Jak urządzić
mieszkanie na wynajem?
nic dodać, nic ująć

Zakup mieszkania do wynajęcia to spora inwestycja, ale też szansa na zarobek. Lokum może przynieść nam wymierny zysk, zwłaszcza jeśli znajduje się w dobrej lokalizacji, a jego aranżacja przyciąga potencjalnych klientów. Podpowiadamy, jak urządzić i przygotować mieszkania na wynajem, aby uniknąć najczęstszych błędów.

Już na etapie wyboru nieruchomości warto zwrócić uwagę na przyjazny układ funkcjonalny. Ten może nie tylko stanowić dodatkową zaletę dla najemców, ale też ułatwić nam proces aranżacji, który bywa bardzo wymagający. Przystosowanie pomieszczeń do potrzeb nieznanych nam ludzi oraz wybór odpowiedniego wyposażenia, które będzie odporne na zniszczenia i łatwe w personalizacji, to niełatwe zadanie. Jak sprawić, aby przyszły lokator poczuł się w wynajmowanym mieszkaniu jak we własnym domu? Podpowiadamy!

Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Zacznijmy od uniwersalnej bazy

Urządzając cztery kąty na wynajem, warto pomyśleć o wyborze trwałych elementów wykończeniowych. Te nawet po długim i intensywnym użytkowaniu będą się estetycznie prezentować bez konieczności wymiany. Inwestycja w dobrej jakości farbę, odporne na ścieranie panele podłogowe czy wodoodporne listwy może nam się opłacić nie tylko finansowo. Raz położone sprawią, że zaoszczędzimy mnóstwo czasu potrzebnego na przeprowadzenie remontu przed przekazaniem lokum w kolejne ręce.

W mieszkaniu na wynajem dobrze sprawdzi się podłoga Querra o standardzie wykończenia dopasowanym do zakładanego budżetu. My docenimy przyjazny zakres cenowy, a przyszli lokatorzy – łatwość utrzymania takich paneli w czystości. Dodatkowo, dzięki szerokiej ofercie dostępnych dekorów, z łatwością dobierzemy odpowiedni kolor, np. nawiązujący do zamontowanej już stolarki okiennej. Pamiętajmy przy tym o bezpiecznym połączeniu podłogi ze ścianą. W tym zadaniu pomocne będą uniwersalne listwy przypodłogowe Estilo, wykonane z trwałego MDF-u. Odporny na zarysowania i wilgoć materiał sprawi, że zakup listew okaże się jednorazową inwestycją. Model z wbudowaną komorą na przeprowadzenie kabli podniesie przy tym estetykę mieszkania.

Ważną rolę w ocenie atrakcyjności danego lokum odgrywają również ściany. Coraz częściej oczekuje się od nich, aby były czymś więcej niż neutralnym tłem. Mogą jednocześnie stanowić ozdobę i zaskakiwać przy tym swoją funkcjonalnością. W pomieszczeniach, w których ściany są narażone na zniszczenia czy zachlapania, warto zamontować panele dekoracyjne Kerradeco. Trwałe, odporne na uderzenia i wilgoć dodatkowo pozwolą nam zbudować indywidualny klimat danego wnętrza. Jeśli wybierzemy tradycyjną farbę, pamiętajmy, aby była plamoodporna, czyli dała się czyścić na mokro.

W każdym mieszkaniu to drzwi stanowią najprostszy sposób na oddzielenie stref: dziennej od prywatnej czy dziecięcej od tej przeznaczonej głównie dla rodziców. Każdego dnia są one używane z podobną intensywnością i chociaż nie zawsze zwracamy na nie uwagę, niewątpliwie stanowią zauważalny element aranżacji wnętrza. Postawmy na te wykonane z solidnych materiałów.

Mieszkanie do wynajęcia – aranżacja z myślą o potrzebach lokatorów

Urządzanie mieszkania pod wynajem można zakończyć na wykończeniu podłóg i ścian oraz zamontowaniu oświetlenia i podstawowych sprzętów w kuchni i łazience. Dobór pozostałego wyposażenia leży wówczas po stronie lokatorów. Alternatywą jest stworzenie aranżacji od A do Z i zainwestowanie również w meble ruchome czy dekoracje. Ich samodzielny zakup przekracza możliwości wielu najemców, zwłaszcza młodych. Kompleksowo urządzone mieszkanie zwróci na siebie uwagę osób przeglądających portale z ofertami.

Tworząc aranżację, zastanówmy się nad tym, kto będzie mieszkał w naszym mieszkaniu i w jakim celu będzie korzystał z dostępnych pomieszczeń. Czy idealnym lokatorem będzie pracujący student, rodzina z dziećmi, a może para, która uwielbia zwierzęta? Odmienne potrzeby warunkują wybór innych rozwiązań.

Istnieje jednak szereg porad, które sprawdzą się w każdym przypadku. Istotna jest szybka komunikacja, czyli wygodne poruszanie się po mieszkaniu. Planując układ kuchni, upewnijmy się, że nie zabraknie szuflad na potrzebne przybory oraz półek na artykuły spożywcze. Jeśli to możliwe, pamiętajmy również o zachowaniu trójkąta roboczego. W łazience na wagę złota okażą się z kolei szafki na kosmetyki oraz miejsce, w którym można powiesić mokre ręczniki. Takie drobne elementy mocno wpływają na codzienny komfort i wbrew pozorom mogą zdecydować o tym, że najemca wybierze właśnie nasze mieszkanie. 

