Jak urządzić pokój
dla osoby studiującej? funkcjonalny i wygodny
Urządzenie pokoju dla osoby studiującej jest nie lada wyzwaniem. Własne cztery kąty to nie tylko miejsce do nauki, ale także rozrywki i odpoczynku, dlatego wyposażenie powinno umożliwiać doświadczanie różnych sfer studenckiego życia. Dobrze przemyślana aranżacja, nawet przy ograniczonym metrażu, spełni wszystkie potrzeby młodego człowieka.
Wystrój w znaczący sposób wpływa zarówno na samopoczucie, jak i efektywne uczenie się. Jeśli atmosfera panująca we wnętrzu odpowiada naszym upodobaniom, mamy więcej energii do działania i jesteśmy bardziej otwarci na nowe wyzwania. Urządzając pokój dla studenta lub studentki, warto więc zadbać o to, aby młody lokator był otoczony tym, co lubi i mu się podoba.
Pozytywny nastrój budzi również dobrze zagospodarowana przestrzeń. W pomieszczeniu, w którym wszystko ma swoje miejsce, łatwiej jest się nam odnaleźć i poczuć swobodnie. Uporządkowana i przemyślana aranżacja sprawia, że dłużej utrzymujemy koncentrację i szybciej się relaksujemy. Doradzamy, jak urządzić pokój dla studenta, aby sprzyjał zdobywaniu zaliczeń i pogłębianiu przyjaźni ze znajomymi z roku.
Pokój dla studenta, czyli jaki?
Podczas aranżowania czterech kątów dla studenta powinna przyświecać nam wielofunkcyjność. To pole, na którym przenika się kilka sfer jego świata, dlatego warto je wyraźnie oddzielić. Przestrzeń służącą do nauki doskonale wyznaczy parawan na biurku, który ułatwi odcięcie się od nadmiaru bodźców i wspomoże koncentrację. Nie samą nauką żyje jednak żak, dlatego sporo uwagi warto poświęcić również kącikowi do wypoczynku i snu, aby sprzyjał odprężeniu. Osiągnięcie zadowalającego efektu jest możliwe zarówno w akademiku, jak i w większym, współdzielonym mieszkaniu, dotychczasowym domu rodzinnym czy kawalerce.
Niezależnie od miejsca i metrażu, ważna jest bowiem dobra organizacja. Nie chodzi tutaj jedynie o taką aranżację pokoju dla studenta, w której każdy przedmiot ma z góry przypisane miejsce. Ważne są także narzędzia umożliwiające wygodne zaplanowanie zajęć i wolnego czasu. Biurko warto uporządkować za pomocą sprytnego przybornika Orden, aby zawsze mieć pod ręką długopis do zapisania notatki. Cenna myśl nie ucieknie, jeśli zostanie przyczepiona na wysokości wzroku. Pomoże w tym wielofunkcyjny organizer Week, zawieszony tuż nad meblem.
Podstawowe wyposażenie studenckiego lokum
Dobrze dobrane łóżko zapewnia zdrowy sen oraz pełną regenerację, bezcenną podczas sesji egzaminacyjnych. Pojedynczy model nie zajmie wiele miejsca w pokoju urządzanym dla studenta i zapewni przy tym komfort, który nie odbiega od wersji z większym materacem. Świetnie sprawdzi się w tej roli łóżko Nature. Jego spory zagłówek, pozwalający na oparcie poduszek, umożliwi przyjęcie wygodnej pozycji podczas wieczornej nauki. Dzięki intuicyjnemu systemowi Creative każdy żak może również samodzielnie zaprojektować wymarzone łóżko, decydując o jego kolorze oraz rodzaju stelażu i nóżek. Ciekawą alternatywą jest kanapa z szufladą. Kiedy przyjdą goście, można szybko schować pościel, a miejsce do spania przeobrazić w wygodną sofę do studenckich posiadówek.
Komfortu i ulubionej estetyki warto poszukiwać także przy wyborze biurka. Powinno pasować nie tylko do przeznaczonej na nie przestrzeni, ale również wzrostu lokatora. Ważna jest tutaj wysokość blatu, wpływająca na postawę przyjmowaną przed komputerem. Duża powierzchnia robocza pozwoli wygodnie ustawić monitor lub laptop, a także uporządkować notatki i akcesoria papiernicze. U miłośnika porządku wyjątkowo dobrze sprawdzi się biurko Simple, które zawiera liczne schowki, a jego kolor, uchwyty i nóżki podlegają swobodnej personalizacji. Świetnie zda egzamin również stół Simple, będący prawdziwym kameleonem. Może stać przy ścianie i służyć jako tradycyjne biurko lub zostać umieszczony na środku i rozłożony, dzięki czemu zapewni przestronny blat do pracy. Pokochają go studenci kierunków, które wymagają ręcznego tworzenia projektów.
