Zielone pnącza do domu 5 aranżacji z wiszącymi doniczkami na ścianę
Zwisające rośliny doniczkowe wyglądają bardzo efektownie. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po wiszące osłonki na sznurkach, łańcuszkach i rzemykach. Zieloni lokatorzy przy ścianie stanowią efektowną ozdobę wnętrza i poprawiają panujący w nim mikroklimat. Podpowiadamy, jakie pnącza wprowadzić do domu i w jaki sposób je zaaranżować.
Naturalne wykończenie naszego mieszkania nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Oryginalną aranżację zbudujemy przy wykorzystaniu prostych doniczek wiszących na ścianę i kilku ulubionych roślin. Dodatkowo możemy pokusić się o dekoracje z motywem botanicznym – ożywią nawet te pomieszczenia, które nie są idealnym miejscem do trzymania żywych kwiatów. Oto nasz kompleksowy poradnik, związany z wprowadzaniem pnącz do domu.
JAKIE ROŚLINY I KWIATY PNĄCE WYBRAĆ DO DOMU?
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z „domowym ogrodem”, warto poświęcić trochę czasu, aby zdobyć wiedzę na temat konkretnych gatunków roślin. Nie każda bowiem odnajdzie się w zaciemnionych lub też mocno naświetlonych wnętrzach, a niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne dla naszych dzieci czy zwierząt.
Wybierając odpowiedni gatunek, zwróćmy również uwagę na sposób pielęgnacji. Jeśli nasza praca wymaga częstych wyjazdów, a dodatkowo prowadzimy aktywny tryb życia, postawmy na rośliny, które są niemal samowystarczalne. Większość z nich będzie wymagała jedynie sporadycznego podlewania oraz spryskiwania liści. Dzięki temu, na naszej głowie, oprócz wielu codziennych zajęć, nie będzie dodatkowych zadań związanych ze skomplikowanym nawożeniem czy podcinaniem kwiatów pnących do domu.
Wbrew pozorom, jako amatorzy wcale nie jesteśmy zdani jedynie na kaktusy. Dużą popularnością cieszy się chociażby roślina o magicznej nazwie rhipsalis cassutha, która wyjątkowo dobrze znosi suszę i na co dzień potrzebuje jedynie rozproszonego światła słonecznego. Wielbiciele zielonych dekoracji mogą pomyśleć również o bardziej wymagającej monsterze dziurawej, która należy do grona najefektowniejszych pnączy do domu. Jej urok tkwi w ogromnych, głęboko powycinanych liściach. Sama roślina, ze względu na spore rozmiary, doskonale sprawdzi się w przestronnym salonie czy domowym gabinecie.
Do kwiatów, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, możemy zaliczyć również bluszcz i tradycyjną paprotkę. Często to właśnie te gatunki zalecane są dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy z zakresu pielęgnacji roślin pnących. Jeśli zdecydujemy się na paproć w swoim domu, pamiętajmy jednak o tym, że bywa ona kapryśna i nie wybacza błędów ogrodniczych. Jeżeli jednak odpowiednio o nią zadbamy, „odwdzięczy” nam się nawilżonym i oczyszczonym powietrzem. Ten gatunek rośliny jest w stanie zneutralizować promieniowanie telewizora oraz komputera, a dodatkowo pochłania szkodliwe substancje, takie jak benzen, amoniak czy ksylen.
Miłośnicy zielonych ozdób, które mocno przyciągają wzrok, mogą zwrócić uwagę na roślinę pnącą o nazwie ceropegia woodii. Jej liście w kształcie małych serc prezentują się niezwykle oryginalnie. Dodatkowo nie należy do grupy wymagających gatunków – najważniejsze, aby miała zapewniony stały dostęp do światła. Ciekawostką jest, że woodii wypuszcza również kwiaty, które kwitną zazwyczaj w okresie zimowym.
