Wytrzymała i zadbana podłoga to jeden z najważniejszych elementów naszych domów – od niej zaczynamy swoje pomysły na wnętrza i to ona prowadzi nas przez codzienne czynności. Aby panele podłogowe długo wyglądały doskonale i potrafiły sprostać rytmowi domowego życia, warto odpowiednio dopasować metody pielęgnacji i środki czyszczące. 

Pielęgnacja paneli podłogowych wymaga od nas szczególnej staranności. W każdym wnętrzu spełniają one w końcu nieco inną funkcję. W salonie podkreślają charakter naszych aranżacji, w sypialniach i pokojach budują ciepło i poczucie swobody, a w przedpokojach – stają się wytrzymałym podłożem dla butów, kółek czy pazurów. 

By długo mogły sprostać swoim zadaniom, o panele podłogowe warto dbać każdego dnia. Czym je myć? Jak przez lata utrzymać w dobrym stanie ich barwę, fakturę i wykończenie? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania?

Czysta podłoga: zacznijmy od podstaw

Pamiętajmy, by regularnie czyścić powierzchnię paneli z kurzu, piasku, pyłu oraz innych zabrudzeń – zwłaszcza w przedpokojach czy wielofunkcyjnych, otwartych wnętrzach, w których są na nie najbardziej narażone. Ostre krawędzie drobinek piasku mogą szybko zarysować powierzchnię paneli, dlatego systematyczne zamiatanie i odkurzanie to podstawa. 

Częste sprzątanie na pewno przyda się też w przypadku paneli o niższych klasach ścieralności, np. AC3. Dbajmy o nie ze szczególną starannością, a do odkurzania używajmy końcówek z miękką szczotką – szorstkie i twarde ssawki mogą przyczynić się do powstania rys i innych drobnych uszkodzeń na powierzchni podłogi.

W domu, w którym mieszkają duzi i mali, warto zapewnić sobie większą swobodę i zdecydować się na zakup paneli o wyższej klasie ścieralności AC4 lub AC5 – takich jak podłogi Querra. Odporne na zarysowania i wilgoć, umożliwią beztroskie zabawy z dziećmi i zwierzakami. Niestraszne im będą psie pazury ani wylany napój – odporność na płyny aż do 72 godzin pozwoli odłożyć sprzątanie na później.

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ Z PODŁOGI

W tętniącym życiem domu podłoga często ulega zabrudzeniu. Rozlana woda lub sok, tłusta plama po oleju, błoto na butach… Gdy we wnętrzach dużo się dzieje, trudno uniknąć plam. Nie zaszkodzą naszym panelom, jeśli do ich usuwania użyjemy miękkiej, lekko wilgotnej ścierki. Przed przetarciem powierzchni dokładnie wyciśnijmy ją z wody – dzięki temu wilgoć nie będzie długo pozostawać na panelach i nie wpłynie na ich strukturę. 

Szczególnie szybko reagujmy na plamy po płynach. Ciecze mogą wniknąć w strukturę paneli i spowodować ich uszkodzenie, np. puchnięcie. Ścierajmy je miękkimi ręcznikami papierowymi o dużej chłonności lub odpowiednio delikatną ściereczką z mikrofibry. Przy zmywaniu plam z czerwonego wina, soku pomidorowego czy mleka dodatkowo możemy nasączyć je wodą z płynem do mycia naczyń.

Oczywiście nie wszystkie plamy poddadzą się tak łatwo. Z tłustymi zabrudzeniami najskuteczniej poradzimy sobie przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej: wystarczy, że nasączymy odrobiną preparatu miękką szmatkę i starannie przetrzemy zabrudzone miejsce. Benzyna doskonale radzi sobie z plamami po oleju w jadalni, pozostałościami po słodkich przekąskach w pokoju dziecięcym czy śladach po paście do butów w przedpokoju. 

JAK I CZYM MYĆ PANELE, ŻEBY NIE BYŁO SMUG?

Lśniąca czystością podłoga tworzy perfekcyjną powierzchnię, która potęguje schludny i estetyczny charakter pomieszczenia. Idealny efekt mogą jednak zepsuć smugi, które najbardziej widoczne są pod światło. Aby ich uniknąć, do mycia paneli stosujmy niewielkie ilości detergentu, a podłogę myjmy dobrze wyciśniętym mopem. Wystarczy, jeśli będzie on lekko wilgotny. Zbyt dużo wody niekorzystnie wpłynie na wygląd paneli – pod wpływem wilgoci mogą one napuchnąć, a na ich powierzchni pojawią się nieestetyczne zacieki.

Ważny jest także wybór odpowiedniego narzędzia. Do mycia paneli podłogowych najlepiej sprawdzi się mop paskowy. W walce ze smugami możemy też pomóc sobie wilgotną ściereczką z mikrofibry – wystarczy delikatnie przetrzeć nią smugi, a następnie wytrzeć. 

