Dziś praca zdalna nie jest już tylko domeną freelancerów. Aby móc wyłączyć się z domowego rytmu i odciąć od wszelkich rozpraszaczy, dobrze jest przeznaczyć do celów zawodowych osobne pomieszczenie. O czym warto pamiętać, aranżując gabinet w domu?

W przypadku wielu branż, zwłaszcza tych związanych z pracą przy komputerze, obowiązki mogą być wykonywane w zaciszu domowym równie skutecznie co w tradycyjnej przestrzeni biurowej. Niektórzy korzystają z home office na pełen etat, inni zasiadają do dodatkowych zadań po godzinach. W obu sytuacjach przyda się oddzielna przestrzeń, która kojarzy nam się wyłącznie z pracą – czasem miejsce do pracy w salonie czy sypialni jest niewystarczające.

Jeśli dysponujemy niewielkim pokojem, warto odpowiednio go zagospodarować, aby ułatwić sobie skupienie i przenieść kreatywność na wyższy poziom. W takiej przestrzeni wszelkie niezbędne rzeczy będziemy mieć zgromadzone w jednym miejscu, a nasz pies straci okazję do potraktowania istotnych dokumentów jako interesującej zabawki. Dodatkowo przestaniemy wchodzić w drogę innym domownikom, którzy chętnie obejrzeliby ulubiony serial lub film bez obawy o utrudnianie nam pracy lub rozpraszanie uwagi.

Dlaczego warto mieć oddzielny gabinet w domu?

Osobny gabinet w domu to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób często odwiedzanych przez klientów. Przestrzeni do swobodnej rozmowy potrzebują również ci z nas, którzy regularnie odbierają telefony i prowadzą wideokonferencje ze współpracownikami. W tle, zdecydowanie lepiej niż kuchenny rozgardiasz, będzie się prezentował wysoki regał, wypełniony książkami. Dzięki systemowi Creative, jego kolor oraz rozłożenie półek można zaplanować zgodnie z własnymi potrzebami.

Dzięki zaaranżowaniu nawet niewielkiego gabinetu w domu, łatwiej będzie nam zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Po zamknięciu drzwi do domowego biura możemy psychicznie odciąć się od trwających projektów i zająć rodzinnymi obowiązkami. Jeśli lubimy twórczy chaos, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostawić porozrzucane notatki i powrócić do nich kolejnego dnia ze świeżym umysłem. Osobne biurko ma tę zaletę, że nie służy do konkretnych zadań, w odróżnieniu od stołu we wspólnej przestrzeni.

Oddzielny gabinet w domu to dobre rozwiązanie także dla osób ceniących porządek i perfekcjonistów. Dzięki niemu nie muszą martwić się o to, że ktoś zaburzy ich rytm pracy, nawet jeśli zajmują się nią w godzinach wieczornych, gdy reszta rodziny jest za ścianą. Dodatkowo, zamykając drzwi na kluczyk, zyskają pewność, że ich dzieci nie wybiorą tego pokoju na plac zabaw pod nieobecność dorosłych. Tym samym wszelkie dokumenty zostaną na swoim miejscu.

Jakie meble wybrać do domowego gabinetu

Najważniejszy mebel w domowym gabinecie  bez wątpienia stanowi biurko, zestawione z wygodnym krzesłem lub fotelem. Aby dobrać najbardziej komfortowe siedzenie, sprzyjające zdrowiu naszego kręgosłupa, warto osobiście odwiedzić najbliższy salon VOX i samemu przetestować, który model będzie dla nas odpowiedni. 

Na biurko dobrze znaleźć miejsce tuż przy oknie, aby móc zerkać na zewnątrz w poszukiwaniu inspiracji. Odpowiedni dostęp do dziennego światła zyskamy również wtedy, gdy ustawimy ten mebel bokiem, prostopadle do parapetu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się ustawić je tak, aby za monitorem komputera znajdowała się wolna przestrzeń – unikajmy pustych ścian i nieprzyjemnych widoków, które nie służą efektywnej pracy.

Obowiązkowe jest także prawidłowe oświetlenie przestrzeni roboczej, które jest niezbędne dla zdrowia naszych oczu. Jeśli wolimy pracować wieczorami, warto pamiętać o umieszczeniu kilku lamp w gabinecie, aby uzyskać rozproszone światło, które nie będzie nas dekoncentrować.

System Creative oferuje kilkanaście odcieni korpusów i frontów mebli oraz równie dużo rodzajów uchwytów i typów nóżek. Dzięki temu, w zależności od konfiguracji, biurko może wyglądać zupełnie inaczej, odnajdując się w każdym wnętrzu. Jeśli postawimy na biały blat i szerokie, drewniane uchwyty, będziemy mogli przemycić te elementy w pozostałych meblach do gabinetu domowego. Bez trudu urządzimy zarówno niewielkie biuro, jak i bardziej przestronną pracownię. W systemie Creative znajdują się niskie i wysokie regały o aż czterech różnych szerokościach, co pozwala dostosować umeblowanie do dostępnego metrażu. Dobrym rozwiązaniem będzie także wielofunkcyjna komoda lub kredens.

