Jakie listwy przypodłogowe wybrać? harmonijne połączenie ściany z podłogą
Aranżacja wnętrz to sztuka, w której detale mają ogromne znaczenie – dobrze dobrane pozostają niezauważone, tworząc harmonijną całość. Z kolei ich brak lub złe dopasowanie od razu rzucają się w oczy. Takim cichym bohaterem we wnętrzach są listwy przypodłogowe. To one nadają mu ostateczny charakter i sprawiają, że pomieszczenie jest kompletne. Jak je dobrać, aby stworzyły spójną całość z pozostałym wystrojem?
Listwy przypodłogowe, nazywane również cokołami, to praktyczny i estetyczny sposób na połączenie ściany z podłogą. Te ozdobne elementy spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim maskują szczeliny dylatacyjne przy krawędziach posadzki oraz ukrywają kable i niechciane elementy instalacji. Oprócz tego ułatwiają sprzątanie, zapobiegają zbieraniu się kurzu i brudu, a także chronią ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy odkurzaniu lub myciu podłóg.
Funkcjonalność to oczywiście nie wszystko. Większość z nas wybiera jednak listwy dla ich walorów estetycznych. Bogaty wachlarz dostępnych rozwiązań pozwala dobrać listwy do wystroju każdego wnętrza.
Optyczna iluzja, czyli listwy dopasowane do podłogi
Wybierając listwy przypodłogowe warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy dopasować je do pomieszczenia – mają być subtelnym akcentem, czy wyrazistą dekoracją? Jeśli nie chcemy, aby listwy zdominowały wnętrze, bezpiecznym rozwiązaniem będzie dobranie ich pod kolor podłogi. Zwróćmy jednak przy tym szczególną uwagę na intensywność jej wybarwienia.
O ile utrzymane w jasnej kolorystyce listwy i panele sprawią, że wnętrze wyda się większe, o tyle w przypadku ciemniejszych barw efekt może być zupełnie odwrotny. Wtedy warto postawić na niższe cokoły, które nie przytłoczą pokoju i nie będą go optycznie pomniejszać. To szczególnie ważne w przypadku, gdy dysponujemy niewielkim metrażem. W ofercie VOX znajdziemy listwy o różnych wariantach wysokości – od 6,5 aż do 12 cm. Z łatwością dobierzemy więc te odpowiednie do naszych potrzeb.
Jakie drzwi, taka listwa?
Jeszcze inny efekt wizualny można osiągnąć poprzez dopasowanie listew przypodłogowych do drzwi i ościeżnic. Spójne kolorystycznie elementy wykończenia wnętrza pozwalają uzyskać w pomieszczeniu prawdziwą harmonię. Nowoczesne listwy Estilo E101 wykończone prostymi żłobieniami będą znakomicie korespondować z białymi drzwiami Fresto – ich delikatne zdobienia nawiązujące do prostych frezów sprawdzą się w zarówno w klasycznych, jak i minimalnych wnętrzach.
Do bezprzylgowych drzwi Siglio w ciemnych odcieniach czerni lub szarości możemy dobrać proste i niskie listwy z kolekcji Evera w zbliżonym kolorze. Wyjątkowy efekt uzyskamy z kolei, dobierając cokoły nie do frontu drzwi, a do ich obrzeży – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na skrzydła Rimo. Ich boki wykonane zostały z trwałego i odpornego na zarysowania materiału ABS dostępnego w aż 5 kolorach.
Przy zakupie listew dopasowanych do stolarki nie zapominajmy, że każdy kolor ma wiele odcieni. Jeśli drzemie w nas niepokorna dusza perfekcjonisty, z pomocą w doborze idealnych kompozycji przyjdą doradcy w salonach VOX. Dzięki nim szybko i sprawnie zapoznamy się z pełną ofertą producentów oraz bezbłędnie dopasujemy okleinę drzwi do koloru i kształtu listwy przypodłogowej.
Harmonia lub kontrast – dopasuj listwy do ścian
Listwy przypodłogowe można również dopasować do koloru ścian. Harmonię uzyskamy, gdy oba te elementy pozostawimy w tym samym lub zbliżonym odcieniu. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się jasne modele listew, które z połączeniu z białą lub jasnobeżową ścianą stworzą wrażenie większej przestrzeni, optycznie ją wydłużając.
W przypadku wnętrz utrzymanych w intensywnych lub niestandardowych barwach z pomocą przyjdą nam listwy z serii Espumo, które możemy przemalować. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór tego samego koloru, co na ścianach. Odważni mogą jednak wykończyć listwy farbą w żywym kolorze, wybijającym się na tle stonowanej aranżacji. Szara ściana, betonowa posadzka i żółta listwa? Takie kontrasty ożywią monotonne pomieszczenie.
Trendy w aranżacji wnętrz często się zmieniają, ale klasyczne białe listwy przypodłogowe zawsze pozostają modne. Jeśli więc zależy nam na uniwersalnym i neutralnym efekcie, styk ściany z podłogą wykończmy za pomocą eleganckich i wysokich listew Evera EV1101. Ich ozdobne szlify to najlepszy sposób na nadanie mieszkaniu szlachetnego charakteru, przywodzącego na myśl amerykańskie rezydencje lub angielskie dworki. Białe cokoły będą także stanowić subtelne tło dla innych elementów wnętrza, takich jak meble czy dekoracje.
Listwy do zadań specjalnych
Listwy przypodłogowe nie tylko podkreślają charakter wnętrza, ale także ukrywają jego niedoskonałości. Estetyczne i funkcjonalne listwy Estilo E601 posiadają specjalną komorę do prowadzenia kabli, która pozwala zatuszować mało eleganckie detale. Wykonane z surowca MDF cokoły łączą w sobie najlepsze cechy klasycznego designu z potrzebami współczesnego odbiorcy - są trwałe i odporne na wilgoć. Świetnie nadają się zarówno do wnętrz utrzymanych w tradycyjnej stylistyce, jak i nowoczesnych pomieszczeń. To także bezpieczne rozwiązanie, jeśli mieszka z nami kot lub pies.
Do połączenia różnorodnych powierzchni podłogowych posłużą nam z kolei profile z serii Incizo. Za ich pomocą stworzymy płynne przejścia na przykład między płytkami w kuchni a panelami w salonie. W ten sposób nie tylko ukryjemy szczeliny dylatacyjne i zniwelujemy różnice pomiędzy poziomami, ale również oddzielimy poszczególne strefy pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w salonie z jadalnią, gdzie wytyczymy wyraźną granicę pomiędzy przestrzenią wypoczynkową a miejscem do przygotowywania posiłków.
By zadbać o najdrobniejsze szczegóły, przy montażu listew przypodłogowych przyda się nam też kilka dodatkowych akcesoriów. Ułatwią prace wykończeniowe i sprawią, że całość będzie się prezentować perfekcyjnie. Wśród nich znajdziemy m.in. uniwersalne bloczki, służące jako łącznik pomiędzy listwami oraz samoprzylepne zaślepki, które ukryją elementy konstrukcyjne.