Jak wybrać krzesło do biurka? wygodna praca i zdrowy kręgosłup

Kiedy większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, warto zadbać o odpowiednio dopasowane krzesło do biurka. Tylko wtedy zatroszczymy się o zdrowy kręgosłup oraz sprawimy, że będzie nam się pracowało wygodniej i przyjemniej.

Podczas urządzania miejsca do pracy lub nauki estetyka schodzi na dalszy plan. Kluczowy będzie wybór najbardziej ergonomicznych rozwiązań, które dopasują się nie tylko do naszych potrzeb, ale również pleców. Spędzając wiele godzin przy biurku czy stole, musimy bowiem zadbać o odpowiednią pozycję ciała, a tym samym – dobrze dobrane krzesło biurowe.

Dziś, kiedy coraz częściej wybieramy pracę w domu, to szczególnie istotne. Sami musimy stworzyć dla siebie zdrowe i wygodne miejsce pracy w taki sposób, by nie narazić się na problemy z kręgosłupem. Jak wybrać krzesło do biurka? Co powinien wziąć pod uwagę dorosły freelancer, kupując fotel obrotowy do komputera, a co młody uczeń?

Fotel obrotowy Rolli
Fotel obrotowy Rolli
1 140 zł
Krzesło Luko
Krzesło Luko
349 zł
Krzesło obrotowe Onest
Krzesło obrotowe Onest
729 zł
Fotel obrotowy Notjo
Fotel obrotowy Notjo
1 140 zł
Fotel obrotowy Veno
Fotel obrotowy Veno
749 zł
Krzesło Closer 4 You
Krzesło Closer 4 You
549 zł

Siedzący tryb życia ma swoje konsekwencje

Wielu z nas wciąż ma błędne przekonanie, że pozycja siedząca jest dla pleców zdrowsza niż stojąca. Tymczasem siedząc, obciążamy kręgosłup nawet cztery razy bardziej. Brak wiedzy odnośnie do prawidłowej postawy sprawia, że dolegliwości związane z różnego typu bólami pleców dotykają nawet 80% Polaków.

Spędzając większą część dnia w pozycji siedzącej, możemy doprowadzić do przeciążenia mięśni, przykurczy oraz stanów zapalnych. Gdy w dodatku siedzimy w nieprawidłowej pozycji, ryzykujemy nie tylko bólem pleców, ale również głowy, rąk i nóg. Warto też pamiętać o tym, że sposób, w jaki siedzimy, wpływa na naszą koncentrację i efektywność pracy. Miejmy to na uwadze, wybierając krzesło do biurka.

Ergonomiczne krzesło – prawidłowa postawa podczas siedzenia

Nasz kręgosłup przypomina kształtem literę S. Posiada naturalne krzywizny, do których oparcie krzesła powinno się jak najdokładniej dopasowywać. To pomoże zminimalizować negatywne skutki długotrwałego siedzenia.

Gdy siedzimy, nasz kręgosłup powinien być lekko wygięty do przodu w odcinku lędźwiowym oraz delikatnie wychylony do tyłu w odcinku piersiowym. Głowę powinniśmy utrzymywać w linii pionowej, równo z krzyżem – w taki sposób, by szyja nie wyginała się na boki. Ważne jest również, by całe stopy opierały się o podłoże, a kąt zgięcia kolan wynosił 90 stopni. 

Taka pozycja zapewnia minimalne obciążenie kręgosłupa i obniża napięcie mięśni pleców. Na jej przyjęcie powinno pozwalać nasze krzesło biurowe. Komfort siedzenia zapewni sama konstrukcja fotela – odpowiednio dobrana głębokość siedziska, wyprofilowane oparcie, ruchome podłokietniki czy regulowany zagłówek, które pozwolą dopasować fotel do sylwetki.

Najlepsze krzesło biurowe to nie wszystko

Ważne w tym kontekście jest ergonomiczne biurko o odpowiedniej wysokości. Najlepiej, jeśli będzie ono miało solidną konstrukcję i opcję regulacji, dzięki czemu precyzyjnie dostosujemy pozycję blatu roboczego do swojego wzrostu. W zestawie ze zdrowym krzesłem szczególnie dobrze sprawdzi się model Isla, który posiada dotykowy panel z funkcją płynnej regulacji wysokości blatu.