W przypadku mebli warto postawić na uniwersalne bryły, które pozwolą lokatorom na dostosowanie aranżacji mieszkania do swoich preferencji. Zamiast inwestować w drewniane modele, możemy z powodzeniem wykorzystać wytrzymałą płytę meblową. W mieszkaniu na wynajem świetnie sprawdzą się ponadczasowe meble z kolekcji Simple, które łatwo dopasujemy do wystroju, decydując o ich kolorach, uchwytach czy nóżkach.

Równie dobrym wyborem będzie seria 4 You. Pełna sprytnych modeli, takich jak łóżko z wbudowanym regałem czy rozkładany stół, pomoże w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. Kolorowe skrzynki zapewnią dużo poręcznych schowków na przedmioty lokatorów. Jeśli zechcemy odświeżyć wystrój z biegiem czasu, wystarczy, że je wymienimy, a przestrzeń nabierze nowego wyrazu.

Neutralną bazą, która będzie mogła niezawodnie służyć przez lata, będą także meble Balance. Ich wygląd i użyteczność mogą dowolnie ewaluować. Wielofunkcyjne elementy o różnych rozmiarach i kolorach połączymy bez użycia śrub czy wkrętów, dopasowując układ i liczbę otwartych i zamkniętych szafek do aktualnych potrzeb.

Ciekawie, zwłaszcza w mieszkaniu, w którym zamieszkają młodzi ludzie, będą prezentować się czarno-białe meble Young Users. Funkcjonalne nakładki montowane na fronty szafek pozwolą nam przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza przy każdej zmianie lokatorów. Metalowe akcesoria nie tylko pomogą spersonalizować pomieszczenie, dopasowując je do potrzeb najemcy, ale również ochronią meble przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo podesty z szufladami, podobnie jak nadstawki szaf, pozwolą uzyskać maksymalną ilość miejsca do przechowywania w małym mieszkaniu.

Zamiast mebli na wymiar – kreatywny system

Meble wykonane przez stolarza pozwalają w maksymalnie funkcjonalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Niestety, szafy stworzone na wymiar są zwykle bardzo drogie, a czas oczekiwania na realizację zamówienia – długi. Aby sprawnie przygotować mieszkanie pod wynajem, można w zamian skorzystać z innowacyjnego systemu Creative, który pozwala zaprojektować meble o preferowanym układzie i wyglądzie. Do wyboru mamy setki kombinacji.

Salon, który stanowi miejsce do odpoczynku, w ciągu dnia zmienia się również w plac zabaw lub domowy gabinet do pracy zdalnej. Warto, aby w tym pomieszczeniu znalazły się meble, które pomogą przyszłym lokatorom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków. 2-drzwiowa szafa z otwartymi półkami stworzy namiastkę regału, na którym można wyeksponować ulubione książki, a przy okazji pozwoli schować to, co powinno znaleźć się z dala od spojrzeń odwiedzających gości. Pomyślmy o trybie życia przyszłych najemców i świadomie zdecydujmy o liczbie zamykanych szafek i układzie szuflad.

Choć w dużym domu królestwem zabawek jest dziecięcy pokój, w niewielkim mieszkaniu do wynajęcia przyda się schowek na klocki i pluszaki w salonie, często połączonym z kuchnią.

Z zalet kreatywnego systemu meblowego warto również skorzystać, planując wygląd szafy. Inny układ posłuży współlokatorkom, których drogi sporadycznie się przecinają, a inny parze z małym dzieckiem. Jeżeli mamy do czynienia z kawalerką, w której zmieści się tylko jedna szafa, pamiętajmy, aby zaplanować dodatkowy drążek na okrycia wierzchnie. Zadbajmy także o pozostawienie wolnej przestrzeni nad meblem. Najemcy będą mogli wykorzystać ją na składowanie podróżnych walizek czy organizerów z sezonową odzieżą.

Salon do zadań specjalnych

Na rynku nieruchomości dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki. Ich niewielki metraż sprawia, że cena miesięcznego najmu jest stosunkowo niska, a z drugiej strony pozwalają na komfortowe mieszkanie nawet dwójki osób. Jedno pomieszczenie, które stanowi centrum całego domu, musi w tej sytuacji pełnić funkcje pokoju dziennego i sypialni. Jego sercem warto uczynić wygodną sofę z funkcją spania.

Kompaktowe modele Jasper czy Estar idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Za dnia mogą stanowić praktyczne siedzisko, a wieczorem, po szybkim rozłożeniu, stać się komfortowym miejscem do odpoczynku. Zanim jednak kupimy konkretną sofę, zwróćmy uwagę na odpowiednią tapicerkę. Ta powinna być miła w dotyku i dodatkowo należeć do grupy łatwych w pielęgnacji materiałów. Obicie zabezpieczone technologią easy clean lub hydrofobową powłoką utrudni zabrudzeniom wnikanie głębiej w strukturę tkaniny, a my będziemy mogli cieszyć się meblem, który posłuży długie lata. Taką sofę z łatwością odświeżymy po poprzednich lokatorach, przygotowując mieszkanie do ponownego wynajmu.

