Uzyskanie efektu betonu na ścianie to duże wyzwanie. Dobór odpowiedniego koloru oraz materiału ma ogromny wpływ na jego finalny wygląd, ale nie pozostaje też obojętny na komfort użytkowania. Właśnie dlatego warto wybrać taki rodzaj dekoracji, który nie tylko będzie stanowić doskonałe rozwiązanie estetyczne, ale też wyróżni się na tle innych znakomitymi parametrami technicznymi. 

Beton i kamień już od dłuższego czasu przestały stanowić wyróżnik jedynie surowych wnętrz. Jeszcze do niedawna ściana z betonu kojarzyła się przede wszystkim z halami produkcyjnymi lub niedokończoną budową, a teraz coraz śmielej pojawia się w wielu mieszkaniach. Jak sprawić, aby zyskała na przytulności i stanowiła dodatek nie tylko do zimnej stylistyki?  

Efekt betonu i kamienia na ścianie: surowość w przytulnym wydaniu

Kamień i beton nierozerwalnie kojarzą się z wytrzymałością i trwałością, a dodatkowo wprowadzają do wnętrza indywidualny i niepowtarzalny klimat. Dla wielu osób surowce te wciąż są symbolem minimalizmu, które świetnie podkreślają charakter surowych, a wręcz industrialnych wnętrz. 

Tymczasem kamień i beton stworzą udany duet również z ciepłym i przytulnym pomieszczeniem. Sposób, w jakim wyeksponujemy te materiały, zależy w dużej mierze od tego, jakie meble czy dodatki wybierzemy. Warto pamiętać też o tym, że klimat danego wnętrza buduje też podłoga. Ta stworzona z naturalnych desek lub paneli drewnopodobnych sprawi, że pomieszczenie nabierze przyjemnego ciepła. Dla uzyskania jeszcze większego efektu intymności możemy uzupełnić aranżację o ciepły i puszysty dywan. 

Betonowa ściana bez użycia betonu?

Decydując się na ścianę z betonu lub kamienia, nie musimy używać jedynie naturalnych surowców. Warto wybrać ich imitacje, które mogą wyróżniać się znacznie lepszymi parametrami użytkowymi. W tej roli doskonale sprawdzą się panele ścienne Kerradeco z linii Stone, które dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Ich wzory nawiązują do kamieni i innych struktur znanych z architektury – przez marmuru i granitu, aż do betonu. To oznacza, że szukając pomysłu na betonową lub kamienną ścianę, nie jesteśmy zmuszeni wybierać tylko płyt lub paneli w stalowym kolorze. Równie dobrze będą prezentować się te w kremowym czy ceglanym odcieniu. Charakterystyczną cechą paneli ściennych z tej kolekcji jest ich wyczuwalna w dotyku faktura, oddająca naturalną chropowatość materiału.

Panele Kerradeco sprawdzą się również w pomieszczeniach, w których nie trudno o przypadkowe zachlapania czy uszkodzenia. Ściany pokryte panelami są bowiem odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego okażą się szczególnie przydatne w łazience  kuchni czy w przedpokoju. 

Oryginalny akcent w salonie, sypialni czy łazience? 

Imitacja betonu lub kamienia na ścianie to taki rodzaj dekoracji ściennej, który doskonale sprawdzi się jako sposób na wyróżnienie ważnego elementu w danym pomieszczeniu. Z jego pomocą możemy podkreślić np. ścianę multimedialną w salonie czy przestrzeń między szafkami kuchennymi a blatem. Szukając pomysłu na ciekawą aranżację kuchni, warto wybrać właśnie ten rodzaj wykończenia. Imitacja kamienia na ścianę, nie tylko podkreśli indywidualny charakter wnętrza, ale też przyczyni się do zwiększenia poziomu jej funkcjonalności. Łatwe w utrzymaniu czystości panele, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością, mogą stać się bardzo użyteczne. Niejednokrotnie decydujemy się też wprowadzić imitację betonu lub kamienia do wnętrza sypialni, w szczególności akcentując ścianę, gdzie znajduje się wezgłowie łóżka. 

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wprowadzić nieco więcej betonu lub kamienia do wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w łazience, gdzie oprócz podłogi i ściany wykończonej w ten sposób, swoje miejsce znajdą też betonowe półki czy zimne, chromowane dodatki. Stalowy wąż prysznicowy oraz szklana kabina jedynie podkreśli surowy charakter aranżacji.

Chcąc uniknąć monotematyczności, możemy pomyśleć też o akcesoriach, które ocieplą wnętrze i dodadzą mu kolorytu. Niemal wszystkie odcienie szarego betonu stworzą doskonały duet z drewnem, dlatego w wielu przypadkach wystarczające będzie jedynie kilka dodatków. Mogą to być drobne rekwizyty stanowiące podstawowe wyposażenie łazienki, takie jak dozownik do mydła czy stojak na ręczniki. 