Jeśli myślimy o wprowadzeniu pnących kwiatów do naszego domu, to nie możemy zapomnieć także o fuksji czy hoji. Efektowną dekoracją będzie również pieniążek, filodendron pnący, epipremnum złociste, cissus rombolistny czy starzec zwisający, porównywany do sznura pereł. Tylko od nas zależy, na jakie gatunki roślin pnących wygospodarujemy sprzyjającą przestrzeń i czas na opiekę.
DONICZKI WISZĄCE NA ŚCIANĘ – MOŻLIWOŚCI JEST WIELE
Pnącza same w sobie stanowią doskonałą dekorację do domu. Warto jednak umieścić je odpowiednich osłonkach, które pomogą uzyskać spójną aranżację. Ceramiczne, betonowe, kamionkowe, metalowe, porcelanowe... Bez trudu dopasujemy idealną doniczkę wiszącą na ścianę do charakteru każdego pomieszczenia.
Mogą być gładkie, wzorzyste czy z wyraźną fakturą. Oprócz mnogości surowców i sposobów wykończeń, z łatwością znajdziemy również te, które charakteryzują się niestandardowymi rozmiarami lub sposobem mocowania. Wiszące doniczki na ścianę nie potrzebują półek i parapetów, dzięki czemu stwarzają idealną przestrzeń do swobodnego rozrostu dla roślin z szeroko rozłożonymi liśćmi, ułatwiając uzyskanie efektownego pokroju. Taka zielona aranżacja może grać pierwsze skrzypce we wnętrzu, stanowiąc jego główną ozdobę.
Wśród wielbicieli kwiatów pnących do domu dużą popularnością cieszą się również makramy. Te mogą same w sobie stanowić rodzaj ściennej dekoracji lub też tworzyć niewielki, wiszący kwietnik. Makramy najczęściej wykonywane są z bawełnianych sznurków. Podobnie jak osłonki, montowane są na hakach czy gwoździach.
Jeśli nie chcemy ingerować w strukturę ściany lub sufitu, możemy umieścić doniczki z pnączami na blatach mebli, tak aby swobodnie z nich zwisały. Bez trudu przymocujemy je również do istniejących elementów wyposażenia, np. drewnianych drabinek, balustrad czy więźb dachowych na poddaszu.
Osoby, które marzą o pnączach do domu, mogą skorzystać z naszych podpowiedzi. Poniżej przedstawiamy 5 aranżacji z wykorzystaniem wiszących doniczek, którymi warto się zainspirować.
1. ŚNIADANIE WŚRÓD PNĄCZY – WISZĄCE DONICZKI NAD STOŁEM
To właśnie przy stole zwykle zaczynamy swój dzień. Tutaj spożywamy śniadanie z całą rodziną lub popijamy kawę w samotności, układając w głowie listę zadań na kolejne godziny. O dobrą aurę takiego pomieszczenia zadba nie tylko wygodny, rozkładany stół i ergonomiczne krzesła, ale też zielone towarzystwo pnących roślin.
Zamiast stawiać doniczki na podłodze i zabierać cenną przestrzeń, warto postawić na rozwiązania typu 2 w 1. Wiszące lampy Lank nie tylko perfekcyjnie doświetlą przestronny blat stołu, ale też pomieszczą kilka niewielkich kwiatów. Z pomocą mogą przyjść również szafki wiszące w dyskretnych, naturalnych odcieniach. Stanowią one praktyczną alternatywę dla wąskich, otwartych półek. Z łatwością pomieszczą większe, cięższe rośliny, pozwalając wybrzmieć pięknu ich zwisających liści.
2. PRACA W ZIELONEJ OAZIE – PNĄCZA DO BIURA W DOMU
W ostatnim roku praca z domu dla wielu z nas stała się codziennością, a domowe gabinety poniekąd koniecznością. W niewielkich mieszkaniach, w których brakuje przestrzeni, sprawdziły się strefy home office, zaaranżowane zaraz obok łóżka i szafy – wystarczyło wstawić biurko z krzesłem. Aby uprzyjemnić sobie czas wykonywania zawodowych obowiązków, warto wygospodarować przestrzeń dla zielonych towarzyszy.