Jakie krzesło dobrać do funkcjonalnego biurka? Takie, które pomoże zachować prawidłową posturę ciała. Szczególnie dobrze sprawdzi się mebel o wysokim oparciu i odpowiednio profilowanym kształcie – z lekkim odchyleniem do tyłu w odcinku piersiowym kręgosłupa oraz wygięciem do przodu przy lędźwiach. Dużą rolę odgrywa także wsparcie dla szyi i rąk. Pozytywnie na kondycję nadgarstków i komfort pracy przy klawiaturze wpłynie fotel obrotowy Nett z regulowanymi podłokietnikami.
Do stworzenia ergonomicznego środowiska nauki czy pracy konieczne jest również dobre światło. W noc poprzedzającą ważne zaliczenie często siedzi się nad książką do późnych godzin nocnych, dlatego warto rozważyć montaż oświetlenia także nad łóżkiem. Taka instalacja odgrywa nie tylko praktyczną rolę, ale pełni również funkcję dekoracji naściennej. Na biurku warto znaleźć miejsce z kolei na lampkę Brit, wyposażoną w dodatkowy przybornik, który zapewnia jeszcze więcej miejsca do organizacji ołówków i pisaków.
Ważnymi elementami wyposażenia studenckiego lokum są również szafy i regały. Przechowuje się w nich zarówno ubrania i książki, jak i sprzęt sportowy czy walizki. Zwłaszcza w wynajmowanych pokojach i kawalerkach istotne jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni i schowanie toreb w taki sposób, aby można było łatwo je wyciągnąć i szybko spakować się na weekendowy wyjazd do rodziców. Jeśli wybierzemy pojemną, trzydrzwiową szafę Creative z drążkiem, zmieszczą się w niej również okrycia wierzchnie, dzięki czemu nie trzeba będzie walczyć o ostatni haczyk w przedpokoju. Wolny kąt warto przeznaczyć z kolei na wąski regał na książki, których na studiach nigdy za wiele.
Jak urządzić pokój dla studenta?
Studencki pokój często kojarzy się z mało przytulnym akademikiem, jednak wcale nie musi tak być. Odpowiednio dobrane meble i dodatki pomogą urządzić go w taki sposób, aby połączyć funkcjonalność z estetyką. Przygotowaliśmy trzy propozycje, które pokazują, jak można to zrobić. Najlepszym wyborem będzie taka aranżacja, która sprawi, że młody lokator poczuje się jak u siebie.
1. Wnętrze dla zwolenników minimalizmu
Dla niektórych wyjątkowo ważne jest jest logiczne uporządkowanie przestrzeni oraz ograniczenie aranżacji do tego, co niezbędne. Chcąc postawić na prostotę, warto zdecydować się na meble, które pozwolą na schowanie nieużywanych na co dzień przedmiotów. Pomoże w tym komoda Simple z łatwo wysuwalnymi i cicho domykającymi się szufladami – pomieszczą zeszyty albo ubrania. Idealną bazą dla przydatnych drobiazgów będą półki otwartego regału. Żeby nie zbierały kurzu i nie powodowały wrażenia chaosu, wystarczy posegregować je w ozdobnych pudełkach i organizerach.
Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić minimalistyczny pokój dla studenta, powinniśmy pamiętać o tym, że praktyczne dodatki mogą same w sobie stanowić ozdobę wnętrza. Efektowną dekoracją będzie zegar Digit, cicho odmierzający czas do zbliżającego się kolokwium. Do kosza Vug na papiery świetnie nawiążą z kolei proste formy przestrzenne, ustawione na uporządkowanych blatach mebli. Warto również urozmaicić wygląd pustych ścian poprzez dyskretne grafiki.
