Zabrudzona opona roweru, odcisk psiej łapy, ślad klejącej rączki czy plama z sosu pomidorowego – na ściany w naszych domach czyha wiele „niebezpieczeństw”. Jak usunąć brud, nie zmywając przy okazji farby? Co zrobić, aby uniknąć zacieków czy powiększenia plamy podczas szorowania? Prezentujemy sprawdzone odpowiedzi na pytania, jak i czym czyścić ścianę.

Kilkadziesiąt lat temu w naszych domach królowała boazeria, którą z łatwością mogliśmy utrzymać w czystości. Nieco później do łask weszły panele ścienne, modne stały się też klasyczne farby czy dekoracyjne płytki. Dziś chętnie sięgamy także po wzorzyste tapety i stylowe lamele, imitujące drewno. Każdy z tych materiałów wymaga innej pielęgnacji, a jeśli chcemy, aby służył nam przez długi czas oraz nieustannie zachwycał swoją estetyką, powinniśmy zadbać o jego prawidłową konserwację. Istotnym elementem jest szybkie reagowanie na pojawiające się zabrudzenia.

Ściana ścianie nierówna

Budując aranżację wnętrz naszego domu, staramy się podejść do tematu kompleksowo. Równie skrupulatnie co rodzaj podłogi i stolarki okiennej dobieramy materiał, którym funkcjonalnie i estetycznie wykończymy ściany. W zależności od rodzaju pomieszczenia sprawdzą się przecież inne rozwiązania.

Ścianę w salonie czy sypialni możemy pokryć farbą akrylową, która wyróżnia się odpornością na promieniowanie słoneczne. Do pomieszczeń, które narażone są na działanie wilgoci, proponuje się za to emulsję lateksową – w swoim składzie posiada więcej żywicy, dzięki czemu powierzchnia lepiej wytrzymuje ścieranie. Na rynku znajdziemy też specjalne farby do pokoi dziecięcych, szczególnie bezpieczne dla młodych lokatorów i środowiska.

Aby wprowadzić ciekawy akcent do pomieszczenia, w przypadku jednej ze ścian warto zrezygnować z klasycznej farby. Mocny punkt aranżacji może stanowić tło z przyciągającym wzrok deseniem. Bez trudu stworzymy je wraz z nowoczesną tapetą na wymiar, do której montażu wystarczy klej i odrobina czasu. W dekoracyjnym wykończeniu wybranego fragmentu ściany pomogą nam także drewnopodobne panele lamelowe Linerio, stanowiące gustowną alternatywę dla niegdyś modnej boazerii. Kłopotliwe w montażu kafelki warto za to zastąpić panelami dekoracyjnymi. Dostępne w dużej palecie wzorów, mogą sprawić, że ściany wysuną się na pierwszy plan we wnętrzu. Z powodzeniem imitują beton czy kamień i zachwycają przy okazji praktycznymi walorami.

Każde ze wspomnianych rozwiązań wymaga innego podejścia w zakresie mycia ścian. Warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o wykończeniu swoich czterech kątów, aby móc przez lata cieszyć się estetycznym tłem dla codzienności.

Zanim przejdziemy do mycia ścian

Przed rozpoczęciem mycia ściany warto ją do tego odpowiednio przygotować. W większości przypadków, aby nie rozmazać brudu, dobrze na początku odkurzyć powierzchnię. Wykorzystajmy w tym celu miotełkę z mikrofibry lub odkurzacz z miękką końcówką. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, uważajmy, aby przy okazji nie obić ściany.

Pamiętajmy też o tym, że każda emulsja inaczej reaguje na wodę. Warto więc na wstępie sprawdzić zmywalność farby w mało widocznym miejscu. Nawet jeśli zastosowaliśmy ten sam rodzaj produktu we wszystkich wnętrzach, możemy osiągnąć różny efekt ze względu na odmienny odcień czy serię produkcyjną. Taki test pozwoli nam też upewnić się, że wybrany detergent nadaje się do konkretnego typu powierzchni. Pomimo zapewnień producenta, przetestujmy środek na niewielkim fragmencie, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po umyciu ściany.

Jak często i czym myć ściany?

Na ścianie przez długi czas możemy nie zauważać żadnych zabrudzeń, dlatego nie musimy czyścić jej regularnie. Ogólna zasada mówi o tym, że warto robić to przynajmniej raz do roku, chociaż częstotliwość w głównej mierze powinna zależeć od naszych potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia. 