Aranżując prywatny gabinet, możemy zawiesić niewielkie rośliny tuż nad blatem roboczym. Widok ulubionych pnączy pomoże w skupieniu i koncentracji. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie biurko z parawanem, który posłuży jako sprytna baza dla domowego miniogrodu.
3. RAZEM W DOMOWEJ DŻUNGLI
Wielbiciele ciemnych, mocnych kolorów również mogą postawić na roślinne dodatki, które ożywią wnętrze. Kwiaty o rozłożystych liściach pomogą zbudować własną, prywatną dżunglę i z powodzeniem zdadzą egzamin umieszczone w koszach zaraz przy fotelu czy kanapie. Takie naturalne otoczenie pozwoli zbudować atmosferę szczególnej bliskości podczas rozmowy.
Mniejsze pnącza włóżmy do wiszących osłonek, a na nieco większe wygospodarujmy miejsce na blatach stolików kawowych. Nowoczesne doniczki wykonane z metalu wprowadzą dodatkową fakturę i będą doskonale korespondować z ceramicznymi osłonkami lub plecionymi pojemnikami, stanowiąc interesujący kontrast również dla miękkiej tapicerki.
4. CHWILA DLA SIEBIE WŚRÓD NATURY
Salon to bez wątpienia idealne miejsce na spokojną lekturę po długim i ciężkim dniu w pracy. Warto poświęcić temu pomieszczeniu nieco więcej czasu i zaaranżować je w taki sposób, aby sprzyjało relaksowi. Wybierając ozdoby, zwróćmy uwagę, aby tworzyły harmonijną całość z resztą wyposażenia oraz korespondowały ze wzorami na ścianach czy podłodze.
Z pomocą mogą przyjść jasne, naturalne surowce, z których wykonane są meble i dodatki. Obcowanie z drewnem oraz ekologicznymi tkaninami pomoże nam nabrać sił witalnych, a dodatkowo ukoi stres. W takim wnętrzu nie powinno więc zabraknąć dywanu wykonanego z biodegradowalnych materiałów czy też zielonych roślin, umieszczonych na regale lub stoliku kawowym. Ciekawym rozwiązaniem są także okrągłe kwietniki na nogach – równie dobrze sprawdzą się jako podstawka pod dużą doniczkę, co poręczna taca na drobiazgi. Aranżację prywatnego azylu świetnie dopełnią wiszące, ceramiczne doniczki na ścianę z ulubionymi pnączami.
5. SEN W ZIELENI – ROŚLINY PNĄCE W SYPIALNI
Sypialnia to szczególne wnętrze. Aura tego pomieszczenia powinna sprzyjać wyciszeniu, dlatego zwłaszcza tutaj warto zadbać o odpowiedni klimat. Ten zapewnią nam nie tylko dobrze dobrane meble, ale też dodatki, takie jak naturalne tekstylia czy zielone rośliny. Niewielka ilość wpadającego światła pomoże utrzymać przyjemną atmosferę oraz stworzy idealne warunki do rozwoju niektórych gatunków pnączy.
Właściciele sypialni na poddaszu mogą wykorzystać widoczną więźbę dachową jako miejsce do przymocowania wiszących doniczek. W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się łóżko z baldachimem i drabinką, pozwalające otoczyć materac gęstą dżunglą. Jeśli zależy nam na dużych kwiatach, ustawmy je w plecionych pojemnikach, przy oknie czy na kamerdynerze, który ma ogromną liczbę praktycznych zastosowań.
Niezależnie od sposobu, w jaki zbudujemy własną aranżację roślinną, warto postawić na kreatywną, wielopoziomową kompozycję. Ta będzie idealnie prezentować się na jednolitym tle, gdzie odegra główną rolę. Równie ciekawie będzie wyglądać pojedyncza wisząca doniczka na ścianę, jako dyskretne uzupełnienie wyposażenia wnętrza. Pnącza to uroczy, a jednocześnie uniwersalny dodatek do domu, który sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, nie tylko tych urządzonych z myślą o gęstej dżungli. Warto przekonać się o tym samemu.