Dzięki temu, że możemy samodzielnie dostosować liczbę i rozmieszczenie półek oraz szuflad, z łatwością dopasujemy ilość miejsca do przechowywania do własnych potrzeb. Zestawiając ze sobą różne meble, zyskamy tak dużo zamkniętych i otwartych przestrzeni, ile tylko sobie wymarzymy. Dla niektórych wystarczający okaże się jeden regał i mała szafka, kiedy inni będą potrzebować całej zabudowanej ściany pełnej książek i dokumentów. Aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać posiadany metraż, warto przymocować do ściany wiszącą, poziomą półkę lub praktyczną, filcową tablicę, która ułatwi planowanie dnia. Taką funkcję może pełnić również organizer Week, łączący magnetyczną i korkową powierzchnię.

W domowym gabinecie często przydaje się także dodatkowy fotel – chociażby wtedy, gdy dzwoni telefon, a my nie chcemy rozpraszać się ekranem komputera. Zmieniając miejsce siedzenia w ciągu dnia pracy, zmieniamy również perspektywę. Jeśli dysponujemy większym pomieszczeniem, możemy wstawić niewielką sofę i niski stolik kawowy. Taki zestaw sprawdzi się przy mniej formalnej rozmowie. Kanapa przyda się również wtedy, gdy zechcemy odpocząć w przerwie od pracy i oddać się chociażby lekturze.

Praktyczna aranżacja gabinetu w domu

Wiele osób w pracy ceni sobie organizację i porządek. Dzięki niemal nieskończonym opcjom personalizacji zarówno wyglądu, jak i wnętrz mebli z systemu Creative można chociażby zdecydować o liczbie szuflad w biurku i umieścić w nich dedykowane organizery. To idealne miejsce na wszelkie akcesoria papiernicze czy ładowarkę do komputera i telefonu.

Na blacie biurka mogą pozostać wtedy wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Minimalistyczna lampka i komodowy zegar oraz przyborniki ze starannie posegregowanymi przedmiotami ułatwią uporządkowanie myśli. Przyda się także gazetnik, w którym będziemy przechowywać teczki i różne dokumenty. Aby niepotrzebnie nie rozpraszać się wstawaniem, warto postawić obok praktyczny kosz na papiery. Pamiętajmy również o zaaranżowaniu ściany nad biurkiem zgodnie z własnymi upodobaniami. To dobre miejsce na inspirującą grafikę lub dekorację panelami ściennymi Kerradeco.

Maksymalnej funkcjonalności może służyć design wszystkich mebli w naszym gabinecie. Dzięki wiszącym, pionowym półkom, zyskamy wygodny dostęp do książek czy segregatorów. Wąski, wysoki regał pomieści wszelkie inne niezbędne rzeczy, związane z wykonywanym przez nas zawodem, nie zajmując jednocześnie wiele miejsca w pokoju. Samodzielnie możemy zdecydować, jaką przestrzeń pozostawimy otwartą, a ile półek ukryjemy za drzwiczkami z systemem cichego domyku, wspierającym pełną koncentrację przy pracy.

Projektując meble do gabinetu domowego, warto postawić na stonowane odcienie. Połączenie solidnych, drewnianych lub metalowych nóżek i szarych czy białych brył wniesie spokój do wnętrza. Uchwyty mogą zlewać się kolorystycznie z frontami lub być do nich dopasowane na zasadzie kontrastu, dzięki czemu będą stanowić oryginalny akcent.

Ważnym elementem wystroju są także wszelkie osobiste przedmioty. Wprowadzenie odrobiny personalizacji znacznie uprzyjemni nam pracę. Ramka ze zdjęciem ukochanej osoby lub pamiątka z niezapomnianej podróży będzie przypominać nam o tym, dlaczego warto się starać. 

Gabinet dla dwojga? Dlaczego nie.

Aranżując gabinet w swoim domu, czasem przygotowujemy przestrzeń do pracy dla więcej niż jednej osoby. Partnerzy mogą dzielić ze sobą duży, kompaktowy stół. W związku z tym, że jest on rozkładany, można z łatwością dostosować wielkość blatu do aktualnych potrzeb. Dobrym pomysłem jest także połączenie ze sobą dwóch biurek wzdłuż tylnych krawędzi. Dzięki temu na bieżąco będziemy wymieniać się pomysłami i opiniami podczas pracy, a na gabinet dla dwojga nie będziemy musieli przeznaczać dużego pomieszczenia. Dodatkowo, projektując meble, każdy może wybrać swój własny kolor blatu. Warto zdecydować się jednak na identyczne nóżki i uchwyty, aby stworzyć spójny zestaw. Wszelkie przydatne przy pracy akcesoria pomoże pomieścić praktyczny kontenerek.

Dodatkowe miejsce może przydać się również wtedy, gdy zechcemy mieć swoje dziecko na oku. Siedząc przy biurku obok, maluch może odrabiać w skupieniu lekcje, przerywając nam od czasu do czasu pracę nurtującym go pytaniem.

Pamiętajmy o tym, że idealna aranżacja gabinetu nie istnieje. Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej przestrzeni pracuje i tworzy mu się najlepiej. Warto wtedy skorzystać z aplikacji VOXBOX i swobodnie poeksperymentować, tworząc najbardziej inspirujący wystrój domowego biura. Dzięki oddzielnemu pokojowi do pracy, odzwierciedlającemu nasz gust i charakter, zyskamy nie tylko ciszę i spokój, ale również większą motywację do działania.

Produkty z artykułu


Biurko dwustronne z oświetleniem Spot Young
Biurko dwustronne z oświetleniem Spot Young aranżacja
Biurko dwustronne z oświetleniem Spot Young
1 699 zł




Organizer Week
promocja
-50%
Organizer Week
39 zł79 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 79 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/