Ściany w łazience, podobnie jak te w kuchni, możemy przecierać częściej – nawet raz w tygodniu. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na płytki lub panele dekoracyjne, które wystarczy jedynie umyć wilgotną ściereczką z odrobiną łagodnego detergentu. Ściany pokryte emulsją, które znajdują się w salonie lub sypialni, nie wymagają tak częstej ingerencji ze względu na inną specyfikę pomieszczenia. Jeśli jednak nasz styl życia wiąże się z dużym ryzykiem zabrudzeń, na przykład w trakcie beztroskich zabaw z dziećmi czy kreatywnego tworzenia, dobrym pomysłem może być zastosowanie plamoodpornej farby.

Czym myć ściany? Do usuwania delikatnych śladów świetnie sprawdzi się uniwersalna mikstura. Wystarczy połączyć ciepłą wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń i sięgnąć po miękką gąbkę. Do czyszczenia będziemy potrzebowali dwóch misek – jednej z roztworem detergentu, a drugiej z czystą wodą do płukania zmywaka. Jak umyć ścianę, kiedy przygotujemy już odpowiedni preparat? Najlepiej robić to kolistymi ruchami od góry do dołu. Kluczowe w nieroznoszeniu brudu jest częste wypłukiwanie gąbki. Pamiętajmy o tym, aby cały czas była ona wilgotna, ale nie mokra, ponieważ nadmierna ilość wody może spowodować powstanie nieestetycznych zacieków. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, sięgnijmy po papierowy ręcznik i osuszmy mokrą powierzchnię.

Jak wyczyścić ścianę, na której znajdują się plamy z tłustego jedzenia, kolorowych kosmetyków lub woskowych kredek? W tej sytuacji warto sięgnąć po tzw. magiczną gąbkę. Jej struktura pozwala na usunięcie zabrudzeń nawet po flamastrach czy atramencie. Innym rozwiązaniem jest tradycyjne mydło malarskie, które w konsystencji przypomina gęstą pastę. Po dodaniu odrobiny ciepłej wody detergent uzyska płynną strukturę i z łatwością będziemy mogli nałożyć go na uporczywą plamę za pomocą pędzla z miękkim włosiem. Następnie, gdy ściana nasiąknie mydłem, możemy usunąć zmiękczone warstwy za pomocą szpachelki. Zabrudzone miejsce wystarczy już tylko przetrzeć wilgotną ściereczką i poczekać do całkowitego wyschnięcia.

Warto działać szybko

Nawet najlepszy detergent może nie poradzić sobie z zabrudzeniem, który znajduje się na powierzchni ściany przez długi czas. Dlatego im prędzej przystąpimy do usuwania zabrudzenia, tym większa szansa, że uda się go całkowicie pozbyć. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się pokryć ściany emulsjami plamoodpornymi, to warto zauważyć, że producenci farb w takich sytuacjach również sugerują, aby zabrudzenia powstałe po wylaniu kawy czy wina usuwać w ciągu kilkunastu minut od powstania plamy.

Pozostawiony na długo olej czy czekolada także mogą pozostawić subtelny ślad, nawet na wodoodpornej powłoce. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest umycie całej ściany. Ostatecznie konieczne może być ponowne pomalowanie pokoju – zwłaszcza w przypadku białej, szczególnie wymagającej emulsji.

Czym umyć ściany pokryte tapetą?

Położenie tapety to jeden z najszybszych sposobów na metamorfozę wnętrza. Romantyczne kwiaty, geometryczne wzory czy marmurkowy deseń sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się niezwykle okazale. Jak utrzymać taką ścianę w czystości, aby cieszyła oczy przez długi czas?

Tapetę z nieidealnie gładką teksturą warto regularnie odkurzać szczotką z miękkim włosiem, która pozwoli usunąć zalegający brud. Pomocna może okazać się również gumka do ścierania, pożyczona z dziecięcego piórnika. Z jej pomocą z łatwością pozbędziemy się śladów po kredkach czy ołówkach.

Nawet najpiękniejsza tapeta nie będzie prezentować się korzystnie, kiedy na jej powierzchni będą znajdować się tłuste plamy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po skórkę od białego chleba i jej wewnętrzną stroną pocierać zabrudzenie tak długo, jak to potrzebne. 