2. Kreatywna przestrzeń nie tylko do nauki
Pomysłowo urządzona przestrzeń pozwoli całkowicie poddawać się procesowi twórczemu. Dwa kluczowe składniki w przepisie na pokój dla studenta lub studentki o artystycznej duszy to klimatyczny wystrój i dostateczna powierzchnia do pracy. Pasjonaci architektury czy sztuk pięknych docenią duży, prosty blat roboczy, na którym będą mogli kreślić swoje projekty. Tuż obok może stanąć tapicerowana kanapa, która zapewni komfort podczas intensywnych rozmyślań i przyda się, gdy koleżanka lub kolega z grupy wpadnie na kawę. Półki, które pozwalają wyeksponować dotychczasowe prace, będą osobistą galerią sztuki oraz sposobem na budowanie motywacji do dalszego rozwoju.
Ciekawym wyróżnikiem takiego pokoju będą wzorzyste panele dekoracyjne Kerradeco, które skutecznie oddzielą strefę relaksu i nauki. Abstrakcyjny motyw stworzy intrygujący kontrast dla prostych mebli i sprawi, że wnętrze wyda się bardziej dynamiczne. Dodatkową zaletą będzie lepsze wygłuszenie przestrzeni i zabezpieczenie ściany przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Warto znaleźć miejsce także na zielonego lokatora. Idealnym rozwiązaniem będzie zamiokulkas, który nie wymaga dużej uwagi przy pielęgnacji, dzięki czemu świetnie znosi częste wyjazdy. Ozdobą wnętrza będą nie tylko jego urzekające liście, ale również osłonka doniczki, w której zamieszka.
3. Pokój dla studenta w duchu eko
Niektórzy najlepiej czują się wtedy, kiedy mają kontakt z przyrodą. Przyjazny klimat w studenckim pokoju stworzą naturalne surowce oraz kwiaty i rośliny. Wnętrze wypełnione dziennym światłem i utrzymane w jasnej kolorystyce wyda się znacznie większe – także dzięki spożytkowaniu nieoczywistych powierzchni pod szafami. Uzupełnienie modułowych mebli Young Users o funkcjonalne podesty zapewni studentowi więcej miejsca do przechowywania.
Charakter aranżacji podkreślą elementy dekoracyjne nawiązujące do przyrody. Drewnopodobne nakładki na drzwiczki mebli ochronią fronty przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Kształcący się lokator będzie mógł przyczepiać do nich notatki, magnesy czy organizery. Na półkach warto zamieścić z kolei praktyczne wypełniacze, które pomogą lepiej zorganizować drobiazgi. Jeśli zabiegany student znajdzie czas na opiekę nad czworonogiem, w spersonalizowany regał może także wkomponować przeznaczoną dla niego szafkę. Zaoszczędzi tym samym miejsce, które zajęłoby oddzielne legowisko.
Biała farba pozwoli wybrzmieć różnorodnym gatunkom roślin. Nietuzinkowe tło dla dżungli stworzą także lamele Linerio. To nie tylko stylowe, przypominające naturalne drewno wykończenie ściany, ale także rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Wspomniane panele można bowiem poddać recyklingowi, gdyż w całości nadają się do ponownego przetworzenia.
Aranżacja małego pokoju dla studenta
Kwestia estetyki nie musi odejść na bok, gdy mamy do czynienia z wnętrzem o ograniczonym metrażu. Najważniejsze staje się takie zagospodarowanie przestrzeni, aby wszystko sprawnie zmieścić i sprawić, że poruszanie się po pomieszczeniu będzie komfortowe. Istnieje szereg rozwiązań pomagających w stworzeniu aranżacji małego pokoju dla studenta, który nie stanie się jedynie magazynem osobistych rzeczy oraz miejscem do spania i nauki, ale pozwoli także na odprężenie i spotkania ze znajomymi.
Na pomysłowe urządzenie studenckiego „kawałka podłogi” pozwalają odpowiednio dobrane meble. Warto postawić na wielofunkcyjne rozwiązania, z opcją dostosowania do indywidualnych potrzeb i warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Możliwość samodzielnego skonstruowania wyposażenia daje na przykład kolekcja Balance. Dodając blaty i skrzynie, zbudujemy własną wersję komody czy szafy. Jeśli połączymy biurko z regałem, będziemy mogli sprytnie dopasować je również do kształtu pokoju na poddaszu.
Odpowiedzią na pytanie, jak sprytnie urządzić mały pokój dla studenta, są również praktyczne dodatki. Filcowe organizery do szuflad ułatwią uporządkowanie akcesoriów papierniczych, dzięki czemu zajmą mniej miejsca. Warto także rozważyć zakup mebla z licznymi schowkami na książki i segregatory. Zapomnieć o dodatkowym regale pomoże nowoczesne biurko Balance, pełne poręcznych skrzynek i przyborników.