc uznać, że połowa sukcesu za nami, gdy zdecydujemy, gdzie i jak położyć panele na ścianie – długotrwały remont nie będzie konieczny.

Co położyć na ścianę? Łączymy piękne z pożytecznym

Tapicerowane panele pozwalają poczuć się bardziej komfortowo we wnętrzu. Jeśli więc zastanawiamy się, co położyć na ścianę lub jej fragment, będzie to doskonały wybór. Przyjemne w dotyku kształty nie tylko ocieplą przestrzeń, ale posłużą także jako wygodny zagłówek lub organizer. Można przypinać do nich drobiazgi pinezkami albo dokupić dedykowane haczyki i gumki do eksponowania przedmiotów.

"Kolekcja paneli Soform obejmuje 7 geometrycznych form oraz 9 rodzajów tkanin w 12 wersjach kolorystycznych: od matowego różowego weluru, aż po szarą naturalną wełnę. Odcienie i wykończenia zostały dobrane tak, by harmonijnie się ze sobą komponowały. Można więc je swobodnie łączyć zgodnie z własnymi upodobaniami. Do wyboru jest również 20 gotowych zestawów stworzonych przez nasze stylistki. Mały z musztardowym akcentem, a może średni z butelkowo-zielonym? Każda z kompozycji idealnie sprawdzi się w roli miękkiego oparcia, wieszaka w korytarzu lub funkcjonalnej tablicy nad biurko. Największe sety będą idealnym wezgłowiem łóżka z materacem o szerokości 180 cm" – podpowiada Mia Szymczak.

Jeszcze ciekawsze wykończenie ściany uzyskamy, łącząc ze sobą różne materiały i kształty. Prostokątne panele Soform obite tkaniną stworzą spójną całość z kwadratową tablicą Slot, pokrytą naturalnym fornirem brzozowym. Te dwa różne pod względem wizualnym rozwiązania dzielą podobne funkcje. Przestrzeń użytkowego panelu z nieregularnymi otworami także można uzupełnić o dodatkowe akcesoria – drewniane kołki, filcowe kieszenie i metalowe pojemniki.

Taki funkcjonalny zestaw świetnie zda egzamin w każdym wnętrzu. W przedpokoju sprawdzi się jako miejsce do odwieszania kurtek i płaszczy oraz izolacja od ściany podczas wkładania butów. Kreatywnie ozdobi pracownię, zapewniając poręczną przestrzeń na najczęściej używane narzędzia. W pokoju dziecka ułatwi organizację przyborów do nauki, a w domowym biurze – wyeksponowanie ważnych notatek i inspirujących zdjęć.

Ściana może pełnić ważną rolę w aranżacji wnętrza, podkreślając jego charakter. Nie bójmy się wykorzystywać tego potencjału, łącząc ze sobą różne kolory, tekstury i wykończenia. Wystarczy na wstępie wybrać główną paletę odcieni i określić rodzaj materiałów, a następnie dać się ponieść kreatywności. Co położyć na ścianę zamiast tapety? Jak dowodzą powyższe przykłady, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Produkty z artykułu


Kerradeco Geometric Green
Kerradeco Geometric Green
311 zł




Panel tapicerowany Geo Soform
Panel tapicerowany Geo Soform aranżacja
Panel tapicerowany Geo Soform
39 zł
+10




Listwa uniwersalna Linerio S/M-Line
Listwa uniwersalna Linerio S/M-Line aranżacja
Listwa uniwersalna Linerio S/M-Line
33,99 zł
+2



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/