Żeby nie przeciążyć zbytnio naszych pleców i dać odpocząć oczom, pamiętajmy o tym, by podczas pracy czy nauki co jakiś czas robić sobie przerwę. Wystarczy, że na kilka minut wstaniemy od biurka, przejdziemy się po pokoju i porozciągamy szyję oraz ramiona. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, skorzystamy też na codziennych spacerach, wycieczce na basen czy przejażdżkach na rowerze. To aktywności, które skutecznie wzmacniają mięśnie pleców i obręczy kończyn górnych, pomagając zachować zdrowie i prawidłową postawę.

Wybieramy krzesło do biurka – na co zwrócić uwagę? 

By zachować prawidłową pozycję siedzącą, wybierzmy odpowiednio wyprofilowane krzesło, które dopasuje się do S-kształtnego kręgosłupa. Dobrze sprawdzą się fotele z wysokim oparciem, sięgającym minimum do połowy pleców, a najlepiej aż do głowy – tak, by można było odciążyć również szyję. Istotna jest także wysokość siedziska. Uda i tułów powinny tworzyć kąt prosty.

Dobrym wyborem będą modele z regulowaną wysokością i podłokietnikami, takie jak Veno, Levi czy Nett. Zwróćmy również uwagę na bezpieczeństwo i stabilną pozycję krzesła przy biurku, które zapewni pięcioramienna podstawa. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego zostało wykonane – powinien przepuszczać powietrze, by w ciepłe dni nasze plecy nie pociły się nadmiernie. Skóra nie będzie więc tutaj najlepszym rozwiązaniem, choć miłośnikom klasycznej elegancji może spodobać się na przykład fotel obrotowy Hagen z oddychającej ekoskóry.

Nieco inne krzesło wybierzemy wtedy, gdy przy biurku spędzamy czas jedynie sporadycznie – na przykład podczas wymagających precyzji prac manualnych: szycia, rysowania czy pielęgnacji roślin. W takich sytuacjach przyda nam się stabilne i wygodne siedzisko. Idealnie sprawdzi się krzesło Uni z komfortowym, wygiętym oparciem lub subtelnie wyprofilowane krzesło Onest, obite przyjemną w dotyku i łatwą w czyszczeniu tkaniną tapicerską.

Ciekawe połączenie obrotowego fotela i klasycznego krzesła odnajdziemy w zaprojektowanym specjalnie z myślą o niewielkich wnętrzach krześle Closer. Posiada obrotowe siedzisko, dzięki któremu łatwo możemy wstać od biurka lub zmienić pozycję bez konieczności odsuwania się. To idealny wybór do wielofunkcyjnej przestrzeni kawalerki, w której w biurko często zamieniamy jadalniany stół.

Jakie krzesło do biurka wybrać dla dziecka?

Wybór właściwego krzesła lub fotela do biurka jest szczególnie ważny w przypadku dzieci. Nawet niewielkie problemy z plecami we wczesnych latach życia w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje. Poszukajmy mebli zaprojektowanych specjalnie z myślą o uczniach – „uniwersalne” krzesła biurowe są zwykle przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych i mogą prowadzić do wykształcenia złych nawyków oraz nieprawidłowej postawy.

Jak dobrać krzesło do biurka dla dziecka? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, by kręgosłup dziecka był podparty na całej długości: od lędźwi aż do łopatek. Ergonomiczne krzesło powinno mieć taką wysokość, by całe stopy siedzącej na nim osoby spoczywały na ziemi, kolana uginały się pod kątem prostym, a uda nie były uciskane przez krawędź siedziska.

Pomyślmy również o dostępnej przestrzeni – tak, by dziecko mogło wygodnie pracować nawet przy niewielkim biurku. Idealnie sprawdzi się tu kompaktowe krzesło obrotowe Move o uniwersalnym szarym wykończeniu. Do większych pokojów możemy zaprosić młodzieżowy fotel gamingowy Arrow, wyposażony w wygodne podłokietniki oraz miękkie siedzisko i oparcie wykończone dopasowującą się do kształtu ciała tapicerką.

Produkty z artykułu

Fotel obrotowy Rolli
Fotel obrotowy Rolli
1 140 zł
Nowość

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/