Wybieramy szafkę
na płyty winylowe i gramofon
przestrzeń dla pasji

Płyty winylowe przechodzą prawdziwy renesans. Analogowe brzmienie coraz częściej skłania nas do odkrywania przyjemności z gromadzenia i słuchania winyli. Kiedy nasza kolekcja zaczyna się powiększać, istotne staje się właściwe przechowywanie zarówno gramofonu, jak i samych analogów. Podpowiadamy, jak wybrać szafkę na płyty winylowe, aby zapewnić im należytą ochronę.

Utrzymanie płyt winylowych w nienaruszonym stanie, zabezpieczenie przed działaniem promieni słonecznych, wymaga odpowiedniego przechowywania. Podobną troską warto otoczyć gramofon, który potrzebuje ochrony chociażby przed kurzem.  Kolekcjonerzy znają wiele metod na organizację swoich zbiorów gromadzonych przez lata. My zebraliśmy te, które mogą sprawdzić się w każdym domu, nawet tym o mocno ograniczonym metrażu.

Przechowywanie płyt winylowych – jak robić to prawidłowo?

Płyty winylowe mogą stanowić ciekawą dekorację pomieszczenia. Podobnie jak starannie urządzona biblioteczka, są w stanie oddać charakter lokatora. Aby jednak zadbać o prawidłową ekspozycję kolekcji, warto przede wszystkim pamiętać o pionowym ułożeniu płyt. Dzięki temu nie tylko wyeliminujemy ryzyko nacisku, który mógłby spowodować deformacje, ale także stworzymy wizualny porządek, umożliwiający łatwe przeglądanie zbioru.

Jak przechowywać winyle w salonie? Z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Skrajne temperatury mogą mieć duży wpływ na odkształcenia cennych krążków, stworzonych z delikatnych tworzyw sztucznych. Chrońmy też naszą kolekcję przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Duża ekspozycja na światło może sprawić, że kolorowe okładki z czasem zbledną, tracąc swój pierwotny urok, a płyty odkształcą się.

Płyty winylowe warto też otoczyć dodatkową ochroną, wkładając je do foliowych kopert. To doskonały sposób na uniknięcie mikrouszkodzeń, które mogą powodować standardowe papierowe okładki. Jeśli nasza kolekcja nie jest zbyt obszerna, możemy rozważyć przechowywanie jej w specjalnym pudełku (przydatny okaże się organizer na płyty winylowe) lub eleganckiej walizce.

Idealna szafka na winyle? Taka, którą można rozbudować

Ukochane płyty najlepiej umieścić w starannie dobranej, solidnej i pojemnej szafce, która wytrzyma ciężar posiadanych krążków i zapewni im bezpieczne środowisko. Dzięki temu dostarczą nam długich lat słuchania muzyki w najwyższej jakości dźwięku. Pamiętajmy też o estetyce mebla. Warto, aby komponował się z wnętrzem, stając się nie tylko elementem praktycznym, ale również stanowiącym dekoracyjne serce salonu, sypialni czy gabinetu. 

Szukając idealnej szafki na winyle, zwróćmy uwagę na jej rozmiar. Czy pomieści ona wszystkie płyty, które do tej pory udało nam się zgromadzić? Nie zapominajmy też o przyszłości. Kolekcja winyli już niedługo może się powiększyć, dlatego warto wybrać meble modułowe, które w razie potrzeby szybko rozbudujemy.

System Into pozwoli nam złożyć regał z praktycznych szafek o wymiarach idealnych na kolekcję winyli. Możliwość zestawienia zamkniętych i otwartych przestrzeni pomoże nam zadecydować, które egzemplarze chcemy pokazać światu, a które schować tylko dla siebie. Utrzymanie porządku ułatwią specjalne skrzynki na winyle, dostępne w 3 kolorach, które uatrakcyjnią wygląd mebla.

Urozmaicenie aranżacji regału – półki na płyty winylowe o różnej średnicy

Aranżując przestrzeń naszego mieszkania, pamiętajmy o tym, że wcale nie musimy posiadać osobnego mebla na płyty z muzyką. Zwłaszcza gdy mierzymy się z wyzwaniem ograniczonego metrażu. W takiej sytuacji wystarczy jedynie posortować kolekcję, umieszczając winyle w pionowych organizerach. Dzięki temu regał na płyty winylowe może posłużyć również jako przestrzeń na książki czy pamiątki z podróży.

Przedmioty o różnych gabarytach pomoże ciekawie wyeksponować regał Ribbon. Jeśli zależy nam na swobodzie aranżacji, do uporządkowania mniejszych winyli możemy wykorzystać także meble modułowe Balance, które w każdym momencie mogą zmienić swój układ. Dziś będą pełnić funkcję wysokiej szafki, a jutro – szerokiej komody czy ławki w przedpokoju. 

Miłośnicy personalizowanych rozwiązań mogą pomyśleć o samodzielnym zaprojektowaniu regału. Taką możliwość oferuje system Creative, dzięki któremu nie tylko zdecydujemy o wyglądzie mebla, ale również – umieścimy półki i szafki na odpowiedniej wysokości, z myślą o rozmiarze swojej kolekcji winyli.

Dopełnienie kącika melomana – jak ustawić gramofon?

Wiemy już, jak dbać o płyty winylowe, a co z gramofonem? Ustawiając sprzęt, upewnijmy się, że znajduje się on na stabilnej i płaskiej powierzchni oraz – że mamy dostęp do gniazdka zasilania. Jeśli nie, zaopatrzmy się w przedłużacz, który możemy schować w specjalnym korytku maskującym. Zamykaną rynnę z estetyczną klapką znajdziemy np. w szafce Simple, której wykończenie możemy dopasować do wystroju wnętrza. Do wyeksponowania gramofonu doskonale sprawdzi się też węższa szafka Nest

Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, zadbajmy o to, aby blat, na którym stoi urządzenie, był wystarczająco wysoko, tak aby zminimalizować ryzyko strącenia drogiego sprzętu. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu gramofonu. Do codziennej pielęgnacji wystarczy miękka ściereczka oraz pędzelek lub płyn do czyszczenia igieł.

Wybór odpowiedniego mebla do przechowywania płyt winylowych oraz gramofonu to ważne zadanie dla każdego miłośnika muzyki analogowej. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd, rozmiar, pojemność, solidną konstrukcję czy dostateczną ochronę przed światłem i kurzem, ale także możliwość dalszej rozbudowy mebla. Dzięki temu powiększenie kolekcji nie będzie musiało wiązać się z zakupem nowego regału, a jedynie – dołożeniem kolejnych szafek i półek.

Produkty z artykułu


Szafka RTV Into
Szafka RTV Into aranżacja
Szafka RTV Into
748 zł




Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple aranżacja
Bestseller
Szafka RTV 180 z listwą funkcyjną Simple
1 268 zł1 429 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 1 429 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/