Wiele spraw urzędowych czy bankowych załatwiamy dziś online bez potrzeby gromadzenia papierowej korespondencji. Nadal istnieje jednak sporo dokumentów, które musimy przechowywać w domu. Jak uporządkować rachunki, świadectwa szkolne lub umowy, aby były łatwe do znalezienia? Podpowiadamy sprawdzone pomysły.

Porządek w dokumentacji jest niezbędny, chociażby do efektywnego zarządzania domowym budżetem czy prawidłowego rozliczania się z fiskusem. Dzięki temu w razie potrzeby wszystkie ważne pisma są zawsze pod ręką. Zwłaszcza gdy w mieszkaniu znajdują się dzieci, warto znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania ważnych dokumentów. Niektóre z nich możemy po prostu zamknąć w ozdobnych pudełkach z dala od zasięgu malutkich rączek, a jeszcze inne umieścić na regale w dokładnie opisanych teczkach czy pojemnych szufladach.

Przechowywanie dokumentów w domu – zacznijmy od segregacji

W każdym domu znajduje się mnóstwo dokumentów. Te dotyczące ścieżki zawodowej często składowane są wraz z umowami kredytowymi, dokumentacją medyczną czy paragonami za zakupy sprzętów. Brak przemyślanej organizacji sprawia, że nierzadko zapominamy o terminowym opłaceniu polisy lub też godzinami szukamy karty gwarancyjnej do właśnie zepsutej zmywarki.

Proces porządkowania papierów warto rozpocząć więc od dokładnej segregacji. Postarajmy się stworzyć przy okazji kilka lub kilkanaście kategorii dokumentów, a następnie zamknijmy je w osobnych teczkach, pudełkach czy segregatorach, aby nie mieszały się z innymi. Uporządkowane według konkretnego klucza umowy oraz faktury będą wtedy zawsze łatwe do znalezienia. Zanim przystąpimy do organizacji dokumentów, sprawdźmy również datę, kiedy zostały wydane. Niektóre z nich należy przechowywać 2 lub 5 lat, a inne jedynie kilkanaście miesięcy.

Dobierzmy organizery, które ułatwią zachowanie porządku w papierach

Dekoracyjne pudełka, metalowe gazetniki czy papierowe teczki to tylko kilka pomysłów na przechowywanie dokumentów w domu. W zależności od rodzaju oraz rozmiaru papierów możemy też sięgnąć po pojemne kosze, zamontować w szafkach specjalne organizery lub pojemne skrzyneczki. Aby móc cieszyć się dobrze zorganizowanymi umowami czy certyfikatami, nie musimy posiadać osobnego gabinetu. Do magazynowania dokumentów można wykorzystać niemal każdą dostępną przestrzeń. Wystarczy się jedynie upewnić, że nieodpowiednia osoba nie uzyska dostępu do wrażliwych danych.

Duże pole do popisu dają specjalnie zaprojektowane meble. System Creative sprawia, że możemy dopasować je do naszych potrzeb, wybierając otwarte lub zamknięte półki albo szuflady. Sami zdecydujemy o ich liczbie i układzie. Z kolei regały oraz szafki z kolekcji Balance z łatwością wyposażymy w specjalne wypełniacze. Umożliwią wygodną segregację zarówno drobnych przedmiotów, jak i tych sporych rozmiarów, np. projektów zwiniętych w rulon.

Wybierając klasyczne pudełka i pojemniki, zwróćmy uwagę na egzemplarze z uchwytami, które ułatwiają wysuwanie i przenoszenie dokumentów. Dobrym rozwiązaniem będą składane pudła Stor, które zajmą niewiele miejsca, gdy nie będą używane. Wygodnym organizerem stanie się także lekki przybornik Ordo z estetycznego filcu, występujące w dwóch praktycznych rozmiarach.

Jak przechowywać często używane dokumenty? Sprytne pomysły

Najpotrzebniejsze dokumenty warto mieć zawsze pod ręką. Niezależnie od tego, czy przechowujemy je w prywatnym gabinecie, sypialni czy salonie, możemy wykorzystać do tego biurko z mobilnym kontenerkiem, szafkę kostkę lub sprytny stolik z pojemną szufladą. Dzięki temu najnowsze papiery możemy odkładać w jedno określone miejsce, a następnie przekładać je do konkretnych segregatorów czy pudeł, gdy przestaną być potrzebne na co dzień.

Do zachowania porządku w dokumentach istotne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim starajmy się nie trzymać ich na wierzchu przez dłuższy czas niż jest to konieczne. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnego bałaganu oraz zagubienia ważnej faktury czy dyplomu. Warto też zadbać o systematyczność i umieszczać dokumenty w odpowiednich schowkach na bieżąco, np. raz w tygodniu przy okazji robienia generalnych porządków w domu. 