Praktyczny pokój dla młodej osoby

Urządzając mieszkanie z myślą o rodzinie z dziećmi, warto w przemyślany sposób zaaranżować także pomieszczenie dla dorastającego lokatora. Pamiętajmy o tym, aby w pokoju, oprócz jednoosobowego łóżka, znalazła się strefa do nauki wyposażona w ergonomiczny fotel. Na blacie biurka warto umieścić prostą lampkę, która doświetli miejsce pracy.

W pokoju, który będzie zajmowany przez ucznia, postawmy na neutralne kolory mebli, podłogi czy ścian. Dzięki temu przy zmianie lokatora pomieszczenie to będzie mogło pełnić funkcję domowego biura, pracowni lub pokoju dla studenta. Zwłaszcza w dużych miastach to właśnie adepci uczelni wyższych często korzystają z mieszkań na wynajem. Aranżując kilka pomieszczeń dla studentów, warto wykorzystać podobne, uniwersalne zestawy mebli, które pozwolą stworzyć najważniejsze strefy w prywatnych azylach często zupełnie obcych sobie osób.

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

Pierwsze wrażenie liczy się również dla osób, które szukają tymczasowych czterech kątów. Przygotowując mieszkanie do wynajęcia, zadbajmy o to, aby było dokładnie posprzątane. Jeśli ktoś wcześniej w nim mieszkał, skorzystajmy z usług profesjonalnej ekipy, która dodatkowo pomoże nam odświeżyć dywany i tapicerkę na kanapie. Pamiętajmy też o tym, aby wyposażyć mieszkanie w zestaw podstawowych dodatków – naczyń, lamp, tekstyliów i dekoracji. Wybierając z licznych możliwości, dobrze kierować się nie tylko niską ceną, ale także trwałością materiałów i popularnością motywów.

W każdym lokum przyda się wytrzymała zastawa stołowa, np. taka z serii Pulve z subtelnym deseniem. Warto kupić również choć jeden wazon, który będzie jednocześnie praktycznym dodatkiem i przyciągającą wzrok ozdobą. Dobry wybór do mieszkań na wynajem stanowi model Bork z barwionego szkła o charakterystycznej formie. W optycznym powiększeniu przestrzeni pomogą proste lustra Ronde w aluminiowych ramach, które ułatwią lokatorom szykowanie się do wyjścia. Warto zainwestować także w niedrogie dodatki, które pozwolą utrzymać porządek w mieszkaniu. Mowa o pudełkach i organizerach, takich jak wyplatany kosz Weni czy metalowy pojemnik Gal.

O wyborze danej oferty mogą zadecydować niuanse – zwłaszcza w przypadku mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Lokum zaaranżowane w klimacie, który przypadnie do gustu przyszłym najemcom, sprawi, że już w momencie czytania ogłoszenia poczują, że to miejsce dla nich. Jeśli zależy nam na tym, aby udostępnić mieszkanie konkretnej grupie odbiorców, zwróćmy więc szczególną uwagę na detale. Tam, gdzie mile widziani są miłośnicy natury, mogą pojawić się rośliny doniczkowe w oryginalnych osłonkach. Wiele osób zwróci również uwagę na to, czy mieszkanie ma „duszę”. W budowaniu przytulnego nastroju pomocne okażą się artystyczne obrazy i tekstylia, takie jak wytrzymałe pledy z mieszanki wełny i akrylu czy kolorowe poduszki. Te z serii Botanik posiadają zapinane na zamek poszewki, które można wygodnie zdjąć i wyprać w pralce.

Urządzając mieszkanie do wynajęcia, pamiętajmy o tym, że nie warto oszczędzać na materiałach kosztem jakości. Solidne, uniwersalne wyposażenie pozwoli nam uniknąć kosztownego remontu w bliskiej przyszłości. Wymarzonym partnerem zarówno na etapie wykończenia, jak i dekoracji jest marka VOX. Odwiedzając jeden z salonów, można kompleksowo wyposażyć całe mieszkanie na wynajem – od listew i podłóg, aż po funkcjonalne meble i dodatki. Kupując dobrze zaprojektowane produkty, stworzone z wykorzystaniem starannie dobranych materiałów i okuć, możemy spodziewać się ich długiej żywotności i liczyć na wyższy zwrot z inwestycji. Dodatkowym atutem będzie łatwość przeprowadzenia metamorfozy mieszkania przed ponownym wynajęciem. Prawdziwą wolność zapewnią wymienne nakładki na fronty i wygodne systemy modułowe.

Produkty z artykułu

Szezlong z funkcją spania Jasper
Szezlong z funkcją spania Jasper
od 2 990 zł

Powiązane artykuły

Infolinia sklepu internetowego
67 253 94 94
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon
Copyrights © 2009-2024 VOX. Wszelkie prawa zastrzeżone.
/