W utrzymaniu podłogi w czystości ważny jest również sposób, w jaki myjemy panele. Pamiętajmy o tym, żeby przecierać je zgodnie z kierunkiem ich ułożenia. To m.in. przesuwanie mopa na wszystkie strony powoduje powstawanie smug, dlatego starajmy się czyścić podłogę wzdłuż każdego panela. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podłóg lakierowanych, z dużym połyskiem, na których najbardziej widać wszelkie niedoskonałości.

A czym myć panele? Większość producentów rekomenduje do tego użycie środków chemicznych. Pamiętajmy przy tym, żeby wybierać produkty stworzone z myślą o czyszczeniu właśnie paneli. Najlepiej sprawdzą się płyny, które nie tworzą dużej ilości piany – jej nadmiar może powodować powstawanie niechcianych smug i trudnych do usunięcia zacieków na powierzchni podłogi.

W uzyskaniu czystych i pięknie błyszczących paneli pomoże nam również inny dostępny w każdym domu produkt – ocet. Wlejmy jedną nakrętkę do wiadra z wodą i umyjmy podłogę tak, jak zazwyczaj. Jeśli przeszkadza nam specyficzny zapach, dodajmy odrobinę płynu do mycia naczyń lub kilka kropli olejku zapachowego. 

LŚNIĄCE PANELE: JAK JE NABŁYSZCZYĆ?

Gdy zależy nam przede wszystkim na perfekcyjnym połysku, sięgnijmy po dostępne dostępne w sklepach preparaty nabłyszczające. Pamiętajmy jednak o tym, by stosować wyłącznie środki przeznaczone do mycia stricte paneli podłogowych. Zawierają one specjalne polimery, które wnikają w porowatą strukturę paneli i sprawiają, że ich powierzchnia jest jednolita. Dodatkowo preparaty pozostawiają po sobie warstwę, która zabezpiecza podłogę m.in. przed wilgocią, zarysowaniami czy śladami gumy.

Ich użycie jest bardzo proste – wystarczy, że dokładnie rozprowadziamy je na czystych panelach, a następnie pozostawimy do wyschnięcia. Najlepszy efekt nabłyszczenia uzyskamy, gdy ten proces będziemy regularnie wykonywać co ok. 3 miesiące. Jeśli wolimy bardziej ekologiczne rozwiązania, do nabłyszczania paneli sprawdzi się także wcześniej wspomniana mieszanka wody z octem. 

Dbając o podłogę, pamiętajmy jednak o naszych pupilach. Jeśli w domu mieszka kot lub pies, warto zrezygnować z nabłyszczania paneli. Stają się one wtedy zbyt śliskie dla ich łapek i utrudniają poruszanie.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ PATRZEĆ NA RYSY

Pielęgnacja i regularne czyszczenie paneli podłogowych to oczywiście nie wszystko. Jeśli nasz dom tętni życiem – przyjmujemy gości, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, bawimy z dziećmi, to podłoga może szybko ulec zniszczeniu. Żeby temu zapobiec, warto wprowadzić kilka prostych zasad. 

Przede wszystkim istotny jest sam wybór paneli. Zużytych paneli podłogowych nie da się naprawić – trzeba je po prostu wymienić na nowe. W pomieszczeniach, w których podłoga jest poddawana ciągłej eksploatacji, zniszczenia mogą pojawić się bardzo szybko i nawet najbardziej uważny użytkownik nie będzie w stanie temu zapobiec. Ważne jest zatem wybieranie takich paneli, które będą wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zarysowania. Przy zakupie nie kierujmy się jedynie ceną materiału wykończeniowego, ale zwróćmy także uwagę na klasę ścieralności oraz na to, jak dane pomieszczenie będzie użytkowane.

Pamiętajmy też, że panele podłogowe nie lubią butów z twardą podeszwą lub obcasami. Ich ostre krawędzie mogą rysować powierzchnię podłogi. Z kolei kapcie z gumową podeszwą przyczyniają się do powstawania smug.

Nie zapomnijmy też o stosowaniu filcowych podkładek pod meble – warto przykleić je do nóg krzeseł, stolików i innych mebli. Niepozorny skrawek materiału zabezpieczy panele przed zarysowaniem. Jeśli chcemy ochronić panele przed jeżdżącymi fotelami w gabinecie lub pokoju ucznia, zastosujmy specjalne przezroczyste podkładki poliwęglanowe lub załóżmy na kółka gumowe nakładki ochronne.

Produkty z artykułu


Panele winylowe z twardym rdzeniem i podkładem IXPE VOX Rigio Oak Appo
Panele winylowe z twardym rdzeniem i podkładem IXPE VOX Rigio Oak Appo
159 zł




Panele podłogowe wodoszczelne VOX Querra Balance Plus WR Dąb Marro 40054
promocjaSzybka dostawa
-10%
Panele podłogowe wodoszczelne VOX Querra Balance Plus WR Dąb Marro 40054
84,90 zł94,90 zł

Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 94,90 zł




Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2025 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/