Wybrana metoda czyszczenia powinna uwzględniać nie tylko typ zabrudzenia, ale też rodzaj tapety. Większości z nich nie służy kontakt z dużą ilością wody. Przy zakupie okładziny ściennej warto zapoznać się z zaleceniami producenta co do prawidłowej konserwacji. W przypadku winylowych tapet oraz tych wykonanych z włókna szklanego zwykle możemy używać roztworów delikatnych detergentów. W kontakcie z flizeliną najlepiej zda egzamin czysta, wilgotna gąbka. Większą ostrożność powinniśmy zachować przy papierowych dekoracjach, z reguły mniej odpornych na uszkodzenia.

Jak wyczyścić ścianę z panelami dekoracyjnymi?

Możemy zastanawiać się również, jak usunąć zabrudzenia z paneli ściennych. Zazwyczaj jest to bardzo proste. Dla przykładu, materiał, z którego zostały wykonane panele Kerradeco jest całkowicie odporny na wodę i zarysowania. Nie musimy się więc martwić o uszkodzenie ich powierzchni podczas usuwania plam. Mimo to podczas mycia ściany starajmy się unikać silnej chemii, która może być szkodliwa dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych.

Czasochłonnego czyszczenia nie wymagają również lamele. Pamiętajmy jednak o regularnym odkurzaniu przestrzeni pomiędzy szczebelkami, ponieważ w tym miejscu może gromadzić się kurz. Wybierając środki czyszczące, stawiajmy na takie, który nie zniszczą lakierowanej powłoki.

Mycie ścian domowymi sposobami

Chcąc rozprawić się z trudnymi plamami oraz codziennymi zabrudzeniami, nie zawsze musimy sięgać po sklepową chemię. Niektóre detergenty warto stworzyć samodzielnie w domu za pomocą kilku sprawdzonych składników, takich jak woda, soda oczyszczona i ocet. Naturalne sposoby mycia sprawdzą się szczególnie w kuchni, gdzie ściany mają kontakt z żywnością, czy też w pokoju dziecięcym.

Mokre, tłuste plamy? Z łatwością poradzi sobie z nimi zwykła skrobia ziemniaczana, która znajduje się w wielu kuchennych szafkach. Wystarczy posypać nią wilgotną ściereczkę i przetrzeć zabrudzenie. Sypka mąka skutecznie wchłonie mazistą plamę.

Wielbiciele kwiatowych zapachów mogą użyć do czyszczenia ściany olejku lawendowego. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać litr wody oraz łyżeczkę pachnącego wyciągu. Przygotowaną miksturę możemy nałożyć na ściereczkę lub bezpośrednio spryskać nią zabrudzenie. Ta metoda doceniana jest szczególnie przez miłośników gotowania, ponieważ z łatwością usuwa plamy powstałe przy blacie kuchennym.

Problematyczne w utrzymaniu czystości mogą okazać się tradycyjne białe ściany, na których widać każdą plamę. W takich sytuacjach pomocna będzie zwykła pasta do zębów, którą należy nałożyć na powstałe zabrudzenie i odczekać kilka minut przed usunięciem kosmetyku.

Jak umyć ścianę przed malowaniem?

Przygotowanie ściany do malowania to jedna z ważniejszych czynności, która ma wpływ na powodzenie całej akcji. Staranne odtłuszczenie gwarantuje maksymalną trwałość i estetyczny wygląd nakładanej farby. Jak umyć ścianę przed malowaniem? Zanim zabierzemy się za zmianę jej koloru, usuńmy z powierzchni kurz oraz pył. Następnie sprawdźmy, czy na ścianie nie pojawiła się pleśń. W razie potrzeby sięgnijmy po specjalny środek grzybobójczy. Przed malowaniem warto usunąć również tłuste plamy oraz ewentualne resztki tapety czy kleju. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne aerozole i pianki do mycia ścian.

Równie ważne co regularne czyszczenie ścian jest odkurzanie listew przypodłogowych. Zazwyczaj możemy przemywać je tym samym środkiem, którego używamy do mycia podłóg. Warto jednak sprawdzić najpierw, z jakiego surowca są wykonane, aby nie zmatowić ich powierzchni lub nie doprowadzić do ich spuchnięcia.

Produkty z artykułu


Set paneli tapicerowanych średni Soform granatowo-szary
Set paneli tapicerowanych średni Soform granatowo-szary
229 zł




Panel Linerio XS-Line Wave
promocja
-44%
Panel Linerio XS-Line Wave
99 zł179 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 179 zł





Panel tapicerowany Regular 3 Soform
Panel tapicerowany Regular 3 Soform aranżacja
Panel tapicerowany Regular 3 Soform
84 zł
+9




Panel Linerio M-Line
Panel Linerio M-Line aranżacja
Panel Linerio M-Line
99,99 zł
+4



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/