Praktyczne drobiazgi, które zadbają o wygodę

Wśród domowych dokumentów nierzadko znajdują się małe karteczki, które łatwo zgubić. Jeśli nie chcemy chować ich w pudełkach lub szukać innego miejsca do przechowywania, możemy umieścić je na tablicach ściennych. Przyczepione za pomocą pinezek lub magnesów, zawsze będą znajdować się zasięgu naszej ręki oraz wzroku. Dzięki temu nie umkną naszej uwadze ważne informacje, które na nich umieścimy.

Do zorganizowania dokumentów możemy też użyć mebli obecnych w domowym biurze lub kąciku do pracy. Te z kolekcji Young Users wystarczy wyposażyć w metalowe nakładki na fronty, do których bez problemu zamocujemy potrzebne notatki. 

Skrzętnie wykorzystajmy również przestrzeń dostępną w biurkowej szufladzie. Aby zapobiec przesuwaniu się papierów i innych drobnych elementów, włóżmy do środka filcowy organizer. Nad biurkiem możemy zamontować funkcjonalne panele ścienne i dobrać do nich preferowane dodatki. W uporządkowaniu przestrzeni pomoże tablica Slot z otworami, które pozwalają na wykorzystanie pojemników, półek i kieszeni na drobne przedmioty. Równie poręczną przestrzeń zapewnią tapicerowane panele Soform, do których powierzchni wygodnie przyczepimy pinezkami istotne dokumenty. Aby zyskać pewność, że pozostaną na swoim miejscu, wystarczy wetknąć je za specjalną gumkę.

Ilość pomysłów na przechowywanie dokumentów w domu jest niemal nieograniczona. Szczególnie że te niewielkich rozmiarów możemy uporządkować praktycznie w każdym miejscu. Jeśli przestrzeń w szafkach i szufladach będzie już zajęta, postawmy na blacie składany parawan. Zapewni nam odrobinę prywatności oraz sprawdzi się jako miejsce, do którego można przyczepić spinaczem niewielkie karteczki.

Nowoczesny system meblowy – dla ładu i wygody

Do tematu porządku w domowych papierach warto podejść kompleksowo. Oprócz zakupu odpowiednich segregatorów czy teczek możemy zaplanować też system meblowy do przechowywania dużej ilości dokumentów. Odpowiedni rozkład półek nie tylko sprawi, że z łatwością pomieścimy w nich wszystkie rachunki, świadectwa czy polisy ubezpieczeniowe, ale też schowamy przed wzrokiem gości wszystko to, co powinno zostać ukryte. Możliwość konfiguracji własnego mebla daje nam system Creative. Ogromna biblioteka dostępnych materiałów sprawia, że nowa komoda czy szafa estetycznie dopasuje się do reszty pomieszczenia.

Każdy z nas ma jednak nieco inne potrzeby. W niektórych domach ilość przechowywanych dokumentów jest tak duża, że po zakupie regału po chwili pojawiają się plany dokupienia dodatkowego mebla. W takiej sytuacji sprawdzi się system meblowy Balance, który można dowolnie rozbudowywać, łącząc pojemne skrzynki oraz wytrzymałe półki.

Jak długo przechowywać dokumenty?

Zeznania podatkowe, rachunki za usługi czy urzędowe dokumenty warto przechowywać przez ustawowo wymagany czas, ponieważ różne instytucje mają prawo poprosić o ich okazanie. Odpowiednie archiwizowanie druków czy umów staje się jeszcze ważniejsze, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i to właśnie w domu składujemy całą potrzebną dokumentację.

Zgodnie z polskim prawem wiele dokumentów, np. rozliczenia podatkowe, należy przechowywać przez okres 5 lat. Umowy dotyczące usług remontowych warto magazynować tak długo, aż nie minie rękojmia, czyli przez ok. 2 lata. Wśród domowych dokumentów znajdują się również takie, które muszą być archiwizowane nawet przez 10 lat – chodzi o pisma i deklaracje, o które może upomnieć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inne papiery, takie jak dyplomy ukończenia studiów czy pisma potwierdzające prawo własności, zwykle towarzyszą nam przez całe życie.

Ważne dokumenty, które objęte są tajemnicą, warto dobrze zabezpieczyć. W tej sytuacji sprawdzą się niewielkie biurowe sejfy czy też szafki zamykane na kluczyk. Jeśli strata lub zgubienie ważnej umowy byłaby dla nas dotkliwa, warto wykonać jej kopię lub skan, który będzie przechowywany na dysku komputera bądź w wirtualnej chmurze.

Produkty z artykułu


Regał wysoki pojedynczy Creative
promocjaBestseller
-16%



Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/