Z czym połączyć beton i kamień na ścianie? 

Ściana wykończona za pomocą paneli imitujących beton i kamień sama w sobie stanowi doskonałą ozdobę. Nie musimy więc dodatkowo jej wzbogacać przy pomocy obrazów czy plakatów. Betonowe wnętrze, chociaż wyróżnia się na tle innych aranżacji, szybko może się jednak znudzić. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zarówno na szare, betonowe ściany, jak i podłogę wykonaną w tym samym kolorze. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść dodatki, które nie tylko ułatwią zmianę charakteru danego pomieszczenia, ale też wprowadzą do niego nieco koloru.

Szarość betonu doskonale uzupełnia się z wieloma odcieniami drewna, dlatego w takim pomieszczeniu sprawdzą się meble i ozdoby utrzymane w dekorze tego naturalnego surowca. Regał na ulubione książki czy klasyczny kredens z kolekcji Nature zapewni dużą ilość miejsc do przechowywania, a dodatkowo ociepli nieco szare wnętrze. Możemy też zabawić się kolorem mebli i ich detalami. Szafranowa komoda lub stół w odcieniu nude wybiją się na tle betonowej lub kamiennej ściany, która z wdzięcznością przyjmie ożywiającą mieszankę barw. Dzięki systemowi Creative możemy stworzyć takie meble, o jakich marzymy, samodzielnie dobierając do nich rodzaj nóżek i uchwytów. Surowej aranżacji elegancji dodadzą stalowe wykończenia, które będą świetnym uzupełnieniem dla mobilnej lampy Solar w szarym odcieniu.

Przytulność mocniej podkreślimy, dobierając do wnętrza odpowiednie tekstylia. W tej roli świetnie sprawdzą się miękkie poduchy ułożone na kanapie w ciepłym odcieniu tapicerki lub oparte o wygodny zagłówek łóżka. Towarzyszyć im może gruba narzuta o przyjemnej fakturze i welurowe akcenty, np. w postaci wygodnego pufu. Klimat przytulności oraz intymności uzyskamy również przy pomocy roślin doniczkowych. Duże, zielone kwiaty mogą przyozdabiać komodę, szafkę RTV czy stanowić naturalną ściankę oddzielającą część pomieszczenia. Jeśli dobierzemy do tego metalową osłonkę na doniczkę, podkreślimy zimny charakter wnętrza, a decydując się na tę wykonaną z wikliny czy tworzywa sztucznego, możemy je nieco rozjaśnić.

Betonowa ściana stanowi ozdobę samą w sobie, ale może też stać się oryginalnym tłem dla innych dekoracji. Tworzy wyjątkowo korzystny drugi plan dla zdjęć, obrazów czy ciekawego oświetlenia. W zależności od charakteru wnętrza mogą to być zarówno lampy w kolorze drewna, delikatne świeczki, jak i ażurowe lampiony. 

Beton nie jedno ma imię

Szukając pomysłu na ścianę w salonie czy kuchni, warto pomyśleć też o lastryko lub jego imitacji. Dekoracyjne panele Kerradeco to alternatywa do betonowego podłoża wykonanego z mieszanki wody, cementu, grysu oraz specjalnego barwnika. 

Ten wyjątkowy dekor już dawno przestał kojarzyć się z niemodnym wzorem tak często powielanym w latach 60. i 70.. Aktualnie, po latach zapomnienia, znowu wraca do łask. Z całą pewnością taka ściana zbuduje charakterystyczny klimat danego wnętrza, a w połączeniu z mocnymi dodatkami oraz wyrazistymi i niespotykanymi meblami np. regałem z kolekcji Ribbon, stworzy niesamowitą całość.

Ściana z betonu lub kamienia może stać się subtelnym tłem lub wyrazistą ozdobą. Na szczęście to od nas zależy, w jaki sposób dopasuje się do charakteru aranżowanego wnętrza. Warto jednak zadbać o to, aby nie przytłoczyła nas swoją szarością i postawić na kolorowe dodatki lub alternatywę w postaci dekoracyjnych paneli wykonanych niekoniecznie w szarym kolorze.

Produkty z artykułu


Kerradeco Stone Line Stone Anthracite
Kerradeco Stone Line Stone Anthracite aranżacja
Kerradeco Stone Line Stone Anthracite
268 zł




Stolik kawowy niski Simple
Stolik kawowy niski Simple aranżacja
Bestseller
Stolik kawowy niski Simple
1 099 zł1 290 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 1 290 zł

+-2



Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/